Klass 1 - Dressyr Lätt A:1 Kategori D |
8 anmälda, 7 startande, 2 placerade |
Domare C: AnnMargrethe Andersson |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Julia Högman | Kimmie | | 268 | 268 | 70,526 |
| Torsby Ridklubb | Okänd - Okänd | 1 | |
2 | Emma Knutsson | Lingårdens Peppino | | 258 | 258 | 67,895 |
| Örebro Ryttarteam | Värends Pedro RNF - Leedes Boy RNF | 2 | |
|
3 | Elin Persson | Fighting Spirit | | 250 | 250 | 65,789 |
| Torsby Ridklubb | Minotauros RP - The Hale Helios RW | 3 | |
4 | Linnea Karlsson | Miranda | | 248 | 248 | 65,263 |
| Torsby Ridklubb | Okänd | 4 | |
5 | Emma Olsson | Ruben | | 247 | 247 | 65,000 |
| Tolita Ridklubb | Power Boy - Värends Pedro | 5 | |
6 | Wilma Nilsagård | Cinderella | | 245 | 245 | 64,474 |
| Örebro Ryttarteam | Columbus | 6 | |
7 | Lina Karlsson | Hägnens Kermit | | 209 | 209 | 55,000 |
| Trossnäs FK | Wildzang´s Gloriant - Kings Bonus xx | 7 | |
| Elinore Sjöblom | Gossip Girl | | 264 | 264 | 69,474 |
| RS Grums | Verona´s Gerswin RP - Finney Master RC | | |
|
till toppen |
Klass 2 - Dressyr Lagtävlan för Ponnyallsvenskan Lag Kategori B + C |
9 anmälda, 9 startande, 3 placerade |
Överdomare: Anders Karlsson |
Tävlingsledare: Ann-Charlott Kyrk |
Domare C: AnnMargrethe Andersson |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Olivia Andersson | Clever Ever | | 238 | 238 | 68,000 |
| RS Grums (1) | Campari - Three Stars Black Rocket | 1 | |
2 | Amanda Mardal | Cavees Cup | | 237 | 237 | 67,714 |
| RS Grums (1) | Beschenhof Cavadee - Brooklands Moonwalker | 2 | |
3 | Frida Kennerstad | Sweet Lady Marion | | 232 | 232 | 66,286 |
| Tolita Ridklubb (1) | Okänd | 3 | |
|
4 | Alice Eriksson | Prince Amadeuz | | 229 | 229 | 65,429 |
| Wäse RF | Karlsfälts Caruso - Kingsettle Tankah | 4 | |
5 | Ida Hassellund | Cindy C | | 219 | 219 | 62,571 |
| Tolita Ridklubb (1) | Rookery Full Flight RWC - Surprice RWR | 5 | |
6 | Jasmine Jacobs | Jacobs Bon Bon | | 214 | 214 | 61,143 |
| RS Grums (1) | Neuaddparc Cymro WSB - Lodor Tywysog Nudd WSB | 6 | |
6 | Madeleine Nilsson | Ma Gi | | 214 | 214 | 61,143 |
| Torsby Ridklubb (1) | Veronas Bo-Gi - Likstahöjdens Komet | 6 | |
8 | Nicole Jacobs | Jacobs Wiggleytuff | | 212 | 212 | 60,571 |
| RS Grums (1) | Vermont - Sadiqui Viscount | 8 | |
9 | Josefine Mazetti | Power Flip | | 208 | 208 | 59,429 |
| Spekeröds RK | Power Boy RP - Surprise RWR | 9 | |
|
till toppen |
Klass 2 - Dressyr Lagtävlan för Ponnyallsvenskan Lag Kategori D |
10 anmälda, 9 startande, 3 placerade |
Överdomare: Anders Karlsson |
Tävlingsledare: Ann-Charlott Kyrk |
Domare C: AnnMargrethe Andersson |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Julia Högman | Kimmie | | 244 | 244 | 69,714 |
| Torsby Ridklubb (1) | Okänd - Okänd | 1 | |
2 | Adam Wannerth | Hendregarth Tom | | 239 | 239 | 68,286 |
| Örebro Ryttarteam (1) | Trevallions Albert - Dimbeth Sion | 2 | |
3 | Elin Persson | Fighting Spirit | | 227 | 227 | 64,857 |
| Torsby Ridklubb (1) | Minotauros RP - The Hale Helios RW | 3 | |
|
4 | Emma Knutsson | Lingårdens Peppino | | 221 | 221 | 63,143 |
| Örebro Ryttarteam (1) | Värends Pedro RNF - Leedes Boy RNF | 4 | |
5 | Maria Lindh | O Neil | | 210 | 210 | 60,000 |
| Örebro Ryttarteam (1) | Hagens Ochief - Tulira Highball | 5 | |
6 | Wilma Nilsagård | Cinderella | | 209 | 209 | 59,714 |
| Örebro Ryttarteam (1) | Columbus | 6 | |
6 | Linnea Karlsson | Miranda | | 209 | 209 | 59,714 |
| Torsby Ridklubb (1) | Okänd | 6 | |
8 | Emma Olsson | Ruben | | 207 | 207 | 59,143 |
| Tolita Ridklubb (1) | Power Boy - Värends Pedro | 8 | |
9 | Josefine Engström | Princess | | 188 | 188 | 53,714 |
| Wäse RF | Primör 696 | 9 | |
| Emma Knutsson | Oosterwijks Leonardo | | | | |
| Örebro Ryttarteam | Offem Minos - Ruighenrodes Dwight | | |
|
till toppen |
Klass 3 - Dressyr Lätt A:P1 Kategori C |
5 anmälda, 5 startande, 2 placerade |
Domare C: Anders Karlsson |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Olivia Andersson | Clever Ever | | 239 | 239 | 62,895 |
| RS Grums | Campari - Three Stars Black Rocket | 1 | |
2 | Amanda Mardal | Cavees Cup | | 236 | 236 | 62,105 |
| RS Grums | Beschenhof Cavadee - Brooklands Moonwalker | 2 | |
|
3 | Amanda Bohl | Fairy Tale | | 226 | 226 | 59,474 |
| Wäse RF | Ba-Ba FA 163/84 - Korinth | 3 | |
4 | Nicole Jacobs | Jacobs Wiggleytuff | | 216 | 216 | 56,842 |
| RS Grums | Vermont - Sadiqui Viscount | 4 | |
5 | Alice Eriksson | Prince Amadeuz | | 210 | 210 | 55,263 |
| Wäse RF | Karlsfälts Caruso - Kingsettle Tankah | 5 | |
|
till toppen |
Klass 3 - Dressyr Lätt A:P1 Kategori D |
13 anmälda, 11 startande, 3 placerade |
Domare C: Anders Karlsson |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Adam Wannerth | Hendregarth Tom | | 257 | 257 | 67,632 |
| Örebro Ryttarteam | Trevallions Albert - Dimbeth Sion | 1 | |
2 | Nicole Jacobs | Jacobs Delicato | | 238 | 238 | 62,632 |
| RS Grums | Delirious - Lodor Tywysog Nudd | 2 | |
3 | Josefin Falk | Choisie | | 236 | 236 | 62,105 |
| Knöppelåsens RS | Campari - Brooklands Moonwalker | 3 | |
|
4 | Maria Lindh | O Neil | | 226 | 226 | 59,474 |
| Örebro Ryttarteam | Hagens Ochief - Tulira Highball | 4 | |
5 | Amanda Aronsson | Dolce | | 225 | 225 | 59,211 |
| Lilla Edets RK | Donnerblitz - Lukas | 5 | |
6 | Elin Olivecrona Eriksson | Diglett | | 224 | 224 | 58,947 |
| Falu Ridklubb | Orchis Morio RP - Gimmic RP | 6 | |
7 | Elin Ek Take | Secret Silver | | 221 | 221 | 58,158 |
| Karlstads RK | Okänd | 7 | |
8 | Josefine Mazetti | Golden Garlic RC 97 | | 216 | 216 | 56,842 |
| Spekeröds RK | Juno Rory - Hagens o Chief | 8 | |
9 | Nicole Jacobs | Jacobs Dumle | | 214 | 214 | 56,316 |
| RS Grums | Delirious - Lodor Tywysog Nudd | 9 | |
10 | Johanna Österling | Alladdin | | 183 | 183 | 48,158 |
| Kumla Ridklubb | Okänd | 10 | |
11 | Isabelle Björn | Prince Exellence | | 175 | 175 | 46,053 |
| Hammarö RF | Okänd - Okänd | 11 | |
| Amanda Aronsson | Lucky Lips | | | | |
| Lilla Edets RK | Okänd | | |
| Emma Knutsson | Oosterwijks Leonardo | | | | |
| Örebro Ryttarteam | Offem Minos - Ruighenrodes Dwight | | |
|
till toppen |
Klass 4 - Dressyr Lätt A:P2 Kategori C + D |
9 anmälda, 7 startande, 2 placerade |
Domare C: Anders Karlsson |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Josefin Falk | Choisie | | 334 | 334 | 66,800 |
| Knöppelåsens RS | Campari - Brooklands Moonwalker | 1 | |
2 | Nicole Jacobs | Jacobs Delicato | | 316 | 316 | 63,200 |
| RS Grums | Delirious - Lodor Tywysog Nudd | 2 | |
|
3 | Elin Olivecrona Eriksson | Diglett | | 305 | 305 | 61,000 |
| Falu Ridklubb | Orchis Morio RP - Gimmic RP | 3 | |
4 | Amanda Bohl | Fairy Tale | | 302 | 302 | 60,400 |
| Wäse RF | Ba-Ba FA 163/84 - Korinth | 4 | |
5 | Amanda Aronsson | Dolce | | 301 | 301 | 60,200 |
| Lilla Edets RK | Donnerblitz - Lukas | 5 | |
6 | Josefine Mazetti | Golden Garlic RC 97 | | 291 | 291 | 58,200 |
| Spekeröds RK | Juno Rory - Hagens o Chief | 6 | |
7 | Nicole Jacobs | Jacobs Dumle | | 277 | 277 | 55,400 |
| RS Grums | Delirious - Lodor Tywysog Nudd | 7 | |
| Johanna Österling | Alladdin | | | | |
| Kumla Ridklubb | Okänd | | |
| Amanda Aronsson | Lucky Lips | | | | |
| Lilla Edets RK | Okänd | | |
|
till toppen |