Klass 12 - Hoppning 1.10 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A |
Klassen sponsras av Region Värmland |
34 anmälda, 28 startande, 8 placerade |
Premier |
Överdomare: Eva Lundin |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Uppfödare | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Caroline Frisch | La Toya | 500,00 kr | | |
| Trosa Vagnhärad | Lasandos - Trainers Seat xx | 0 | 55,98 | 0 | 32,70 |
2 | Ebba Bergkvist | Marco | 350,00 kr | | |
| SRS Hammarö | Maraton - Elfenspuk | 0 | 59,40 | 0 | 34,57 |
3 | Melinda Blomqvist | Vlorisant | 250,00 kr | | |
| Hammarö RF | Onze Fons - Okänd | 0 | 61,95 | 0 | 36,80 |
4 | Jonna Fredriksson | Balenciaga | 200,00 kr | | |
| Skästa RC | Acacio (ex Acagion) - Irco Marco | 0 | 56,75 | 0 | 37,09 |
5 | Elin Åkerlund | G-Lyssie | 140,00 kr | | |
| Åmåls Ridklubb | Lesotho - Sympatico | 0 | 60,00 | 0 | 37,71 |
6 | Beatrice Allwoodson | Capman | 140,00 kr | | |
| Karlstads RK | Capitol I - Grundyman xx | 0 | 61,91 | 0 | 38,79 |
7 | Emelie Skålberg | Noble Abbacy | 140,00 kr | | |
| Hammarö RF | Lord Noble - Diamond King | 0 | 64,14 | 0 | 40,92 |
8 | Jonna Fredriksson | Courtney Love | 140,00 kr | | |
| Skästa RC | Cortus - Royal Conductor | 0 | 61,57 | 0 | 42,44 |
|
9 | Elin Koppfeldt | Darco | | | |
| RK Kumla | Cornetto - Dragon | 0 | 71,34 | 0 | 42,50 |
10 | Hillevie Nyman | Ramses | | | |
| Kils RF | Pablo - Erbstein | 0 | 59,86 | 0 | 43,35 |
11 | Carola Holböll | Gold Tess | | | |
| Rudskogens RF | Cortus - Grandsudan F | 0 | 64,03 | 0 | 45,74 |
12 | Emma Eriksson | Dolores MB | | | |
| Karlskoga RK | Lasandos - Seclusive Z xx | 0 | 51,70 | 4 | 46,75 |
13 | Eva Lönnemalm | Imitz | | | |
| Grums Ridklubb | Michellino - Max Agerbo | 0 | 64,28 | 4 | 47,54 |
14 | Pia Eriksson | Parlando | | | |
| Kumla Ridklubb | Pablo - Stanford | 0 | 61,24 | 4 | 50,72 |
15 | Malin Rydberg | Orinoco | | | |
| Tollstad HSK | Peter Pan - African Drum xx | 0 | 62,99 | 4 | 57,61 |
16 | Emelie Scott | Captain Retto | | | |
| Karlstads RK | Captain Clover - Riberetto | 0 | 58,91 | 8 | 36,30 |
17 | Therese Olsson | Karavella | | | |
| Equality Riders | Calderon - Vágners | 0 | 62,26 | 8 | 39,18 |
18 | Ulrika Neräng | Brandy Cup | | | |
| Torsby Ridklubb | Cappucino - Irco Marco | 0 | 62,72 | 8 | 40,53 |
19 | Annika Hellberg | Abiem | | | |
| Sandö SRF | Karsten - Lantano | 0 | 66,30 | 8 | 50,80 |
20 | Emma Borssén | Vilottie | | | |
| Nuntorp HSK | Orame - Voltair | 0 | 76,44 | | |
21 | Karin Dröschmeister | Ulady | | | |
| SRS Hammarö | Jeopardy - Porter | 4 | 64,00 | | |
22 | Elinor Artursson | Britney | | | |
| Skogslottens RF | Platini - Strong Statement | 4 | 64,67 | | |
23 | Madeleine Schantz | Frisholts Cladius | | | |
| Örebro FK | Claudio - Maximus | 4 | 67,28 | | |
24 | Isabell Karlsson | Orion | | | |
| SRS Hammarö | Uskudar des Malais - Robin Z | 4 | 67,76 | | |
25 | Annelie Jonsson | Godwin | | | |
| Fryksdalens RS | Spectacular Tide - American Stress | 4 | 68,42 | | |
26 | Karin Dröschmeister | Zallie Stardust | | | |
| SRS Hammarö | Skipper - Last Liberty | 8 | 79,05 | | |
27 | Louise Johansson | Charisma | | | |
| Rudskogens RF | Cortez - Columbus xx | 15 | 89,87 | | |
28 | Tina Fröbergh | Ukilexta | | | |
| Syd Nerike R | Orame - Burggraaf | Ute. | | | |
| Linnea Wiigh | Duffy | | | |
| Christinehamns RK | Hellekis Timjan RW 31 - Swift 690 | | | | |
| Marlene Dahlbeck | Seramis | | | |
| Arvika Ridklubb | Seewind - Godavari xx | | | | |
| Hanna Karlsson | Top Secret | | | |
| Östra Sörmlands L | Kalypso - Libero H | | | | |
| Caroline Holmer | Godthaabs Cosmos | | | |
| Hammarö RF | Colway Bold - Gardestern | | | | |
| Linda Larsell | Hastings | | | |
| Märsta Ridklubb | Cardento - Democritos | | | | |
| Sophie Wilhelmsson | Cocobolo | | | |
| Equality Riders | Cardento - Ronald | | | | |
|
till toppen |
Klass 12 - Hoppning 1.10 bed. A Avd. B |
Klassen sponsras av Region Värmland |
19 anmälda, 15 startande, 8 placerade |
Överdomare: Eva Lundin |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Uppfödare | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Carola Holböll | Warrigal | | |
| Rudskogens RF | Cortus - Winnipeg | 0 | 76,44 |
1 | Louise Haaga | Checkpoint Q | | |
| Skästa RC | Carland - Cortez | 0 | 89,77 |
1 | Hanna Karlsson | Gilmo | | |
| Östra Sörmlands L | Goldmine xx - Maraton | 0 | 74,07 |
1 | Carolina Bäck Karlsson | Savanna | | |
| SRS Hammarö | Orlando - Amani | 0 | 70,48 |
1 | Pernilla Nyman-Mattsson | High Lao | | |
| SRS Hammarö | Iowa - Acapulco Gold | 0 | 81,95 |
1 | Emma Wigh | Elias MB | | |
| Örebro FK | Toulon - Gibramino | 0 | 79,28 |
1 | Viktoria Överlien | Meteor | | |
| Christinehamns RK | De la Gardie - Chagall | 0 | 79,98 |
1 | Jessica Norkvist | Metallica | | |
| Östra Sörmlands L | Metall - National Zenith xx | 0 | 75,35 |
1 | Carola Holböll | Wild Tension | | |
| Rudskogens RF | Cortus - Winnipeg F | 0 | 81,44 |
1 | Linn Holm | Lime Light | | |
| SRS Hammarö | Laurin - Sadenio | 0 | 77,26 |
|
11 | Emelie Överlien | Honor-A | | |
| Mjölby Ridklubb | Ignam - Baby Bid xx | 4 | 75,80 |
11 | Emma Kåbring | Caravaggio | | |
| Östra Sörmlands L | | 4 | 80,50 |
11 | Malin Åkerberg | Chipotle HH | | |
| Örebro FK | Quite Easy - Robin Z | 4 | 89,92 |
11 | Jenny Johansson | Contessa | | |
| Vikbolandets RF | Orlando - Contender | 4 | 84,55 |
11 | Pernilla Palm | Copycat (F. 3) | | |
| Trossnäs FK | Quite Easy - Goldgraf | 4 | 75,69 |
| Pontus Westergren | V. Lambourghini | | |
| Årsta-Runsten | Lucky Boy - Indoctro | | |
| Hanna Karlsson | Rockefeller | | |
| Östra Sörmlands L | Rambo (SWB) - Madrigal | | |
| Pontus Westergren | Zorba J. | | |
| Årsta-Runsten | Camiell-Flamingo Z - Rocky | | |
| Pontus Westergren | Voila Bijou | | |
| Årsta-Runsten | Baloubet du Rouet (SF) - Egerländer | | |
|
till toppen |
Klass 11 - Hoppning 1.20 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A |
Klassen sponsras av Region Värmland |
72 anmälda, 66 startande, 17 placerade |
Premier |
Överdomare: Eva Lundin |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Uppfödare | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Josefine Sohlman | Ulivia KD | 600,00 kr | | |
| Strömsholms RSF | Ganges - Alpinist | 0 | 58,88 | 0 | 25,11 |
2 | Rebecka Skoog | Double Celect | 500,00 kr | | |
| Nyby-Torshälla RK | Cortez - Hill´s Double xx | 0 | 57,23 | 0 | 25,65 |
3 | Stina Lillje | Birdie Path | 400,00 kr | | |
| Jump Club RSF | Cortez - Clover Hill | 0 | 54,38 | 0 | 26,22 |
4 | Elin Koppfeldt | Venchi Ek | 300,00 kr | | |
| RK Kumla | Cornetto - Grand Veneur (SF) | 0 | 55,64 | 0 | 26,40 |
5 | Felicia Torgersen | Ace´s High | 150,00 kr | | |
| Fjärås Hoppryttare | Quidam de Revel (SF) - Electro | 0 | 55,25 | 0 | 26,97 |
6 | Melinda Blomqvist | Wilma V | 150,00 kr | | |
| Hammarö RF | Pomme Royal - Bayard | 0 | 53,16 | 0 | 28,02 |
7 | Bobo Fuchs | Nash de Cerisy | 150,00 kr | | |
| Hamre Ridklubb | Cumano - Tarzan Moussure | 0 | 56,66 | 0 | 28,10 |
8 | Emelie Scott | Captain Retto | 150,00 kr | | |
| Karlstads RK | Captain Clover - Riberetto | 0 | 52,87 | 0 | 28,24 |
9 | Fredrik Hammarström | Our First Stunt KLT | 150,00 kr | | |
| Västerås RS | Montgomery - Szkopul | 0 | 62,22 | 0 | 28,58 |
10 | Nathalie Adelborg | Casper | 150,00 kr | | |
| Jump Club RSF | Couleur-Rubin - Escudo II | 0 | 57,66 | 0 | 29,13 |
11 | Caroline Jöhncke | Valderrama | 150,00 kr | | |
| Märsta Ridklubb | Quite Easy - Electro | 0 | 49,32 | 0 | 29,39 |
12 | Josefine Jonsson | Sandokan Z | 150,00 kr | | |
| Skogslottens RF | Sandro Z - Master | 0 | 56,95 | 0 | 29,41 |
13 | Cecilia Hesselgren | W Magic | 150,00 kr | | |
| Norsholms RF | Radisson - Sendbote | 0 | 60,56 | 0 | 29,47 |
14 | Karin Dröschmeister | Ulady | 150,00 kr | | |
| SRS Hammarö | Jeopardy - Porter | 0 | 57,54 | 0 | 29,67 |
15 | Erik Berggren | Savero | 150,00 kr | | |
| Stora Ekeby RK | Concorde - Horatio | 0 | 57,16 | 0 | 30,34 |
16 | Erik Berggren | Aragorn | 150,00 kr | | |
| Stora Ekeby RK | Cardento - Irco Marco | 0 | 59,58 | 0 | 30,60 |
17 | Josefine Sohlman | Quintus B | 150,00 kr | | |
| Strömsholms RSF | Quebec - Carthago | 0 | 62,28 | 0 | 31,89 |
|
18 | Tina Andersson | Campione | | | |
| SRS Hammarö | Camiell-Flamingo Z - Feliciano (SWB) | 0 | 58,56 | 0 | 32,59 |
19 | Niclas Haking | Vioux Star M | | | |
| Enskede RS | Quick Star - Pilot | 0 | 60,15 | 0 | 32,81 |
20 | Bobo Fuchs | Nonsens | | | |
| Hamre Ridklubb | Non Stop R - Navarone | 0 | 62,26 | 0 | 32,95 |
21 | Jessica Wolmar | Luciano | | | |
| Sandö SRF | Lasino - Ronald | 0 | 65,14 | 0 | 33,31 |
22 | Carola Holböll | Toulouse | | | |
| Rudskogens RF | Grandsudan F - Pascall | 0 | 63,81 | 0 | 34,37 |
23 | Martina Nyman | Alicanto | | | |
| Skästa RC | Adlantus As - Gigant | 0 | 55,50 | 4 | 27,19 |
24 | KAIE AAMISEPP | Wicky KW | | | |
| Christinehamns HPK | Indoctro - Emilion | 0 | 56,70 | 4 | 27,67 |
25 | KAIE AAMISEPP | Ramona | | | |
| Christinehamns HPK | Rebel Z - Sit This One Out xx | 0 | 51,78 | 4 | 27,96 |
26 | Hanna Karlsson | Top Secret | | | |
| Östra Sörmlands L | Kalypso - Libero H | 0 | 54,45 | 4 | 28,61 |
27 | Emma Borssén | Qnutte San | | | |
| Nuntorp HSK | Quite Easy - Modesto | 0 | 56,76 | 4 | 29,44 |
28 | Maria Andersson | Adrenalin | | | |
| Örebro FK | Aerline H - Trofe | 0 | 62,40 | 4 | 29,75 |
29 | Carola Holböll | Warrigal | | | |
| Rudskogens RF | Cortus - Winnipeg | 0 | 63,63 | 4 | 32,58 |
30 | Madeleine Schantz | Frisholts Cladius | | | |
| Örebro FK | Claudio - Maximus | 0 | 60,84 | 4 | 33,15 |
31 | Jonna Fredriksson | Courtney Love | | | |
| Skästa RC | Cortus - Royal Conductor | 0 | 61,59 | 4 | 34,93 |
32 | Anna Gustafsson | Tima | | | |
| Östra Sörmlands L | Artist - Torboldt | 0 | 56,53 | 8 | 38,15 |
33 | Andrea Ropphaugen | Flb GoGetter | | | |
| Norway | Cardento - Castor | 0 | 60,15 | 9 | 57,43 |
34 | Jennifer Böhm | Tea Cup | | | |
| Drevinge RS | Corland - Bayardo | 0 | 53,91 | 12 | 30,77 |
35 | Annika Hellberg | Abiem | | | |
| Sandö SRF | Karsten - Lantano | 0 | 61,50 | Ute. | |
36 | Josefine Jonsson | Chaos van het Keysershof | | | |
| Skogslottens RF | Regilio - Camus | 4 | 54,32 | | |
37 | Caroline Frisch | La Toya | | | |
| Trosa Vagnhärad | Lasandos - Trainers Seat xx | 4 | 54,40 | | |
38 | Lena Engberg | Belinda Z | | | |
| Jump Club RSF | Balougran Z - Cassini I | 4 | 54,97 | | |
39 | Emelie Överlien | Kenny Kiwi | | | |
| Mjölby Ridklubb | Levantos II - Triton | 4 | 56,24 | | |
40 | Carolina Bäck Karlsson | Hotmail | | | |
| SRS Hammarö | Cardento - Herkules | 4 | 56,30 | | |
41 | KAIE AAMISEPP | Willowcratic | | | |
| Christinehamns HPK | Jeopardy - Nimmerdor | 4 | 56,51 | | |
42 | Jannike Andersson | Kipar | | | |
| Bohusläns HSK | Calderon - Poluvers | 4 | 57,11 | | |
43 | Anna Möllberg | My Way | | | |
| Lilleruds HSK | Emmerton - Partisan | 4 | 57,30 | | |
44 | Felicia Torgersen | Jumping Jack Flash | | | |
| Fjärås Hoppryttare | Last Liberty - Irco Marco | 4 | 57,33 | | |
45 | Emelie Skålberg | Noble Abbacy | | | |
| Hammarö RF | Lord Noble - Diamond King | 4 | 58,00 | | |
46 | Kim Östergren Ujvary | Finezza | | | |
| Jump Club RSF | Cortez - Urbino | 4 | 58,08 | | |
47 | Pia Eriksson | Parlando | | | |
| Kumla Ridklubb | Pablo - Stanford | 4 | 58,53 | | |
48 | Anna Forsling | Winning Card JG | | | |
| Södertälje RK | Cardento - Robin Z | 4 | 59,49 | | |
49 | Caroline Jöhncke | Continental | | | |
| Märsta Ridklubb | Contender - Carthago | 4 | 60,36 | | |
50 | Arne Ågren | Cardina | | | |
| Karlstads RK | Cardento - Diamond | 4 | 61,04 | | |
51 | Ebba Bergkvist | Marco | | | |
| SRS Hammarö | Maraton - Elfenspuk | 4 | 62,30 | | |
52 | Moa Fredriksson | Cagancho 1017 | | | |
| Årsta-Runsten | Calido I - Cabinett I | 4 | 62,65 | | |
53 | Elin Koppfeldt | Darco | | | |
| RK Kumla | Cornetto - Dragon | 4 | 63,82 | | |
54 | Carola Holböll | Gold Tess | | | |
| Rudskogens RF | Cortus - Grandsudan F | 4 | 63,84 | | |
55 | Fredrik Hasselberg | Ballade van het Vitseroel | | | |
| Hammarö RF | Idem d´Azur - Calypso I | 6 | 73,98 | | |
56 | Emma Borssén | Vilottie | | | |
| Nuntorp HSK | Orame - Voltair | 7 | 74,13 | | |
57 | Elinor Artursson | Britney | | | |
| Skogslottens RF | Platini - Strong Statement | 7 | 74,87 | | |
58 | Hillevie Nyman | Ramses | | | |
| Kils RF | Pablo - Erbstein | 8 | 51,25 | | |
59 | Cassandra Häll | Celine | | | |
| Karlstads RK | Candillo - Calato | 8 | 53,68 | | |
60 | Frida Karlsson | Just 4 Fun | | | |
| Linköpings FK | Quattro B - Landadel | 8 | 80,45 | | |
61 | Angelica Bexander | Saga | | | |
| Sandö SRF | Stanford - Lemmon | 10 | 89,71 | | |
62 | Vilma Åhagen | Erbgräfin | | | |
| Tollstad HSK | Levantos II - Robin Z | 16 | 56,86 | | |
63 | Isabell Karlsson | Orion | | | |
| SRS Hammarö | Uskudar des Malais - Robin Z | 17 | 82,71 | | |
64 | Malin Rydberg | Orinoco | | | |
| Tollstad HSK | Peter Pan - African Drum xx | Ute. | | | |
64 | Elin Åkerlund | G-Lyssie | | | |
| Åmåls Ridklubb | Lesotho - Sympatico | Ute. | | | |
64 | Melinda Blomqvist | Vlorisant | | | |
| Hammarö RF | Onze Fons - Okänd | Utg. | | | |
| Linnea Wiigh | Duffy | | | |
| Christinehamns RK | Hellekis Timjan RW 31 - Swift 690 | | | | |
| Sophie Wilhelmsson | Cocobolo | | | |
| Equality Riders | Cardento - Ronald | | | | |
| Sara Westbeck | Koriander | | | |
| Jump Club RSF | Cardento - Utrillo | | | | |
| Ellinor Lundin | Checkpoint Coban | | | |
| Torsby Ridklubb | Carano - Rastell | | | | |
| Rickard Silverhagen | Philippa Z | | | |
| Trollhättans SR | Robin Z - Take a Reef xx | | | | |
| Linda Larsell | Hastings | | | |
| Märsta Ridklubb | Cardento - Democritos | | | | |
|
till toppen |
Klass 11 - Hoppning 1.20 bed. A Avd. B |
Klassen sponsras av Region Värmland |
45 anmälda, 41 startande, 11 placerade |
Överdomare: Eva Lundin |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Uppfödare | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Sara Molvidson | Fly | | |
| Hamre Ridklubb | Ferragamo - Quattro B | 0 | 61,32 |
1 | Anna Andersson | Malva | | |
| Örebro FK | Orlando - Romano | 0 | 65,02 |
1 | Pontus Westergren | V. Lambourghini | | |
| Årsta-Runsten | Lucky Boy - Indoctro | 0 | 68,81 |
1 | Amanda Landeblad | Nancy MB | | |
| Jump Club RSF | Nicklas (SWB) - Landlord | 0 | 64,95 |
1 | Stina Lillje | Octavio | | |
| Jump Club RSF | Contendro I - Turban Rose | 0 | 65,67 |
1 | Fredrik Hasselberg | Erko van den Hunsberg | | |
| Hammarö RF | Vancouver d´Auvray - Rebel ll Z | 0 | 61,26 |
1 | Pia Eriksson | Campanula Tap (40) | | |
| Kumla Ridklubb | Chess (SWB) - Opius | 0 | 64,74 |
1 | Hanna Karlsson | Gilmo | | |
| Östra Sörmlands L | Goldmine xx - Maraton | 0 | 62,24 |
1 | Ann Liwing | Roi de Berg | | |
| Östra Sörmlands L | Ideal de Prissey (SF) - King´s Road xx | 0 | 66,40 |
1 | Mikael Carlstedt | Cleareye CC | | |
| Linköpings FK | Clearway - Lorentin I | 0 | 61,81 |
1 | Jessica Wolmar | Diligo | | |
| Sandö SRF | L´Acteur - Zephyr (SWB) | 0 | 67,94 |
1 | Linn Hörnvall | Lady Arven | | |
| Sundsvalls RK | Cardento - Robin Z | 0 | 62,64 |
1 | Emma Wigh | Elias MB | | |
| Örebro FK | Toulon - Gibramino | 0 | 64,51 |
1 | Izabelle Kursinski | Celeborn | | |
| Mantorpsryttarna | Rambo (SWB) - Napoleon | 0 | 64,69 |
1 | Stina Lillje | Quincy | | |
| Jump Club RSF | Quintos 2 - Nicklas (SWB) | 0 | 63,15 |
1 | Mikael Carlstedt | Qvittra | | |
| Linköpings FK | Quite Easy - Cortez | 0 | 64,45 |
1 | KAIE AAMISEPP | Alicia | | |
| Christinehamns HPK | Jeopardy - Abdullah | 0 | 52,35 |
1 | Maria Östman | Virtuose de Maugré | | |
| Årsta-Runsten | Ogano Sitte - Umour du Fenaud | 0 | 62,84 |
1 | Viktoria Överlien | Meteor | | |
| Christinehamns RK | De la Gardie - Chagall | 0 | 64,66 |
1 | Hanna Karlsson | Rockefeller | | |
| Östra Sörmlands L | Rambo (SWB) - Madrigal | 0 | 70,71 |
1 | Amanda Landeblad | Faithfull | | |
| Jump Club RSF | Leader M - Indian Gold van Castershoeve | 0 | 63,67 |
1 | Maria Grane | Valoubet Gordon | | |
| SRS Hammarö | Maloubet de Pleville (SF) - Leluot (SF) | 0 | 64,03 |
1 | Ann Liwing | Esquel G | | |
| Östra Sörmlands L | Etrusco - Amani | 0 | 68,15 |
1 | Helena Persson | Vendela | | |
| Årsta-Runsten | Casa Grande - Baloubet du Rouet (SF) | 0 | 65,19 |
1 | Fredrik Hasselberg | Fara - Hilija Van De Start | | |
| Hammarö RF | Toulon - Landetto | 0 | 63,55 |
1 | Pontus Westergren | Zorba J. | | |
| Årsta-Runsten | Camiell-Flamingo Z - Rocky | 0 | 71,80 |
1 | Mikael Carlstedt | Haloubet SV | | |
| Linköpings FK | Maloubet de Pleville (SF) - Rex | 0 | 64,31 |
|
28 | Emelie Överlien | Honor-A | | |
| Mjölby Ridklubb | Ignam - Baby Bid xx | 4 | 60,14 |
28 | Mikael Carlstedt | Mirca Itop F | | |
| Linköpings FK | Non Stop R - Irco Marco | 4 | 75,79 |
28 | Martina Nyman | Vanilla F | | |
| Skästa RC | New Balance - Robin Z | 4 | 58,87 |
28 | Linn Holm | Lime Light | | |
| SRS Hammarö | Laurin - Sadenio | 4 | 63,18 |
28 | Caroline Göransson | Cortinia | | |
| Vikbolandets RF | Cagliostro - Elfenspuk | 4 | 59,91 |
28 | Felicia Torgersen | Zandro van de Bremboshoeve | | |
| Fjärås Hoppryttare | Berlin - Cadran de Lezeaux | 4 | 62,40 |
28 | Pia Eriksson | Sundance Flip | | |
| Kumla Ridklubb | Robin Z - Bayard | 4 | 64,12 |
35 | Roine Carlsson | Baloucento | | |
| Bromma Ridklubb | Baloubet du Rouet - Cento | 7 | 86,34 |
36 | KAIE AAMISEPP | Zamina KW | | |
| Christinehamns HPK | Indoctro - Emilion | 8 | 70,74 |
36 | Carola Holböll | Wild Tension | | |
| Rudskogens RF | Cortus - Winnipeg F | 8 | 69,00 |
38 | Peder Zeiloth | Disco Ek | | |
| Kumla Ridklubb | Diamant de Semilly - Landadel | 12 | 63,03 |
39 | Malin Åkerberg | Chipotle HH | | |
| Örebro FK | Quite Easy - Robin Z | 17 | 97,32 |
40 | Maria Sundin | Gralson T | | |
| Drevinge RS | Gralshüter - Japeloupe | 27 | 120,72 |
41 | Carolina Bäck Karlsson | Savanna | | |
| SRS Hammarö | Orlando - Amani | Ute. | |
| Annelie Jonsson | Godwin | | |
| Fryksdalens RS | Spectacular Tide - American Stress | | |
| Louise Haaga | Checkpoint Q | | |
| Skästa RC | Carland - Cortez | | |
| Niclas Haking | Waterloo | | |
| Enskede RS | Emmerton (ex Raldolala) - Electro | | |
| Malin Fredriksson | Softline H | | |
| Årsta-Runsten | Spender S (SWB) - Quinar | | |
|
till toppen |
Klass 10 - Hoppning 1.30 bed. A:0 Avd. A |
Klassen sponsras av Region Värmland |
114 anmälda, 99 startande, 25 placerade |
Premier |
Överdomare: Eva Lundin |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Uppfödare | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Jacob Hellström | Caracciola G | 1 000,00 kr | |
| Lilla Edets RK | Calino - Finals | 0 | 54,33 |
2 | Pontus Westergren | Ugento D | 800,00 kr | |
| Årsta-Runsten | Bon Ami - Equador | 0 | 57,61 |
3 | Annika Gustafsson | Cool Hill | 600,00 kr | |
| Waxholms FRK | So What - Clover Hill | 0 | 58,39 |
4 | Bobo Fuchs | Bacchuz | 400,00 kr | |
| Hamre Ridklubb | Cortez - Irco Marco | 0 | 59,38 |
5 | Nathalie Adelborg | Corleone | 180,00 kr | |
| Jump Club RSF | Cortez - Didrik | 0 | 60,81 |
6 | Jenny Johansson | Estelle | 180,00 kr | |
| Vikbolandets RF | Cardento - Bartok | 0 | 63,59 |
7 | Jacob Hellström | Pigall Vici | 180,00 kr | |
| Lilla Edets RK | Cardento - Maraton | 0 | 64,02 |
8 | Kim Östergren Ujvary | Stornello | 180,00 kr | |
| Jump Club RSF | Okänd | 0 | 64,41 |
9 | Bobo Fuchs | Double Trouble W | 180,00 kr | |
| Hamre Ridklubb | Cortez - Irco Marco | 0 | 65,14 |
10 | Nathalie Adelborg | Cannavaro | 180,00 kr | |
| Jump Club RSF | Captain Paul - Pablo | 0 | 65,88 |
11 | Victoria Wallenstam | Charming Boy 38 | 180,00 kr | |
| Billdals RK | Contendro - Caletto I | 0 | 66,34 |
12 | Jonna Fredriksson | Brio 6 | 180,00 kr | |
| Skästa RC | Bouquet - Cordelabryere | 0 | 66,55 |
13 | Stina Lillje | Zahara S | 180,00 kr | |
| Jump Club RSF | Cardento - Zinsky xx | 0 | 67,29 |
14 | Caroline Frisch | Novartis | 180,00 kr | |
| Trosa Vagnhärad | Lucky Light - Acapulco Gold | 0 | 67,43 |
15 | Malin Fredriksson | Hijo De La Casa | 180,00 kr | |
| Årsta-Runsten | Casa Grande - Lemon | 0 | 68,19 |
16 | Elin Koppfeldt | Basilika af Hagalund | 180,00 kr | |
| RK Kumla | Quite Easy - Robin Z | 0 | 68,30 |
17 | Sara Molvidson | Caschmir W | 180,00 kr | |
| Hamre Ridklubb | Chequille - Lukull | 0 | 68,90 |
18 | Jenny Johansson | Sandy SN | 180,00 kr | |
| Hamre Ridklubb | Cappucino - Cortez | 0 | 69,25 |
19 | Sara Molvidson | Chocolat | 180,00 kr | |
| Hamre Ridklubb | Cassini 1 - Grundyman | 0 | 69,46 |
20 | Frida Karlsson | Just 4 Fun | 180,00 kr | |
| Linköpings FK | Quattro B - Landadel | 0 | 69,49 |
21 | Moa Fredriksson | Mavrick Dica | 180,00 kr | |
| Årsta-Runsten | Feo - Echo de Thurin | 0 | 70,52 |
22 | Maria Andersson | Carina van de Zuuthoeve | 180,00 kr | |
| Örebro FK | Thunder van de Zuuthoeve - Weltmeyer | 0 | 70,56 |
23 | Jonas Rinné | La Belle | 180,00 kr | |
| Linköpings FK | Landclassic - Zeus | 0 | 70,82 |
24 | KAIE AAMISEPP | Wicky KW | 180,00 kr | |
| Christinehamns HPK | Indoctro - Emilion | 0 | 71,19 |
25 | Eva Danielsson | High Tech | 180,00 kr | |
| Örebro FK | New Balance - Cortez | 0 | 72,08 |
|
26 | Emelie Överlien | Kenny Kiwi | | |
| Mjölby Ridklubb | Levantos II - Triton | 0 | 73,55 |
27 | Niclas Haking | Sunny Celeste | | |
| Enskede RS | Cardento - National Zenith xx | 0 | 74,20 |
28 | Anders Lagergreen | Udesso | | |
| Bromma Ridklubb | Matterhorn - Indoctro | 0 | 77,24 |
29 | Malin Åkerberg | Lawito | | |
| Örebro FK | Landor S - Landadel | 0 | 77,47 |
30 | Eva Danielsson | Sweetheart I | | |
| Örebro FK | Camposanto - Caletto I | 0 | 77,70 |
31 | Pontus Westergren | Simple Mind | | |
| Årsta-Runsten | Concorde - Ahorn | 0 | 77,75 |
32 | Fredrik Spetz | Jericho | | |
| Norsholms RF | Jumpy des Fontaines - Landfriese II | 0 | 78,46 |
33 | Fredrik Spetz | Corazinne | | |
| Norsholms RF | Cagliostro - Romano | 0 | 79,32 |
34 | Fredrik Spetz | Take It Easy | | |
| Norsholms RF | Quite Easy - Royal Z I | 0 | 79,63 |
35 | Stina Lillje | Lucy Show | | |
| Jump Club RSF | Lucky Light - Warrigall | 0 | 81,78 |
36 | Ann Liwing | Jaqueline | | |
| Östra Sörmlands L | Electro - Herkules | 4 | 59,08 |
37 | Rebecka Skoog | Double Celect | | |
| Nyby-Torshälla RK | Cortez - Hill´s Double xx | 4 | 60,57 |
38 | Jenny Johansson | Sammy Joe SN | | |
| Hamre Ridklubb | Cardento - Cortez | 4 | 61,91 |
39 | Pontus Westergren | Attila | | |
| Årsta-Runsten | Acarado - Landadel | 4 | 61,95 |
40 | Emelie Lundholm | Greyline | | |
| Ekenässjöns HSK | Aerline H - Mowgli | 4 | 63,12 |
41 | Victoria Wallenstam | Lara Power H | | |
| Billdals RK | Landcapitol - Grandeur | 4 | 63,56 |
42 | Caroline Kamensky | Capello | | |
| Skästa RC | Levantos II - Artist | 4 | 65,64 |
43 | Elin Adolfsson | Limaro | | |
| Billdals RK | Camaro M - Tamburin | 4 | 65,79 |
44 | Sofia Ljungqvist | Santano | | |
| Märsta Ridklubb | Stanford - Indus | 4 | 66,26 |
45 | Bobo Fuchs | Toberlina Deux | | |
| Hamre Ridklubb | Zuid Horn - Uniek | 4 | 66,38 |
46 | Emma Falk | Beau van de Roshoeve | | |
| Vikbolandets RF | Nagano - President | 4 | 67,25 |
47 | Mikael Carlstedt | Rival | | |
| Linköpings FK | Rubignon - Feinbrand | 4 | 67,44 |
48 | Melinda Blomqvist | Wilma V | | |
| Hammarö RF | Pomme Royal - Bayard | 4 | 69,72 |
49 | Ann Liwing | Nirvana W | | |
| Östra Sörmlands L | Cortus - Ryon de Anzex x | 4 | 70,96 |
50 | Arne Ågren | Cardina | | |
| Karlstads RK | Cardento - Diamond | 4 | 72,01 |
51 | Anna Forsling | Winning Card JG | | |
| Södertälje RK | Cardento - Robin Z | 4 | 72,76 |
52 | Malin Wikström | Matcho | | |
| Fryksdalens RS | Haydn - Carte d ´Or | 4 | 73,18 |
53 | Louise Haaga | World Cup FLB | | |
| Skästa RC | Cagancho - Athlet Z | 4 | 73,98 |
54 | Elisabeth Palmersson | Cape Fear | | |
| Strömstads RK | Cardento - Landlord | 4 | 74,56 |
55 | Albert Wiström | Sidney | | |
| Skogslottens RF | Sandrissimo - Gio-Granno | 4 | 74,69 |
56 | Johanna Wallter | Leo Minor | | |
| Strömsholms RSF | Helwan - Caracas | 4 | 74,78 |
57 | Eva Danielsson | Kimberly | | |
| Örebro FK | Cortez - Irco Marco | 4 | 74,99 |
58 | Gabriella Bäcklund | Cashmere Plus | | |
| Vänsta RF | Cortez - Leuthen | 4 | 75,12 |
59 | Fredrik Spetz | Verzace | | |
| Norsholms RF | Cardento - Urbino | 4 | 76,83 |
60 | Anders Lagergreen | Vacantos | | |
| Bromma Ridklubb | Cantos - Cli Max | 4 | 80,20 |
61 | Amanda Lundberg | Evolution RR | | |
| Skogslottens RF | Emmerton (ex Raldolala) - Magini (SWB) | 4 | 82,46 |
62 | Helena Persson | Bonzai H | | |
| Årsta-Runsten | Baloubet du Rouet - Caletto II | 4 | 86,71 |
63 | Johanna Wallter | Maxim | | |
| Strömsholms RSF | Mantovani - Farewell | 6 | 94,75 |
64 | KAIE AAMISEPP | Ramona | | |
| Christinehamns HPK | Rebel Z - Sit This One Out xx | 8 | 55,69 |
65 | Izabelle Kursinski | Marco Luxe | | |
| Mantorpsryttarna | Irco Marco - Labrador | 8 | 58,27 |
66 | Josefine Sohlman | Rigoletta 16 | | |
| Strömsholms RSF | Acobat II - Landego | 8 | 60,91 |
67 | Christina Sjöström | Mona Lisa Lyngriis | | |
| Karlstads RK | Carrano - Coriander | 8 | 61,63 |
68 | Jessica Norkvist | Babusjka | | |
| Östra Sörmlands L | Robin Z - Brabant | 8 | 61,97 |
69 | CarlJohan Elofsson | Hot Life | | |
| Kungsbacka RK | Lebus | 8 | 64,71 |
70 | Linn Holm | Viola | | |
| SRS Hammarö | Fuego Du Prelet - Burggraaf | 8 | 65,08 |
71 | Erica Borssén | Corker San | | |
| Nuntorp HSK | Cortez - Maraton | 8 | 65,72 |
72 | Josefine Jonsson | Sandokan Z | | |
| Skogslottens RF | Sandro Z - Master | 8 | 66,62 |
73 | Emma Falk | Variant | | |
| Vikbolandets RF | Heartbreaker - Burggraaf | 8 | 67,54 |
74 | Caroline Kamensky | Auction Power | | |
| Skästa RC | A Jungle Prince - Gloster | 8 | 70,90 |
75 | Jannike Andersson | Kipar | | |
| Bohusläns HSK | Calderon - Poluvers | 8 | 71,04 |
76 | Jannike Andersson | Pegasus | | |
| Bohusläns HSK | Warsteiner - Ralmé Z | 8 | 71,19 |
77 | Cassandra Häll | Smily 005 | | |
| Karlstads RK | Singular Joter - Foxhunter | 8 | 73,31 |
78 | Michelle Lennings | Cyratez | | |
| Salaortens RF | Cortez - Cyrano | 8 | 74,46 |
79 | Jacob Hellström | Lando | | |
| Lilla Edets RK | Landor S - Lord | 8 | 76,31 |
80 | Eva Danielsson | Contendor 2 | | |
| Örebro FK | Contendro - Landor S | 8 | 80,17 |
81 | Ellen Brunes | Udermus | | |
| Skaraborgs FK | Odermus R - Jackson | 8 | 80,62 |
82 | Carolin Holgersson | Mascarphone | | |
| Tollstad HSK | Levantos II - Lebus | 8 | 84,70 |
83 | Andrea Ropphaugen | Al Gothi | | |
| Norway | Locatelli - Little Q | 8 | 84,78 |
84 | Maria Sundin | Comtesse X | | |
| Drevinge RS | Capitol I - Grandeur | 8 | 86,96 |
85 | Roine Carlsson | Carona 5 | | |
| Bromma Ridklubb | Corianus - Barring | 10 | 93,29 |
86 | Sara Brink | Isolex | | |
| Vikbolandets RF | Irco Mena - King of Diamonds | 12 | 66,74 |
87 | Cassandra Häll | Celine | | |
| Karlstads RK | Candillo - Calato | 12 | 67,54 |
88 | Maria Östman | Ra | | |
| Årsta-Runsten | K - Purioso | 12 | 68,48 |
89 | Carolin Holgersson | Cantaro | | |
| Tollstad HSK | Cardento - okänd | 12 | 70,95 |
90 | Maria Andersson | Adrenalin | | |
| Örebro FK | Aerline H - Trofe | 12 | 75,94 |
91 | Fredrik Hammarström | Our First Stunt KLT | | |
| Västerås RS | Montgomery - Szkopul | 12 | 76,07 |
92 | Eva Danielsson | Innishmore | | |
| Örebro FK | Irco Mena - King of Diamonds | 12 | 84,12 |
93 | Ellen Brunes | LT Gjulhems Primera | | |
| Skaraborgs FK | Löjtnantshjärta - Cocktail | 12 | 87,42 |
94 | CarlJohan Elofsson | Rockzita | | |
| Kungsbacka RK | Rocky - Herkules | 16 | 64,29 |
95 | Josefine Jonsson | Chaos van het Keysershof | | |
| Skogslottens RF | Regilio - Camus | 16 | 64,70 |
96 | Lena Engberg | Belinda Z | | |
| Jump Club RSF | Balougran Z - Cassini I | 16 | 74,16 |
97 | Jannike Andersson | Adagio | | |
| Bohusläns HSK | Apricot D - Zeus | 16 | 76,15 |
98 | Sara Westbeck | Koriander | | |
| Jump Club RSF | Cardento - Utrillo | Ute. | |
98 | Victoria Wallenstam | Copyright 4 | | |
| Billdals RK | Contender - Archipel | Utg. | |
| Bobo Fuchs | Nash de Cerisy | | |
| Hamre Ridklubb | Cumano - Tarzan Moussure | | |
| Anna Andersson | Easy Choice | | |
| Örebro FK | Quite Easy - Romano | | |
| Louise Haaga | Account | | |
| Skästa RC | Arpeggio - Donnersberg | | |
| Carola Holböll | Toulouse | | |
| Rudskogens RF | Grandsudan F - Pascall | | |
| Pernilla Nyman-Mattsson | Marcos Hot Shot | | |
| SRS Hammarö | Irco Marco - Nepal | | |
| Caroline Jöhncke | Continental | | |
| Märsta Ridklubb | Contender - Carthago | | |
| Moa Fredriksson | Cagancho 1017 | | |
| Årsta-Runsten | Calido I - Cabinett I | | |
| Angelica Bexander | Saga | | |
| Sandö SRF | Stanford - Lemmon | | |
| Emeli Emteryd | Quix | | |
| Årsta-Runsten | Quick Star - Simply | | |
| Felicia Torgersen | Ace´s High | | |
| Fjärås Hoppryttare | Quidam de Revel (SF) - Electro | | |
| Annika Gustafsson | Undine | | |
| Waxholms FRK | Jeopardy - Nimmerdor | | |
| Niclas Haking | Indian Pacific | | |
| Enskede RS | Guido - Irco Marco | | |
| Ellinor Lundin | Checkpoint Coban | | |
| Torsby Ridklubb | Carano - Rastell | | |
| Louise Haaga | Quin 1108 | | |
| Skästa RC | Quick Star - Apollo | | |
| PärOla Nyström | Willowcratic | | |
| Sölvesborgs RK | Jeopardy - Nimmerdor | | |
|
till toppen |
Klass 10 - Hoppning 1.30 bed. A Avd. B |
Klassen sponsras av Region Värmland |
15 anmälda, 13 startande, 4 placerade |
Överdomare: Eva Lundin |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Uppfödare | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Sara Molvidson | Fly | | |
| Hamre Ridklubb | Ferragamo - Quattro B | 0 | 75,25 |
1 | Pia Eriksson | Campanula Tap (40) | | |
| Kumla Ridklubb | Chess (SWB) - Opius | 0 | 74,90 |
3 | Maria Grane | Valoubet Gordon | | |
| SRS Hammarö | Maloubet de Pleville (SF) - Leluot (SF) | 4 | 76,78 |
3 | Emma Borssén | Qnutte San | | |
| Nuntorp HSK | Quite Easy - Modesto | 4 | 73,12 |
|
5 | Mikael Carlstedt | Mirca Itop F | | |
| Linköpings FK | Non Stop R - Irco Marco | 8 | 71,09 |
5 | CarlJohan Elofsson | Scooby Doo | | |
| Kungsbacka RK | Lipton - Ahorn | 8 | 72,69 |
5 | Mikael Carlstedt | Haloubet SV | | |
| Linköpings FK | Maloubet de Pleville (SF) - Rex | 8 | 74,64 |
5 | Emma Falk | Funny Bee | | |
| Vikbolandets RF | Irco Mena - Swift | 8 | 71,25 |
9 | KAIE AAMISEPP | Zamina KW | | |
| Christinehamns HPK | Indoctro - Emilion | 12 | 70,19 |
9 | Rickard Silverhagen | Philippa Z | | |
| Trollhättans SR | Robin Z - Take a Reef xx | 12 | 73,99 |
9 | Ann Liwing | Esquel G | | |
| Östra Sörmlands L | Etrusco - Amani | 12 | 80,96 |
12 | Elin Jansson | Digital VT | | |
| Örebro FK | Diamant de Semilly - Laptop | 16 | 82,40 |
12 | Pia Eriksson | Sundance Flip | | |
| Kumla Ridklubb | Robin Z - Bayard | 16 | 80,50 |
| Izabelle Kursinski | Celeborn | | |
| Mantorpsryttarna | Rambo (SWB) - Napoleon | | |
| Elin Jansson | Talinsky | | |
| Örebro FK | Spender S (SWB) - Huf | | |
|
till toppen |
Klass 9 - Hoppning 1.20 bed. A Avd. B |
Klassen sponsras av KBAB |
51 anmälda, 38 startande, 10 placerade |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Uppfödare | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Elin Jansson | Digital VT | | |
| Örebro FK | Diamant de Semilly - Laptop | 0 | 72,80 |
1 | Amanda Landeblad | Nancy MB | | |
| Jump Club RSF | Nicklas (SWB) - Landlord | 0 | 63,84 |
1 | Peder Zeiloth | Disco Ek | | |
| Kumla Ridklubb | Diamant de Semilly - Landadel | 0 | 69,50 |
1 | Stina Lillje | Octavio | | |
| Jump Club RSF | Contendro I - Turban Rose | 0 | 73,40 |
1 | Pontus Westergren | V. Lambourghini | | |
| Årsta-Runsten | Lucky Boy - Indoctro | 0 | 78,26 |
1 | Hanna Karlsson | Rockefeller | | |
| Östra Sörmlands L | Rambo (SWB) - Madrigal | 0 | 67,78 |
1 | Emma Borssén | Vilottie | | |
| Nuntorp HSK | Orame - Voltair | 0 | 65,17 |
1 | Jessica Norkvist | Metallica | | |
| Östra Sörmlands L | Metall - National Zenith xx | 0 | 65,58 |
1 | Ann Liwing | Roi de Berg | | |
| Östra Sörmlands L | Ideal de Prissey (SF) - King´s Road xx | 0 | 73,74 |
1 | Roine Carlsson | Baloucento | | |
| Bromma Ridklubb | Baloubet du Rouet - Cento | 0 | 71,28 |
1 | Carolina Bäck Karlsson | Savanna | | |
| SRS Hammarö | Orlando - Amani | 0 | 61,67 |
1 | Felicia Torgersen | Zandro van de Bremboshoeve | | |
| Fjärås Hoppryttare | Berlin - Cadran de Lezeaux | 0 | 65,71 |
1 | Patricia Normark | Vyper | | |
| Kumla Ridklubb | Heartbreaker - Calvados | 0 | 67,60 |
1 | Sofia Alfredsson | Zigue | | |
| Kumla Ridklubb | Celano - Concorde | 0 | 70,14 |
1 | Jessica Wolmar | Diligo | | |
| Sandö SRF | L´Acteur - Zephyr (SWB) | 0 | 70,13 |
1 | Peder Zeiloth | Kelly Ek | | |
| Kumla Ridklubb | Cornetto - Recruut | 0 | 58,80 |
1 | Maria Östman | Virtuose de Maugré | | |
| Årsta-Runsten | Ogano Sitte - Umour du Fenaud | 0 | 62,36 |
1 | Amanda Landeblad | Faithfull | | |
| Jump Club RSF | Leader M - Indian Gold van Castershoeve | 0 | 61,74 |
1 | KAIE AAMISEPP | Alicia | | |
| Christinehamns HPK | Jeopardy - Abdullah | 0 | 61,17 |
1 | Stina Lillje | Quincy | | |
| Jump Club RSF | Quintos 2 - Nicklas (SWB) | 0 | 68,53 |
1 | Niklas Jonsson | Pilgrim | | |
| Örebro FK | Magini - Cortez | 0 | 64,15 |
1 | Pontus Westergren | Zorba J. | | |
| Årsta-Runsten | Camiell-Flamingo Z - Rocky | 0 | 76,48 |
1 | Mikael Carlstedt | Cleareye CC | | |
| Linköpings FK | Clearway - Lorentin I | 0 | 69,55 |
|
24 | Fredrik Hasselberg | Fara - Hilija Van De Start | | |
| Hammarö RF | Toulon - Landetto | 4 | 71,58 |
24 | Linn Holm | Lime Light | | |
| SRS Hammarö | Laurin - Sadenio | 4 | 67,65 |
24 | Mikael Carlstedt | Qvittra | | |
| Linköpings FK | Quite Easy - Cortez | 4 | 70,10 |
24 | Emma Kåbring | Caravaggio | | |
| Östra Sörmlands L | | 4 | 68,01 |
24 | Fredrik Hasselberg | Erko van den Hunsberg | | |
| Hammarö RF | Vancouver d´Auvray - Rebel ll Z | 4 | 71,42 |
24 | Louise Haaga | Checkpoint Q | | |
| Skästa RC | Carland - Cortez | 4 | 78,50 |
24 | Peder Zeiloth | Underground Ek | | |
| Kumla Ridklubb | Undercover - Casir Ask | 4 | 63,88 |
31 | Maria Sundin | Gralson T | | |
| Drevinge RS | Gralshüter - Japeloupe | 8 | 101,07 |
31 | Jenny Johansson | Contessa | | |
| Vikbolandets RF | Orlando - Contender | 8 | 76,94 |
31 | Marie Tömmernes | Zayonara | | |
| Kils RF | Sontender - Zeus | 8 | 68,84 |
31 | Sophia Farkas | Freesia af Hagalund | | |
| Christinehamns RK | Cornetto - Cortez | 8 | 74,13 |
35 | Malin Åkerberg | Chipotle HH | | |
| Örebro FK | Quite Easy - Robin Z | 11 | 113,17 |
36 | Caroline Göransson | Cortinia | | |
| Vikbolandets RF | Cagliostro - Elfenspuk | Ute. | |
36 | Linn Hörnvall | Lady Arven | | |
| Sundsvalls RK | Cardento - Robin Z | Ute. | |
36 | Malin Rydberg | Orinoco | | |
| Tollstad HSK | Peter Pan - African Drum xx | Ute. | |
| Pontus Westergren | Voila Bijou | | |
| Årsta-Runsten | Baloubet du Rouet (SF) - Egerländer | | |
| Linda Larsell | Hastings | | |
| Märsta Ridklubb | Cardento - Democritos | | |
| Mikael Carlstedt | Haloubet SV | | |
| Linköpings FK | Maloubet de Pleville (SF) - Rex | | |
| KAIE AAMISEPP | Zamina KW | | |
| Christinehamns HPK | Indoctro - Emilion | | |
| Rosanna Broberg | Munsboro Skylight | | |
| Jump Club RSF | Okänd - okänd | | |
| Malin Fredriksson | Softline H | | |
| Årsta-Runsten | Spender S (SWB) - Quinar | | |
| Lennart Backman | Kipling T | | |
| Jump Club RSF | Cardento - Cortez | | |
| Martina Nyman | Vanilla F | | |
| Skästa RC | New Balance - Robin Z | | |
| Elin Koppfeldt | Darco | | |
| RK Kumla | Cornetto - Dragon | | |
| Jonna Fredriksson | Balenciaga | | |
| Skästa RC | Acacio (ex Acagion) - Irco Marco | | |
| Linnea Wiigh | Aroma | | |
| Christinehamns RK | Cathageno - Acapulco Gold | | |
| Alexandra Björklund | Agnesaugusta | | |
| Salaortens RF | Cardento - Jasper | | |
| Hanna Karlsson | Gilmo | | |
| Östra Sörmlands L | Goldmine xx - Maraton | | |
|
till toppen |
Klass 8 - Hoppning 1.25 bed. Två faser A:0/A:0 |
Klassen sponsras av KBAB |
78 anmälda, 63 startande, 17 placerade |
Premier |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Uppfödare | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Moa Fredriksson | Mavrick Dica | 1 000,00 kr | | |
| Årsta-Runsten | Feo - Echo de Thurin | 0 | 47,97 | 0 | 29,63 |
2 | Elin Koppfeldt | Venchi Ek | 800,00 kr | | |
| RK Kumla | Cornetto - Grand Veneur (SF) | 0 | 54,29 | 0 | 30,36 |
3 | Josefine Sohlman | Quintus B | 600,00 kr | | |
| Strömsholms RSF | Quebec - Carthago | 0 | 50,96 | 0 | 30,77 |
4 | Arne Ågren | Cardina | 400,00 kr | | |
| Karlstads RK | Cardento - Diamond | 0 | 52,80 | 0 | 31,60 |
5 | Eva Danielsson | Contendor 2 | 360,00 kr | | |
| Örebro FK | Contendro - Landor S | 0 | 53,80 | 0 | 31,71 |
6 | Fredrik Hasselberg | Ballade van het Vitseroel | 360,00 kr | | |
| Hammarö RF | Idem d´Azur - Calypso I | 0 | 53,34 | 0 | 32,90 |
7 | Elin Åkerlund | That´s It | 360,00 kr | | |
| Åmåls Ridklubb | So What - Martini | 0 | 54,02 | 0 | 33,08 |
8 | Eva Danielsson | Innishmore | 360,00 kr | | |
| Örebro FK | Irco Mena - King of Diamonds | 0 | 53,92 | 0 | 35,29 |
9 | Jessica Wolmar | Luciano | 360,00 kr | | |
| Sandö SRF | Lasino - Ronald | 0 | 58,01 | 0 | 36,49 |
10 | Cecilia Hesselgren | W Magic | 360,00 kr | | |
| Norsholms RF | Radisson - Sendbote | 0 | 56,60 | 0 | 38,03 |
11 | Elin Wilhelmsson | Felicia | 360,00 kr | | |
| Munkedals RK | Aerline H (SWB) - Souvenir D | 0 | 50,10 | 4 | 29,13 |
12 | Stina Lillje | Birdie Path | 360,00 kr | | |
| Jump Club RSF | Cortez - Clover Hill | 0 | 51,19 | 4 | 29,49 |
13 | Niklas Jonsson | Pilgrim | 360,00 kr | | |
| Örebro FK | Magini - Cortez | 0 | 50,92 | 4 | 29,59 |
14 | KAIE AAMISEPP | Ramona | 360,00 kr | | |
| Christinehamns HPK | Rebel Z - Sit This One Out xx | 0 | 52,13 | 4 | 31,09 |
15 | Malin Wikström | Matcho | 360,00 kr | | |
| Fryksdalens RS | Haydn - Carte d ´Or | 0 | 57,05 | 4 | 33,11 |
16 | Jennifer Böhm | Tea Cup | 360,00 kr | | |
| Drevinge RS | Corland - Bayardo | 0 | 49,16 | 4 | 35,11 |
17 | Lena Engberg | Belinda Z | 360,00 kr | | |
| Jump Club RSF | Balougran Z - Cassini I | 0 | 56,70 | 4 | 35,66 |
|
18 | Anna Forsling | Winning Card JG | | | |
| Södertälje RK | Cardento - Robin Z | 0 | 56,22 | 4 | 36,41 |
19 | Niclas Haking | Vioux Star M | | | |
| Enskede RS | Quick Star - Pilot | 0 | 57,45 | 4 | 36,64 |
20 | Anna Andersson | Easy Choice | | | |
| Örebro FK | Quite Easy - Romano | 0 | 59,94 | 4 | 37,84 |
21 | Emma Borssén | Qnutte San | | | |
| Nuntorp HSK | Quite Easy - Modesto | 0 | 53,35 | 4 | 43,36 |
22 | Cassandra Häll | Smily 005 | | | |
| Karlstads RK | Singular Joter - Foxhunter | 0 | 47,41 | 8 | 28,58 |
23 | Fredrik Hammarström | Our First Stunt KLT | | | |
| Västerås RS | Montgomery - Szkopul | 0 | 49,12 | 8 | 33,78 |
24 | Cassandra Häll | Celine | | | |
| Karlstads RK | Candillo - Calato | 0 | 48,76 | 8 | 33,84 |
25 | Vilma Åhagen | Erbgräfin | | | |
| Tollstad HSK | Levantos II - Robin Z | 0 | 57,87 | 8 | 37,28 |
26 | Maria Östman | Ra | | | |
| Årsta-Runsten | K - Purioso | 0 | 48,87 | 8 | 45,48 |
27 | Pernilla Nyman-Mattsson | Marcos Hot Shot | | | |
| SRS Hammarö | Irco Marco - Nepal | 0 | 49,38 | 12 | 29,84 |
28 | Rickard Silverhagen | Philippa Z | | | |
| Trollhättans SR | Robin Z - Take a Reef xx | 0 | 50,54 | 12 | 30,80 |
29 | KAIE AAMISEPP | Wicky KW | | | |
| Christinehamns HPK | Indoctro - Emilion | 0 | 55,53 | 12 | 32,40 |
30 | Amanda Landeblad | Upside Down | | | |
| Jump Club RSF | Julio Mariner - Notaris | 4 | 48,49 | | |
31 | Nathalie Adelborg | Casper | | | |
| Jump Club RSF | Couleur-Rubin - Escudo II | 4 | 49,31 | | |
32 | Sara Westbeck | Koriander | | | |
| Jump Club RSF | Cardento - Utrillo | 4 | 51,07 | | |
33 | Tina Andersson | Campione | | | |
| SRS Hammarö | Camiell-Flamingo Z - Feliciano (SWB) | 4 | 51,94 | | |
34 | Josefine Jonsson | Chaos van het Keysershof | | | |
| Skogslottens RF | Regilio - Camus | 4 | 52,35 | | |
35 | Hanna Karlsson | Top Secret | | | |
| Östra Sörmlands L | Kalypso - Libero H | 4 | 52,91 | | |
36 | KAIE AAMISEPP | Willowcratic | | | |
| Christinehamns HPK | Jeopardy - Nimmerdor | 4 | 53,38 | | |
37 | Moa Fredriksson | Cagancho 1017 | | | |
| Årsta-Runsten | Calido I - Cabinett I | 4 | 54,90 | | |
38 | Madeleine Schantz | Frisholts Cladius | | | |
| Örebro FK | Claudio - Maximus | 4 | 55,49 | | |
39 | Patricia Normark | Eldorado | | | |
| Kumla Ridklubb | Eighty Eight Keys - Hertigen | 4 | 56,83 | | |
40 | Karin Dröschmeister | Ulady | | | |
| SRS Hammarö | Jeopardy - Porter | 4 | 57,22 | | |
41 | Maria Andersson | Adrenalin | | | |
| Örebro FK | Aerline H - Trofe | 4 | 57,90 | | |
42 | Jennie Åkerlund | Easy Up | | | |
| Avesta Ridklubb | Quite Easy - Bordeaux | 4 | 58,42 | | |
43 | Emma Gulding | Thonia V.S. | | | |
| Märsta Ridklubb | Marlon - Burggraaf | 4 | 59,81 | | |
44 | Caroline Frisch | La Toya | | | |
| Trosa Vagnhärad | Lasandos - Trainers Seat xx | 4 | 63,86 | | |
45 | Melinda Blomqvist | Wilma V | | | |
| Hammarö RF | Pomme Royal - Bayard | 4 | 64,58 | | |
46 | Patricia Normark | Vyper | | | |
| Kumla Ridklubb | Heartbreaker - Calvados | 5 | 70,40 | | |
47 | Felicia Torgersen | Jumping Jack Flash | | | |
| Fjärås Hoppryttare | Last Liberty - Irco Marco | 8 | 53,90 | | |
48 | Emelie Skålberg | Noble Abbacy | | | |
| Hammarö RF | Lord Noble - Diamond King | 8 | 55,69 | | |
49 | Kim Östergren Ujvary | Finezza | | | |
| Jump Club RSF | Cortez - Urbino | 8 | 58,42 | | |
50 | Amanda Landeblad | Gladdy 5 | | | |
| Jump Club RSF | Fleurop - Dottore | 12 | 52,53 | | |
51 | Emelie Överlien | Honor-A | | | |
| Mjölby Ridklubb | Ignam - Baby Bid xx | 12 | 54,20 | | |
52 | Christina Sjöström | Mona Lisa Lyngriis | | | |
| Karlstads RK | Carrano - Coriander | 12 | 57,73 | | |
53 | Olivia Kjessler | Ley Komik | | | |
| Jump Club RSF | Laptop - Amarillo | 15 | 92,34 | | |
54 | Jonna Fredriksson | Balenciaga | | | |
| Skästa RC | Acacio (ex Acagion) - Irco Marco | Ute. | | | |
54 | Elin Koppfeldt | Darco | | | |
| RK Kumla | Cornetto - Dragon | Ute. | | | |
54 | Emelie Scott | Captain Retto | | | |
| Karlstads RK | Captain Clover - Riberetto | Ute. | | | |
54 | Elinor Artursson | Britney | | | |
| Skogslottens RF | Platini - Strong Statement | Ute. | | | |
54 | Andrea Ropphaugen | Al Gothi | | | |
| Norway | Locatelli - Little Q | Ute. | | | |
54 | Annika Hellberg | Abiem | | | |
| Sandö SRF | Karsten - Lantano | Ute. | | | |
54 | Anna Gustafsson | Tima | | | |
| Östra Sörmlands L | Artist - Torboldt | Ute. | | | |
54 | Bobo Fuchs | Nonsens | | | |
| Hamre Ridklubb | Non Stop R - Navarone | Utg. | | | |
54 | Andrea Ropphaugen | Flb GoGetter | | | |
| Norway | Cardento - Castor | Ute. | | | |
54 | Carolina Bäck Karlsson | Hotmail | | | |
| SRS Hammarö | Cardento - Herkules | Ute. | | | |
| Roine Carlsson | Carona 5 | | | |
| Bromma Ridklubb | Corianus - Barring | | | | |
| Carola Holböll | Gold Tess | | | |
| Rudskogens RF | Cortus - Grandsudan F | | | | |
| Sophie Wilhelmsson | Cocobolo | | | |
| Equality Riders | Cardento - Ronald | | | | |
| Anna Falk | Jumboline | | | |
| Hammarö RF | Jumbo - Top of class | | | | |
| Carola Holböll | Warrigal | | | |
| Rudskogens RF | Cortus - Winnipeg | | | | |
| Jannike Andersson | Kipar | | | |
| Bohusläns HSK | Calderon - Poluvers | | | | |
| Malin Rydberg | Orinoco | | | |
| Tollstad HSK | Peter Pan - African Drum xx | | | | |
| Jonna Fredriksson | Courtney Love | | | |
| Skästa RC | Cortus - Royal Conductor | | | | |
| Caroline Jöhncke | Valderrama | | | |
| Märsta Ridklubb | Quite Easy - Electro | | | | |
| Carola Holböll | Toulouse | | | |
| Rudskogens RF | Grandsudan F - Pascall | | | | |
| Rebecka Skoog | Double Celect | | | |
| Nyby-Torshälla RK | Cortez - Hill´s Double xx | | | | |
| Niklas Jonsson | Don Juan van de Zuuthoeve | | | |
| Örebro FK | Baloubet du Rouet - Nimmerdor | | | | |
| Ellinor Lundin | Checkpoint Coban | | | |
| Torsby Ridklubb | Carano - Rastell | | | | |
| Carola Holböll | Wild Tension | | | |
| Rudskogens RF | Cortus - Winnipeg F | | | | |
| Linn Backman | My Mayflower | | | |
| Jump Club RSF | Lanciano - Napoleon | | | | |
|
till toppen |
Klass 7 - Hoppning 1.30 bed. A Avd. B |
Klassen sponsras av KBAB |
23 anmälda, 11 startande, 3 placerade |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Uppfödare | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Helena Persson | Vendela | | |
| Årsta-Runsten | Casa Grande - Baloubet du Rouet (SF) | 0 | 72,48 |
1 | Sara Molvidson | Fly | | |
| Hamre Ridklubb | Ferragamo - Quattro B | 0 | 71,26 |
1 | Emma Falk | Funny Bee | | |
| Vikbolandets RF | Irco Mena - Swift | 0 | 74,04 |
1 | Elin Jansson | Digital VT | | |
| Örebro FK | Diamant de Semilly - Laptop | 0 | 76,20 |
|
5 | Mikael Carlstedt | Haloubet SV | | |
| Linköpings FK | Maloubet de Pleville (SF) - Rex | 4 | 74,45 |
5 | Martina Nyman | Vanilla F | | |
| Skästa RC | New Balance - Robin Z | 4 | 71,75 |
5 | Sofia Alfredsson | Zigue | | |
| Kumla Ridklubb | Celano - Concorde | 4 | 78,90 |
5 | Maria Grane | Valoubet Gordon | | |
| SRS Hammarö | Maloubet de Pleville (SF) - Leluot (SF) | 4 | 87,75 |
9 | Rickard Silverhagen | Philippa Z | | |
| Trollhättans SR | Robin Z - Take a Reef xx | 8 | 70,50 |
10 | Emelie Överlien | Kenny Kiwi | | |
| Mjölby Ridklubb | Levantos II - Triton | Ute. | |
10 | Andrea Ropphaugen | Flb GoGetter | | |
| Norway | Cardento - Castor | Ute. | |
10 | Mikael Carlstedt | Mirca Itop F | | |
| Linköpings FK | Non Stop R - Irco Marco | Utg. | |
| Patricia Normark | Eldorado | | |
| Kumla Ridklubb | Eighty Eight Keys - Hertigen | | |
| Erik Berggren | Savero | | |
| Stora Ekeby RK | Concorde - Horatio | | |
| Niklas Jonsson | Don Juan van de Zuuthoeve | | |
| Örebro FK | Baloubet du Rouet - Nimmerdor | | |
| Carola Holböll | Toulouse | | |
| Rudskogens RF | Grandsudan F - Pascall | | |
| Elin Jansson | Talinsky | | |
| Örebro FK | Spender S (SWB) - Huf | | |
| Maria Sundin | Gralson T | | |
| Drevinge RS | Gralshüter - Japeloupe | | |
| KAIE AAMISEPP | Zamina KW | | |
| Christinehamns HPK | Indoctro - Emilion | | |
| Alexandra Björklund | Agnesaugusta | | |
| Salaortens RF | Cardento - Jasper | | |
| Michelle Lennings | Cyratez | | |
| Salaortens RF | Cortez - Cyrano | | |
| Niklas Jonsson | Carlotta | | |
| Örebro FK | Contendro I - Escudo I | | |
| Erik Berggren | Aragorn | | |
| Stora Ekeby RK | Cardento - Irco Marco | | |
|
till toppen |
Klass 6 - Hoppning 1.35 bed. A:0 Ackumulator |
Klassen sponsras av KBAB |
100 anmälda, 81 startande, 21 placerade |
Premier |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Uppfödare | Härstamning | Poäng | Tid |
1 | Jacob Hellström | Lando | 2 000,00 kr | |
| Lilla Edets RK | Landor S - Lord | 65 | 54,25 |
2 | Sara Molvidson | Chocolat | 1 200,00 kr | |
| Hamre Ridklubb | Cassini 1 - Grundyman | 65 | 56,57 |
3 | Annika Gustafsson | Cool Hill | 800,00 kr | |
| Waxholms FRK | So What - Clover Hill | 65 | 56,64 |
4 | Amanda Landeblad | Anna Nicole | 600,00 kr | |
| Jump Club RSF | Nicklas - Jasper | 65 | 56,78 |
5 | Nathalie Adelborg | Corleone | 440,00 kr | |
| Jump Club RSF | Cortez - Didrik | 65 | 57,25 |
6 | Jenny Johansson | Estelle | 440,00 kr | |
| Vikbolandets RF | Cardento - Bartok | 65 | 58,47 |
7 | Amanda Landeblad | Darmen van de Zuuthoeve | 440,00 kr | |
| Jump Club RSF | Thunder van de Zuuthoeve - Leader M | 65 | 59,62 |
8 | Alexandra Björklund | Lara | 440,00 kr | |
| Salaortens RF | Quick Star - Cardento | 65 | 59,65 |
9 | Bobo Fuchs | Bacchuz | 440,00 kr | |
| Hamre Ridklubb | Cortez - Irco Marco | 65 | 59,90 |
10 | Caroline Kamensky | Capello | 440,00 kr | |
| Skästa RC | Levantos II - Artist | 65 | 60,47 |
11 | Ann Liwing | Jaqueline | 440,00 kr | |
| Östra Sörmlands L | Electro - Herkules | 65 | 61,24 |
12 | Elin Adolfsson | Limaro | 440,00 kr | |
| Billdals RK | Camaro M - Tamburin | 65 | 61,43 |
13 | Marlene Lindblad | Spirit of Ectasy M | 440,00 kr | |
| Södertälje RK | Concetto - Capitol II | 65 | 62,05 |
14 | Jannike Andersson | Kipar | 440,00 kr | |
| Bohusläns HSK | Calderon - Poluvers | 65 | 62,80 |
15 | Sofia Helmrich | Future | 440,00 kr | |
| Hamre Ridklubb | Okänd | 65 | 62,85 |
16 | Emma Falk | Variant | 440,00 kr | |
| Vikbolandets RF | Heartbreaker - Burggraaf | 65 | 64,60 |
17 | Linnea Holmberg | Panama 132 | 440,00 kr | |
| Jump Club RSF | Candillo - Silvester | 65 | 64,79 |
18 | Amanda Lundberg | Evolution RR | 440,00 kr | |
| Skogslottens RF | Emmerton (ex Raldolala) - Magini (SWB) | 65 | 65,27 |
19 | Linn Holm | Viola | 440,00 kr | |
| SRS Hammarö | Fuego Du Prelet - Burggraaf | 65 | 66,90 |
20 | Fredrik Spetz | Jericho | 440,00 kr | |
| Norsholms RF | Jumpy des Fontaines - Landfriese II | 65 | 68,13 |
21 | Malin Wikström | Matcho | 440,00 kr | |
| Fryksdalens RS | Haydn - Carte d ´Or | 65 | 68,60 |
|
22 | Niclas Haking | Sunny Celeste | | |
| Enskede RS | Cardento - National Zenith xx | 65 | 71,70 |
23 | Anna Andersson | Easy Choice | | |
| Örebro FK | Quite Easy - Romano | 65 | 72,01 |
24 | Amanda Landeblad | Delta MB | | |
| Jump Club RSF | Electro - Landlord | 62 | 60,08 |
25 | Frida Karlsson | Just 4 Fun | | |
| Linköpings FK | Quattro B - Landadel | 61 | 62,25 |
26 | Marlene Lindblad | Handsome EM | | |
| Södertälje RK | Hugo - Modesto | 61 | 68,95 |
27 | Johanna Eklund | Evita | | |
| Borås FK | Everest - Argentan | 61 | 77,63 |
28 | Eva Danielsson | Sweetheart I | | |
| Örebro FK | Camposanto - Caletto I | 60 | 68,71 |
29 | Elin Åkerlund | That´s It | | |
| Åmåls Ridklubb | So What - Martini | 59 | 62,97 |
30 | Maria Andersson | Carina van de Zuuthoeve | | |
| Örebro FK | Thunder van de Zuuthoeve - Weltmeyer | 59 | 82,30 |
31 | Ellen Brunes | Vera | | |
| Skaraborgs FK | Cortez - Tammer Fors xx | 58 | 57,78 |
32 | Sara Brink | Isolex | | |
| Vikbolandets RF | Irco Mena - King of Diamonds | 58 | 58,07 |
33 | Ellen Brunes | LT Gjulhems Primera | | |
| Skaraborgs FK | Löjtnantshjärta - Cocktail | 58 | 60,57 |
34 | Caroline Frisch | Novartis | | |
| Trosa Vagnhärad | Lucky Light - Acapulco Gold | 58 | 63,15 |
35 | Malin Åkerberg | Cascabel HH | | |
| Örebro FK | Cardento - Teaspoon xx | 58 | 65,01 |
36 | Malin Åkerberg | Lawito | | |
| Örebro FK | Landor S - Landadel | 57 | 93,36 |
37 | Carolin Holgersson | Mascarphone | | |
| Tollstad HSK | Levantos II - Lebus | 56 | 56,40 |
38 | Bobo Fuchs | Double Trouble W | | |
| Hamre Ridklubb | Cortez - Irco Marco | 56 | 57,99 |
39 | Carolin Holgersson | Cantaro | | |
| Tollstad HSK | Cardento - okänd | 56 | 58,59 |
40 | Martina Nyman | Alicanto | | |
| Skästa RC | Adlantus As - Gigant | 56 | 60,12 |
41 | Christina Sjöström | Mona Lisa Lyngriis | | |
| Karlstads RK | Carrano - Coriander | 56 | 61,27 |
42 | Jannike Andersson | Pegasus | | |
| Bohusläns HSK | Warsteiner - Ralmé Z | 56 | 61,79 |
43 | Caroline Kamensky | Auction Power | | |
| Skästa RC | A Jungle Prince - Gloster | 56 | 68,82 |
44 | Fredrik Spetz | Take It Easy | | |
| Norsholms RF | Quite Easy - Royal Z I | 55 | 68,04 |
45 | Sara Molvidson | Caschmir W | | |
| Hamre Ridklubb | Chequille - Lukull | 52 | 64,67 |
46 | Jannike Andersson | Adagio | | |
| Bohusläns HSK | Apricot D - Zeus | 52 | 66,79 |
47 | Elin Koppfeldt | Basilika af Hagalund | | |
| RK Kumla | Quite Easy - Robin Z | 52 | 75,45 |
48 | Angelica Bexander | Saga | | |
| Sandö SRF | Stanford - Lemmon | 50 | 83,80 |
49 | Emelie Lundholm | Greyline | | |
| Ekenässjöns HSK | Aerline H - Mowgli | 49 | 60,61 |
50 | Josefine Jonsson | Sandokan Z | | |
| Skogslottens RF | Sandro Z - Master | 48 | 63,90 |
51 | Ann Liwing | Esquel G | | |
| Östra Sörmlands L | Etrusco - Amani | 48 | 89,80 |
52 | Maria Östman | Ra | | |
| Årsta-Runsten | K - Purioso | 45 | 65,77 |
53 | Josefine Sohlman | Ulivia KD | | |
| Strömsholms RSF | Ganges - Alpinist | 44 | 63,98 |
54 | Sofia Helmrich | Emilio 38 | | |
| Hamre Ridklubb | Escudo - Calypso II | 43 | 64,62 |
55 | Erica Borssén | Corker San | | |
| Nuntorp HSK | Cortez - Maraton | 43 | 81,92 |
56 | Josefine Sohlman | Rigoletta 16 | | |
| Strömsholms RSF | Acobat II - Landego | 42 | 68,62 |
57 | Emma Gulding | Thonia V.S. | | |
| Märsta Ridklubb | Marlon - Burggraaf | 38 | 69,33 |
58 | Bobo Fuchs | Nash de Cerisy | | |
| Hamre Ridklubb | Cumano - Tarzan Moussure | 38 | 104,61 |
59 | Emma Falk | Beau van de Roshoeve | | |
| Vikbolandets RF | Nagano - President | 36 | 88,49 |
60 | Peder Zeiloth | Whisper B | | |
| Kumla Ridklubb | Hors la Loi II - Burggraaf | 33 | 69,85 |
61 | Albert Wiström | Sidney | | |
| Skogslottens RF | Sandrissimo - Gio-Granno | 29 | 81,61 |
62 | Amanda Landeblad | Upside Down | | |
| Jump Club RSF | Julio Mariner - Notaris | 27 | 67,82 |
63 | Jacob Hellström | Caracciola G | | |
| Lilla Edets RK | Calino - Finals | 25 | 53,31 |
64 | Elin Wilhelmsson | Felicia | | |
| Munkedals RK | Aerline H (SWB) - Souvenir D | 25 | 60,43 |
65 | Elisabeth Palmersson | Cape Fear | | |
| Strömstads RK | Cardento - Landlord | 25 | 67,75 |
66 | Ann Liwing | Nirvana W | | |
| Östra Sörmlands L | Cortus - Ryon de Anzex x | 23 | 74,36 |
67 | Andrea Ropphaugen | Al Gothi | | |
| Norway | Locatelli - Little Q | 22 | 89,04 |
68 | Eva Danielsson | Kimberly | | |
| Örebro FK | Cortez - Irco Marco | 21 | 67,04 |
69 | Cassandra Häll | Smily 005 | | |
| Karlstads RK | Singular Joter - Foxhunter | 17 | 74,46 |
70 | Claudia Doria | Rosaleva | | |
| Enskede RS | Ahorn - Amon | 16 | 57,73 |
71 | Jenny Johansson | Sandy SN | | |
| Hamre Ridklubb | Cappucino - Cortez | 16 | 63,35 |
72 | Jennie Åkerlund | Easy Up | | |
| Avesta Ridklubb | Quite Easy - Bordeaux | 16 | 65,50 |
73 | Johanna Wallter | Leo Minor | | |
| Strömsholms RSF | Helwan - Caracas | 9 | 68,15 |
74 | Maria Sundin | Comtesse X | | |
| Drevinge RS | Capitol I - Grandeur | 5 | 60,23 |
75 | Patricia Normark | Eldorado | | |
| Kumla Ridklubb | Eighty Eight Keys - Hertigen | Ute. | |
75 | Nathalie Adelborg | Cannavaro | | |
| Jump Club RSF | Captain Paul - Pablo | Ute. | |
75 | Olivia Kjessler | Ley Komik | | |
| Jump Club RSF | Laptop - Amarillo | Ute. | |
75 | Jessica Norkvist | Babusjka | | |
| Östra Sörmlands L | Robin Z - Brabant | Ute. | |
75 | Johanna Wallter | Maxim | | |
| Strömsholms RSF | Mantovani - Farewell | Utg. | |
75 | Kim Östergren Ujvary | Stornello | | |
| Jump Club RSF | Okänd | Ute. | |
75 | Felicia Torgersen | Ace´s High | | |
| Fjärås Hoppryttare | Quidam de Revel (SF) - Electro | Ute. | |
| Eva Danielsson | Contendor 2 | | |
| Örebro FK | Contendro - Landor S | | |
| Niclas Haking | Waterloo | | |
| Enskede RS | Emmerton (ex Raldolala) - Electro | | |
| Caroline Jöhncke | Continental | | |
| Märsta Ridklubb | Contender - Carthago | | |
| Emeli Emteryd | Quix | | |
| Årsta-Runsten | Quick Star - Simply | | |
| Emelie Överlien | Kenny Kiwi | | |
| Mjölby Ridklubb | Levantos II - Triton | | |
| Jenny Johansson | Sammy Joe SN | | |
| Hamre Ridklubb | Cardento - Cortez | | |
| PärOla Nyström | Willowcratic | | |
| Sölvesborgs RK | Jeopardy - Nimmerdor | | |
| Eva Danielsson | Innishmore | | |
| Örebro FK | Irco Mena - King of Diamonds | | |
| Pontus Westergren | Attila | | |
| Årsta-Runsten | Acarado - Landadel | | |
| Erik Berggren | Savero | | |
| Stora Ekeby RK | Concorde - Horatio | | |
| Louise Haaga | World Cup FLB | | |
| Skästa RC | Cagancho - Athlet Z | | |
| Lena Engberg | Belinda Z | | |
| Jump Club RSF | Balougran Z - Cassini I | | |
| Pontus Westergren | Ugento D | | |
| Årsta-Runsten | Bon Ami - Equador | | |
| Louise Haaga | Quin 1108 | | |
| Skästa RC | Quick Star - Apollo | | |
| PärOla Nyström | Wicky KW | | |
| Sölvesborgs RK | Indoctro - Emilion | | |
| Niclas Haking | Indian Pacific | | |
| Enskede RS | Guido - Irco Marco | | |
| Pontus Westergren | Simple Mind | | |
| Årsta-Runsten | Concorde - Ahorn | | |
| Jonna Fredriksson | Brio 6 | | |
| Skästa RC | Bouquet - Cordelabryere | | |
| Eva Danielsson | High Tech | | |
| Örebro FK | New Balance - Cortez | | |
|
till toppen |
Klass 4 - Hoppning 1.20 bed. A Avd. B |
52 anmälda, 34 startande, 9 placerade |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Uppfödare | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Maria Andersson | Adrenalin | | |
| Örebro FK | Aerline H - Trofe | 0 | 70,40 |
1 | Maria Grane | Valoubet Gordon | | |
| SRS Hammarö | Maloubet de Pleville (SF) - Leluot (SF) | 0 | 69,46 |
1 | Cecilia Hesselgren | W Magic | | |
| Norsholms RF | Radisson - Sendbote | 0 | 76,74 |
1 | Emma Kåbring | Caravaggio | | |
| Östra Sörmlands L | | 0 | 70,40 |
1 | Marie Tömmernes | Zayonara | | |
| Kils RF | Sontender - Zeus | 0 | 74,39 |
1 | Jessica Wolmar | Diligo | | |
| Sandö SRF | L´Acteur - Zephyr (SWB) | 0 | 68,21 |
1 | Felicia Torgersen | Zandro van de Bremboshoeve | | |
| Fjärås Hoppryttare | Berlin - Cadran de Lezeaux | 0 | 69,37 |
1 | Mikael Carlstedt | Qvittra | | |
| Linköpings FK | Quite Easy - Cortez | 0 | 70,55 |
1 | Roine Carlsson | Baloucento | | |
| Bromma Ridklubb | Baloubet du Rouet - Cento | 0 | 69,39 |
1 | Stina Lillje | Octavio | | |
| Jump Club RSF | Contendro I - Turban Rose | 0 | 71,73 |
1 | Jessica Norkvist | Metallica | | |
| Östra Sörmlands L | Metall - National Zenith xx | 0 | 67,30 |
1 | Louise Haaga | Checkpoint Q | | |
| Skästa RC | Carland - Cortez | 0 | 75,80 |
1 | Linn Holm | Lime Light | | |
| SRS Hammarö | Laurin - Sadenio | 0 | 68,83 |
1 | Ann Liwing | Roi de Berg | | |
| Östra Sörmlands L | Ideal de Prissey (SF) - King´s Road xx | 0 | 76,66 |
1 | Emma Falk | Funny Bee | | |
| Vikbolandets RF | Irco Mena - Swift | 0 | 66,74 |
1 | Fredrik Hasselberg | Fara - Hilija Van De Start | | |
| Hammarö RF | Toulon - Landetto | 0 | 73,57 |
1 | Sophia Farkas | Freesia af Hagalund | | |
| Christinehamns RK | Cornetto - Cortez | 0 | 74,37 |
1 | Stina Lillje | Quincy | | |
| Jump Club RSF | Quintos 2 - Nicklas (SWB) | 0 | 73,69 |
1 | Anna Andersson | Malva | | |
| Örebro FK | Orlando - Romano | 0 | 72,50 |
1 | Martina Nyman | Vanilla F | | |
| Skästa RC | New Balance - Robin Z | 0 | 65,18 |
1 | Elin Koppfeldt | Darco | | |
| RK Kumla | Cornetto - Dragon | 0 | 76,20 |
|
22 | Stina Lillje | Birdie Path | | |
| Jump Club RSF | Cortez - Clover Hill | 4 | 70,75 |
22 | Mikael Carlstedt | Mirca Itop F | | |
| Linköpings FK | Non Stop R - Irco Marco | 4 | 72,91 |
22 | Ann Liwing | Esquel G | | |
| Östra Sörmlands L | Etrusco - Amani | 4 | 75,80 |
22 | KAIE AAMISEPP | Zamina KW | | |
| Christinehamns HPK | Indoctro - Emilion | 4 | 66,41 |
22 | Malin Rydberg | Orinoco | | |
| Tollstad HSK | Peter Pan - African Drum xx | 4 | 68,39 |
22 | Emma Borssén | Vilottie | | |
| Nuntorp HSK | Orame - Voltair | 4 | 80,17 |
22 | Carolina Bäck Karlsson | Savanna | | |
| SRS Hammarö | Orlando - Amani | 4 | 72,81 |
22 | Mikael Carlstedt | Cleareye CC | | |
| Linköpings FK | Clearway - Lorentin I | 4 | 73,77 |
22 | Frank Kutscher | Zeppo | | |
| Åmåls Ridklubb | Lupicor - Landfuerst | 4 | 76,22 |
31 | Maria Östman | Virtuose de Maugré | | |
| Årsta-Runsten | Ogano Sitte - Umour du Fenaud | 8 | 69,24 |
31 | Maria Sundin | Gralson T | | |
| Drevinge RS | Gralshüter - Japeloupe | 8 | 83,68 |
33 | Jenny Johansson | Contessa | | |
| Vikbolandets RF | Orlando - Contender | 18 | 112,80 |
34 | Caroline Göransson | Cortinia | | |
| Vikbolandets RF | Cagliostro - Elfenspuk | Ute. | |
| Pontus Westergren | Voila Bijou | | |
| Årsta-Runsten | Baloubet du Rouet (SF) - Egerländer | | |
| Linda Larsell | Hastings | | |
| Märsta Ridklubb | Cardento - Democritos | | |
| Emma Borssén | Qnutte San | | |
| Nuntorp HSK | Quite Easy - Modesto | | |
| Pontus Westergren | V. Lambourghini | | |
| Årsta-Runsten | Lucky Boy - Indoctro | | |
| Hanna Karlsson | Gilmo | | |
| Östra Sörmlands L | Goldmine xx - Maraton | | |
| Linn Hörnvall | Lady Arven | | |
| Sundsvalls RK | Cardento - Robin Z | | |
| Peder Zeiloth | Kelly Ek | | |
| Kumla Ridklubb | Cornetto - Recruut | | |
| Malin Åkerberg | Chipotle HH | | |
| Örebro FK | Quite Easy - Robin Z | | |
| Lennart Backman | Kipling T | | |
| Jump Club RSF | Cardento - Cortez | | |
| Tina Andersson | Campione | | |
| SRS Hammarö | Camiell-Flamingo Z - Feliciano (SWB) | | |
| Malin Fredriksson | Softline H | | |
| Årsta-Runsten | Spender S (SWB) - Quinar | | |
| Amanda Landeblad | Faithfull | | |
| Jump Club RSF | Leader M - Indian Gold van Castershoeve | | |
| Andrea Ropphaugen | Al Gothi | | |
| Norway | Locatelli - Little Q | | |
| Amanda Landeblad | Nancy MB | | |
| Jump Club RSF | Nicklas (SWB) - Landlord | | |
| Hanna Karlsson | Rockefeller | | |
| Östra Sörmlands L | Rambo (SWB) - Madrigal | | |
| Caroline Jöhncke | Valderrama | | |
| Märsta Ridklubb | Quite Easy - Electro | | |
| Peder Zeiloth | Underground Ek | | |
| Kumla Ridklubb | Undercover - Casir Ask | | |
| Pontus Westergren | Zorba J. | | |
| Årsta-Runsten | Camiell-Flamingo Z - Rocky | | |
|
till toppen |
Klass 3 - Hoppning 1.40 bed. Två faser A:0/A:0 |
Klassen sponsras av Byggbolaget |
95 anmälda, 72 startande, 18 placerade |
Premier |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Uppfödare | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Frank Kutscher | Apache | 3 000,00 kr | | |
| Åmåls Ridklubb | Alpha - Furier | 0 | 61,11 | 0 | 28,02 |
2 | Jacob Hellström | Lando | 2 000,00 kr | | |
| Lilla Edets RK | Landor S - Lord | 0 | 58,70 | 0 | 28,03 |
3 | Stina Lillje | Lucy Show | 1 500,00 kr | | |
| Jump Club RSF | Lucky Light - Warrigall | 0 | 62,57 | 0 | 28,14 |
4 | Pontus Westergren | Attila | 1 000,00 kr | | |
| Årsta-Runsten | Acarado - Landadel | 0 | 64,24 | 0 | 28,74 |
5 | Amanda Landeblad | Anna Nicole | 500,00 kr | | |
| Jump Club RSF | Nicklas - Jasper | 0 | 56,37 | 0 | 28,85 |
6 | Eva Danielsson | High Tech | 500,00 kr | | |
| Örebro FK | New Balance - Cortez | 0 | 59,74 | 0 | 29,04 |
7 | Stina Lillje | Zahara S | 500,00 kr | | |
| Jump Club RSF | Cardento - Zinsky xx | 0 | 64,07 | 0 | 30,16 |
8 | Fredrik Spetz | Verzace | 500,00 kr | | |
| Norsholms RF | Cardento - Urbino | 0 | 62,41 | 0 | 30,44 |
9 | Caroline Kamensky | Auction Power | 500,00 kr | | |
| Skästa RC | A Jungle Prince - Gloster | 0 | 66,90 | 0 | 31,69 |
10 | Fredrik Spetz | Take It Easy | 500,00 kr | | |
| Norsholms RF | Quite Easy - Royal Z I | 0 | 64,00 | 0 | 32,72 |
11 | Martina Nyman | Alicanto | 500,00 kr | | |
| Skästa RC | Adlantus As - Gigant | 0 | 54,20 | 0 | 33,42 |
12 | Emma Falk | Beau van de Roshoeve | 500,00 kr | | |
| Vikbolandets RF | Nagano - President | 0 | 59,16 | 0 | 34,43 |
13 | Josefine Sohlman | Quintus B | 500,00 kr | | |
| Strömsholms RSF | Quebec - Carthago | 0 | 64,37 | 0 | 35,10 |
14 | Elin Koppfeldt | Basilika af Hagalund | 500,00 kr | | |
| RK Kumla | Quite Easy - Robin Z | 0 | 58,60 | 0 | 36,60 |
15 | Niclas Haking | Sunny Celeste | 500,00 kr | | |
| Enskede RS | Cardento - National Zenith xx | 0 | 60,31 | 0 | 37,32 |
16 | Marlene Lindblad | Handsome EM | 500,00 kr | | |
| Södertälje RK | Hugo - Modesto | 0 | 66,34 | 4 | 30,43 |
17 | Jenny Johansson | Sandy SN | 500,00 kr | | |
| Hamre Ridklubb | Cappucino - Cortez | 0 | 59,10 | 4 | 35,30 |
18 | Marlene Lindblad | Spirit of Ectasy M | 500,00 kr | | |
| Södertälje RK | Concetto - Capitol II | 0 | 62,40 | 4 | 44,55 |
|
19 | Amanda Landeblad | Delta MB | | | |
| Jump Club RSF | Electro - Landlord | 0 | 59,12 | 7 | 52,03 |
20 | Angelica Bexander | Saga | | | |
| Sandö SRF | Stanford - Lemmon | 0 | 55,68 | Utg. | |
21 | Bobo Fuchs | Nash de Cerisy | | | |
| Hamre Ridklubb | Cumano - Tarzan Moussure | 4 | 41,97 | | |
22 | Jacob Hellström | Caracciola G | | | |
| Lilla Edets RK | Calino - Finals | 4 | 53,48 | | |
23 | Emelie Lundholm | Greyline | | | |
| Ekenässjöns HSK | Aerline H - Mowgli | 4 | 54,36 | | |
24 | Josefine Jonsson | Sandokan Z | | | |
| Skogslottens RF | Sandro Z - Master | 4 | 56,50 | | |
25 | Elin Wilhelmsson | Felicia | | | |
| Munkedals RK | Aerline H (SWB) - Souvenir D | 4 | 56,77 | | |
26 | Nathalie Adelborg | Corleone | | | |
| Jump Club RSF | Cortez - Didrik | 4 | 57,58 | | |
27 | Albert Wiström | Sidney | | | |
| Skogslottens RF | Sandrissimo - Gio-Granno | 4 | 57,65 | | |
28 | Linn Holm | Viola | | | |
| SRS Hammarö | Fuego Du Prelet - Burggraaf | 4 | 58,35 | | |
29 | Eva Danielsson | Sweetheart I | | | |
| Örebro FK | Camposanto - Caletto I | 4 | 58,55 | | |
30 | Caroline Kamensky | Capello | | | |
| Skästa RC | Levantos II - Artist | 4 | 58,87 | | |
30 | Carolin Holgersson | Cantaro | | | |
| Tollstad HSK | Cardento - okänd | 4 | 58,87 | | |
32 | Caroline Frisch | Novartis | | | |
| Trosa Vagnhärad | Lucky Light - Acapulco Gold | 4 | 59,19 | | |
33 | Sofia Ljungqvist | Santano | | | |
| Märsta Ridklubb | Stanford - Indus | 4 | 59,56 | | |
33 | Ann Liwing | Jaqueline | | | |
| Östra Sörmlands L | Electro - Herkules | 4 | 59,56 | | |
35 | Bobo Fuchs | Bacchuz | | | |
| Hamre Ridklubb | Cortez - Irco Marco | 4 | 59,82 | | |
36 | Ann Liwing | Nirvana W | | | |
| Östra Sörmlands L | Cortus - Ryon de Anzex x | 4 | 59,97 | | |
37 | Ellen Brunes | Vera | | | |
| Skaraborgs FK | Cortez - Tammer Fors xx | 4 | 60,03 | | |
38 | Jenny Johansson | Estelle | | | |
| Vikbolandets RF | Cardento - Bartok | 4 | 60,09 | | |
39 | Emma Gulding | Thonia V.S. | | | |
| Märsta Ridklubb | Marlon - Burggraaf | 4 | 60,10 | | |
40 | Pontus Westergren | Ugento D | | | |
| Årsta-Runsten | Bon Ami - Equador | 4 | 60,99 | | |
41 | Anders Lagergreen | Udesso | | | |
| Bromma Ridklubb | Matterhorn - Indoctro | 4 | 61,03 | | |
42 | Gabriella Bäcklund | Cashmere Plus | | | |
| Vänsta RF | Cortez - Leuthen | 4 | 61,27 | | |
43 | Elisabeth Palmersson | Cape Fear | | | |
| Strömstads RK | Cardento - Landlord | 4 | 61,94 | | |
44 | Linnea Holmberg | Panama 132 | | | |
| Jump Club RSF | Candillo - Silvester | 4 | 62,36 | | |
45 | Malin Åkerberg | Cascabel HH | | | |
| Örebro FK | Cardento - Teaspoon xx | 4 | 63,84 | | |
46 | Louise Haaga | World Cup FLB | | | |
| Skästa RC | Cagancho - Athlet Z | 4 | 63,87 | | |
47 | Anders Lagergreen | Vacantos | | | |
| Bromma Ridklubb | Cantos - Cli Max | 4 | 64,32 | | |
48 | Maria Andersson | Carina van de Zuuthoeve | | | |
| Örebro FK | Thunder van de Zuuthoeve - Weltmeyer | 4 | 65,01 | | |
49 | Johanna Eklund | Evita | | | |
| Borås FK | Everest - Argentan | 6 | 72,69 | | |
50 | Carolin Holgersson | Mascarphone | | | |
| Tollstad HSK | Levantos II - Lebus | 8 | 58,23 | | |
51 | Victoria Wallenstam | Charming Boy 38 | | | |
| Billdals RK | Contendro - Caletto I | 8 | 59,07 | | |
52 | Sofia Helmrich | Future | | | |
| Hamre Ridklubb | Okänd | 8 | 59,51 | | |
53 | Fredrik Spetz | Jericho | | | |
| Norsholms RF | Jumpy des Fontaines - Landfriese II | 10 | 73,44 | | |
54 | Josefine Sohlman | Rigoletta 16 | | | |
| Strömsholms RSF | Acobat II - Landego | 12 | 61,31 | | |
55 | Sara Brink | Isolex | | | |
| Vikbolandets RF | Irco Mena - King of Diamonds | 12 | 61,35 | | |
56 | Sofia Helmrich | Emilio 38 | | | |
| Hamre Ridklubb | Escudo - Calypso II | 12 | 61,73 | | |
57 | Emma Falk | Variant | | | |
| Vikbolandets RF | Heartbreaker - Burggraaf | 12 | 62,59 | | |
58 | Helena Persson | Vendela | | | |
| Årsta-Runsten | Casa Grande - Baloubet du Rouet (SF) | 12 | 63,47 | | |
59 | Jessica Norkvist | Babusjka | | | |
| Östra Sörmlands L | Robin Z - Brabant | 13 | 68,53 | | |
60 | Maria Sundin | Comtesse X | | | |
| Drevinge RS | Capitol I - Grandeur | 16 | 58,72 | | |
61 | Elin Åkerlund | That´s It | | | |
| Åmåls Ridklubb | So What - Martini | 16 | 61,90 | | |
62 | Frank Kutscher | Quantensprung | | | |
| Åmåls Ridklubb | Quo Vados I - Apart | 18 | 90,75 | | |
63 | Annika Gustafsson | Cool Hill | | | |
| Waxholms FRK | So What - Clover Hill | Utg. | | | |
63 | Kim Östergren Ujvary | Stornello | | | |
| Jump Club RSF | Okänd | Ute. | | | |
63 | Anna Andersson | Easy Choice | | | |
| Örebro FK | Quite Easy - Romano | Utg. | | | |
63 | Sara Molvidson | Chocolat | | | |
| Hamre Ridklubb | Cassini 1 - Grundyman | Utg. | | | |
63 | Ellen Brunes | LT Gjulhems Primera | | | |
| Skaraborgs FK | Löjtnantshjärta - Cocktail | Utg. | | | |
63 | Johanna Wallter | Leo Minor | | | |
| Strömsholms RSF | Helwan - Caracas | Utg. | | | |
63 | Andrea Ropphaugen | Al Gothi | | | |
| Norway | Locatelli - Little Q | Ute. | | | |
63 | Elin Adolfsson | Limaro | | | |
| Billdals RK | Camaro M - Tamburin | Ute. | | | |
63 | Malin Fredriksson | Hijo De La Casa | | | |
| Årsta-Runsten | Casa Grande - Lemon | Utg. | | | |
63 | Claudia Doria | Rosaleva | | | |
| Enskede RS | Ahorn - Amon | Ute. | | | |
| Jannike Andersson | Adagio | | | |
| Bohusläns HSK | Apricot D - Zeus | | | | |
| Niclas Haking | Indian Pacific | | | |
| Enskede RS | Guido - Irco Marco | | | | |
| Fredrik Spetz | Corazinne | | | |
| Norsholms RF | Cagliostro - Romano | | | | |
| Pontus Westergren | Simple Mind | | | |
| Årsta-Runsten | Concorde - Ahorn | | | | |
| Christina Sjöström | Mona Lisa Lyngriis | | | |
| Karlstads RK | Carrano - Coriander | | | | |
| Jonna Fredriksson | Brio 6 | | | |
| Skästa RC | Bouquet - Cordelabryere | | | | |
| PärOla Nyström | Wicky KW | | | |
| Sölvesborgs RK | Indoctro - Emilion | | | | |
| Bobo Fuchs | Toberlina Deux | | | |
| Hamre Ridklubb | Zuid Horn - Uniek | | | | |
| Caroline Jöhncke | Continental | | | |
| Märsta Ridklubb | Contender - Carthago | | | | |
| Eva Danielsson | Contendor 2 | | | |
| Örebro FK | Contendro - Landor S | | | | |
| Erik Berggren | Savero | | | |
| Stora Ekeby RK | Concorde - Horatio | | | | |
| Emeli Emteryd | Quix | | | |
| Årsta-Runsten | Quick Star - Simply | | | | |
| Niklas Jonsson | Carlotta | | | |
| Örebro FK | Contendro I - Escudo I | | | | |
| Elin Jansson | Babette | | | |
| Örebro FK | Poor Boy - Latano | | | | |
| Sara Molvidson | Caschmir W | | | |
| Hamre Ridklubb | Chequille - Lukull | | | | |
| Nathalie Adelborg | Cannavaro | | | |
| Jump Club RSF | Captain Paul - Pablo | | | | |
| Amanda Landeblad | Darmen van de Zuuthoeve | | | |
| Jump Club RSF | Thunder van de Zuuthoeve - Leader M | | | | |
| Peder Zeiloth | Whisper B | | | |
| Kumla Ridklubb | Hors la Loi II - Burggraaf | | | | |
| Eva Danielsson | Kimberly | | | |
| Örebro FK | Cortez - Irco Marco | | | | |
| Olivia Kjessler | Ley Komik | | | |
| Jump Club RSF | Laptop - Amarillo | | | | |
| Niklas Jonsson | Caral | | | |
| Örebro FK | Casir Ask - Ralmé Z | | | | |
| Johanna Wallter | Maxim | | | |
| Strömsholms RSF | Mantovani - Farewell | | | | |
| Jenny Johansson | Sammy Joe SN | | | |
| Hamre Ridklubb | Cardento - Cortez | | | | |
|
till toppen |
Klass 1 - Hoppning 1.30 bed. A:0 Avd. A |
Klassen sponsras av Mollstedts Ur / Stjärnurmakarna |
63 anmälda, 40 startande, 10 placerade |
Premier |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Uppfödare | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Moa Fredriksson | Mavrick Dica | 1 500,00 kr | |
| Årsta-Runsten | Feo - Echo de Thurin | 0 | 60,68 |
2 | Erica Borssén | Corker San | 1 000,00 kr | |
| Nuntorp HSK | Cortez - Maraton | 0 | 61,75 |
3 | KAIE AAMISEPP | Ramona | 800,00 kr | |
| Christinehamns HPK | Rebel Z - Sit This One Out xx | 0 | 62,59 |
4 | Eva Danielsson | Kimberly | 600,00 kr | |
| Örebro FK | Cortez - Irco Marco | 0 | 63,66 |
5 | Jannike Andersson | Adagio | 400,00 kr | |
| Bohusläns HSK | Apricot D - Zeus | 0 | 64,02 |
6 | Pernilla Nyman-Mattsson | Marcos Hot Shot | 400,00 kr | |
| SRS Hammarö | Irco Marco - Nepal | 0 | 68,51 |
7 | Jannike Andersson | Pegasus | 400,00 kr | |
| Bohusläns HSK | Warsteiner - Ralmé Z | 0 | 70,23 |
8 | Malin Wikström | Matcho | 400,00 kr | |
| Fryksdalens RS | Haydn - Carte d ´Or | 0 | 70,64 |
9 | Sara Westbeck | Koriander | 400,00 kr | |
| Jump Club RSF | Cardento - Utrillo | 0 | 70,72 |
10 | Niclas Haking | Vioux Star M | 400,00 kr | |
| Enskede RS | Quick Star - Pilot | 0 | 72,56 |
|
11 | Jennie Åkerlund | Easy Up | | |
| Avesta Ridklubb | Quite Easy - Bordeaux | 0 | 72,68 |
12 | Jessica Wolmar | Luciano | | |
| Sandö SRF | Lasino - Ronald | 0 | 76,13 |
13 | Moa Fredriksson | Cagancho 1017 | | |
| Årsta-Runsten | Calido I - Cabinett I | 0 | 78,11 |
14 | Fredrik Hammarström | Our First Stunt KLT | | |
| Västerås RS | Montgomery - Szkopul | 4 | 61,54 |
15 | Jacob Hellström | Caschmir W | | |
| Lilla Edets RK | Chequille - Lukull | 4 | 62,28 |
16 | Erik Berggren | Savero | | |
| Stora Ekeby RK | Concorde - Horatio | 4 | 71,09 |
17 | Kim Östergren Ujvary | Finezza | | |
| Jump Club RSF | Cortez - Urbino | 4 | 72,77 |
18 | Johanna Wallter | Maxim | | |
| Strömsholms RSF | Mantovani - Farewell | 4 | 85,92 |
19 | Nathalie Adelborg | Cannavaro | | |
| Jump Club RSF | Captain Paul - Pablo | 5 | 90,96 |
20 | Cassandra Häll | Smily 005 | | |
| Karlstads RK | Singular Joter - Foxhunter | 8 | 63,20 |
21 | Frank Kutscher | Apache | | |
| Åmåls Ridklubb | Alpha - Furier | 8 | 64,69 |
22 | Christina Sjöström | Mona Lisa Lyngriis | | |
| Karlstads RK | Carrano - Coriander | 8 | 64,87 |
23 | Johanna Eklund | Evita | | |
| Borås FK | Everest - Argentan | 8 | 69,30 |
24 | Amanda Lundberg | Evolution RR | | |
| Skogslottens RF | Emmerton (ex Raldolala) - Magini (SWB) | 8 | 70,45 |
25 | Frank Kutscher | Quantensprung | | |
| Åmåls Ridklubb | Quo Vados I - Apart | 8 | 71,36 |
26 | Eva Danielsson | Contendor 2 | | |
| Örebro FK | Contendro - Landor S | 8 | 75,96 |
27 | Erik Berggren | Aragorn | | |
| Stora Ekeby RK | Cardento - Irco Marco | 8 | 78,12 |
28 | Anna Forsling | Winning Card JG | | |
| Södertälje RK | Cardento - Robin Z | 8 | 79,80 |
29 | Jessica Norkvist | Babusjka | | |
| Östra Sörmlands L | Robin Z - Brabant | 9 | 87,75 |
30 | Pia Eriksson | Parlando | | |
| Kumla Ridklubb | Pablo - Stanford | 9 | 90,91 |
31 | Nathalie Adelborg | Casper | | |
| Jump Club RSF | Couleur-Rubin - Escudo II | 11 | 98,28 |
32 | Felicia Torgersen | Ace´s High | | |
| Fjärås Hoppryttare | Quidam de Revel (SF) - Electro | 12 | 69,38 |
33 | Felicia Torgersen | Jumping Jack Flash | | |
| Fjärås Hoppryttare | Last Liberty - Irco Marco | 12 | 74,22 |
34 | Eva Danielsson | Innishmore | | |
| Örebro FK | Irco Mena - King of Diamonds | 12 | 82,03 |
35 | Emelie Skålberg | Noble Abbacy | | |
| Hammarö RF | Lord Noble - Diamond King | 16 | 75,33 |
36 | Cassandra Häll | Celine | | |
| Karlstads RK | Candillo - Calato | 16 | 76,11 |
37 | Isabell Karlsson | Orion | | |
| SRS Hammarö | Uskudar des Malais - Robin Z | 20 | 85,74 |
38 | Jannike Andersson | Kipar | | |
| Bohusläns HSK | Calderon - Poluvers | Ute. | |
38 | Roine Carlsson | Carona 5 | | |
| Bromma Ridklubb | Corianus - Barring | Ute. | |
38 | Lena Engberg | Belinda Z | | |
| Jump Club RSF | Balougran Z - Cassini I | Ute. | |
| Sara Molvidson | Fly | | |
| Hamre Ridklubb | Ferragamo - Quattro B | | |
| Angelica Bexander | Saga | | |
| Sandö SRF | Stanford - Lemmon | | |
| Cecilia Hesselgren | W Magic | | |
| Norsholms RF | Radisson - Sendbote | | |
| Peder Zeiloth | Whisper B | | |
| Kumla Ridklubb | Hors la Loi II - Burggraaf | | |
| Maria Östman | Ra | | |
| Årsta-Runsten | K - Purioso | | |
| Frida Karlsson | Just 4 Fun | | |
| Linköpings FK | Quattro B - Landadel | | |
| Hanna Karlsson | Top Secret | | |
| Östra Sörmlands L | Kalypso - Libero H | | |
| Anna Gustafsson | Tima | | |
| Östra Sörmlands L | Artist - Torboldt | | |
| Andrea Ropphaugen | Flb GoGetter | | |
| Norway | Cardento - Castor | | |
| Anna Falk | Jumboline | | |
| Hammarö RF | Jumbo - Top of class | | |
| Martina Nyman | Alicanto | | |
| Skästa RC | Adlantus As - Gigant | | |
| Caroline Kamensky | Auction Power | | |
| Skästa RC | A Jungle Prince - Gloster | | |
| Elin Jansson | Duchesse Van De Zuuthoeve | | |
| Örebro FK | Thunder Van de Zuuthoeve - General I | | |
| Josefine Jonsson | Chaos van het Keysershof | | |
| Skogslottens RF | Regilio - Camus | | |
| Vilma Åhagen | Erbgräfin | | |
| Tollstad HSK | Levantos II - Robin Z | | |
| Linn Backman | My Mayflower | | |
| Jump Club RSF | Lanciano - Napoleon | | |
| KAIE AAMISEPP | Willowcratic | | |
| Christinehamns HPK | Jeopardy - Nimmerdor | | |
| Emelie Scott | Captain Retto | | |
| Karlstads RK | Captain Clover - Riberetto | | |
| Emelie Överlien | Kenny Kiwi | | |
| Mjölby Ridklubb | Levantos II - Triton | | |
| Maria Andersson | Adrenalin | | |
| Örebro FK | Aerline H - Trofe | | |
| Carolina Bäck Karlsson | Hotmail | | |
| SRS Hammarö | Cardento - Herkules | | |
| Jennifer Böhm | Tea Cup | | |
| Drevinge RS | Corland - Bayardo | | |
| Caroline Kamensky | Capello | | |
| Skästa RC | Levantos II - Artist | | |
|
till toppen |
Klass 1 - Hoppning 1.30 bed. A Avd. B |
Klassen sponsras av Mollstedts Ur / Stjärnurmakarna |
13 anmälda, 6 startande, 2 placerade |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Uppfödare | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Mikael Carlstedt | Haloubet SV | | |
| Linköpings FK | Maloubet de Pleville (SF) - Rex | 0 | 72,68 |
2 | Rickard Silverhagen | Philippa Z | | |
| Trollhättans SR | Robin Z - Take a Reef xx | 4 | 71,79 |
|
3 | KAIE AAMISEPP | Zamina KW | | |
| Christinehamns HPK | Indoctro - Emilion | 8 | 71,00 |
4 | Frank Kutscher | Zeppo | | |
| Åmåls Ridklubb | Lupicor - Landfuerst | 12 | 82,69 |
5 | Emma Borssén | Qnutte San | | |
| Nuntorp HSK | Quite Easy - Modesto | 17 | 95,05 |
6 | Pia Eriksson | Sundance Flip | | |
| Kumla Ridklubb | Robin Z - Bayard | 20 | 90,63 |
| Elin Jansson | Talinsky | | |
| Örebro FK | Spender S (SWB) - Huf | | |
| Elin Koppfeldt | Venchi Ek | | |
| RK Kumla | Cornetto - Grand Veneur (SF) | | |
| Maria Grane | Valoubet Gordon | | |
| SRS Hammarö | Maloubet de Pleville (SF) - Leluot (SF) | | |
| Niclas Haking | Waterloo | | |
| Enskede RS | Emmerton (ex Raldolala) - Electro | | |
| Ann Liwing | Esquel G | | |
| Östra Sörmlands L | Etrusco - Amani | | |
| Elin Jansson | Digital VT | | |
| Örebro FK | Diamant de Semilly - Laptop | | |
| Mikael Carlstedt | Mirca Itop F | | |
| Linköpings FK | Non Stop R - Irco Marco | | |
|
till toppen |