Klass 2 - Hoppning 1.20 bed. A:1b Avd. A |
DM för seniorer - Värmlands län |
44 anmälda, 37 startande, 10 placerade |
Överdomare: Eva Lundin |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: AnnaMaria Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Grundomgång | Omhoppning | 2:a omhoppn |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Pernilla NymanMattsson | Marcos Hot Shot | | | | |
| SRS Hammarö | Irco Marco - Nepal | 0 | 75,83 | 0 | 52,44 | 0 | 38,09 |
2 | Frank Kutscher | Quo Vados | | | | |
| Åmåls Ridklubb | Quidam de Revel - Caletto | 0 | 75,90 | 0 | 49,48 | 0 | 40,84 |
3 | Linn Holm | Viola | | | | |
| SRS Hammarö | Fuego Du Prelet - Burggraaf | 0 | 73,63 | 0 | 52,81 | 0 | 41,35 |
4 | Lina Törling | Naffatso Ikik | | | | |
| Hammarö RF | Pale Amber - Pershing | 0 | 68,10 | 0 | 47,12 | 0 | 42,10 |
5 | Rebecca Eklind | Foxy Boy | | | | |
| Kumla Ridklubb | Beach Boy - Bordeaux | 0 | 65,56 | 0 | 46,57 | 0 | 44,69 |
6 | Linus Lundkvist | Capiet | | | | |
| Vallentuna RK | Carano - Waldstern | 0 | 76,22 | 0 | 51,79 | 4 | 39,56 |
7 | Charlotte Carlsson | Son of Diamonds | | | | |
| Karlstads RK | King Henry - Miami Springs xx | 0 | 67,20 | 0 | 46,96 | 4 | 45,50 |
8 | Elin Åkerlund | That´s It | | | | |
| Åmåls Ridklubb | So What - Martini | 0 | 71,95 | 0 | 51,15 | 4 | 45,56 |
9 | Linn Holm | Niagara Des Monts | | | | |
| SRS Hammarö | Oberon Du Moulin - Narcos II | 0 | 79,04 | 0 | 53,16 | 8 | 46,67 |
10 | Christina Sjöström | Mona Lisa Lyngriis | | | | |
| SRS Hammarö | Carano - Coriander | 0 | 71,34 | 0 | 46,35 | Utg. | |
|
11 | Jennie Rehnberg | Chezter | | | | |
| SRS Hammarö | Cortez - Elfenspuk | 0 | 69,33 | 4 | 49,50 | | |
12 | Rebecca Jonsson | Åstratorps Mentor | | | | |
| Hammarö RF | Sturevallens Gentleman - Xandino | 4 | 64,71 | | | | |
13 | Erica Eriksson | Magia | | | | |
| Valåsens RS | Reval - Kontusz | 4 | 65,48 | | | | |
14 | Kim ÖstergrenUjvary | Finezza | | | | |
| SRS Hammarö | Cortez - Urbino | 4 | 65,58 | | | | |
15 | Patricia Andersson | Escort | | | | |
| SRS Hammarö | Cortez - Homosassa xx | 4 | 67,66 | | | | |
16 | Pernilla Lundqvist | Libertys Vigilante | | | | |
| Christinehamns RK | Last Liberty - Maximus | 4 | 68,20 | | | | |
17 | Peder Zeiloth | No Hurry | | | | |
| Kumla Ridklubb | Holland - Naturell | 4 | 69,37 | | | | |
18 | Alexandra Kåberg | Uno | | | | |
| Rudskogens RF | Navarone - Hattrick | 4 | 69,90 | | | | |
19 | Lovisa Johansson | Felicia (5) | | | | |
| Lilleruds HSK | Magini 695 - Singapore 593 | 4 | 70,31 | | | | |
20 | Maria Andersson | Apache | | | | |
| Åmåls Ridklubb | Alpha - Furier | 4 | 70,83 | | | | |
21 | Sophia Thim | Charles | | | | |
| Mariestads RK | Chess - Bonaparte | 4 | 71,06 | | | | |
22 | Tina Andersson | Thea | | | | |
| SRS Hammarö | Jeopardy - Casanova | 4 | 71,76 | | | | |
23 | Janina Ljungqvist | Carlyon | | | | |
| Christinehamns RK | Cortez - Maraton | 4 | 72,98 | | | | |
24 | Frank Kutscher | LF Landos | | | | |
| Åmåls Ridklubb | Landlord - Apollo | 4 | 81,49 | | | | |
25 | Christina Broqvist | Cerxez | | | | |
| SRS Hammarö | Ceylon - Aladin Z | 8 | 68,74 | | | | |
26 | Ulrica Gellerstedt | Chamira | | | | |
| SRS Hammarö | Campari M - Chagall | 8 | 73,99 | | | | |
27 | Linn Holm | Contendra | | | | |
| SRS Hammarö | Contender - Calando I | 8 | 77,95 | | | | |
28 | Carina Gustafsson | Gambo | | | | |
| Christinehamns RK | Garibaldi - Pik Trumpf | 8 | 86,12 | | | | |
29 | Lena Nilsson | Rosanna | | | | |
| Akka Ridklubb | Turban Rose - Marathon | 8 | 90,08 | | | | |
30 | Patricia Normark | Eldorado | | | | |
| Kumla Ridklubb | Eighty Eight Keys - Hertigen | 12 | 76,60 | | | | |
31 | Carolina Karlsson | Hotmail | | | | |
| SRS Hammarö | Cardento - Herkules | 12 | 83,04 | | | | |
32 | Alida Säflund | Wixi | | | | |
| Kumla Ridklubb | Willibald - Gassendi | 20 | 87,74 | | | | |
33 | Marlene Dahlbeck | Mackenzie | | | | |
| Arvika Ridklubb | Mowgli 637 - Mosquito | Ute. | | | | | |
33 | Therese Larsson | Alicia | | | | |
| Torsby Ridklubb | Landlord - Maraton | Ute. | | | | | |
33 | Wenche Lihv | Marquis | | | | |
| Karlstads RK | Marco Mitras - Magini | Ute. | | | | | |
33 | Jenny Kristoffersson | Filippa Phelomine | | | | |
| Arvika Ridklubb | Feliciano - Gaston | Ute. | | | | | |
33 | Arne Ågren | Parzival | | | | |
| Karlstads RK | Cortez - Bordeaux | Ute. | | | | | |
|
till toppen |
Klass 3 - Hoppning 1.10 bed. A:1b Avd. A |
DM för juniorer - Värmlands län |
48 anmälda, 42 startande, 11 placerade |
Överdomare: Eva Lundin |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: AnnaMaria Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Grundomgång | Omhoppning | 2:a omhoppn |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Peder Zeiloth | Cartier | | | | |
| Kumla Ridklubb | | 0 | 79,81 | 0 | 47,28 | 0 | 36,27 |
2 | Rebecca Jonsson | Åstratorps Mentor | | | | |
| Hammarö RF | Sturevallens Gentleman - Xandino | 0 | 71,62 | 0 | 42,06 | 0 | 37,41 |
3 | Lina Johansson | High Unique | | | | |
| Rudskogens RF | New Balance - Sandro z | 0 | 76,18 | 0 | 45,37 | 0 | 39,16 |
4 | Emma Wennerlund | Coralee | | | | |
| Örebro FK | Cortus - Rinaldo | 0 | 87,39 | 0 | 46,02 | 0 | 42,53 |
5 | Christina Sjöström | Mona Lisa Lyngriis | | | | |
| SRS Hammarö | Carano - Coriander | 0 | 75,14 | 0 | 44,01 | 4 | 34,33 |
6 | Patricia Andersson | Escort | | | | |
| SRS Hammarö | Cortez - Homosassa xx | 0 | 73,87 | 0 | 43,94 | 4 | 36,80 |
7 | AnnCharlotte Åhs | Toscana | | | | |
| Lilleruds HSK | Tip-Top - Toe Hold xx | 0 | 78,48 | 0 | 47,40 | 4 | 42,50 |
8 | Oskar Andersson | Ipanema | | | | |
| Åmåls Ridklubb | Irco Mena - Robin Z | 0 | 77,17 | 0 | 47,38 | 4 | 44,19 |
9 | Pär Hopman | Zaragata Xx | | | | |
| Karlskoga RK | Spectacular Tide - Diaglyphard | 0 | 77,61 | 0 | 48,94 | 4 | 45,69 |
10 | Jenny Kristoffersson | Filippa Phelomine | | | | |
| Arvika Ridklubb | Feliciano - Gaston | 0 | 83,93 | 0 | 50,47 | 4 | 46,84 |
11 | Janina Ljungqvist | Warrigal | | | | |
| Christinehamns RK | Cortus - Winnipeg | 0 | 96,34 | 0 | 49,60 | 4 | 48,28 |
|
12 | Sanna Andersson | Cordy | | | | |
| Arvika Ridklubb | Cortus - Abbé | 0 | 84,28 | 0 | 51,06 | 8 | 43,72 |
13 | Emelie Johansson | Bally Thyme | | | | |
| Filipstads RK | Lasandos - Raldo Polo | 0 | 78,99 | 0 | 46,03 | 12 | 35,98 |
14 | Marlene Dahlbeck | Mackenzie | | | | |
| Arvika Ridklubb | Mowgli 637 - Mosquito | 0 | 78,97 | 0 | 49,97 | Ute. | |
14 | Johanna Almeen | Meyra | | | | |
| Wittvångs HS | Levantos II - Roteboldt | 0 | 76,40 | 0 | 44,60 | Ute. | |
16 | Lovisa Johansson | Felicia (5) | | | | |
| Lilleruds HSK | Magini 695 - Singapore 593 | 0 | 77,88 | 4 | 43,77 | | |
17 | Kim ÖstergrenUjvary | First of May | | | | |
| SRS Hammarö | Okänd - Love Tale | 0 | 71,75 | 4 | 45,37 | | |
18 | Elenor Malmgren | Felton | | | | |
| Vålbergs RoKS | Pentagon - Gulliver | 0 | 74,42 | 4 | 45,97 | | |
19 | Maria Andersson | Apache | | | | |
| Åmåls Ridklubb | Alpha - Furier | 0 | 80,47 | 4 | 48,28 | | |
20 | Lina Törling | Naffatso Ikik | | | | |
| Hammarö RF | Pale Amber - Pershing | 0 | 75,96 | 8 | 45,91 | | |
21 | Ruth Andersson | Pirelli | | | | |
| Åmåls Ridklubb | Pinkus - Bergkristall | 0 | 68,02 | 8 | 61,13 | | |
22 | Frank Kutscher | LF Landos | | | | |
| Åmåls Ridklubb | Landlord - Apollo | 0 | 86,95 | 8 | 62,12 | | |
23 | Emelie Skålberg | Noble Abbacy | | | | |
| Hammarö RF | Lord Noble - Diamond King | 4 | 74,47 | | | | |
24 | Viktoria Olsson | Chamberlain | | | | |
| Christinehamns RK | Goldlöwe - Lombard | 4 | 78,16 | | | | |
25 | Malin Lander | L Gs Chesterfield | | | | |
| Trossnäs FK | lavall I - rosso | 4 | 81,51 | | | | |
26 | Therese Larsson | Alicia | | | | |
| Torsby Ridklubb | Landlord - Maraton | 4 | 84,25 | | | | |
27 | Frida Mannhard | Paddington | | | | |
| Rudskogens RF | Pentagon - Mummy´s Game xx | 4 | 87,45 | | | | |
28 | Janina Ljungqvist | Gold Tess | | | | |
| Christinehamns RK | Cortus - Grandsudan F | 4 | 89,85 | | | | |
29 | Jennie Rehnberg | Chezter | | | | |
| SRS Hammarö | Cortez - Elfenspuk | 4 | 97,71 | | | | |
30 | Charlotte Carlsson | Son of Diamonds | | | | |
| Karlstads RK | King Henry - Miami Springs xx | 4 | 97,82 | | | | |
31 | Carolina Karlsson | Hotmail | | | | |
| SRS Hammarö | Cardento - Herkules | 8 | 74,37 | | | | |
32 | Johanna Larsson | Minolta | | | | |
| Rudskogens RF | Harper - Mat | 8 | 117,32 | | | | |
33 | Hanna Magnusson | Attempt Robbery | | | | |
| SRS Hammarö | Jeopardy - Nick Kash | 12 | 75,98 | | | | |
34 | Ellinor Lundin | Checkpoint Coban | | | | |
| Torsby Ridklubb | Carano - Rastell | Ute. | | | | | |
34 | AnnCecilie Stene | Simba | | | | |
| Vålbergs RoKS | Cockpit - Abbot | Ute. | | | | | |
34 | Annelie Jonsson | Godwin | | | | |
| Sunne RF | Spectacular Tide - American Stress | Ute. | | | | | |
34 | Caroline Svenhage | Strazdas | | | | |
| Åmåls Ridklubb | | Ute. | | | | | |
34 | Alida Säflund | Wixi | | | | |
| Kumla Ridklubb | Willibald - Gassendi | Ute. | | | | | |
34 | Lina Björneseth | Boxster | | | | |
| Kils RF | | Ute. | | | | | |
34 | Sandra Johansson | Chamonie | | | | |
| Eda RF | Magini (SWB) - okänd | Ute. | | | | | |
34 | Lena Nilsson | Rosanna | | | | |
| Akka Ridklubb | Turban Rose - Marathon | Ute. | | | | | |
34 | Malin Wåhlin | Graffity Girl | | | | |
| Trossnäs FK | imp.tysk | Ute. | | | | | |
|
till toppen |
Klass 4 - Hoppning 1.00 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A |
25 anmälda, 20 startande, 5 placerade |
Överdomare: Eva Lundin |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: AnnaMaria Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Johanna Almeen | Meyra | | | |
| Wittvångs HS | Levantos II - Roteboldt | 0 | 66,08 | 0 | 22,68 |
2 | Madeleine Malmgren | Felicia | | | |
| Vålbergs RoKS | Gulliver - Favorit | 0 | 60,30 | 0 | 22,91 |
3 | Ellinor Lundin | Checkpoint Coban | | | |
| Torsby Ridklubb | Carano - Rastell | 0 | 72,50 | 0 | 25,06 |
4 | Malin Wåhlin | Graffity Girl | | | |
| Trossnäs FK | imp.tysk | 0 | 72,60 | 0 | 26,84 |
5 | AnnCecilie Stene | Simba | | | |
| Vålbergs RoKS | Cockpit - Abbot | 0 | 72,94 | 0 | 27,02 |
|
6 | Emelie Skålberg | Noble Abbacy | | | |
| Hammarö RF | Lord Noble - Diamond King | 0 | 61,73 | 0 | 29,11 |
7 | Janina Ljungqvist | Gold Tess | | | |
| Christinehamns RK | Cortus - Grandsudan F | 0 | 75,41 | 0 | 32,29 |
8 | Malin Lander | L Gs Chesterfield | | | |
| Trossnäs FK | lavall I - rosso | 0 | 75,31 | 0 | 33,01 |
9 | Linus Gustafsson | Coolman | | | |
| Åmåls Ridklubb | Everest - Malinowsky | 0 | 61,90 | 4 | 23,34 |
10 | Sanna Andersson | Cordy | | | |
| Arvika Ridklubb | Cortus - Abbé | 0 | 72,94 | 4 | 24,44 |
11 | Viktoria Olsson | Chamberlain | | | |
| Christinehamns RK | Goldlöwe - Lombard | 0 | 72,72 | 4 | 25,18 |
12 | AnnCharlotte Åhs | Toscana | | | |
| Lilleruds HSK | Tip-Top - Toe Hold xx | 0 | 69,54 | Ute. | |
13 | Caroline Svenhage | Strazdas | | | |
| Åmåls Ridklubb | | 4 | 78,31 | | |
14 | Jenny Kristoffersson | Marcoroc | | | |
| Arvika Ridklubb | Irco Marco - Jazz | 4 | 83,88 | | |
15 | Madelene Nätterdal | Tingeling | | | |
| Hammarö RF | National Zenith xx - Bayard | 4 | 84,15 | | |
16 | Lina Björneseth | Boxster | | | |
| Kils RF | | 4 | 85,16 | | |
17 | Johanna Larsson | Minolta | | | |
| Rudskogens RF | Harper - Mat | 5 | 92,82 | | |
18 | Sandra Johansson | Chamonie | | | |
| Eda RF | Magini (SWB) - okänd | Ute. | | | |
18 | Hanna Magnusson | Attempt Robbery | | | |
| SRS Hammarö | Jeopardy - Nick Kash | Ute. | | | |
18 | Frida Mannhard | Paddington | | | |
| Rudskogens RF | Pentagon - Mummy´s Game xx | Ute. | | | |
|
till toppen |
Klass 4 - Hoppning 1.00 bed. A Avd. B |
9 anmälda, 9 startande, 3 placerade |
Överdomare: Eva Lundin |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: AnnaMaria Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Frank Kutscher | Campione | | |
| Åmåls Ridklubb | Camiell-Flamingo Z - Feliciano (SWB) | 0 | 67,94 |
1 | Eva Lönnemalm | Imitz | | |
| Grums Ridklubb | Michellino - Max Agerbo | 0 | 70,80 |
1 | Janina Ljungqvist | Wild Tension | | |
| Christinehamns RK | Cortus - Winnipeg F | 0 | 74,04 |
1 | Cilje Kringstad | Samoa | | |
| Säffle Ridklubb | Samenco K - Hevsur | 0 | 64,49 |
1 | Frank Kutscher | Vesuvius | | |
| Åmåls Ridklubb | Montender - Zeus | 0 | 88,16 |
|
6 | Jessica Johansson | Doriz | | |
| Rudskogens RF | | 4 | 94,85 |
6 | Nathalie Bergkvst | Melizza | | |
| Hagfors-Uddeholm | Akribori - Marino | 4 | 71,13 |
8 | Maria Grane Equestrian AB | Valoubet Gordon | | |
| SRS Hammarö | Maloubet de Pleville (SF) - Leluot (SF) | 5 | 101,12 |
9 | Lena Brikell | Impala | | |
| Örebro FK | Emmerton -
Modesto | 15 | 110,03 |
|
till toppen |