Klass 1 - Hoppning Lätt B bed. A:1a Kategori B + C Avd. A |
15 anmälda, 15 startande, 4 placerade |
Överdomare: Bengt Nilsson |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: AnnaMaria Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Grundomgång | Omhoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Sandra Bårdén | Zeus | | | |
| Karlstads RK | Höjmarkens Ikaros RNF - Merrie Master RNF | 0 | 72,52 | 0 | 37,21 |
2 | Fanny Lundqvist | Karl XIII | | | |
| Kils RF | Möllegaards Orion Suprice - Wärnanäs Peng | 0 | 77,97 | 0 | 37,35 |
3 | Kristin Segolsson | Athlone Elsie | | | |
| Eda RF | Okänd | 0 | 71,22 | 4 | 43,09 |
4 | Elin Lindholm | Munsboro Dapple | | | |
| Karlstads RK | Okänd | 4 | 69,98 | | |
|
5 | Linda Jansson | Jacobs Ponyta | | | |
| RS Grums | Power Boy - Raci Together we´re Better | 4 | 81,68 | | |
6 | Mikaela Larsson | Yellow Hey | | | |
| Sikfors RS | okänd - okänd | 4 | 88,10 | | |
7 | Malin Carlsson | Rex | | | |
| Rudskogens RF | Okänd - okänd | 4 | 93,02 | | |
8 | Veronika Hjalmarsson | Syldokka | | | |
| Wäse RF | Stormo Rusken - Prins Årvåk | 12 | 91,22 | | |
9 | Johanna Lüdge | Romeo | | | |
| Säffle Ridklubb | Okänd | 13 | 97,39 | | |
10 | Camilla Lundborger | Clefairi | | | |
| Grums Ridklubb | Miclas Micado - Flight | 15 | 106,78 | | |
11 | Sofia Inelind | Spiderman | | | |
| Rudskogens RF | Linksbury Royalist RW - Ekbäckens Epos RWM | Ute. | | | |
11 | Sofie Persson | Pålle | | | |
| Torsby Ridklubb | Dennie RNF 37-S - Åstratorps Mirage RNF 7-S | Ute. | | | |
11 | Natalie Östlund | Bettica | | | |
| Filipstads RK | | Ute. | | | |
11 | Malin Lindahl | Penny Lane | | | |
| Sunne RF | The Hale Helios - Crut | Ute. | | | |
11 | Amanda Svärd | Celina | | | |
| Rudskogens RF | Wärnanäs Styx - Solway Master Bronze | Ute. | | | |
|
till toppen |
Klass 1 - Hoppning Lätt B bed. A:1a Kategori D Avd. A |
12 anmälda, 10 startande, 3 placerade |
Överdomare: Bengt Nilsson |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: AnnaMaria Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Grundomgång | Omhoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Helena Ruck | Shido | | | |
| Alkvetterns RS | Thor RNF - Fredriksbergs Dizney | 0 | 79,80 | 0 | 39,25 |
2 | Sofia Scott | Natascha | | | |
| Karlstads RK | Spinway Corona - Thunderbolt | 0 | 71,31 | 4 | 35,65 |
3 | Sanna T.Gewert | Munsboro Ken | | | |
| Trossnäs FK | okänd - okänd | 0 | 76,69 | 4 | 41,21 |
|
4 | Ebba Bergkvist | Master Joe | | | |
| SRS Hammarö | Okänd | 0 | 74,99 | 8 | 42,06 |
5 | Evelina Oskarsson | Iron Lady | | | |
| Karlstads RK | Kestrel - okänd | 4 | 68,43 | | |
6 | Ellinor Lilja | El Arragon | | | |
| Färjestads RK | Pamir - Eldorado | 8 | 64,43 | | |
7 | Cassandra Häll | Burnit | | | |
| Karlstads RK | Rash - Opos | 8 | 77,69 | | |
8 | Anne-Cathrine Jensen | Champange | | | |
| Hammarö RF | Okänd - Okänd | 8 | 80,76 | | |
9 | Louise Johansson | Gluggstugans Dodge | | | |
| Rudskogens RF | Sweet Demand - Kingsettle Tankah | 13 | 96,65 | | |
10 | Hanna Fräjdin | Walfwestas Amie | | | |
| Christinehamns PK | Möllgårdens marco Polo - Silverlea Buckskin | 14 | 101,10 | | |
| Isabella Danielsson | Flipp | | | |
| Åmåls Ridklubb | Ernford Jester RWR | | | | |
| Josefine Skoglund | Nakita | | | |
| Christinehamns RK | Namajan - Little Don | | | | |
|
till toppen |
Klass 2 - Hoppning Lätt C bed. Två faser A:0/A:0 Kategori B + C Avd. A |
19 anmälda, 19 startande, 5 placerade |
Överdomare: Bengt Nilsson |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: AnnaMaria Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Madelen Segolsson | Colour Mix | | | |
| Eda RF | Okänd | 0 | 48,75 | 0 | 27,61 |
2 | Johanna Lüdge | Romeo | | | |
| Säffle Ridklubb | Okänd | 0 | 44,57 | 0 | 28,75 |
3 | Linda Jansson | Jacobs Ponyta | | | |
| RS Grums | Power Boy - Raci Together we´re Better | 0 | 46,17 | 0 | 28,90 |
4 | Rebecka Nilsson | Corinne | | | |
| Sunne RF | okänd - okänd | 0 | 42,14 | 0 | 29,15 |
5 | Sandra Bårdén | Zeus | | | |
| Karlstads RK | Höjmarkens Ikaros RNF - Merrie Master RNF | 0 | 50,28 | 0 | 30,45 |
|
6 | Sofia Inelind | Spiderman | | | |
| Rudskogens RF | Linksbury Royalist RW - Ekbäckens Epos RWM | 0 | 43,35 | 0 | 30,88 |
7 | Malin Lindahl | Penny Lane | | | |
| Sunne RF | The Hale Helios - Crut | 0 | 48,03 | 0 | 31,27 |
8 | Sofie Persson | Pålle | | | |
| Torsby Ridklubb | Dennie RNF 37-S - Åstratorps Mirage RNF 7-S | 0 | 50,03 | 0 | 33,03 |
9 | Malin Carlsson | Rex | | | |
| Rudskogens RF | Okänd - okänd | 0 | 46,40 | 0 | 35,84 |
10 | Daniella Svensson | Popcorn | | | |
| Grums Ridklubb | Salomon RNF S- - Peregrin RNF | 0 | 51,71 | 0 | 37,51 |
11 | Elin Lindholm | Munsboro Dapple | | | |
| Karlstads RK | Okänd | 0 | 43,99 | 4 | 31,25 |
12 | Veronika Hjalmarsson | Syldokka | | | |
| Wäse RF | Stormo Rusken - Prins Årvåk | 0 | 44,87 | 4 | 44,45 |
13 | Fanny Lundqvist | Karl XIII | | | |
| Kils RF | Möllegaards Orion Suprice - Wärnanäs Peng | 0 | 55,23 | 4 | 45,69 |
14 | Emma Andersson | Pieter | | | |
| Christinehamns PK | okänd - okänd | 0 | 51,34 | 4 | 46,30 |
15 | Amanda Svärd | Celina | | | |
| Rudskogens RF | Wärnanäs Styx - Solway Master Bronze | 4 | 58,57 | | |
16 | Natalie Östlund | Bettica | | | |
| Filipstads RK | | 4 | 60,59 | | |
17 | Marina Fröding | Rapid Ease | | | |
| Rudskogens RF | okänd - okänd | 4 | 64,36 | | |
18 | Kristin Segolsson | Athlone Elsie | | | |
| Eda RF | Okänd | 4 | 65,69 | | |
19 | Mikaela Larsson | Yellow Hey | | | |
| Sikfors RS | okänd - okänd | 8 | 58,61 | | |
|
till toppen |
Klass 2 - Hoppning Lätt C bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. A |
10 anmälda, 8 startande, 2 placerade |
Överdomare: Bengt Nilsson |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: AnnaMaria Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Sanna T.Gewert | Munsboro Ken | | | |
| Trossnäs FK | okänd - okänd | 0 | 48,06 | 0 | 25,40 |
2 | Cassandra Häll | Burnit | | | |
| Karlstads RK | Rash - Opos | 0 | 42,36 | 0 | 27,86 |
|
3 | Evelina Oskarsson | Iron Lady | | | |
| Karlstads RK | Kestrel - okänd | 0 | 45,22 | 0 | 27,88 |
4 | Anne-Cathrine Jensen | Champange | | | |
| Hammarö RF | Okänd - Okänd | 0 | 39,34 | 0 | 28,00 |
5 | Sofia Scott | Natascha | | | |
| Karlstads RK | Spinway Corona - Thunderbolt | 0 | 47,50 | 0 | 28,66 |
6 | Louise Johansson | Gluggstugans Dodge | | | |
| Rudskogens RF | Sweet Demand - Kingsettle Tankah | 0 | 43,99 | 4 | 27,74 |
7 | Elin Ek Take | Secret silver | | | |
| Karlstads RK | Imp Irland | 0 | 46,66 | 4 | 29,77 |
8 | Ebba Bergkvist | Master Joe | | | |
| SRS Hammarö | Okänd | 4 | 62,81 | | |
| Josefine Skoglund | Nakita | | | |
| Christinehamns RK | Namajan - Little Don | | | | |
| Isabella Danielsson | Flipp | | | |
| Åmåls Ridklubb | Ernford Jester RWR | | | | |
|
till toppen |
Klass 4 - Hoppning Lätt D bed. Två faser A:0/A:0 Kategori B + C Avd. A |
11 anmälda, 10 startande, 3 placerade |
Överdomare: Bengt Nilsson |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: AnnaMaria Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Samuel Edqvist | Kings Court | | | |
| Grums Ridklubb | Okänd - Okänd | 0 | 61,41 | 0 | 23,91 |
2 | Ebba Jeppsson | Finesse | | | |
| Karlstads RK | | 0 | 61,15 | 0 | 26,59 |
3 | Sofia Inelind | Regazzo | | | |
| Rudskogens RF | Okänd - okänd | 0 | 52,52 | 0 | 30,03 |
|
4 | Lisabeth Frohm | Tarzan | | | |
| Rudskogens RF | Okänd | 0 | 63,59 | 0 | 30,04 |
5 | Sara Liljegren | Uraldo | | | |
| Grums Ridklubb | Large Rivers Cleopas NF - Griftensteins Bun NF | 0 | 60,32 | 0 | 34,60 |
6 | Hanna Haster | Cruse | | | |
| SRS Hammarö | Lon 483 - Lorion 268 | 0 | 68,75 | 4 | 35,09 |
7 | Elin Röjdal | Indiana Joe | | | |
| Grums Ridklubb | Okänd - okänd | 0 | 59,48 | 8 | 33,95 |
8 | Andrea Grundel | Lillan | | | |
| Wäse RF | Sunny Boy | 4 | 72,96 | | |
9 | Josefin Pettersson | Dulice | | | |
| Kils RF | ernford jester - cawdor hywel | 4 | 76,11 | | |
10 | Carl Jansson | Lady M | | | |
| Eda RF | Garryhinch Finn | Ute. | | | |
| My Fredholm Erngren | Charmör | | | |
| SRS Hammarö | Okänd | | | | |
|
till toppen |