Klass 1 - Hoppning 1.45 bed. A:1a |
Klassen sponsras av Löfbergs Lila |
34 anmälda, 33 startande, 9 placerade |
Premier 15500 kr |
Överdomare: Barbro Lindström |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Grundomgång | Omhoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Lotta Schultz | Cosiga | 5500 kr | | |
| Enköpings Näs R | Cantus - Gaspari I | 0 | 67,19 | 0 | 39,76 |
2 | Maria Grane | Eudanum Glengordon | 3500 kr | | |
| Hammarö RF | Laudanum xx - Lelout | 0 | 63,15 | 4 | 37,84 |
3 | Niklas Jonsson | Percynality | 2000 kr | | |
| Örebro FK | Cockpit - Cavalotti | 0 | 65,89 | 4 | 40,04 |
4 | PärOla Nyström | Albion | 1000 kr | | |
| Örebro FK | So What - Allegretto | 0 | 65,26 | 4 | 42,55 |
5 | Annika Gustafsson | Stanley II | 700 kr | | |
| RK Dundret | Stanford - Lansiär | 0 | 71,58 | 7 | 56,09 |
6 | Kim Larsson | Future | 700 kr | | |
| Öresunds
Hästsportklubb | | 0 | 61,35 | 8 | 36,91 |
7 | Camilla Hermansson | Olympus | 700 kr | | |
| Hästsportklubben B | Dillenburg - Proloog Pref | 0 | 63,05 | 8 | 40,54 |
8 | Jenny Björn | Rozelini | 700 kr | | |
| Hageby Ridklubb | Robin Z - Cosmos | 0 | 67,39 | 8 | 45,19 |
9 | Linda Andersson | Hedvig | 700 kr | | |
| Örebro FK | Beach Boy - Stanford | 0 | 65,35 | 8 | 50,16 |
|
10 | Daniel Svensson | Luigi 84 |   | | |
| Nyköpings RS | Lucarlo - Ico | 4 | 61,82 |   |   |
11 | Daniel Svensson | Showman |   | | |
| Nyköpings RS | Sao Paulo - Airport | 4 | 62,55 |   |   |
12 | Sofie Andersson | Chevalie |   | | |
| Karlskoga Ridallian | Roderik - Bordeaux | 4 | 62,67 |   |   |
13 | Camilla Hermansson | Je mapelle Judith |   | | |
| Hästsportklubben B | Concorde - Turban Rose | 4 | 63,20 |   |   |
14 | Sabina Rosendahl | Rasputin |   | | |
| Köpings RK | Roderik - Locarno | 4 | 65,82 |   |   |
15 | PärOla Nyström | Valliant |   | | |
| Örebro FK | Lemon - Palermo | 4 | 66,21 |   |   |
16 | Niklas Jonsson | Vayom |   | | |
| Örebro FK | Castor - Utrillo | 4 | 66,86 |   |   |
17 | John Hickey | I robot |   | | |
| Djursholms RK | Espri - Wendekrist | 4 | 67,18 |   |   |
18 | Frida Andersson | Aloubet |   | | |
| Vetlandaortens RF | Elton - Alme | 4 | 67,27 |   |   |
19 | Anna Hellström | Omar |   | | |
| Kumla Ridklubb | Brown Boy - Gold Sky | 4 | 73,39 |   |   |
20 | Elin Hällgren | Proudful Niki |   | | |
| Grevagårdens RF | Burggraaf - Jasper | 8 | 60,61 |   |   |
21 | Alexei Smirnov | Cordinat MB |   | | |
| Lidköpings RK | Corland - National Zenith xx | 8 | 62,97 |   |   |
22 | Karolina Lindbom | Tequila Sunrise |   | | |
| Enköpings RK | Bayard - Welver Hollow | 8 | 63,54 |   |   |
23 | Per Melin | Mac Cloud |   | | |
| Ekenryttarna | Indoctro - Zeno | 8 | 65,15 |   |   |
24 | Linnea Johansson | Kadet |   | | |
| Björneröd Ridklubb S | Naturel - Swap | 8 | 68,08 |   |   |
25 | Malin Åkerberg | Mozart |   | | |
| Örebro FK | Magini - Pontus | 8 | 69,43 |   |   |
26 | Lotta Schultz | Lasini |   | | |
| Enköpings Näs R | Cassini I - Landgraf I | 12 | 66,40 |   |   |
27 | Karolina Lindbom | Shalom Tip Toe |   | | |
| Enköpings RK | Landwind II B - Pantheon xx | 14 | 79,92 |   |   |
28 | Elin Hällgren | Pythagoras S |   | | |
| Grevagårdens RF | Corlando (ex Corland) - Lavall II | 18 | 79,83 |   |   |
29 | Lotta Schultz | Cantona |   | | |
| Enköpings Näs R | Cassini I - Caretino | 19 | 80,56 |   |   |
30 | Jonas Rinné | Marjolino |   | | |
| Linköpings FK | Voltaire - Freimoor | 24 | 67,72 |   |   |
31 | Emelie Sandberg | Ratzeputz |   | | |
| Eskilstunaorten | Robin Z - Imperator | Ute. |   |   |   |
32 | Caroline Eriksson | Camelot |   | | |
| Linköpings FK | Marco Mitras - Daktyl | Ute. |   |   |   |
  | Carin Elg | Orlando |   | | |
| Ekenässjöns HSK | Landlord - Trofe |   |   |   |   |
  | Helena Johansson | Think Twice |   | | |
| Borås FK | Helwan - Furiosons Sohn HE |   |   |   |   |
|
till toppen |
Klass 2 - Hoppning 1.35 bed. Två faser A:0 Avd. A |
Klassen sponsras av Cramo |
61 anmälda, 49 startande, 13 placerade |
Premier 10400 kr |
Överdomare: Barbro Lindström |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Stina Lillje | Odylle | 3000 kr | | |
| Strömsholms RSF | Lux Z - Edison | 0 | 52,49 | 0 | 21,60 |
2 | PärOla Nyström | Calippo | 1700 kr | | |
| Örebro FK | Carbid - Pilot | 0 | 57,31 | 0 | 22,74 |
3 | Stina Lillje | Pina Colada | 1300 kr | | |
| Strömsholms RSF | Jeopardy - Gibraltar | 0 | 53,40 | 0 | 22,94 |
4 | Sarah Jegenberg | Stainless | 800 kr | | |
| Söderköpings RS | Elmshorn - Stanford | 0 | 54,19 | 0 | 24,91 |
5 | Per Melin | Sorbe | 400 kr | | |
| Ekenryttarna | Electro - Solid | 0 | 52,53 | 4 | 20,53 |
6 | Charlie Siemerling | Corde Malone N | 400 kr | | |
| Strömsholms RSF | | 0 | 57,23 | 4 | 22,63 |
7 | Charlie Siemerling | Sally Malone | 400 kr | | |
| Strömsholms RSF | Fontaine - Master Spiritus | 0 | 58,10 | 4 | 22,82 |
8 | Pernilla NymanMattsson | Marcos Hot Shot | 400 kr | | |
| Hammarö RF | Irco Marco - Nepal | 0 | 55,01 | 4 | 24,86 |
9 | Elin Jansson | Rozie | 400 kr | | |
| Strömsholms RSF | Robin Z - Step Together xx | 0 | 53,69 | 4 | 26,47 |
10 | Ulrika Nilsson | On Town | 400 kr | | |
| Kungsbacka RK | | 0 | 56,19 | 4 | 26,95 |
11 | Sofie Andersson | Chilton | 400 kr | | |
| Karlskoga Ridallian | Elberton - Bordeaux | 0 | 57,73 | 4 | 27,81 |
12 | Elin Jansson | Bonfire S | 400 kr | | |
| Strömsholms RSF | Cortez - Utrillo | 0 | 53,61 | 8 | 25,09 |
13 | Sofia Luck | Dania Z | 400 kr | | |
| Laxå Ridallians | Dutch Capitol Z - Pageno | 0 | 52,92 | 9 | 43,40 |
|
14 | Anna Hellström | Zam Zara |   | | |
| Kumla Ridklubb | Robin Z - Racot | 4 | 50,56 |   |   |
15 | Susanne Blomqvist | Treat me Nice |   | | |
| Nääs RF | Elmshorn - Roman Way xx | 4 | 50,96 |   |   |
16 | Stina Lillje | Remi |   | | |
| Strömsholms RSF | Rebel Z - Goodtimes | 4 | 51,35 |   |   |
17 | Karolina Lindbom | Corlinn |   | | |
| Enköpings RK | Cortez - Lagano | 4 | 51,52 |   |   |
18 | Anette Nilsson | Pandora |   | | |
| Nygårds RS | Tamburin - Jaguar | 4 | 51,66 |   |   |
19 | Carin Elg | Evergreen |   | | |
| Ekenässjöns HSK | Everest - Watzman | 4 | 51,76 |   |   |
20 | Daniel Svensson | Costa Rica H |   | | |
| Nyköpings RS | Carthago Z - Mowgli | 4 | 53,44 |   |   |
21 | Emelie Sandberg | Ratzeputz |   | | |
| Eskilstunaorten | Robin Z - Imperator | 4 | 53,72 |   |   |
22 | Rene Flück | Curtina |   | | |
| Södertörns RT | Feliciano - Cortez | 4 | 55,77 |   |   |
23 | Kim Larsson | Lamilion |   | | |
| Öresunds
Hästsportklubb | Emilion - Pion | 4 | 56,07 |   |   |
24 | PärOla Nyström | Vicole |   | | |
| Örebro FK | Cortsaire de Vauban - Galoubet | 4 | 56,97 |   |   |
25 | Christine Gremar | Equus Gustav |   | | |
| Linköpings FK | Electro - Fantom II | 4 | 57,27 |   |   |
26 | Pernilla Palm | Cormack |   | | |
| Trossnäs FK | Roderik - Tammer Fors xx | 4 | 57,37 |   |   |
27 | Britta Campner | Off White |   | | |
| Norsholms RF | Irco Mena - Saloon xx | 4 | 59,20 |   |   |
28 | Charlie Siemerling | Doubtless |   | | |
| Strömsholms RSF | Levantos II - Stanford | 4 | 60,65 |   |   |
29 | Stina Lillje | Juvel |   | | |
| Strömsholms RSF | Helwan - Able Albert xx | 8 | 51,01 |   |   |
30 | Elin Hällgren | Princeton |   | | |
| Grevagårdens RF | Cavalier - Stuyvesant | 8 | 51,37 |   |   |
31 | Karolina Lindbom | Tequila Sunrise |   | | |
| Enköpings RK | Bayard - Welver Hollow | 8 | 51,64 |   |   |
32 | Elisabeth Palmersson | Jack |   | | |
| Engalseröd RF | Jasper - Toreador | 8 | 53,55 |   |   |
33 | Maria Seppänen | Zivaldi |   | | |
| Södertälje RK | Ziwago - Garcon xx | 8 | 54,47 |   |   |
34 | Sara Nensen | Shurlands Little Darco |   | | |
| Mantorpsryttarna | Darco | 8 | 54,63 |   |   |
35 | Sofia Spaak | Brandy Surprice |   | | |
| Mullsjö HSK | Okänd - Okänd | 8 | 55,84 |   |   |
36 | Frida Andersson | Oakhill Shilton |   | | |
| Vetlandaortens RF | Swift - Willowcratic xx | 8 | 56,05 |   |   |
37 | Sofia Ljungqvist | Carolines Ace |   | | |
| Strömsholms RSF | Calypso II - Argentan | 8 | 57,77 |   |   |
38 | Daniel Svensson | Clinton |   | | |
| Nyköpings RS | Cortez - Windwurf | 8 | 58,45 |   |   |
39 | Jonas Rinné | Jolly Card |   | | |
| Linköpings FK | Cardento - Rastell | 8 | 58,88 |   |   |
40 | Yvonne Talamo | Camill S:t Tropez |   | | |
| Kumla Ridklubb | Cortez - Salut | 12 | 52,49 |   |   |
41 | Wenche Lihv | Marquis |   | | |
| Karlstads RK | Marco Mitras - Magini | 12 | 53,32 |   |   |
42 | Kristin Andersson | Calypzo |   | | |
| Skaraortens RF | Castor - Irco Marco | 12 | 59,37 |   |   |
43 | Johanna Beer | King of Kentucky |   | | |
| Stockholms FK | King of Thunder - Ma Maison xx | 20 | 65,96 |   |   |
44 | Elin Jansson | Rousseau |   | | |
| Strömsholms RSF | Romano - Modesto | 23 | 80,37 |   |   |
45 | Karolina Lindbom | Casanova |   | | |
| Enköpings RK | | Ute. |   |   |   |
45 | Elisabeth Palmersson | Cluny |   | | |
| Engalseröd RF | Magini - Cortez | Ute. |   |   |   |
45 | Malin Koppfeldt | Marcoroc |   | | |
| Eda RF | Irco Marco - Jazz | Ute. |   |   |   |
45 | Linn Holm | Niris |   | | |
| Färjestads RK | Centurion Montfort - Cassis | Ute. |   |   |   |
45 | Carolyn Berglöf | Falco |   | | |
| Avesta Ridklubb | Falkner - Landgraf I | Ute. |   |   |   |
  | Janni Pettersson | Linett |   | | |
| Uddevalla RF | Concarneau - Falstaff |   |   |   |   |
  | Mia Huggert | CK One |   | | |
| Vikbolandets RF | Calvin Z - Lady Killer xx |   |   |   |   |
  | Daniel Svensson | Showman |   | | |
| Nyköpings RS | Sao Paulo - Airport |   |   |   |   |
  | Alexandra Bjärne | Santiago |   | | |
| Stora Lundby RK | Irco Mena - Leapman xx |   |   |   |   |
  | Marcus Westergren | Rosano |   | | |
| Märsta Ridklubb | |   |   |   |   |
  | Marcus Westergren | Move Along |   | | |
| Märsta Ridklubb | Le Mistral - Moliere |   |   |   |   |
  | Camilla Backman | Martagon |   | | |
| Avesta Ridklubb | Maraton - Hartung |   |   |   |   |
  | Cecilia Bürger | Whitsun Boy |   | | |
| Västerås RS | Romano - Astronomer |   |   |   |   |
  | Elin Hällgren | Stanzia |   | | |
| Grevagårdens RF | Stanford - Hertigen |   |   |   |   |
  | Per Melin | Mac Cloud |   | | |
| Ekenryttarna | Indoctro - Zeno |   |   |   |   |
  | Kassandra Magnusdottir | Galant |   | | |
| Trosa Vagnhärad | Granit - Rex |   |   |   |   |
  | John Hickey | Chiquitita |   | | |
| Djursholms RK | Cortez - Ceylon |   |   |   |   |
|
till toppen |
Klass 3 - Hoppning 1.25 bed. A:0 Avd. A |
63 anmälda, 48 startande, 12 placerade |
Premier 6260 kr |
Överdomare: Barbro Lindström |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Kim Larsson | Pickolo | 1500 kr | |
| Öresunds
Hästsportklubb | Pageno - --- | 0 | 50,99 |
2 | Malin Koppfeldt | Marcoroc | 1000 kr | |
| Eda RF | Irco Marco - Jazz | 0 | 54,16 |
3 | Ingrid Bratt | Butterfly GRC | 700 kr | |
| Stockholms FK | Cortez - Asterix | 0 | 55,22 |
4 | Yvonne Talamo | Camill S:t Tropez | 500 kr | |
| Kumla Ridklubb | Cortez - Salut | 0 | 56,12 |
5 | Marcus Westergren | Move Along | 320 kr | |
| Märsta Ridklubb | Le Mistral - Moliere | 0 | 56,77 |
6 | Elisabeth Palmersson | Jack | 320 kr | |
| Engalseröd RF | Jasper - Toreador | 0 | 60,72 |
7 | Kassandra Magnusdottir | Galant | 320 kr | |
| Trosa Vagnhärad | Granit - Rex | 0 | 61,15 |
8 | Lotta Schultz | Belfast | 320 kr | |
| Enköpings Näs R | Okänd | 0 | 61,72 |
9 | Frida Andersson | Plexus | 320 kr | |
| Vetlandaortens RF | Robin Z - Lizt | 0 | 62,27 |
10 | Johanna Andersson | Vallmo | 320 kr | |
| Vikbolandets RF | Kaliber - Krevad | 0 | 62,62 |
11 | Linn Backlund | Madonna Salamino | 320 kr | |
| Trosa Vagnhärad | Maraton | 0 | 63,30 |
12 | Kristin Andersson | Calypzo | 320 kr | |
| Skaraortens RF | Castor - Irco Marco | 0 | 65,69 |
|
13 | Camilla Nensen | Luciano |   | |
| Mantorpsryttarna | Lasino - Ronald | 0 | 66,18 |
14 | Pernilla Palm | Cormack |   | |
| Trossnäs FK | Roderik - Tammer Fors xx | 0 | 74,17 |
15 | Ingrid Bratt | Champion |   | |
| Stockholms FK | Feliciano - Any Question | 4 | 53,92 |
16 | John Hickey | Chiquitita |   | |
| Djursholms RK | Cortez - Ceylon | 4 | 53,98 |
17 | Alexandra Bjärne | Santiago |   | |
| Stora Lundby RK | Irco Mena - Leapman xx | 4 | 55,18 |
18 | Ingrid Bratt | Cash Flow |   | |
| Stockholms FK | Electro - Robin Z | 4 | 57,03 |
19 | Eva Danielsson | Eveleine |   | |
| Nora RSF | Landlord - Ceylon | 4 | 59,93 |
20 | Eva Seppänen | Pericles |   | |
| Södertälje RK | Flemmingh - Wellington | 4 | 63,19 |
21 | Susanne Blomqvist | Corlina |   | |
| Nääs RF | Bellini - Cortez | 4 | 67,53 |
22 | Alexei Smirnov | Cocopelli Z |   | |
| Lidköpings RK | Calvaro Z - Equador | 4 | 67,77 |
23 | Nina Merete Kjörven | RC`s Good Shit |   | |
| Norge | Lord Sinclaire | 4 | 68,88 |
24 | Sofia Spaak | Liberthon |   | |
| Mullsjö HSK | Artwig - Fruhlingstraum I | 4 | 72,23 |
25 | Elin Hällgren | Stanzia |   | |
| Grevagårdens RF | Stanford - Hertigen | 8 | 54,81 |
26 | Karolina Lindbom | Ecco |   | |
| Enköpings RK | Irco Mena - Urbino | 8 | 55,06 |
27 | Jenny Björn | Jasmine |   | |
| Hageby Ridklubb | Electro - Furioso III | 8 | 60,79 |
28 | Cayenne Cranning | Allianz |   | |
| Ilbäckens RF | Anart - Salvan | 8 | 65,01 |
29 | Anette Nilsson | Pandora |   | |
| Nygårds RS | Tamburin - Jaguar | 8 | 65,04 |
30 | Malin Andersson | Stanlie |   | |
| Vikbolandets RF | Stanford - San Michele | 8 | 65,57 |
31 | Annika Gustafsson | Don Corleone |   | |
| RK Dundret | Okänd - Okänd | 8 | 67,52 |
32 | Cecilia Bürger | Whitsun Boy |   | |
| Västerås RS | Romano - Astronomer | 8 | 68,89 |
33 | Marcus Westergren | Rosano |   | |
| Märsta Ridklubb | | 8 | 69,00 |
34 | Julia Lundberg | Puccinis Pinockio |   | |
| Färjestads RK | Zadok - Epilot | 8 | 83,63 |
35 | Maria Selander | Cherrylou |   | |
| Hallstaviks RF | Robin Z - Okänd | 12 | 58,58 |
36 | Linnea Malmberg | Edelwaiz |   | |
| Christinehamns RK | Electro - Mowgli | 12 | 60,96 |
37 | Anna Hellström | Zam Zara |   | |
| Kumla Ridklubb | Robin Z - Racot | 12 | 72,66 |
38 | Jenny Berglund | Rocket J |   | |
| Christinehamns RK | Opius - Rocky | 12 | 79,76 |
39 | Arne Ågren | Parzival |   | |
| Karlstads RK | Cortez - Bordeaux | 13 | 80,97 |
40 | Malin Waldysson | Bronx |   | |
| Grevagårdens RF | Bonaparte - Marino | 16 | 79,43 |
41 | Nina Merete Kjörven | Danita |   | |
| Norge | PB Drossan - Lotse | 16 | 91,28 |
42 | AnnaSofia Smirnov | Legende |   | |
| Lidköpings RK | Beujolais - Ballyvie | 20 | 65,37 |
43 | Lotta Schultz | Cäsar |   | |
| Enköpings Näs R | Caretino - Lavall II | 20 | 87,97 |
44 | Linnea Johansson | Catwalk |   | |
| Björneröd Ridklubb S | Cortez - Leuthen I | 21 | 96,74 |
45 | Linda Danielsson | Glenfiddich |   | |
| Mora Ridklubb av | Granulit - Voltumo | Ute. |   |
45 | Ulrika Enlund | Leo Minor |   | |
| RK i Finspång | Helwan - Caracas | Ute. |   |
45 | Maria Seppänen | Robuust M |   | |
| Södertälje RK | Jumbo-Jet - Ariban | Ute. |   |
45 | Linn Holm | Odelea |   | |
| Färjestads RK | Jacorde - Nimmerdor | Ute. |   |
  | Janni Pettersson | Linett |   | |
| Uddevalla RF | Concarneau - Falstaff |   |   |
  | Mia Huggert | CK One |   | |
| Vikbolandets RF | Calvin Z - Lady Killer xx |   |   |
  | Daniel Svensson | Costa Rica H |   | |
| Nyköpings RS | Carthago Z - Mowgli |   |   |
  | Cayenne Cranning | Robino |   | |
| Ilbäckens RF | Robin Z - Vagabond |   |   |
  | Buster Odlander | Zimona |   | |
| Djursholms RK | Swift - Robin Z |   |   |
  | Stina Lillje | Juvel |   | |
| Strömsholms RSF | Helwan - Able Albert xx |   |   |
  | Helena Johansson | Allegro K |   | |
| Borås FK | Electro - Mas Media xx |   |   |
  | Helena Johansson | Think Twice |   | |
| Borås FK | Helwan - Furiosons Sohn HE |   |   |
  | Camilla Backman | Martagon |   | |
| Avesta Ridklubb | Maraton - Hartung |   |   |
  | Camilla Backman | Nitro-K |   | |
| Avesta Ridklubb | Pomme Royal - Singapore |   |   |
  | Charlie Siemerling | Doubtless |   | |
| Strömsholms RSF | Levantos II - Stanford |   |   |
  | Charlie Siemerling | Corde Malone N |   | |
| Strömsholms RSF | |   |   |
  | Frida Andersson | Oakhill Shilton |   | |
| Vetlandaortens RF | Swift - Willowcratic xx |   |   |
  | Fredrik Hasselberg | Agnes |   | |
| Hammarö RF | |   |   |
  | Linn Holm | Niris |   | |
| Färjestads RK | Centurion Montfort - Cassis |   |   |
|
till toppen |
Klass 4 - Hoppning 1.40 bed. Två faser A:0 |
Klassen sponsras av KPA |
67 anmälda, 60 startande, 15 placerade |
Premier 14400 kr |
Överdomare: Annika Skoglund |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Kim Larsson | Future | 4000 kr | | |
| Öresunds
Hästsportklubb | | 0 | 46,26 | 0 | 25,67 |
2 | Stina Lillje | Odylle | 2500 kr | | |
| Strömsholms RSF | Lux Z - Edison | 0 | 48,51 | 0 | 26,12 |
3 | PärOla Nyström | Valliant | 1500 kr | | |
| Örebro FK | Lemon - Palermo | 0 | 48,64 | 0 | 26,25 |
4 | Niklas Jonsson | Vayom | 900 kr | | |
| Örebro FK | Castor - Utrillo | 0 | 52,48 | 0 | 26,74 |
5 | Niklas Jonsson | Percynality | 500 kr | | |
| Örebro FK | Cockpit - Cavalotti | 0 | 51,35 | 0 | 27,23 |
6 | John Hickey | I robot | 500 kr | | |
| Djursholms RK | Espri - Wendekrist | 0 | 50,35 | 0 | 27,83 |
7 | Anna Hellström | Typhon | 500 kr | | |
| Kumla Ridklubb | Cortez - Utrillo | 0 | 51,26 | 0 | 28,27 |
8 | Frida Andersson | Aloubet | 500 kr | | |
| Vetlandaortens RF | Elton - Alme | 0 | 50,53 | 0 | 28,38 |
9 | Camilla Hermansson | Olympus | 500 kr | | |
| Hästsportklubben B | Dillenburg - Proloog Pref | 0 | 51,03 | 0 | 29,14 |
10 | Camilla Hermansson | Je mapelle Judith | 500 kr | | |
| Hästsportklubben B | Concorde - Turban Rose | 0 | 48,64 | 0 | 30,24 |
11 | Lotta Schultz | Cantona | 500 kr | | |
| Enköpings Näs R | Cassini I - Caretino | 0 | 52,40 | 0 | 32,54 |
12 | Daniel Svensson | Showman | 500 kr | | |
| Nyköpings RS | Sao Paulo - Airport | 0 | 48,73 | 4 | 25,77 |
13 | Lotta Schultz | Lasini | 500 kr | | |
| Enköpings Näs R | Cassini I - Landgraf I | 0 | 49,35 | 4 | 26,82 |
14 | Elin Hällgren | Pythagoras S | 500 kr | | |
| Grevagårdens RF | Corlando (ex
Corland) - Lavall II | 0 | 47,37 | 4 | 27,08 |
15 | Karolina Lindbom | Casanova | 500 kr | | |
| Enköpings RK | | 0 | 46,81 | 4 | 28,40 |
|
16 | Alexei Smirnov | Cordinat MB |   | | |
| Lidköpings RK | Corland - National Zenith xx | 0 | 47,76 | 4 | 32,06 |
17 | Sofie Andersson | Chevalie |   | | |
| Karlskoga Ridallian | Roderik - Bordeaux | 0 | 53,16 | 8 | 38,98 |
18 | Helena Johansson | Think Twice |   | | |
| Borås FK | Helwan - Furiosons Sohn HE | 0 | 49,44 | 16 | 28,97 |
19 | Susanne Blomqvist | Treat me Nice |   | | |
| Nääs RF | Elmshorn - Roman Way xx | 4 | 46,51 |   |   |
20 | Emelie Sandberg | Ratzeputz |   | | |
| Eskilstunaorten | Robin Z - Imperator | 4 | 46,95 |   |   |
21 | Karolina Lindbom | Tequila Sunrise |   | | |
| Enköpings RK | Bayard - Welver Hollow | 4 | 47,07 |   |   |
22 | Maria Grane | Eudanum Glengordon |   | | |
| Hammarö RF | Laudanum xx - Lelout | 4 | 49,00 |   |   |
23 | Christine Gremar | Equus Gustav |   | | |
| Linköpings FK | Electro - Fantom II | 4 | 49,34 |   |   |
24 | Lotta Schultz | Cosiga |   | | |
| Enköpings Näs R | Cantus - Gaspari I | 4 | 49,38 |   |   |
25 | Linda Andersson | Hedvig |   | | |
| Örebro FK | Beach Boy - Stanford | 4 | 49,52 |   |   |
26 | Elin Jansson | Bonfire S |   | | |
| Strömsholms RSF | Cortez - Utrillo | 4 | 50,23 |   |   |
27 | Pernilla Willbo | Santana |   | | |
| Grevagårdens RF | Limbus - Koenigspark xx | 4 | 50,27 |   |   |
28 | Carin Elg | Orlando |   | | |
| Ekenässjöns HSK | Landlord - Trofe | 4 | 50,36 |   |   |
29 | Daniel Svensson | Clinton |   | | |
| Nyköpings RS | Cortez - Windwurf | 4 | 50,70 |   |   |
30 | Anna Hellström | Omar |   | | |
| Kumla Ridklubb | Brown Boy - Gold Sky | 4 | 50,87 |   |   |
31 | Caroline Eriksson | Camelot |   | | |
| Linköpings FK | Marco Mitras - Daktyl | 4 | 50,88 |   |   |
32 | PärOla Nyström | Albion |   | | |
| Örebro FK | So What - Allegretto | 4 | 51,09 |   |   |
33 | Jenny Björn | Rozelini |   | | |
| Hageby Ridklubb | Robin Z - Cosmos | 4 | 51,22 |   |   |
34 | Britta Campner | Off White |   | | |
| Norsholms RF | Irco Mena - Saloon xx | 4 | 51,43 |   |   |
35 | Sarah Jegenberg | Stainless |   | | |
| Söderköpings RS | Elmshorn - Stanford | 4 | 52,45 |   |   |
36 | Malin Åkerberg | Mozart |   | | |
| Örebro FK | Magini - Pontus | 4 | 53,17 |   |   |
37 | Charlie Siemerling | Sally Malone |   | | |
| Strömsholms RSF | Fontaine - Master Spiritus | 7 | 61,11 |   |   |
38 | Elin Hällgren | Princeton |   | | |
| Grevagårdens RF | Cavalier - Stuyvesant | 8 | 48,33 |   |   |
39 | Ulrika Nilsson | On Town |   | | |
| Kungsbacka RK | | 8 | 49,89 |   |   |
40 | Ulrika Lenhammar | Trois Claques I |   | | |
| Örebro FK | Irco Marco - Long John | 8 | 50,25 |   |   |
41 | Linnea Johansson | Kadet |   | | |
| Björneröd Ridklubb S | Naturel - Swap | 8 | 51,56 |   |   |
42 | Sabina Rosendahl | Rasputin |   | | |
| Köpings RK | Roderik - Locarno | 8 | 52,98 |   |   |
43 | Carolyn Berglöf | Falco |   | | |
| Avesta Ridklubb | Falkner - Landgraf I | 8 | 58,11 |   |   |
44 | Per Melin | Mac Cloud |   | | |
| Ekenryttarna | Indoctro - Zeno | 8 | 58,72 |   |   |
45 | Elin Hällgren | Proudful Niki |   | | |
| Grevagårdens RF | Burggraaf - Jasper | 12 | 45,68 |   |   |
46 | Jonas Rinné | Marjolino |   | | |
| Linköpings FK | Voltaire - Freimoor | 12 | 51,21 |   |   |
47 | Annika Gustafsson | Stanley II |   | | |
| RK Dundret | Stanford - Lansiär | 12 | 52,04 |   |   |
48 | Sara Nensen | Shurlands Little Darco |   | | |
| Mantorpsryttarna | Darco | 16 | 45,54 |   |   |
49 | Ingrid Bratt | Champion |   | | |
| Stockholms FK | Feliciano - Any Question | 16 | 49,96 |   |   |
50 | Marcus Westergren | Move Along |   | | |
| Märsta Ridklubb | Le Mistral - Moliere | 16 | 50,96 |   |   |
51 | Sofia Ljungqvist | Carolines Ace |   | | |
| Strömsholms RSF | Calypso II - Argentan | 16 | 51,81 |   |   |
52 | Pernilla NymanMattsson | Marcos Hot Shot |   | | |
| Hammarö RF | Irco Marco - Nepal | 19 | 65,94 |   |   |
53 | Anna Hellström | Nahla |   | | |
| Kumla Ridklubb | Lets Go - Lurano | 22 | 60,21 |   |   |
54 | Sofie Andersson | Chilton |   | | |
| Karlskoga Ridallian | Elberton - Bordeaux | 24 | 66,56 |   |   |
55 | Anna Möllberg | Melrose |   | | |
| Trossnäs FK | Robin Z - Flyinge Electro | Ute. |   |   |   |
55 | Daniel Svensson | Luigi 84 |   | | |
| Nyköpings RS | Lucarlo - Ico | Utg. |   |   |   |
55 | Maria Seppänen | Zivaldi |   | | |
| Södertälje RK | Ziwago - Garcon xx | Ute. |   |   |   |
55 | Elisabeth Palmersson | Cluny |   | | |
| Engalseröd RF | Magini - Cortez | Ute. |   |   |   |
55 | Frida Andersson | Plexus |   | | |
| Vetlandaortens RF | Robin Z - Lizt | Ute. |   |   |   |
55 | Kassandra Magnusdottir | Galant |   | | |
| Trosa Vagnhärad | Granit - Rex | Ute. |   |   |   |
  | Mia Huggert | CK One |   | | |
| Vikbolandets RF | Calvin Z - Lady Killer xx |   |   |   |   |
  | Karolina Lindbom | Shalom Tip Toe |   | | |
| Enköpings RK | Landwind II B - Pantheon xx |   |   |   |   |
  | Elisabeth Palmersson | Jack |   | | |
| Engalseröd RF | Jasper - Toreador |   |   |   |   |
  | Charlie Siemerling | Doubtless |   | | |
| Strömsholms RSF | Levantos II - Stanford |   |   |   |   |
  | Kim Larsson | Cher |   | | |
| Öresunds
Hästsportklubb  | Robin Z - Cortez |   |   |   |   |
  | Per Melin | Sorbe |   | | |
| Ekenryttarna | Electro - Solid |   |   |   |   |
  | Annika Gustafsson | Might Rock You |   | | |
| RK Dundret | Rocky - Marramas |   |   |   |   |
|
till toppen |
Klass 5 - Hoppning 1.30 bed. Ackumulator Avd. A |
Klassen sponsras av Kalenius |
94 anmälda, 77 startande, 20 placerade |
Premier 9940 kr |
Överdomare: Annika Skoglund |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Klubb | Härstamning | Poäng | Tid |
1 | Per Melin | Sorbe | 2000 kr | |
| Ekenryttarna | Electro - Solid | 65 | 43,90 |
2 | Elin Hällgren | Stanzia | 1200 kr | |
| Grevagårdens RF | Stanford - Hertigen | 65 | 46,30 |
3 | Daniel Svensson | Luigi 84 | 800 kr | |
| Nyköpings RS | Lucarlo - Ico | 65 | 47,39 |
4 | Alexandra Bjärne | Santiago | 500 kr | |
| Stora Lundby RK | Irco Mena - Leapman xx | 65 | 48,13 |
5 | Stina Lillje | Odylle | 340 kr | |
| Strömsholms RSF | Lux Z - Edison | 65 | 48,46 |
6 | Pernilla Willbo | Santana | 340 kr | |
| Grevagårdens RF | Limbus - Koenigspark xx | 65 | 49,25 |
7 | Daniel Svensson | Costa Rica H | 340 kr | |
| Nyköpings RS | Carthago Z - Mowgli | 65 | 49,68 |
8 | Karolina Lindbom | Casanova | 340 kr | |
| Enköpings RK | | 65 | 49,77 |
9 | Rene Flück | Curtina | 340 kr | |
| Södertörns RT | Feliciano - Cortez | 65 | 49,85 |
10 | Ulrika Enlund | Leo Minor | 340 kr | |
| RK i Finspång | Helwan - Caracas | 65 | 50,26 |
11 | Anna Hellström | Omar | 340 kr | |
| Kumla Ridklubb | Brown Boy - Gold Sky | 65 | 50,38 |
12 | Jonas Rinné | Jolly Card | 340 kr | |
| Linköpings FK | Cardento - Rastell | 65 | 50,53 |
13 | Anna Hellström | Typhon | 340 kr | |
| Kumla Ridklubb | Cortez - Utrillo | 65 | 50,67 |
14 | Ulrika Lenhammar | Trois Claques I | 340 kr | |
| Örebro FK | Irco Marco - Long John | 65 | 52,18 |
15 | Frida Andersson | Oakhill Shilton | 340 kr | |
| Vetlandaortens RF | Swift - Willowcratic xx | 65 | 52,35 |
16 | Per Tropp | Greatest | 340 kr | |
| Borås FK | Okänd - Okänd | 65 | 54,25 |
17 | Elin Jansson | Rousseau | 340 kr | |
| Strömsholms RSF | Romano - Modesto | 65 | 57,92 |
18 | Per Melin | Oreagon | 340 kr | |
| Ekenryttarna | | 65 | 58,18 |
19 | Kim Larsson | Lamilion | 340 kr | |
| Öresunds
Hästsportklubb  | Emilion - Pion | 64 | 48,50 |
20 | Marcus Westergren | Rosano | 340 kr | |
| Märsta Ridklubb | | 64 | 51,13 |
|
21 | Christine Gremar | Equus Gustav |   | |
| Linköpings FK | Electro - Fantom II | 62 | 49,27 |
22 | Wenche Lihv | Marquis |   | |
| Karlstads RK | Marco Mitras - Magini | 60 | 50,44 |
23 | Karolina Lindbom | Corlinn |   | |
| Enköpings RK | Cortez - Lagano | 60 | 52,63 |
24 | Lotta Schultz | Cäsar |   | |
| Enköpings Näs R | Caretino - Lavall II | 60 | 54,76 |
25 | Stina Lillje | Juvel |   | |
| Strömsholms RSF | Helwan - Able Albert xx | 58 | 44,93 |
26 | Malin Åkerberg | Mozart |   | |
| Örebro FK | Magini - Pontus | 58 | 55,01 |
27 | Elin Jansson | Rozie |   | |
| Strömsholms RSF | Robin Z - Step Together xx | 56 | 54,07 |
28 | Madeleine Lindqvist | Calippo |   | |
| Orlångens RS | Carbid - Pilot | 54 | 72,23 |
29 | Daniel Svensson | Clinton |   | |
| Nyköpings RS | Cortez - Windwurf | 46 | 53,12 |
30 | Malin Andersson | Stanlie |   | |
| Vikbolandets RF | Stanford - San Michele | 35 | 65,95 |
31 | Nina Merete Kjörven | Danita |   | |
| Norge | PB Drossan - Lotse | 30 | 74,10 |
32 | Elin Hällgren | Princeton |   | |
| Grevagårdens RF | Cavalier - Stuyvesant | 25 | 46,25 |
33 | Marcus Westergren | Move Along |   | |
| Märsta Ridklubb | Le Mistral - Moliere | 25 | 47,23 |
34 | Sofia Luck | Dania Z |   | |
| Laxå Ridallians | Dutch Capitol Z - Pageno | 25 | 47,76 |
35 | Charlie Siemerling | Doubtless |   | |
| Strömsholms RSF | Levantos II - Stanford | 25 | 47,94 |
36 | Carolyn Berglöf | Falco |   | |
| Avesta Ridklubb | Falkner - Landgraf I | 25 | 49,04 |
37 | Charlie Siemerling | Corde Malone N |   | |
| Strömsholms RSF | | 25 | 49,63 |
38 | Anna Möllberg | Melrose |   | |
| Trossnäs FK | Robin Z - Flyinge Electro | 25 | 49,93 |
39 | Linnea Malmberg | Edelwaiz |   | |
| Christinehamns RK | Electro - Mowgli | 25 | 51,73 |
40 | Per Tropp | N-Iljarco |   | |
| Borås FK | Darco - --- | 25 | 51,95 |
41 | Stina Lillje | Pina Colada |   | |
| Strömsholms RSF | Jeopardy - Gibraltar | 25 | 52,41 |
42 | Caroline Eriksson | Camelot |   | |
| Linköpings FK | Marco Mitras - Daktyl | 25 | 53,68 |
43 | Anna Hellström | Nahla |   | |
| Kumla Ridklubb | Lets Go - Lurano | 25 | 54,61 |
44 | Helena Johansson | Allegro K |   | |
| Borås FK | Electro - Mas Media xx | 25 | 56,53 |
45 | Ingrid Bratt | Cash Flow |   | |
| Stockholms FK | Electro - Robin Z | 25 | 57,42 |
46 | Annika Gustafsson | Don Corleone |   | |
| RK Dundret | Okänd - Okänd | 24 | 56,59 |
47 | Susanne Blomqvist | Corlina |   | |
| Nääs RF | Bellini - Cortez | 24 | 56,94 |
48 | Elin Hällgren | Proudful Niki |   | |
| Grevagårdens RF | Burggraaf - Jasper | 23 | 46,23 |
49 | Maria Selander | Cherrylou |   | |
| Hallstaviks RF | Robin Z - Okänd | 22 | 49,76 |
50 | Jenny Björn | Jasmine |   | |
| Hageby Ridklubb | Electro - Furioso III | 22 | 52,50 |
51 | Sarah Jegenberg | Stainless |   | |
| Söderköpings RS | Elmshorn - Stanford | 22 | 53,82 |
52 | Carin Elg | Evergreen |   | |
| Ekenässjöns HSK | Everest - Watzman | 22 | 55,91 |
53 | Lotta Schultz | Belfast |   | |
| Enköpings Näs R | Okänd | 21 | 60,43 |
54 | Evelyn Karlsson | Priceless |   | |
| Örebro FK | Landfriese II - Pilot | 21 | 64,12 |
55 | Anna Hellström | Zam Zara |   | |
| Kumla Ridklubb | Robin Z - Racot | 20 | 50,19 |
56 | Stina Lillje | Remi |   | |
| Strömsholms RSF | Rebel Z - Goodtimes | 20 | 50,31 |
57 | Emmie Jansson | Ventura of Canadian |   | |
| Enköpings Näs R | Canadian River - Exkurs | 20 | 53,93 |
58 | Cecilia Bürger | Whitsun Boy |   | |
| Västerås RS | Romano - Astronomer | 19 | 55,00 |
59 | Pernilla NymanMattsson | Marcos Hot Shot |   | |
| Hammarö RF | Irco Marco - Nepal | 17 | 49,09 |
60 | Johanna Beer | King of Kentucky |   | |
| Stockholms FK | King of Thunder - Ma Maison xx | 17 | 50,45 |
61 | Sofia Ljungqvist | Carolines Ace |   | |
| Strömsholms RSF | Calypso II - Argentan | 17 | 52,07 |
62 | Emmie Jansson | Qanolito van de Zelm |   | |
| Enköpings Näs R | Forever - Feo | 17 | 54,51 |
63 | John Hickey | Chiquitita |   | |
| Djursholms RK | Cortez - Ceylon | 16 | 44,81 |
64 | Sofia Spaak | Brandy Surprice |   | |
| Mullsjö HSK | Okänd - Okänd | 16 | 47,97 |
65 | AnnaSofia Smirnov | Legende |   | |
| Lidköpings RK | Beujolais - Ballyvie | 16 | 52,24 |
66 | Sofia Spaak | Liberthon |   | |
| Mullsjö HSK | Artwig - Fruhlingstraum I | 14 | 51,93 |
67 | Linn Holm | Niris |   | |
| Färjestads RK | Centurion Montfort - Cassis | 10 | 60,12 |
68 | PärOla Nyström | Vicole |   | |
| Örebro FK | Cortsaire de Vauban - Galoubet | 7 | 76,34 |
69 | Cayenne Cranning | Allianz |   | |
| Ilbäckens RF | Anart - Salvan | 6 | 61,31 |
70 | Linda Danielsson | Glenfiddich |   | |
| Mora Ridklubb av | Granulit - Voltumo | Ute. |   |
70 | Jenny Berglund | Rocket J |   | |
| Christinehamns RK | Opius - Rocky | Ute. |   |
70 | Maria Seppänen | Robuust M |   | |
| Södertälje RK | Jumbo-Jet - Ariban | Ute. |   |
70 | Helena Johansson | Think Twice |   | |
| Borås FK | Helwan - Furiosons Sohn HE | Ute. |   |
70 | Emelie Sandberg | Ratzeputz |   | |
| Eskilstunaorten | Robin Z - Imperator | Ute. |   |
70 | Camilla Nensen | Luciano |   | |
| Mantorpsryttarna | Lasino - Ronald | Ute. |   |
70 | Johanna Andersson | Vallmo |   | |
| Vikbolandets RF | Kaliber - Krevad | Ute. |   |
70 | Anette Nilsson | Pandora |   | |
| Nygårds RS | Tamburin - Jaguar | Ute. |   |
  | Janni Pettersson | Linett |   | |
| Uddevalla RF | Concarneau - Falstaff |   |   |
  | Mia Huggert | CK One |   | |
| Vikbolandets RF | Calvin Z - Lady Killer xx |   |   |
  | Susanne Tropp | Cissi |   | |
| Borås FK | Beach Boy - Cecil |   |   |
  | Buster Odlander | Zimona |   | |
| Djursholms RK | Swift - Robin Z |   |   |
  | Camilla Backman | Martagon |   | |
| Avesta Ridklubb | Maraton - Hartung |   |   |
  | Sofie Andersson | Chilton |   | |
| Karlskoga Ridallian | Elberton - Bordeaux |   |   |
  | Sofie Andersson | Chevalie |   | |
| Karlskoga Ridallian | Roderik - Bordeaux |   |   |
  | Sara Nensen | Shurlands Little Darco |   | |
| Mantorpsryttarna | Darco |   |   |
  | Charlie Siemerling | Sally Malone |   | |
| Strömsholms RSF | Fontaine - Master Spiritus |   |   |
  | Ulrika Nilsson | On Town |   | |
| Kungsbacka RK | |   |   |
  | Frida Andersson | Plexus |   | |
| Vetlandaortens RF | Robin Z - Lizt |   |   |
  | Elin Hällgren | Pythagoras S |   | |
| Grevagårdens RF | Corlando (ex Corland) - Lavall II |   |   |
  | Kim Larsson | Future |   | |
| Öresunds
Hästsportklubb  | |   |   |
  | Kim Larsson | Cher |   | |
| Öresunds
Hästsportklubb  | Robin Z - Cortez |   |   |
  | Niklas Jonsson | Vayom |   | |
| Örebro FK | Castor - Utrillo |   |   |
  | Kassandra Magnusdottir | Galant |   | |
| Trosa Vagnhärad | Granit - Rex |   |   |
  | Julia Lundberg | Puccinis Pinockio |   | |
| Färjestads RK | Zadok - Epilot |   |   |
|
till toppen |
Klass 6 - Hoppning 1.20 bed. Två faser A:0 Avd. A |
Klassen sponsras av IP Engineering |
52 anmälda, 44 startande, 11 placerade |
Överdomare: Annika Skoglund |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Kim Larsson | Pickolo |   | | |
| Öresunds
Hästsportklubb  | Pageno - --- | 0 | 56,55 | 0 | 24,30 |
2 | Ulrika Enlund | Leo Minor |   | | |
| RK i Finspång | Helwan - Caracas | 0 | 57,60 | 0 | 27,48 |
3 | Helena Johansson | Allegro K |   | | |
| Borås FK | Electro - Mas Media xx | 0 | 58,81 | 0 | 28,45 |
4 | Malin Andersson | Stanlie |   | | |
| Vikbolandets RF | Stanford - San Michele | 0 | 58,56 | 0 | 30,34 |
5 | Per Tropp | N-Iljarco |   | | |
| Borås FK | Darco - --- | 0 | 59,05 | 0 | 30,97 |
6 | Camilla Nensen | Luciano |   | | |
| Mantorpsryttarna | Lasino - Ronald | 0 | 58,92 | 0 | 31,13 |
7 | Eva Seppänen | Pericles |   | | |
| Södertälje RK | Flemmingh - Wellington | 0 | 56,96 | 0 | 31,72 |
8 | Alexei Smirnov | Cocopelli Z |   | | |
| Lidköpings RK | Calvaro Z - Equador | 0 | 62,34 | 0 | 36,44 |
9 | Ingrid Bratt | Butterfly GRC |   | | |
| Stockholms FK | Cortez - Asterix | 0 | 60,17 | 4 | 23,53 |
10 | Linn Backlund | Madonna Salamino |   | | |
| Trosa Vagnhärad | Maraton | 0 | 58,88 | 4 | 25,16 |
11 | Linda Danielsson | Glenfiddich |   | | |
| Mora Ridklubb av | Granulit - Voltumo | 0 | 57,28 | 4 | 25,18 |
|
12 | Evelyn Karlsson | Priceless |   | | |
| Örebro FK | Landfriese II - Pilot | 0 | 60,13 | 4 | 26,80 |
13 | Wenche Lihv | Marquis |   | | |
| Karlstads RK | Marco Mitras - Magini | 0 | 57,88 | 4 | 27,92 |
14 | Maria Selander | Cherrylou |   | | |
| Hallstaviks RF | Robin Z - Okänd | 0 | 65,44 | 4 | 27,97 |
15 | Frida Bengtsson | Vega |   | | |
| Sörmons RK | Garibaldi - Kardell | 0 | 60,14 | 4 | 29,98 |
16 | Fredrik Hasselberg | Agnes |   | | |
| Hammarö RF | | 0 | 59,79 | 4 | 30,24 |
17 | Anette Nilsson | Pandora |   | | |
| Nygårds RS | Tamburin - Jaguar | 0 | 60,32 | 4 | 30,46 |
18 | Pernilla Palm | Cormack |   | | |
| Trossnäs FK | Roderik - Tammer Fors xx | 0 | 61,50 | 4 | 37,84 |
19 | Evelyn Karlsson | The Bozz oNeil |   | | |
| Örebro FK | Pans Kardinal - Capricorn | 0 | 59,41 | 4 | 43,82 |
20 | Nina Merete Kjörven | RC`s Good Shit |   | | |
| Norge | Lord Sinclaire | 0 | 64,57 | 14 | 49,63 |
21 | Per Tropp | Greatest |   | | |
| Borås FK | Okänd - Okänd | 0 | 59,63 | Ute. |   |
22 | Johanna Förberg | Viola vant Goemanshof |   | | |
| Orlångens RS | Palestro vd Bogijnakken - Jazz | 4 | 60,11 |   |   |
23 | Cecilia Bürger | Whitsun Boy |   | | |
| Västerås RS | Romano - Astronomer | 4 | 60,27 |   |   |
24 | Viktoria Jinnestrand | Ofelia |   | | |
| Laxå Ridallians | Irco Mena - Furidant | 4 | 62,39 |   |   |
25 | Marianne Petersson | Seamrog |   | | |
| Rudskogens RF | Royal Renown - Flagmonunt Diamond | 4 | 62,91 |   |   |
26 | Alexandra Bjärne | Santiago |   | | |
| Stora Lundby RK | Irco Mena - Leapman xx | 4 | 68,66 |   |   |
27 | Cayenne Cranning | Allianz |   | | |
| Ilbäckens RF | Anart - Salvan | 4 | 70,35 |   |   |
28 | Jenny Berglund | Rocket J |   | | |
| Christinehamns RK | Opius - Rocky | 4 | 72,19 |   |   |
29 | Karolina Lindbom | Ecco |   | | |
| Enköpings RK | Irco Mena - Urbino | 4 | 75,61 |   |   |
30 | Lina Rickardson | Picasso H |   | | |
| Köpings RK | Bon Ami - Lugano van la roche W | 8 | 56,31 |   |   |
31 | Lennart Backman | Calypso |   | | |
| Filipstads RK | Maraton - Raff | 8 | 59,12 |   |   |
32 | Linnea Johansson | Catwalk |   | | |
| Björneröd Ridklubb S | Cortez - Leuthen I | 8 | 61,32 |   |   |
33 | Linnea Malmberg | Edelwaiz |   | | |
| Christinehamns RK | Electro - Mowgli | 8 | 61,75 |   |   |
34 | Julia Lundberg | Puccinis
Pinockio | | | |
| Färjestads RK | Zadok
- Epilot | 11 | 82,02 | | |
35 | Lina Rickardson | Clifford |   | | |
| Köpings RK | Stanford - Robin Z | 12 | 68,99 |   |   |
36 | Malin Waldysson | Bronx |   | | |
| Grevagårdens RF | Bonaparte - Marino | 12 | 74,32 |   |   |
37 | Jenny Björn | Jasmine |   | | |
| Hageby Ridklubb | Electro - Furioso III | 17 | 88,44 |   |   |
38 | Cayenne Cranning | Robino |   | | |
| Ilbäckens RF | Robin Z - Vagabond | Ute. |   |   |   |
38 | Ingrid Bratt | Cash Flow |   | | |
| Stockholms FK | Electro - Robin Z | Ute. |   |   |   |
38 | Victoria VargEriksson | Kickapoo |   | | |
| Karlstads RK | Landlord - Ceylon | Ute. |   |   |   |
38 | Nina Merete Kjörven | Danita |   | | |
| Norge | PB Drossan - Lotse | Ute. |   |   |   |
38 | Ingrid Olsson | Mirakel |   | | |
| Karlstads RK | Magini - Cyrill | Ute. |   |   |   |
38 | Linn Holm | Odelea |   | | |
| Färjestads RK | Jacorde - Nimmerdor | Ute. |   |   |   |
38 | Anna Falk | Garene des Rosiers |   | | |
| Sunne RF | Vermont - Duc de la See | Ute. |   |   |   |
  | Janni Pettersson | Linett |   | | |
| Uddevalla RF | Concarneau - Falstaff |   |   |   |   |
  | Buster Odlander | Zimona |   | | |
| Djursholms RK | Swift - Robin Z |   |   |   |   |
  | Camilla Backman | Nitro-K |   | | |
| Avesta Ridklubb | Pomme Royal - Singapore |   |   |   |   |
  | Arne Ågren | Parzival |   | | |
| Karlstads RK | Cortez - Bordeaux |   |   |   |   |
  | Arne Ågren | Movitz |   | | |
| Karlstads RK | Old Timer xx - Good Future |   |   |   |   |
  | Fredrik Hasselberg | Killigrews T-Rex |   | | |
| Hammarö RF | Turban Rose SF - Calypso I |   |   |   |   |
  | Penny RobertsonPearce | All-Star |   | | |
| Enköpings Näs R | Aldato - Kallistos |   |   |   |   |
  | Linn Holm | Niris |   | | |
| Färjestads RK | Centurion Montfort - Cassis |   |   |   |   |
|
till toppen |
Klass 7 - Hoppning 1.30 bed. Två faser A:0 Avd. A |
Klassen sponsras av Plaza |
91 anmälda, 82 startande, 21 placerade |
Överdomare: Annika Skoglund |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Karolina Lindbom | Tequila Sunrise |   | | |
| Enköpings RK | Bayard - Welver Hollow | 0 | 53,39 | 0 | 26,70 |
2 | Per Melin | Sorbe |   | | |
| Ekenryttarna | Electro - Solid | 0 | 55,00 | 0 | 27,03 |
3 | Elin Hällgren | Pythagoras S |   | | |
| Grevagårdens RF | Corlando (ex Corland) - Lavall II | 0 | 55,89 | 0 | 27,05 |
4 | Marcus Westergren | Rosano |   | | |
| Märsta Ridklubb | | 0 | 54,41 | 0 | 27,11 |
5 | John Hickey | I robot |   | | |
| Djursholms RK | Espri - Wendekrist | 0 | 58,08 | 0 | 27,20 |
6 | Karolina Lindbom | Casanova |   | | |
| Enköpings RK | | 0 | 59,15 | 0 | 27,40 |
7 | Kim Larsson | Lamilion |   | | |
| Öresunds
Hästsportklubb  | Emilion - Pion | 0 | 57,18 | 0 | 27,46 |
8 | Kim Larsson | Future |   | | |
| Öresunds
Hästsportklubb  | | 0 | 56,45 | 0 | 27,76 |
9 | Maria Grane | Eudanum Glengordon |   | | |
| Hammarö RF | Laudanum xx - Lelout | 0 | 54,39 | 0 | 27,89 |
10 | Susanne Blomqvist | Treat me Nice |   | | |
| Nääs RF | Elmshorn - Roman Way xx | 0 | 56,23 | 0 | 28,05 |
11 | Sofie Andersson | Chevalie |   | | |
| Karlskoga Ridallian | Roderik - Bordeaux | 0 | 61,46 | 0 | 28,34 |
12 | Annika Gustafsson | Might Rock You |   | | |
| RK Dundret | Rocky - Marramas | 0 | 54,57 | 0 | 28,78 |
13 | Daniel Svensson | Showman |   | | |
| Nyköpings RS | Sao Paulo - Airport | 0 | 58,70 | 0 | 29,09 |
14 | Per Melin | Mac Cloud |   | | |
| Ekenryttarna | Indoctro - Zeno | 0 | 57,48 | 0 | 29,18 |
15 | Karolina Lindbom | Shalom Tip Toe |   | | |
| Enköpings RK | Landwind II B - Pantheon xx | 0 | 57,20 | 0 | 29,29 |
16 | Charlie Siemerling | Sally Malone |   | | |
| Strömsholms RSF | Fontaine - Master Spiritus | 0 | 60,30 | 0 | 29,33 |
17 | Malin Åkerberg | Mozart |   | | |
| Örebro FK | Magini - Pontus | 0 | 62,50 | 0 | 30,33 |
18 | Camilla Hermansson | Olympus |   | | |
| Hästsportklubben B | Dillenburg - Proloog Pref | 0 | 59,08 | 0 | 30,54 |
19 | Sofie Andersson | Chilton |   | | |
| Karlskoga Ridallian | Elberton - Bordeaux | 0 | 63,08 | 0 | 30,62 |
20 | Charlie Siemerling | Corde Malone N |   | | |
| Strömsholms RSF | | 0 | 62,33 | 0 | 30,67 |
21 | Frida Andersson | Aloubet |   | | |
| Vetlandaortens RF | Elton - Alme | 0 | 60,15 | 0 | 30,82 |
|
22 | Anna Möllberg | Melrose |   | | |
| Trossnäs FK | Robin Z - Flyinge Electro | 0 | 55,99 | 0 | 30,86 |
23 | Niklas Jonsson | Vayom |   | | |
| Örebro FK | Castor - Utrillo | 0 | 58,57 | 0 | 31,13 |
24 | Camilla Hermansson | Je mapelle Judith |   | | |
| Hästsportklubben B | Concorde - Turban Rose | 0 | 57,82 | 0 | 31,28 |
25 | PärOla Nyström | Valliant |   | | |
| Örebro FK | Lemon - Palermo | 0 | 62,63 | 0 | 31,37 |
26 | Lotta Schultz | Cosiga |   | | |
| Enköpings Näs R | Cantus - Gaspari I | 0 | 57,29 | 0 | 31,62 |
27 | Sofia Luck | Dania Z |   | | |
| Laxå Ridallians | Dutch Capitol Z - Pageno | 0 | 59,56 | 0 | 31,87 |
28 | Lotta Schultz | Cantona |   | | |
| Enköpings Näs R | Cassini I - Caretino | 0 | 62,83 | 0 | 32,65 |
29 | Jonas Rinné | Camelot |   | | |
| Linköpings FK | Marco Mitras - Daktyl | 0 | 61,11 | 0 | 32,67 |
30 | Pernilla NymanMattsson | Marcos Hot Shot |   | | |
| Hammarö RF | Irco Marco - Nepal | 0 | 59,64 | 0 | 32,74 |
31 | Alexei Smirnov | Cordinat MB |   | | |
| Lidköpings RK | Corland - National Zenith xx | 0 | 60,04 | 0 | 32,93 |
31 | Emmie Jansson | Ventura of Canadian |   | | |
| Enköpings Näs R | Canadian River - Exkurs | 0 | 58,10 | 0 | 32,93 |
33 | Ingrid Bratt | Champion |   | | |
| Stockholms FK | Feliciano - Any Question | 0 | 60,91 | 0 | 33,09 |
34 | Elin Jansson | Bonfire S |   | | |
| Strömsholms RSF | Cortez - Utrillo | 0 | 57,72 | 0 | 33,59 |
35 | Carin Elg | Evergreen |   | | |
| Ekenässjöns HSK | Everest - Watzman | 0 | 62,21 | 0 | 34,36 |
36 | Carin Elg | Orlando |   | | |
| Ekenässjöns HSK | Landlord - Trofe | 0 | 64,03 | 0 | 34,77 |
37 | Evelyn Karlsson | Priceless |   | | |
| Örebro FK | Landfriese II - Pilot | 0 | 59,12 | 0 | 35,14 |
38 | Ulrika Nilsson | On Town |   | | |
| Kungsbacka RK | | 0 | 60,42 | 0 | 35,61 |
39 | Niklas Jonsson | Percynality |   | | |
| Örebro FK | Cockpit - Cavalotti | 0 | 58,88 | 0 | 37,61 |
40 | Charlie Siemerling | Doubtless |   | | |
| Strömsholms RSF | Levantos II - Stanford | 0 | 58,87 | 4 | 28,40 |
41 | Stina Lillje | Odylle |   | | |
| Strömsholms RSF | Lux Z - Edison | 0 | 58,23 | 4 | 28,43 |
42 | Annika Gustafsson | Stanley II |   | | |
| RK Dundret | Stanford - Lansiär | 0 | 59,60 | 4 | 30,15 |
43 | Daniel Svensson | Luigi 84 |   | | |
| Nyköpings RS | Lucarlo - Ico | 0 | 57,81 | 4 | 31,34 |
44 | Jonas Rinné | Marjolino |   | | |
| Linköpings FK | Voltaire - Freimoor | 0 | 61,00 | 4 | 31,58 |
45 | Linnea Johansson | Kadet |   | | |
| Björneröd Ridklubb S | Naturel - Swap | 0 | 62,82 | 4 | 32,27 |
46 | Elin Jansson | Rozie |   | | |
| Strömsholms RSF | Robin Z - Step Together xx | 0 | 56,07 | 4 | 33,73 |
47 | Elin Hällgren | Princeton |   | | |
| Grevagårdens RF | Cavalier - Stuyvesant | 0 | 55,00 | 8 | 38,51 |
48 | Emelie Sandberg | Ratzeputz |   | | |
| Eskilstunaorten | Robin Z - Imperator | 0 | 57,30 | 10 | 44,66 |
49 | Linda Andersson | Hedvig |   | | |
| Örebro FK | Beach Boy - Stanford | 0 | 62,12 | 12 | 46,36 |
50 | Linn Holm | Niris |   | | |
| Färjestads RK | Centurion Montfort - Cassis | 0 | 55,52 | 13 | 51,74 |
51 | Elin Hällgren | Proudful Niki |   | | |
| Grevagårdens RF | Burggraaf - Jasper | 0 | 52,76 | Ute. |   |
52 | Annika Gustafsson | Don Corleone |   | | |
| RK Dundret | Okänd - Okänd | 4 | 52,53 |   |   |
53 | Sara Nensen | Shurlands Little Darco |   | | |
| Mantorpsryttarna | Darco | 4 | 55,27 |   |   |
54 | Malin Koppfeldt | Marcoroc |   | | |
| Eda RF | Irco Marco - Jazz | 4 | 55,80 |   |   |
55 | Wenche Lihv | Marquis |   | | |
| Karlstads RK | Marco Mitras - Magini | 4 | 56,23 |   |   |
56 | Maria Seppänen | Zivaldi |   | | |
| Södertälje RK | Ziwago - Garcon xx | 4 | 56,30 |   |   |
57 | Rene Flück | Curtina |   | | |
| Södertörns RT | Feliciano - Cortez | 4 | 57,57 |   |   |
58 | Sofia Spaak | Brandy Surprice |   | | |
| Mullsjö HSK | Okänd - Okänd | 4 | 58,60 |   |   |
59 | Marcus Westergren | Move Along |   | | |
| Märsta Ridklubb | Le Mistral - Moliere | 4 | 58,63 |   |   |
60 | PärOla Nyström | Vicole |   | | |
| Örebro FK | Cortsaire de Vauban - Galoubet | 4 | 58,77 |   |   |
61 | Christine Gremar | Equus Gustav |   | | |
| Linköpings FK | Electro - Fantom II | 4 | 59,13 |   |   |
62 | Britta Campner | Off White |   | | |
| Norsholms RF | Irco Mena - Saloon xx | 4 | 59,23 |   |   |
63 | Sarah Jegenberg | Stainless |   | | |
| Söderköpings RS | Elmshorn - Stanford | 4 | 60,16 |   |   |
64 | Linn Backlund | Madonna Salamino |   | | |
| Trosa Vagnhärad | Maraton | 4 | 60,83 |   |   |
65 | Elisabeth Palmersson | Cluny |   | | |
| Engalseröd RF | Magini - Cortez | 4 | 61,54 |   |   |
66 | Ingrid Bratt | Cash Flow |   | | |
| Stockholms FK | Electro - Robin Z | 4 | 62,52 |   |   |
67 | Sabina Rosendahl | Rasputin |   | | |
| Köpings RK | Roderik - Locarno | 4 | 63,25 |   |   |
68 | Daniel Svensson | Clinton |   | | |
| Nyköpings RS | Cortez - Windwurf | 4 | 64,67 |   |   |
69 | Johanna Andersson | Vallmo |   | | |
| Vikbolandets RF | Kaliber - Krevad | 7 | 70,31 |   |   |
70 | Stina Lillje | Juvel |   | | |
| Strömsholms RSF | Helwan - Able Albert xx | 8 | 56,25 |   |   |
71 | Daniel Svensson | Costa Rica H |   | | |
| Nyköpings RS | Carthago Z - Mowgli | 8 | 56,55 |   |   |
72 | Stina Lillje | Pina Colada |   | | |
| Strömsholms RSF | Jeopardy - Gibraltar | 8 | 56,98 |   |   |
73 | Stina Lillje | Remi |   | | |
| Strömsholms RSF | Rebel Z - Goodtimes | 8 | 57,46 |   |   |
74 | Eva Danielsson | Eveleine |   | | |
| Nora RSF | Landlord - Ceylon | 8 | 59,78 |   |   |
75 | Ulrika Enlund | Leo Minor |   | | |
| RK i Finspång | Helwan - Caracas | 8 | 60,30 |   |   |
76 | Elisabeth Palmersson | Jack |   | | |
| Engalseröd RF | Jasper - Toreador | 8 | 60,79 |   |   |
77 | Elin Jansson | Rousseau |   | | |
| Strömsholms RSF | Romano - Modesto | 12 | 56,79 |   |   |
78 | Sofia Spaak | Liberthon |   | | |
| Mullsjö HSK | Artwig - Fruhlingstraum I | 12 | 58,32 |   |   |
79 | Emmie Jansson | Qanolito van de Zelm |   | | |
| Enköpings Näs R | Forever - Feo | 12 | 72,00 |   |   |
80 | Kassandra Magnusdottir | Galant |   | | |
| Trosa Vagnhärad | Granit - Rex | 16 | 71,19 |   |   |
81 | Frida Andersson | Plexus |   | | |
| Vetlandaortens RF | Robin Z - Lizt | Ute. |   |   |   |
81 | Linnea Malmberg | Minerva |   | | |
| Christinehamns RK | Cockpit - Napoleon | Ute. |   |   |   |
  | AnnaSofia Smirnov | Legende |   | | |
| Lidköpings RK | Beujolais - Ballyvie |   |   |   |   |
  | Mia Huggert | CK One |   | | |
| Vikbolandets RF | Calvin Z - Lady Killer xx |   |   |   |   |
  | Karolina Lindbom | Ecco |   | | |
| Enköpings RK | Irco Mena - Urbino |   |   |   |   |
  | Johanna Beer | King of Kentucky |   | | |
| Stockholms FK | King of Thunder - Ma Maison xx |   |   |   |   |
  | Helena Johansson | Allegro K |   | | |
| Borås FK | Electro - Mas Media xx |   |   |   |   |
  | Helena Johansson | Think Twice |   | | |
| Borås FK | Helwan - Furiosons Sohn HE |   |   |   |   |
  | Frida Andersson | Oakhill Shilton |   | | |
| Vetlandaortens RF | Swift - Willowcratic xx |   |   |   |   |
  | Kim Larsson | Cher |   | | |
| Öresunds
Hästsportklubb  | Robin Z - Cortez |   |   |   |   |
  | Lotta Schultz | Lasini |   | | |
| Enköpings Näs R | Cassini I - Landgraf I |   |   |   |   |
|
till toppen |
Klass 8 - Hoppning 1.20 bed. A:0 Avd. A |
Klassen sponsras av Folktandvården |
101 anmälda, 87 startande, 22 placerade |
Överdomare: Annika Skoglund |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Marcus Westergren | Rosano |   | |
| Märsta Ridklubb | | 0 | 56,38 |
2 | Kim Larsson | Pickolo |   | |
| Öresunds
Hästsportklubb  | Pageno - --- | 0 | 58,97 |
3 | Frida Andersson | Oakhill Shilton |   | |
| Vetlandaortens RF | Swift - Willowcratic xx | 0 | 60,33 |
4 | Carolyn Berglöf | Falco |   | |
| Avesta Ridklubb | Falkner - Landgraf I | 0 | 60,51 |
5 | Nina Merete Kjörven | Danita |   | |
| Norge | PB Drossan - Lotse | 0 | 60,65 |
6 | Kim Larsson | Lamilion |   | |
| Öresunds
Hästsportklubb  | Emilion - Pion | 0 | 60,66 |
7 | Sarah Henrysson | Rebus |   | |
| Karlskoga Ridallian | Rebel Z - Kaliber | 0 | 60,83 |
8 | Sofia Spaak | Liberthon |   | |
| Mullsjö HSK | Artwig - Fruhlingstraum I | 0 | 63,05 |
9 | Maria Selander | Cherrylou |   | |
| Hallstaviks RF | Robin Z - Okänd | 0 | 63,29 |
10 | Karolina Lindbom | Corlinn |   | |
| Enköpings RK | Cortez - Lagano | 0 | 63,45 |
11 | Lotta Schultz | Cäsar |   | |
| Enköpings Näs R | Caretino - Lavall II | 0 | 64,19 |
12 | Nina Olsson | Olliver |   | |
| Trossnäs FK | Erbstein - Crown Point xx | 0 | 64,59 |
13 | Evelyn Karlsson | The Bozz oNeil |   | |
| Örebro FK | Pans Kardinal - Capricorn | 0 | 64,68 |
14 | Lotta Schultz | Belfast |   | |
| Enköpings Näs R | Okänd | 0 | 66,45 |
15 | Camilla Nensen | Luciano |   | |
| Mantorpsryttarna | Lasino - Ronald | 0 | 66,50 |
16 | Carin Elg | Evergreen |   | |
| Ekenässjöns HSK | Everest - Watzman | 0 | 67,44 |
17 | Lennart Backman | Calypso |   | |
| Filipstads RK | Maraton - Raff | 0 | 68,61 |
18 | Alexei Smirnov | Cocopelli Z |   | |
| Lidköpings RK | Calvaro Z - Equador | 0 | 68,88 |
19 | Elin Jansson | Rozie |   | |
| Strömsholms RSF | Robin Z - Step Together xx | 0 | 68,90 |
20 | Eva Seppänen | Pericles |   | |
| Södertälje RK | Flemmingh - Wellington | 0 | 68,91 |
21 | Viktoria Jinnestrand | Ofelia |   | |
| Laxå Ridallians | Irco Mena - Furidant | 0 | 72,68 |
22 | Elin Jansson | Rousseau |   | |
| Strömsholms RSF | Romano - Modesto | 0 | 73,00 |
|
23 | Carina Gustafsson | Gambo |   | |
| Christinehamns RK | Garibaldi - Pik Trumpf | 0 | 73,61 |
24 | Elisabeth Palmersson | Cluny |   | |
| Engalseröd RF | Magini - Cortez | 0 | 75,42 |
25 | Lina Rickardson | Picasso H |   | |
| Köpings RK | Bon Ami - Lugano van la roche W | 0 | 75,47 |
26 | AnnaSofia Smirnov | Legende |   | |
| Lidköpings RK | Beujolais - Ballyvie | 0 | 76,15 |
27 | Lina Nilsson | Lilla Sol |   | |
| Sunne RF | Sunshine Prince - Zamiar ox | 0 | 76,37 |
28 | Anna FriströmWiden | Gaston |   | |
| Örebro FK | Stanford - First Consul xx | 0 | 76,50 |
29 | Per Melin | Oreagon |   | |
| Ekenryttarna | | 0 | 77,12 |
30 | Madeleine Lindqvist | Calippo |   | |
| Orlångens RS | Carbid - Pilot | 0 | 77,23 |
31 | Ingrid Bratt | Champion |   | |
| Stockholms FK | Feliciano - Any Question | 0 | 79,14 |
32 | Helena Bengtsson | Mr Magic Marlon |   | |
| Färjestads RK | okänd | 0 | 88,09 |
33 | Ingrid Bratt | Butterfly GRC |   | |
| Stockholms FK | Cortez - Asterix | 4 | 55,72 |
34 | John Hickey | Chiquitita |   | |
| Djursholms RK | Cortez - Ceylon | 4 | 55,84 |
35 | Susanne Blomqvist | Corlina |   | |
| Nääs RF | Bellini - Cortez | 4 | 58,55 |
36 | Rene Flück | Curtina |   | |
| Södertörns RT | Feliciano - Cortez | 4 | 61,72 |
37 | Kassandra Magnusdottir | Galant |   | |
| Trosa Vagnhärad | Granit - Rex | 4 | 62,06 |
38 | Ulrika Enlund | Leo Minor |   | |
| RK i Finspång | Helwan - Caracas | 4 | 63,92 |
39 | Sofia Luck | Dania Z |   | |
| Laxå Ridallians | Dutch Capitol Z - Pageno | 4 | 65,01 |
40 | Maria Nyberg | Varosha |   | |
| Mariestads RK | Cortez - Tammer Fors xx | 4 | 65,22 |
41 | Ingrid Bratt | Cash Flow |   | |
| Stockholms FK | Electro - Robin Z | 4 | 65,52 |
42 | Jonas Rinné | Jolly Card |   | |
| Linköpings FK | Cardento - Rastell | 4 | 65,70 |
43 | Annika Gustafsson | Don Corleone |   | |
| RK Dundret | Okänd - Okänd | 4 | 67,30 |
44 | Evelyn Karlsson | Priceless |   | |
| Örebro FK | Landfriese II - Pilot | 4 | 68,71 |
45 | Stina Lillje | Pina Colada |   | |
| Strömsholms RSF | Jeopardy - Gibraltar | 4 | 68,91 |
46 | Linn Holm | Niris |   | |
| Färjestads RK | Centurion Montfort - Cassis | 4 | 70,19 |
47 | Fredrik Hasselberg | Agnes |   | |
| Hammarö RF | | 4 | 70,61 |
48 | Camilla Lindgren | Mickels |   | |
| Heby RF | Niklas - Robin Z | 4 | 70,98 |
49 | Johanna Lissbol | Melba |   | |
| Malungs RK | Rambo - Oden | 4 | 72,96 |
50 | Åsa Carlsson | Berger |   | |
| Christinehamns RK | Dardel - Traugott | 4 | 73,11 |
51 | Eva Danielsson | Eveleine |   | |
| Nora RSF | Landlord - Ceylon | 4 | 73,44 |
52 | Cilje Kringstad | Orfeus |   | |
| Säffle Ridklubb | Feliciano - Utrillo | 4 | 74,73 |
53 | Linnea Malmberg | Minerva |   | |
| Christinehamns RK | Cockpit - Napoleon | 4 | 76,16 |
54 | Johanna Förberg | Viola vant Goemanshof |   | |
| Orlångens RS | Palestro vd Bogijnakken - Jazz | 4 | 76,86 |
55 | Emmie Jansson | Qanolito van de Zelm |   | |
| Enköpings Näs R | Forever - Feo | 4 | 77,66 |
56 | Malin Andersson | Stanlie |   | |
| Vikbolandets RF | Stanford - San Michele | 4 | 78,81 |
57 | Elisabeth Palmersson | Jack |   | |
| Engalseröd RF | Jasper - Toreador | 4 | 82,58 |
58 | Maria Seppänen | Robuust M |   | |
| Södertälje RK | Jumbo-Jet - Ariban | 4 | 83,23 |
59 | Elin Hällgren | Stanzia |   | |
| Grevagårdens RF | Stanford - Hertigen | 4 | 83,56 |
60 | PärOla Nyström | Vicole |   | |
| Örebro FK | Cortsaire de Vauban - Galoubet | 4 | 84,13 |
61 | Cayenne Cranning | Allianz |   | |
| Ilbäckens RF | Anart - Salvan | 4 | 85,69 |
62 | Frida Bengtsson | Vega |   | |
| Sörmons RK | Garibaldi - Kardell | 4 | 90,09 |
63 | Malin Waldysson | Bronx |   | |
| Grevagårdens RF | Bonaparte - Marino | 4 | 90,22 |
64 | Stina Lillje | Remi |   | |
| Strömsholms RSF | Rebel Z - Goodtimes | 4 | 93,28 |
65 | Cecilia Bürger | Whitsun Boy |   | |
| Västerås RS | Romano - Astronomer | 8 | 68,23 |
66 | Marianne Petersson | Seamrog |   | |
| Rudskogens RF | Royal Renown - Flagmonunt Diamond | 8 | 75,83 |
67 | Linn Backlund | Madonna Salamino |   | |
| Trosa Vagnhärad | Maraton | 8 | 78,40 |
68 | Emmie Jansson | Ventura of Canadian |   | |
| Enköpings Näs R | Canadian River - Exkurs | 8 | 85,07 |
69 | Sofia Spaak | Brandy Surprice |   | |
| Mullsjö HSK | Okänd - Okänd | 16 | 58,46 |
70 | Cecilia Haby | Aramidge |   | |
| Säffle Ridklubb | Aram KWPN 2402 - Diamond are Trumps (ej kval.h) | 16 | 91,64 |
71 | Nina Merete Kjörven | RC`s Good Shit |   | |
| Norge | Lord Sinclaire | 22 | 105,17 |
72 | Arne Ågren | Movitz |   | |
| Karlstads RK | Old Timer xx - Good Future | 45 | 108,13 |
73 | Karolina Lindbom | Ecco |   | |
| Enköpings RK | Irco Mena - Urbino | Ute. |   |
73 | Per Tropp | N-Iljarco |   | |
| Borås FK | Darco - --- | Ute. |   |
73 | Per Tropp | Greatest |   | |
| Borås FK | Okänd - Okänd | Ute. |   |
73 | Alexandra Bjärne | Santiago |   | |
| Stora Lundby RK | Irco Mena - Leapman xx | Ute. |   |
73 | Cayenne Cranning | Robino |   | |
| Ilbäckens RF | Robin Z - Vagabond | Ute. |   |
73 | Sophia Ericsson | Almetos Olympus |   | |
| Trossnäs FK | Almeto Z - Othello | Ute. |   |
73 | Camilla Lindgren | Punanka |   | |
| Heby RF | Concorde - Legaat | Ute. |   |
73 | Alexandra Kåberg | Ocomtesse |   | |
| Sörmons RK | Wagenaar - Oula Owl | Ute. |   |
73 | Victoria VargEriksson | Kickapoo |   | |
| Karlstads RK | Landlord - Ceylon | Ute. |   |
73 | Ingrid Olsson | Mirakel |   | |
| Karlstads RK | Magini - Cyrill | Ute. |   |
73 | Malin Koppfeldt | Marcoroc |   | |
| Eda RF | Irco Marco - Jazz | Ute. |   |
73 | Lotta Schultz | All-Star |   | |
| Enköpings Näs R | Aldato - Kallistos | Ute. |   |
73 | Lina Rickardson | Clifford |   | |
| Köpings RK | Stanford - Robin Z | Ute. |   |
73 | Linn Holm | Odelea |   | |
| Färjestads RK | Jacorde - Nimmerdor | Ute. |   |
73 | Anna Falk | Garene des Rosiers |   | |
| Sunne RF | Vermont - Duc de la See | Ute. |   |
  | Linda Danielsson | Glenfiddich |   | |
| Mora Ridklubb av | Granulit - Voltumo |   |   |
  | Mia Huggert | CK One |   | |
| Vikbolandets RF | Calvin Z - Lady Killer xx |   |   |
  | Susanne Tropp | Cissi |   | |
| Borås FK | Beach Boy - Cecil |   |   |
  | Helena Johansson | Allegro K |   | |
| Borås FK | Electro - Mas Media xx |   |   |
  | Emma Hansson | Enya |   | |
| Nuntorp HSK | Cortez - --- |   |   |
  | Marcus Westergren | Move Along |   | |
| Märsta Ridklubb | Le Mistral - Moliere |   |   |
  | Camilla Backman | Martagon |   | |
| Avesta Ridklubb | Maraton - Hartung |   |   |
  | Camilla Backman | Nitro-K |   | |
| Avesta Ridklubb | Pomme Royal - Singapore |   |   |
  | Arne Ågren | Parzival |   | |
| Karlstads RK | Cortez - Bordeaux |   |   |
  | Charlie Siemerling | Doubtless |   | |
| Strömsholms RSF | Levantos II - Stanford |   |   |
  | Charlie Siemerling | Corde Malone N |   | |
| Strömsholms RSF | |   |   |
  | Fredrik Hasselberg | Killigrews T-Rex |   | |
| Hammarö RF | Turban Rose SF - Calypso I |   |   |
  | Per Melin | Sorbe |   | |
| Ekenryttarna | Electro - Solid |   |   |
  | Julia Lundberg | Puccinis Pinockio |   | |
| Färjestads RK | Zadok - Epilot |   |   |
|
till toppen |
Klass 9 - Hoppning 1.10 bed. Två faser A:0 Avd. A |
Klassen sponsras av ELKAB |
53 anmälda, 46 startande, 12 placerade |
Premier 2280 kr |
Överdomare: Annika Skoglund |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Ingrid Bratt | Butterfly GRC | 600 kr | | |
| Stockholms FK | Cortez - Asterix | 0 | 61,45 | 0 | 24,67 |
2 | Sarah Henrysson | Rebus | 350 kr | | |
| Karlskoga Ridallian | Rebel Z - Kaliber | 0 | 64,35 | 0 | 28,24 |
3 | Susanne Blomqvist | Corlina | 250 kr | | |
| Nääs RF | Bellini - Cortez | 0 | 63,75 | 0 | 28,80 |
4 | Sophia Ericsson | Almetos Olympus | 120 kr | | |
| Trossnäs FK | Almeto Z - Othello | 0 | 68,35 | 0 | 29,51 |
5 | Nina Merete Kjörven | Danita | 120 kr | | |
| Norge | PB Drossan - Lotse | 0 | 66,30 | 0 | 30,05 |
6 | Camilla Lindgren | Punanka | 120 kr | | |
| Heby RF | Concorde - Legaat | 0 | 61,75 | 0 | 30,93 |
7 | Cayenne Cranning | Robino | 120 kr | | |
| Ilbäckens RF | Robin Z - Vagabond | 0 | 62,13 | 0 | 31,05 |
8 | Johanna Lissbol | Melba | 120 kr | | |
| Malungs RK | Rambo - Oden | 0 | 64,53 | 0 | 31,17 |
9 | Cilje Kringstad | Orfeus | 120 kr | | |
| Säffle Ridklubb | Feliciano - Utrillo | 0 | 63,00 | 0 | 31,69 |
10 | Madeleine Lindqvist | Calippo | 120 kr | | |
| Orlångens RS | Carbid - Pilot | 0 | 68,58 | 0 | 31,91 |
11 | Johanna Förberg | Viola vant Goemanshof | 120 kr | | |
| Orlångens RS | Palestro vd Bogijnakken - Jazz | 0 | 63,34 | 0 | 32,26 |
12 | Maria Nyberg | Varosha | 120 kr | | |
| Mariestads RK | Cortez - Tammer Fors xx | 0 | 62,75 | 0 | 32,73 |
|
13 | Per Melin | Oreagon |   | | |
| Ekenryttarna | | 0 | 66,01 | 0 | 32,79 |
14 | Alexei Smirnov | Cocopelli Z |   | | |
| Lidköpings RK | Calvaro Z - Equador | 0 | 62,16 | 0 | 33,04 |
15 | Anna FriströmWiden | Gaston |   | | |
| Örebro FK | Stanford - First Consul xx | 0 | 71,60 | 0 | 33,37 |
16 | Lina Rickardson | Picasso H |   | | |
| Köpings RK | Bon Ami - Lugano van la roche W | 0 | 64,58 | 0 | 33,85 |
17 | Carina Gustafsson | Gambo |   | | |
| Christinehamns RK | Garibaldi - Pik Trumpf | 0 | 69,01 | 0 | 34,74 |
18 | Åsa Carlsson | Berger |   | | |
| Christinehamns RK | Dardel - Traugott | 0 | 65,19 | 0 | 35,08 |
19 | Linnea Johansson | Catwalk |   | | |
| Björneröd Ridklubb S | Cortez - Leuthen I | 0 | 72,87 | 0 | 39,18 |
20 | Helena Bengtsson | Mr Magic Marlon |   | | |
| Färjestads RK | okänd | 0 | 67,45 | 4 | 33,13 |
21 | Cayenne Cranning | Allianz |   | | |
| Ilbäckens RF | Anart - Salvan | 0 | 64,29 | 4 | 34,52 |
22 | Malin Waldysson | Bronx |   | | |
| Grevagårdens RF | Bonaparte - Marino | 0 | 61,66 | 4 | 42,05 |
23 | Fredrik Hasselberg | Agnes |   | | |
| Hammarö RF | | 0 | 63,53 | 4 | 44,56 |
24 | Cecilia Haby | Aramidge |   | | |
| Säffle Ridklubb | Aram KWPN 2402 - Diamond are Trumps (ej kval.h) | 0 | 62,75 | 4 | 45,58 |
25 | Frida Bengtsson | Vega |   | | |
| Sörmons RK | Garibaldi - Kardell | 0 | 69,94 | 9 | 50,02 |
26 | Marianne Petersson | Seamrog |   | | |
| Rudskogens RF | Royal Renown - Flagmonunt Diamond | 0 | 62,40 | 17 | 58,45 |
27 | Nina Merete Kjörven | RC`s Good Shit |   | | |
| Norge | Lord Sinclaire | 0 | 75,72 | Ute. |   |
27 | Elin Andree | Karaat |   | | |
| Sörmons RK | Ulft - Wagenaar | 0 | 71,29 | Ute. |   |
27 | Lina Rickardson | Clifford |   | | |
| Köpings RK | Stanford - Robin Z | 0 | 61,14 | Ute. |   |
30 | Camilla Lindgren | Mickels |   | | |
| Heby RF | Niklas - Robin Z | 4 | 62,98 |   |   |
31 | Evelyn Karlsson | The Bozz oNeil |   | | |
| Örebro FK | Pans Kardinal - Capricorn | 4 | 66,26 |   |   |
32 | Viktoria Jinnestrand | Ofelia |   | | |
| Laxå Ridallians | Irco Mena - Furidant | 4 | 67,38 |   |   |
33 | Karolina Wickman | Chiquitita |   | | |
| Gävle RS | Cortez - Ceylon | 4 | 67,88 |   |   |
34 | Nina Olsson | Olliver |   | | |
| Trossnäs FK | Erbstein - Crown Point xx | 5 | 78,74 |   |   |
35 | Linn Holm | Odelea |   | | |
| Färjestads RK | Jacorde - Nimmerdor | 6 | 79,48 |   |   |
36 | Jenny Henriksson | Ra |   | | |
| Hammarö RF | K - Purioso | 8 | 61,99 |   |   |
37 | Arne Ågren | Parzival |   | | |
| Karlstads RK | Cortez - Bordeaux | 8 | 73,41 |   |   |
38 | Victoria VargEriksson | Kickapoo |   | | |
| Karlstads RK | Landlord - Ceylon | 9 | 78,56 |   |   |
39 | Lennart Backman | Calypso |   | | |
| Filipstads RK | Maraton - Raff | 10 | 79,98 |   |   |
40 | Lina Nilsson | Lilla Sol |   | | |
| Sunne RF | Sunshine Prince - Zamiar ox | 12 | 85,19 |   |   |
41 | Alexandra Kåberg | Ocomtesse |   | | |
| Sörmons RK | Wagenaar - Oula Owl | 13 | 82,06 |   |   |
42 | Anna Falk | Garene des Rosiers |   | | |
| Sunne RF | Vermont - Duc de la See | 17 | 82,29 |   |   |
43 | Therese Larsson | Alicia |   | | |
| Torsby Ridklubb | Landlord - Maraton | Ute. |   |   |   |
43 | Arne Ågren | Movitz |   | | |
| Karlstads RK | Old Timer xx - Good Future | Ute. |   |   |   |
43 | Ingrid Olsson | Mirakel |   | | |
| Karlstads RK | Magini - Cyrill | Ute. |   |   |   |
43 | Penny RobertsonPearce | All-Star |   | | |
| Enköpings Näs R | Aldato - Kallistos | Ute. |   |   |   |
  | Linda Danielsson | Glenfiddich |   | | |
| Mora Ridklubb av | Granulit - Voltumo |   |   |   |   |
  | Emma Hansson | Enya |   | | |
| Nuntorp HSK | Cortez - --- |   |   |   |   |
  | Ingrid Bratt | Cash Flow |   | | |
| Stockholms FK | Electro - Robin Z |   |   |   |   |
  | Camilla Backman | Nitro-K |   | | |
| Avesta Ridklubb | Pomme Royal - Singapore |   |   |   |   |
  | Malin Andersson | Stanlie |   | | |
| Vikbolandets RF | Stanford - San Michele |   |   |   |   |
  | Fredrik Hasselberg | Killigrews T-Rex |   | | |
| Hammarö RF | Turban Rose SF - Calypso I |   |   |   |   |
  | Julia Lundberg | Puccinis Pinockio |   | | |
| Färjestads RK | Zadok - Epilot |   |   |   |   |
|
till toppen |