Klass 1 - Hoppning 0.55-0.85 (Lätt D+) bed. Två faser A/A:0 med totalfel Kategori C Avd. A |
10 anmälda, 8 startande, 2 placerade |
Överdomare: Maria Dahl |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Cerrie Hedin |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II | |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid | Totalt |
1 | Katrin Skoog | Filippa | | | | |
| F. Equestrian Team | Ben Kaspar - Peuguin RNF66 | 0 | 30,25 | 0 | 30,09 | 0 |
2 | Emilia Thuresson | Lucille | | | | |
| Karlstads RK | Okänd - Okänd | 0 | 35,52 | 0 | 41,64 | 0 |
|
3 | Anna Odenbrand | Börsgårds Curazo | | | | |
| Hammarö RF | Källstorps Curry - Zansibar | 0 | 36,77 | 0 | 48,59 | 0 |
4 | Julia Haraldsson | Rozette | | | | |
| F. Equestrian Team | Glans EvinGadabont - Chivas Regal | 4 | 40,22 | 0 | 35,82 | 4 |
5 | Sara Jansson | Flash Dance | | | | |
| Alkvetterns RS | Okänd - Okänd | 0 | 36,91 | 4 | 37,96 | 4 |
6 | Sandra Möller | Curiad Modesty Blaze | | | | |
| Rudskogens RF | Cynorian Misty Prince - Persie Ramrod | 0 | 37,41 | 4 | 57,46 | 4 |
7 | Lovisa Berg | Hillary | | | | |
| Karlstads RK | Cap Cennedy N - Cardinal | Ute. | | | | |
7 | Hilda Jonsson | Elvira Madigan | | | | |
| Forshaga RF | Okänd - Okänd | Ute. | | | | |
| Saga Flygare | Anyway | | | | |
| GlanshammarsR | Okänd | | | | | |
| Ebba Liljekvist | Felix 1670 | | | | |
| Arbogakuskarna | Okänd | | | | | |
|
till toppen |
Klass 3 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori B Avd. A |
5 anmälda, 3 startande, 1 placerade |
Överdomare: Maria Dahl |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Cerrie Hedin |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Jennifer Carman | Simberg Solero | | | |
| Nyköpings RS | Simberg Hobnob RW 94 - Downland Krugerrand WSB 20908 | 4 | 57,35 | | |
|
2 | Aprilia Adlerborn | Flip´s Sweet Caramell | | | |
| Christinehamns HPK | Flip - Pentrecoch Pererin WSB10277 | 8 | 59,02 | | |
3 | Anna Jensen | Rotherwood Panache | | | |
| Rudskogens RF | Rotherwood Peter Pan - Rotherwood Acrobat | Ute. | | | |
| Amanda Rystedt | Malvina | | | |
| Karlstads RK | Kokkedal's Impression - Rockery Full Flight | | | | |
| Lisa Semb | Spirit III | | | |
| Falu RS | Simbergs Senator RW - Mollegaards Mr Swing King RW | | | | |
|
till toppen |
Klass 3 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori C Avd. A |
14 anmälda, 13 startande, 4 placerade |
Överdomare: Maria Dahl |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Cerrie Hedin |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Katrin Skoog | Filippa | | | |
| F. Equestrian Team | Ben Kaspar - Peuguin RNF66 | 0 | 39,45 | 0 | 29,54 |
2 | Ella Janson | Hollie Hunter | | | |
| Eda RF | Okänd - Okänd | 0 | 53,55 | 0 | 30,95 |
3 | Matilda Norberg | Moore Wilton | | | |
| Hagfors-Uddeholm | Rolöcke Swallow - Burma Wilton RNF 59 | 0 | 49,60 | 0 | 34,43 |
4 | Josefin Torell | Inagh Dancer | | | |
| Fryksdalens RS | Okänd - Okänd | 0 | 52,93 | 0 | 38,39 |
|
5 | Adam Forsberg | Coney Island | | | |
| Knöppelåsens RS | Campari - Trefaes Cream Boy | 0 | 46,63 | 0 | 40,21 |
6 | Sandra Möller | Curiad Modesty Blaze | | | |
| Rudskogens RF | Cynorian Misty Prince - Persie Ramrod | 0 | 47,73 | 0 | 41,30 |
7 | Hanna Alm | Zandberg´s Caesar | | | |
| Fryksdalens RS | Kooihuster Folkert - Bookesprong Casjmier | 0 | 54,05 | 0 | 42,33 |
8 | Emilia Danielsson | Elvira Madigan | | | |
| Rudskogens RF | Okänd - Okänd | 0 | 43,60 | 4 | 39,41 |
9 | Emilia Thuresson | Lucille | | | |
| Karlstads RK | Okänd - Okänd | 4 | 51,46 | | |
10 | Julia Haraldsson | Rozette | | | |
| F. Equestrian Team | Glans EvinGadabont - Chivas Regal | 4 | 53,71 | | |
11 | Emma Lundkvist | Miss Dainty | | | |
| Fryksdalens RS | Okänd | 4 | 55,23 | | |
12 | Lovisa Berg | Hillary | | | |
| Karlstads RK | Cap Cennedy N - Cardinal | Ute. | | | |
12 | Tove Olsson | Diva | | | |
| Kumla Ridklubb | Hagens D'Arcy - Okänd | Ute. | | | |
| Ebba Liljekvist | Felix 1670 | | | |
| Arbogakuskarna | Okänd | | | | |
|
till toppen |
Klass 3 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. A |
15 anmälda, 15 startande, 4 placerade |
Överdomare: Maria Dahl |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Cerrie Hedin |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Caroline Carlsson | Alwin | | | |
| Färjestads RK | Okänd - Okänd | 0 | 48,68 | 0 | 31,92 |
2 | Hannah Norberg | Pumba | | | |
| Hagfors-Uddeholm | Okänd | 0 | 43,39 | 0 | 32,78 |
3 | Vilma Åkesson | Sir Toby | | | |
| Hammarö RF | Top Nordpol RP 146 - Carneol x RP 110 | 0 | 48,01 | 0 | 36,34 |
4 | Tilde Boman | Naoned de la Plat | | | |
| Hagfors-Uddeholm | Galway de la Dive - Origan Melody | 0 | 42,32 | 0 | 41,91 |
|
5 | Carolina Alm | Gorm Te | | | |
| Fryksdalens RS | Okänd - Okänd | 0 | 52,21 | 0 | 42,82 |
6 | Elin Ärlegård | Madame Mollie | | | |
| Viby R&KS | Okänd - Okänd | 0 | 45,50 | 0 | 43,72 |
7 | Nelly Palm | Buster | | | |
| Rudskogens RF | Okänd | 0 | 51,45 | 0 | 48,44 |
8 | Amanda Schelin | Eskers Dreamer | | | |
| Fryksdalens RS | Okänd - Okänd | 0 | 47,80 | 4 | 34,56 |
9 | Julia Eriksson Torell | Dark Boy Mist | | | |
| Fryksdalens RS | Glenayre Silver Fox - Slaney | 0 | 50,55 | 4 | 42,36 |
10 | Frida Skoglund | Eupasia | | | |
| Trossnäs FK | | 4 | 41,47 | | |
11 | Katrin Skoog | Munsboro Breeze | | | |
| F. Equestrian Team | Okänd - Okänd | 4 | 48,33 | | |
12 | Erika Blomqvist | Alexander | | | |
| Fryksdalens RS | Okänd - Okänd | 4 | 65,62 | | |
13 | Olivia Weslien | Aqvils Stella | | | |
| Karlstads RK | Dartlight - Ballerino | 17 | 86,03 | | |
14 | Sandra Mellroth | Aniene | | | |
| Rudskogens RF | Kamillo av Haga - Orchis Cham x | Ute. | | | |
14 | Amanda Delin | Sahara | | | |
| Säffle Ridklubb | Okänd - Okänd | Ute. | | | |
|
till toppen |
Klass 4 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två faser A/A:0 med totalfel Kategori B + C Avd. A |
13 anmälda, 10 startande, 3 placerade |
Överdomare: Maria Dahl |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Cerrie Hedin |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II | |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid | Totalt |
1 | Matilda Norberg | Moore Wilton | | | | |
| Hagfors-Uddeholm | Rolöcke Swallow - Burma Wilton RNF 59 | 0 | 43,20 | 0 | 37,24 | 0 |
2 | Ella Janson | Hollie Hunter | | | | |
| Eda RF | Okänd - Okänd | 0 | 44,28 | 0 | 40,28 | 0 |
3 | Josefin Torell | Inagh Dancer | | | | |
| Fryksdalens RS | Okänd - Okänd | 0 | 40,34 | 0 | 46,29 | 0 |
|
4 | Adam Forsberg | Coney Island | | | | |
| Knöppelåsens RS | Campari - Trefaes Cream Boy | 0 | 38,20 | 0 | 51,82 | 0 |
5 | Emilia Danielsson | Elvira Madigan | | | | |
| Rudskogens RF | Okänd - Okänd | 0 | 38,11 | 4 | 38,93 | 4 |
6 | Hanna Alm | Zandberg´s Caesar | | | | |
| Fryksdalens RS | Kooihuster Folkert - Bookesprong Casjmier | 4 | 47,63 | 0 | 54,19 | 4 |
7 | Emma Lundkvist | Miss Dainty | | | | |
| Fryksdalens RS | Okänd | 0 | 38,59 | 4 | 56,21 | 4 |
8 | Jennifer Carman | Simberg Solero | | | | |
| Nyköpings RS | Simberg Hobnob RW 94 - Downland Krugerrand WSB 20908 | 5 | 52,36 | 0 | 42,29 | 5 |
9 | Anna Jensen | Rotherwood Panache | | | | |
| Rudskogens RF | Rotherwood Peter Pan - Rotherwood Acrobat | 6 | 58,78 | 0 | 53,05 | 6 |
10 | Ida Jönsson | Grace | | | | |
| Rudskogens RF | Okänd - Okänd | 6 | 57,17 | 4 | 33,48 | 10 |
| Lisa Semb | Spirit III | | | | |
| Falu RS | Simbergs Senator RW - Mollegaards Mr Swing King RW | | | | | |
| Lovisa Berg | Hillary | | | | |
| Karlstads RK | Cap Cennedy N - Cardinal | | | | | |
| Ebba Liljekvist | Felix 1670 | | | | |
| Arbogakuskarna | Okänd | | | | | |
|
till toppen |
Klass 4 - Hoppning bed. A Kategori C Avd. B |
5 anmälda, 5 startande, 2 placerade |
Överdomare: Maria Dahl |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Cerrie Hedin |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Lina Perkovic | Säbys Annie | | |
| Askersunds RK | Sörbys Quandrigo - Säbys Dixi | 0 | 70,65 |
2 | Hedda Saarimäki Johansson | Stellan KAN | | |
| Mölltorps RS | Roløkke Fixe RNF 150 NFH 93 - Poetic Justice RC 81 | 8 | 88,03 |
2 | Anna Karvonen | Westcliffs Poetic Blue Sky | | |
| Karlstads RK | Poetic Justice - Hagens O´Chief | 8 | 88,28 |
|
4 | Tove Olsson | Diva | | |
| Kumla Ridklubb | Hagens D'Arcy - Okänd | Ute. | |
4 | Maria Kinhult | Miss Juliette Heartbreak | | |
| Eds RS | Castleside JJ - Clifden Wind RC 17 | Ute. | |
|
till toppen |
Klass 5 - Hoppning 1.00 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A |
21 anmälda, 17 startande, 5 placerade |
Överdomare: Cerrie Hedin |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Maria Dahl |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Elin Jonsson | Cassiopeia | | | |
| Vikbolandets RF | Santa Cruz VDL - Democritos | 0 | 55,58 | 0 | 34,43 |
2 | Cecilia Magnusson | Nova NA | | | |
| Filipstads RK | Carte d'Or - Romano | 0 | 60,06 | 0 | 37,86 |
3 | Klara-Stina Hägg | Camomille (25) | | | |
| Skästa RC | Campbell - Cortus | 0 | 56,36 | 0 | 38,34 |
4 | Filip Nordgren | Aktros | | | |
| Karlstads RK | Ariadus - Crosby | 0 | 59,39 | 0 | 39,79 |
5 | Jennifer Schenck | Candaletto | | | |
| Skaraortens RF | Cortez - Ganesco | 0 | 56,43 | 0 | 41,34 |
|
6 | Lisabeth Frohm | Ben-Jim | | | |
| Rudskogens RF | Jim - Fred | 0 | 67,16 | 0 | 44,20 |
7 | Elin Klockare | Pantera | | | |
| Örebro FK | Paragon - Pekin | 0 | 55,80 | 4 | 51,03 |
8 | Veronika Isaksson | Kajsa Kavat | | | |
| Ale-Jennylunds RK | Piper Cub - Crown Sweep | 0 | 57,35 | 8 | 32,12 |
9 | Fanny Widing | Friday Surprise | | | |
| Grums Ridklubb | Okänd - Okänd | 0 | 58,73 | Utg. | |
10 | Sandra Johansson | Trolleri | | | |
| Grums Ridklubb | Simsalabim (avelsvärderad) - Tonto (dansk pintoh.) | 9 | 72,83 | | |
11 | Lena Nilsson | Asterix (SWB) | | | |
| Christinehamns HPK | Jeopardy - Modesto | 9 | 73,11 | | |
12 | Emmeli Åhs | Don Hugo | | | |
| Karlstads RK | Janus RC 71 - Holiday Archfield | 10 | 76,97 | | |
13 | AnnMarie Friberg | Kevin | | | |
| Örebro FK | Oliver Kid - Ideal Rodney | 18 | 90,28 | | |
14 | Carolina Bäck | Savanna | | | |
| Karlstads RK | Orlando - Amani | 21 | 105,15 | | |
15 | Linnea Wiigh | Aroma | | | |
| Filipstads RK | Cathageno - Acapulco Gold | Ute. | | | |
15 | Elin Klockare | Little Creek´s Balucca | | | |
| Örebro FK | Amall - Okänd | Ute. | | | |
15 | AnnMarie Friberg | Centurio S | | | |
| Örebro FK | Grand de la Cour - Marino | Ute. | | | |
| Emma Ekholm | Baghira | | | |
| Trossnäs FK | Bergamon - Davignon I | | | | |
| Michelle Cranning Hillgren | Carissa | | | |
| Ilbäckens RF | Cortez - Silbersee | | | | |
| Izabelle Blomquist | Vogue | | | |
| Karlstads RK | Cosimo - Aloube Z | | | | |
| Linn Carlsson | Agenda | | | |
| Equality Riders | Al Cantino - Cardento | | | | |
|
till toppen |
Klass 6 - Hoppning 1.10 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A |
29 anmälda, 23 startande, 6 placerade |
Överdomare: Cerrie Hedin |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Maria Dahl |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Frida Michaelsen | Roland | | | |
| Karlstads RK | Catano - Investment | 0 | 54,24 | 0 | 32,65 |
2 | Emelie Johansson | Flora | | | |
| Filipstads RK | For Feeling - Hubertus | 0 | 51,19 | 0 | 34,53 |
3 | Klara-Stina Hägg | Camomille (25) | | | |
| Skästa RC | Campbell - Cortus | 0 | 53,26 | 0 | 38,27 |
4 | Veronika Isaksson | Kajsa Kavat | | | |
| Ale-Jennylunds RK | Piper Cub - Crown Sweep | 0 | 46,21 | 0 | 42,80 |
5 | Natacha Hammer | Bumble Bee 9 | | | |
| Mariestads RK | | 0 | 52,51 | 4 | 33,70 |
6 | Sara Hellström | Trimaro High | | | |
| Fryksdalens RS | Highlight - Tristan (SWB) | 0 | 59,27 | 4 | 36,00 |
|
7 | Rebecka Nilsson | Bigwood Trio | | | |
| Fryksdalens RS | Okänd - Okänd | 0 | 53,52 | 4 | 36,16 |
8 | Josefine Törebrand | Rich Richie | | | |
| Loviseholm SHK | Coevers Diamond Boy - Smooth Stepper xx | 0 | 55,00 | 4 | 38,54 |
9 | Emma Ekholm | Baghira | | | |
| Trossnäs FK | Bergamon - Davignon I | 0 | 52,69 | 4 | 39,06 |
10 | Maja Olsson | Cherry | | | |
| Strömsholms RSF | Cantando-star - Radiant | 0 | 55,78 | 4 | 40,28 |
11 | Jennifer Schenck | Candaletto | | | |
| Skaraortens RF | Cortez - Ganesco | 0 | 55,42 | 4 | 47,38 |
12 | Ida Grahn | Brunn K | | | |
| SRS Hammarö | Bachelor NH - Orchard Limb -Lopper | 0 | 57,23 | 4 | 47,76 |
13 | Duarte Ludovice | Charlie | | | |
| Södertälje RK | Silverstone - Jeopardy | 0 | 52,71 | 8 | 38,05 |
14 | Ebba Niklasson | Jack Irish | | | |
| Eds RS | Doranstowns hallo - Dimond chin | 0 | 52,96 | 8 | 38,18 |
15 | Marlene Dahlbeck | Ligood | | | |
| Eda RF | Goodwill - Nimmerdor | 0 | 57,70 | 12 | 40,74 |
16 | Hanna Helgerud | Hajtrak | | | |
| Fryksdalens RS | Ratrak - Pikap | 0 | 54,46 | 12 | 43,40 |
17 | Nanna Moberg | Don-Amir | | | |
| Equality Riders | Don Premo - Magi | 4 | 53,28 | | |
18 | Lena Nilsson | Asterix (SWB) | | | |
| Christinehamns HPK | Jeopardy - Modesto | 4 | 55,04 | | |
19 | Fanny Widing | Friday Surprise | | | |
| Grums Ridklubb | Okänd - Okänd | 4 | 59,67 | | |
20 | Linda Andersson | Betty Boop | | | |
| Kumla Ridklubb | Corland - Abdullah | 4 | 60,05 | | |
21 | Sofia Oskarsson | Razorblade Romance | | | |
| Wäse RF | Blue Hors Romancier - Kala Shikari xx | 8 | 56,74 | | |
22 | Olivia Raleby | Alouette | | | |
| Forshaga RF | Quite Easy - Zeppelin | 8 | 76,94 | | |
23 | AnnMarie Friberg | Centurio S | | | |
| Örebro FK | Grand de la Cour - Marino | 17 | 81,05 | | |
| Duarte Ludovice | Zamina KW | | | |
| Södertälje RK | Indoctro - Emilion | | | | |
| Anna Andersson | Mandel | | | |
| F. Equestrian Team | Corlensky G - Romano | | | | |
| Cristel Nyqvist | Ebba | | | |
| GlanshammarsR | Roderik - Trombon | | | | |
| Roberd Sorsa | Charmör | | | |
| Strömsholms RSF | Cortez - Diaghlyhard xx | | | | |
| Maria Andersson | Zusiena | | | |
| Equality Riders | Mermus R - Naturel | | | | |
| Anna Bengtsson | Crannus B. | | | |
| Örebro FK | Lord Z - Padinus | | | | |
|
till toppen |
Klass 7 - Hoppning Bo Design 1.15 bed. Två faser A/A:0 med totalfel Avd. A |
Klassen sponsras av Bo Design |
25 anmälda, 21 startande, 6 placerade |
Premier |
Överdomare: Cerrie Hedin |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Maria Dahl |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II | |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid | Totalt |
1 | Emelie Johansson | Flora | 500,00 kr | | | |
| Filipstads RK | For Feeling - Hubertus | 0 | 40,74 | 0 | 33,55 | 0 |
2 | Maria Andersson | Zusiena | 350,00 kr | | | |
| Equality Riders | Mermus R - Naturel | 0 | 40,75 | 0 | 35,93 | 0 |
3 | Kim Östergren Ujvary | Peter Ma'Quite | 200,00 kr | | | |
| Sunne RF | Quite Easy - Okänd | 0 | 42,47 | 0 | 36,56 | 0 |
4 | Emma Ekholm | Baghira | 160,00 kr | | | |
| Trossnäs FK | Bergamon - Davignon I | 0 | 37,72 | 0 | 38,59 | 0 |
5 | Natacha Hammer | Bumble Bee 9 | 160,00 kr | | | |
| Mariestads RK | | 4 | 38,56 | 0 | 35,37 | 4 |
6 | Olivia Weslien | Cool | 160,00 kr | | | |
| Karlstads RK | Colman - Lagretto | 0 | 42,28 | 4 | 36,88 | 4 |
|
7 | Cayenne Cranning | Carissa | | | | |
| Ilbäckens RF | Cortez - Silbersee | 4 | 44,80 | 0 | 41,64 | 4 |
8 | Ebba Niklasson | Jack Irish | | | | |
| Eds RS | Doranstowns hallo - Dimond chin | 4 | 38,28 | 0 | 44,17 | 4 |
9 | Klara-Stina Hägg | Sha-Boom | | | | |
| Skästa RC | Cortus - Ceylon | 0 | 39,06 | 4 | 45,54 | 4 |
10 | Sara Hellström | Trimaro High | | | | |
| Fryksdalens RS | Highlight - Tristan (SWB) | 8 | 43,81 | 0 | 35,77 | 8 |
11 | Nanna Moberg | Don-Amir | | | | |
| Equality Riders | Don Premo - Magi | 4 | 38,38 | 4 | 38,65 | 8 |
12 | Josefine Törebrand | Rich Richie | | | | |
| Loviseholm SHK | Coevers Diamond Boy - Smooth Stepper xx | 8 | 39,99 | 0 | 39,58 | 8 |
13 | Maja Olsson | Cherry | | | | |
| Strömsholms RSF | Cantando-star - Radiant | 4 | 42,58 | 4 | 44,70 | 8 |
14 | Johanna Eriksson | Tammara | | | | |
| Forshaga RF | Lacroix - Kojak | 4 | 42,08 | 7 | 66,04 | 11 |
15 | Maria Persson | Enjoy | | | | |
| Karlstads RK | Jeopardy - Triumf | 4 | 39,20 | 8 | 40,34 | 12 |
16 | Olivia Raleby | Alouette | | | | |
| Forshaga RF | Quite Easy - Zeppelin | 12 | 41,42 | 0 | 43,00 | 12 |
17 | Sofia Oskarsson | Razorblade Romance | | | | |
| Wäse RF | Blue Hors Romancier - Kala Shikari xx | 8 | 40,96 | 4 | 47,76 | 12 |
18 | Frida Michaelsen | Roland | | | | |
| Karlstads RK | Catano - Investment | Ute. | | | | |
18 | Rebecka Nilsson | Bigwood Trio | | | | |
| Fryksdalens RS | Okänd - Okänd | Ute. | | | | |
18 | Marielle Warma | Niagara Des Monts | | | | |
| Rudskogens RF | Oberon Du Moulin - Narcos II | Ute. | | | | |
18 | Marlene Dahlbeck | Ligood | | | | |
| Eda RF | Goodwill - Nimmerdor | Ute. | | | | |
| Roberd Sorsa | Charmör | | | | |
| Strömsholms RSF | Cortez - Diaghlyhard xx | | | | | |
| Cristel Nyqvist | Ebba | | | | |
| GlanshammarsR | Roderik - Trombon | | | | | |
| Hanna Helgerud | Hajtrak | | | | |
| Fryksdalens RS | Ratrak - Pikap | | | | | |
| Anna Bengtsson | Crannus B. | | | | |
| Örebro FK | Lord Z - Padinus | | | | | |
|
till toppen |
Klass 8 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två faser A/A:0 med totalfel Kategori B + C Avd. A |
10 anmälda, 8 startande, 2 placerade |
Överdomare: Maria Dahl |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Cerrie Hedin |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II | |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid | Totalt |
1 | Julia Hansson | Moslåttas Flying Entry | | | | |
| Örebro Ryttarteam | Marcello NPA 2934 - Nebo Crusader GB NPA 2177 | 0 | 40,98 | 0 | 32,48 | 0 |
2 | Elin Lexelius | Modesty Blaise | | | | |
| Askersunds RK | Okänd - Okänd | 0 | 36,96 | 0 | 34,32 | 0 |
|
3 | Jacqueline Fransén | Cipa´s Olanda | | | | |
| Tidaholmsbygden | Okänd | 0 | 39,97 | 0 | 34,86 | 0 |
4 | Emilia Gustafsson | Säbys Angelina | | | | |
| Loviseholm SHK | Skattegårds Porter RNF 156 - Miclas Micado RNF 76 | 0 | 38,91 | 0 | 35,45 | 0 |
5 | Jennifer Carman | Simberg Solero | | | | |
| Nyköpings RS | Simberg Hobnob RW 94 - Downland Krugerrand WSB 20908 | 0 | 38,89 | 0 | 39,30 | 0 |
6 | Alva Kåresen | Checkpoint Charlie | | | | |
| Nordhallands RK | Checkpoint Andersminde - Bazuun | 4 | 38,93 | 0 | 33,04 | 4 |
7 | Frida Gustafsson | Narnia | | | | |
| RK Kumla | Top Nordpol - Dyfrdwyr Seren Y Glyn RWM 41 | Ute. | | | | |
7 | Julia Hjertberg | Maybug T | | | | |
| Ale-Jennylunds RK | Veronas Bo-Gi - Aydin ox | Ute. | | | | |
| Lisa Semb | Spirit III | | | | |
| Falu RS | Simbergs Senator RW - Mollegaards Mr Swing King RW | | | | | |
| Moa Råslind | Munsboro Top Cat | | | | |
| Loviseholm SHK | Okänd - Okönd | | | | | |
|
till toppen |
Klass 8 - Hoppning bed. A Kategori C Avd. B |
6 anmälda, 5 startande, 2 placerade |
Överdomare: Maria Dahl |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Cerrie Hedin |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Hedda Saarimäki Johansson | Stellan KAN | | |
| Mölltorps RS | Roløkke Fixe RNF 150 NFH 93 - Poetic Justice RC 81 | 0 | 65,40 |
1 | Frida Gustafsson | Säbys Annie | | |
| RK Kumla | Sörbys Quandrigo - Säbys Dixi | 0 | 79,75 |
|
3 | Maria Kinhult | Miss Juliette Heartbreak | | |
| Eds RS | Castleside JJ - Clifden Wind RC 17 | 4 | 84,54 |
3 | Anna Karvonen | Westcliffs Poetic Blue Sky | | |
| Karlstads RK | Poetic Justice - Hagens O´Chief | 4 | 69,51 |
5 | Tove Olsson | Diva | | |
| Kumla Ridklubb | Hagens D'Arcy - Okänd | Ute. | |
| Emelie Nordgren | Runsås Modysson | | |
| Alkvetterns RS | Okänd - Okänd | | |
|
till toppen |
Klass 8 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två faser A/A:0 med totalfel Kategori D Avd. A |
19 anmälda, 15 startande, 4 placerade |
Överdomare: Maria Dahl |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Cerrie Hedin |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II | |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid | Totalt |
1 | Emelie Nordgren | Blizzie | | | | |
| Alkvetterns RS | Okänd - Okänd | 0 | 37,09 | 0 | 32,37 | 0 |
2 | Alexandra Rystedt | Mr Frozzy | | | | |
| Karlstads RK | Okänd | 0 | 38,47 | 0 | 33,00 | 0 |
3 | Andrea Karlsson | Glanhirin Gwilym | | | | |
| Alkvetterns RS | Gwenllan brenin du 52750 - Ffoslas dafydd 25721 | 0 | 39,14 | 0 | 34,96 | 0 |
4 | Felicia Hedberg | Elegantia | | | | |
| F. Equestrian Team | LeunsVeld´s Elegant RP - Glansevin Gadabout RW | 0 | 38,50 | 0 | 37,06 | 0 |
|
5 | Nora Mårtensson | Fitchets Mounts Petal | | | | |
| Falbygdens HSF | Okänd - Okänd | 0 | 36,98 | 0 | 39,32 | 0 |
6 | Wilma Söderlund | Ballyragget gucci | | | | |
| Fryksdalens RS | Matty's Rock | 0 | 36,89 | 4 | 34,07 | 4 |
7 | Sandra Wenlöf | Lets go | | | | |
| Kumla Ridklubb | Boair des Isles - Okänd | 4 | 36,86 | 0 | 34,16 | 4 |
8 | Lina Andersson Norèn | Killard Clover Xtra | | | | |
| Fryksdalens RS | Clover Valley - Okänd | 4 | 42,19 | 0 | 34,59 | 4 |
9 | Sandra Wenlöf | Kilcurrish Pilgrim | | | | |
| Kumla Ridklubb | Okänd - Okänd | 0 | 36,91 | 4 | 37,75 | 4 |
10 | Alexandra Blomqvist | Ängaskogs Embla | | | | |
| Karlstads RK | Poetic Justice - Hagens Zephyr RC 93 | 0 | 38,34 | 4 | 39,70 | 4 |
11 | Anna Oskarsson | Matrix | | | | |
| Fryksdalens RS | Okänd | 0 | 37,82 | 4 | 43,39 | 4 |
12 | Jennie Bengtsson | Amigo VI | | | | |
| Karlstads RK | Skattegårds Miramis - Mustang | 4 | 39,36 | 4 | 53,81 | 8 |
13 | Hannah Mod | Royal Boy | | | | |
| Arvika Ridklubb | Valentino - Nieuwmoed´s Patrick | 4 | 38,00 | 8 | 48,06 | 12 |
14 | Sofie Ahlstrand | Andebaek Arwen-Rose | | | | |
| Åmåls Ridklubb | Rögilds Aragorn - Mannin Bay Cuckoo | 12 | 36,23 | 8 | 43,03 | 20 |
15 | Olivia Weslien | Aqvils Stella | | | | |
| Karlstads RK | Dartlight - Ballerino | Ute. | | | | |
| Liza Bergström | Wromskij | | | | |
| Karlstads RK | Rimskij - Azir ox | | | | | |
| Caroline Carlsson | Alwin | | | | |
| Färjestads RK | Okänd - Okänd | | | | | |
| Linda Hansson | Phoenix | | | | |
| Färgelanda RK | Okänd - Okänd | | | | | |
| Felicia Hedberg | Fritz Sugarfeet Savanna | | | | |
| F. Equestrian Team | Okänd - Okänd | | | | | |
|
till toppen |
Klass 8 - Hoppning bed. A Kategori D Avd. B |
5 anmälda, 3 startande, 1 placerade |
Överdomare: Maria Dahl |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Cerrie Hedin |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Evelina Gustavsson | Tully Express | | |
| Köpings RK | Matchmakers Lad - Maam Hill | 0 | 63,19 |
|
2 | Emma Haag | Poseidon V | | |
| Karlstads RK | Cippyn Red Crusader RWD 5 - Mirth Master RW | 4 | 68,60 |
3 | Emelie Nordgren | Runsås Riviera | | |
| Alkvetterns RS | Rolls Royce RC 49 - Okänd | 8 | 77,92 |
| Emilia Danielsson | Eturnity | | |
| Rudskogens RF | Tinka´s Boy - Corofino | | |
| Daisy Pearson | Stenhaga Gelwin | | |
| Loviseholm SHK | Åstratorps Mowitz - Willoway Godigger | | |
|
till toppen |
Klass 9 - Hoppning Karlstads Parkerings AB 0.80-1.10 (Lätt A) bed. A:0 Kategori B + C Avd. A |
Klassen sponsras av Karlstads Parkerings AB |
11 anmälda, 9 startande, 3 placerade |
Överdomare: Maria Dahl |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Cerrie Hedin |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Liza Bergström | Smoover | | |
| Karlstads RK | Okänd - Okänd | 0 | 72,62 |
2 | Wilma Söderlund | Nicaros | | |
| Fryksdalens RS | Okänd - Okänd | 0 | 76,15 |
3 | Emilia Gustafsson | Säbys Angelina | | |
| Loviseholm SHK | Skattegårds Porter RNF 156 - Miclas Micado RNF 76 | 0 | 80,86 |
|
4 | Julia Hjertberg | Maybug T | | |
| Ale-Jennylunds RK | Veronas Bo-Gi - Aydin ox | 0 | 84,40 |
5 | Anna Karvonen | Madges Lane Richie | | |
| Karlstads RK | Okänd - Okänd | 4 | 65,12 |
6 | Alva Kåresen | Checkpoint Charlie | | |
| Nordhallands RK | Checkpoint Andersminde - Bazuun | 4 | 73,12 |
7 | Jacqueline Fransén | Cipa´s Olanda | | |
| Tidaholmsbygden | Okänd | 4 | 84,87 |
8 | Jennifer Carman | Simberg Solero | | |
| Nyköpings RS | Simberg Hobnob RW 94 - Downland Krugerrand WSB 20908 | 4 | 87,34 |
9 | Elin Lexelius | Modesty Blaise | | |
| Askersunds RK | Okänd - Okänd | Ute. | |
| Lisa Semb | Spirit III | | |
| Falu RS | Simbergs Senator RW - Mollegaards Mr Swing King RW | | |
| Moa Råslind | Munsboro Top Cat | | |
| Loviseholm SHK | Okänd - Okönd | | |
|
till toppen |
Klass 9 - Hoppning Karlstads Parkerings AB 0.80-1.10 (Lätt A) bed. A:0 Kategori D Avd. A |
Klassen sponsras av Karlstads Parkerings AB |
15 anmälda, 10 startande, 3 placerade |
Överdomare: Maria Dahl |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Cerrie Hedin |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Emelie Nordgren | Blizzie | | |
| Alkvetterns RS | Okänd - Okänd | 0 | 62,11 |
2 | Elin Svenlert | Gun´s N Roses | | |
| Grevagårdens RF | Minotauros RP 114 - Okänd | 0 | 66,83 |
3 | Wilma Söderlund | Ballyragget gucci | | |
| Fryksdalens RS | Matty's Rock | 0 | 75,07 |
|
4 | Julia Sörman | Sweet Bacardi | | |
| Svarttorps RS | Sweet Demand XX RP - Kunta Kinte RNF | 4 | 64,75 |
5 | Lina Andersson Norèn | Killard Clover Xtra | | |
| Fryksdalens RS | Clover Valley - Okänd | 4 | 72,10 |
6 | Ida Jönsson | Ross Cara | | |
| Rudskogens RF | Ross Lobeen - Abbeyleix Owen | 4 | 93,41 |
7 | Anna Oskarsson | Matrix | | |
| Fryksdalens RS | Okänd | Ute. | |
7 | Hannah Mod | Royal Boy | | |
| Arvika Ridklubb | Valentino - Nieuwmoed´s Patrick | Ute. | |
7 | Alexandra Blomqvist | Ängaskogs Embla | | |
| Karlstads RK | Poetic Justice - Hagens Zephyr RC 93 | Ute. | |
7 | Alexandra Rystedt | Mr Frozzy | | |
| Karlstads RK | Okänd | Ute. | |
| Caroline Carlsson | Alwin | | |
| Färjestads RK | Okänd - Okänd | | |
| Linda Hansson | Phoenix | | |
| Färgelanda RK | Okänd - Okänd | | |
| Sara Lundkvist | Puzzled | | |
| Fryksdalens RS | Okänd | | |
| Michelle Cranning Hillgren | Ronja Rocker | | |
| Ilbäckens RF | Deister - Colza | | |
| Klara Förnberg | Carlos | | |
| Sandö SRF | Okänd - Okänd | | |
|
till toppen |
Klass 9 - Hoppning bed. A Kategori D Avd. B |
Klassen sponsras av Karlstads Parkerings AB |
7 anmälda, 6 startande, 2 placerade |
Överdomare: Maria Dahl |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Cerrie Hedin |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Emelie Nordgren | Runsås Riviera | | |
| Alkvetterns RS | Rolls Royce RC 49 - Okänd | 0 | 88,22 |
2 | Emma Haag | Poseidon V | | |
| Karlstads RK | Cippyn Red Crusader RWD 5 - Mirth Master RW | 4 | 84,61 |
2 | Evelina Gustavsson | Tully Express | | |
| Köpings RK | Matchmakers Lad - Maam Hill | 4 | 72,85 |
2 | Nora Mårtensson | Fitchets Mounts Petal | | |
| Falbygdens HSF | Okänd - Okänd | 4 | 92,08 |
|
5 | Adina Bodèn | Magic Toy Boy | | |
| Jump Club RSF | Magic Dancer H - Öxenholm Marble Jr RC 61 | 12 | 91,59 |
6 | Sofie Ahlstrand | Andebaek Arwen-Rose | | |
| Åmåls Ridklubb | Rögilds Aragorn - Mannin Bay Cuckoo | Ute. | |
| Daisy Pearson | Stenhaga Gelwin | | |
| Loviseholm SHK | Åstratorps Mowitz - Willoway Godigger | | |
|
till toppen |
Klass 10 - Hoppning 1.00 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A |
25 anmälda, 21 startande, 6 placerade |
Överdomare: Cerrie Hedin |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Maria Dahl |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Dennis Borg | Perduc | | | |
| Bohusläns HSK | Mecenas - Katell xx | 0 | 47,05 | 0 | 23,57 |
2 | Marlene Dahlbeck | Ragazzo | | | |
| Eda RF | Goldgraf - Indus | 0 | 54,40 | 0 | 32,04 |
3 | Linda Östensson | Trasna Lad | | | |
| Arvika Ridklubb | Dancing Boy | 0 | 51,67 | 0 | 32,22 |
4 | Josefine Törebrand | Rich Richie | | | |
| Loviseholm SHK | Coevers Diamond Boy - Smooth Stepper xx | 0 | 51,78 | 0 | 35,45 |
5 | Michelle Cranning Hillgren | Carissa | | | |
| Ilbäckens RF | Cortez - Silbersee | 0 | 53,45 | 0 | 35,90 |
5 | Linn Carlsson | Finally Loa | | | |
| Equality Riders | Feliciano (SWB) - Landkaiser | 0 | 55,56 | 0 | 35,90 |
|
7 | Sandra Johansson | Trolleri | | | |
| Grums Ridklubb | Simsalabim (avelsvärderad) - Tonto (dansk pintoh.) | 0 | 50,83 | 4 | 34,16 |
8 | Elin Jonsson | Cassiopeia | | | |
| Vikbolandets RF | Santa Cruz VDL - Democritos | 0 | 51,98 | 7 | 64,96 |
9 | Duarte Ludovice | Wicky KW | | | |
| Södertälje RK | Indoctro - Emilion | 0 | 52,18 | Ute. | |
10 | Sanna Johansson | Famerick PFB | | | |
| Equality Riders | Quite Easy - Just 4 You | 4 | 48,38 | | |
11 | Duarte Ludovice | Benjamin (SWB) | | | |
| Södertälje RK | Emilion - Animo | 4 | 55,41 | | |
12 | Emelie Noreen | Wejo Boy | | | |
| Eda RF | Pale Amber - Laser Almahurst (US) | 4 | 55,81 | | |
13 | Thea Märkel | Venchi Ek | | | |
| RS Grums | Cornetto - Grand Veneur (SF) | 4 | 62,24 | | |
14 | Veronika Isaksson | Kajsa Kavat | | | |
| Ale-Jennylunds RK | Piper Cub - Crown Sweep | 4 | 64,78 | | |
15 | Elin Klockare | Pantera | | | |
| Örebro FK | Paragon - Pekin | 4 | 67,35 | | |
16 | Fanny Lundqvist | Nûmenor | | | |
| Fryksdalens RS | Numero Uno - Cashandcarry | 7 | 76,17 | | |
17 | Dennis Borg | Voici van ter Hilst | | | |
| Bohusläns HSK | Shogoun-II - Raimond | 8 | 53,55 | | |
18 | Elin Åkesson-Janson | Corondo | | | |
| Eda RF | Coronado II - Contender | 8 | 53,66 | | |
19 | Elin Klockare | Little Creek´s Balucca | | | |
| Örebro FK | Amall - Okänd | Ute. | | | |
19 | Elisabeth Mattsson | Aschim | | | |
| Forshaga RF | Pascal - Ditton Wood xx | Ute. | | | |
19 | Carolina Bäck | Savanna | | | |
| Karlstads RK | Orlando - Amani | Ute. | | | |
| Izabelle Blomquist | Vogue | | | |
| Karlstads RK | Cosimo - Aloube Z | | | | |
| Ebba Niklasson | Jack Irish | | | |
| Eds RS | Doranstowns hallo - Dimond chin | | | | |
| Sanna TGewert | Castello | | | |
| Mantorpsryttarna | Quite Easy - Stanford | | | | |
| Filip Nordgren | Aktros | | | |
| Karlstads RK | Ariadus - Crosby | | | | |
|
till toppen |
Klass 11 - Hoppning 1.10 bed. Två faser A/A:0 med totalfel Avd. A |
35 anmälda, 27 startande, 7 placerade |
Premier |
Överdomare: Cerrie Hedin |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Maria Dahl |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II | |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid | Totalt |
1 | Beatrice Huuva | Ringwood Space | 500,00 kr | | | |
| Kumla Ridklubb | Polanski - Clover Hill | 0 | 46,93 | 0 | 29,38 | 0 |
2 | Malin Wikström | Crossroads Monaco | 350,00 kr | | | |
| Arvika Ridklubb | Curioso LVIII - Tanaos | 0 | 43,65 | 0 | 34,68 | 0 |
3 | Maria Andersson | Zusiena | 200,00 kr | | | |
| Equality Riders | Mermus R - Naturel | 0 | 45,38 | 0 | 36,38 | 0 |
4 | Klara-Stina Hägg | Camomille (25) | 160,00 kr | | | |
| Skästa RC | Campbell - Cortus | 0 | 41,39 | 0 | 37,49 | 0 |
5 | Elin Jonsson | Cassiopeia | 160,00 kr | | | |
| Vikbolandets RF | Santa Cruz VDL - Democritos | 0 | 46,01 | 0 | 38,04 | 0 |
6 | Klara-Stina Hägg | Sha-Boom | 160,00 kr | | | |
| Skästa RC | Cortus - Ceylon | 0 | 41,13 | 0 | 38,20 | 0 |
7 | Josefine Törebrand | Rich Richie | 160,00 kr | | | |
| Loviseholm SHK | Coevers Diamond Boy - Smooth Stepper xx | 0 | 43,04 | 0 | 39,34 | 0 |
|
8 | Linnea Thuresson | Diamant | | | | |
| Bohusläns HSK | Vaillant - Purioso | 0 | 51,51 | 0 | 39,81 | 0 |
9 | Maria Persson | Rioja | | | | |
| Karlstads RK | Tornesch - Triumf | 0 | 50,61 | 0 | 40,04 | 0 |
10 | Linda Andersson | Betty Boop | | | | |
| Kumla Ridklubb | Corland - Abdullah | 0 | 48,78 | 0 | 41,33 | 0 |
11 | Hanna Helgerud | Hajtrak | | | | |
| Fryksdalens RS | Ratrak - Pikap | 0 | 44,62 | 0 | 41,51 | 0 |
12 | Smilla Larsson | Babs van´t Maailand | | | | |
| Karlstads RK | Codex - Wendekreis | 0 | 46,13 | 0 | 41,65 | 0 |
13 | Ellen Sörman | Ester Williams | | | | |
| Svarttorps RS | Feliciano - Chow Chin Chou | 0 | 50,19 | 0 | 44,40 | 0 |
14 | Emelie Noreen | Wejo Boy | | | | |
| Eda RF | Pale Amber - Laser Almahurst (US) | 4 | 46,08 | 0 | 39,45 | 4 |
15 | Sanna Johansson | Famerick PFB | | | | |
| Equality Riders | Quite Easy - Just 4 You | 4 | 45,81 | 0 | 40,46 | 4 |
16 | Linda Östensson | Trasna Lad | | | | |
| Arvika Ridklubb | Dancing Boy | 4 | 49,39 | 0 | 41,25 | 4 |
17 | Cecilia Magnusson | Nova NA | | | | |
| Filipstads RK | Carte d'Or - Romano | 0 | 49,40 | 4 | 42,71 | 4 |
18 | Dennis Borg | Perduc | | | | |
| Bohusläns HSK | Mecenas - Katell xx | 0 | 41,48 | 4 | 46,35 | 4 |
19 | Veronika Isaksson | Kajsa Kavat | | | | |
| Ale-Jennylunds RK | Piper Cub - Crown Sweep | 7 | 64,42 | 0 | 40,48 | 7 |
20 | Ebba Niklasson | Jack Irish | | | | |
| Eds RS | Doranstowns hallo - Dimond chin | 8 | 44,02 | 0 | 39,27 | 8 |
21 | Angelica Törnberg | Escobar | | | | |
| Rudskogens RF | Zalut Zaid xx - Okänd | 0 | 48,83 | 8 | 41,17 | 8 |
22 | Michelle Cranning Hillgren | Carissa | | | | |
| Ilbäckens RF | Cortez - Silbersee | 4 | 47,14 | 4 | 42,18 | 8 |
23 | Elin Åkesson-Janson | Corondo | | | | |
| Eda RF | Coronado II - Contender | 5 | 57,36 | 4 | 38,12 | 9 |
24 | Filip Nordgren | Aktros | | | | |
| Karlstads RK | Ariadus - Crosby | Ute. | | | | |
24 | Ida Grahn | Brunn K | | | | |
| SRS Hammarö | Bachelor NH - Orchard Limb -Lopper | Ute. | | | | |
24 | Elisabeth Mattsson | Aschim | | | | |
| Forshaga RF | Pascal - Ditton Wood xx | Ute. | | | | |
24 | Thea Märkel | Venchi Ek | | | | |
| RS Grums | Cornetto - Grand Veneur (SF) | Utg. | | | | |
| Cayenne Cranning | Carissa | | | | |
| Ilbäckens RF | Cortez - Silbersee | | | | | |
| Karin Andrén | Lismore Coasting | | | | |
| Grevagårdens RF | Crusing - Cavalier | | | | | |
| Marlene Dahlbeck | Ragazzo | | | | |
| Eda RF | Goldgraf - Indus | | | | | |
| Felicia Höglund | Riva | | | | |
| SRS Hammarö | Radiant Skovgaard - Vanders | | | | | |
| Roberd Sorsa | Charmör | | | | |
| Strömsholms RSF | Cortez - Diaghlyhard xx | | | | | |
| Carolina Bäck | Savanna | | | | |
| Karlstads RK | Orlando - Amani | | | | | |
| Duarte Ludovice | Charlie | | | | |
| Södertälje RK | Silverstone - Jeopardy | | | | | |
| Maja Olsson | Cherry | | | | |
| Strömsholms RSF | Cantando-star - Radiant | | | | | |
|
till toppen |
Klass 12 - Hoppning 1.20 bed. A:0 Avd. A |
31 anmälda, 22 startande, 6 placerade |
Premier |
Överdomare: Cerrie Hedin |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Maria Dahl |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Klara-Stina Hägg | Sha-Boom | 700,00 kr | |
| Skästa RC | Cortus - Ceylon | 0 | 73,41 |
2 | Jenny Hanås | Ezencia | 500,00 kr | |
| Loviseholm SHK | Gigolo (SWB) - Rubignon | 0 | 74,89 |
3 | Ellinor Eriksson | Olivia | 300,00 kr | |
| Rudskogens RF | Camaro M - Marduk | 0 | 76,05 |
4 | Alexandra Rystedt | Rio Ferdinand | 180,00 kr | |
| Karlstads RK | Cardento - Ralmé Z | 0 | 80,17 |
5 | Cayenne Cranning | Account | 180,00 kr | |
| Ilbäckens RF | Arpeggio - Donnersberg | 0 | 81,14 |
6 | Linda Andersson | Alicia | 180,00 kr | |
| Kumla Ridklubb | Jeopardy - Abdullah | 4 | 65,99 |
|
7 | Olivia Weslien | Cool | | |
| Karlstads RK | Colman - Lagretto | 4 | 67,75 |
8 | Anna Möllberg | My Way | | |
| Lilleruds HSK | Emmerton - Partisan | 4 | 68,83 |
9 | Maja Samuelsson | Celine Alfarvad Z | | |
| Rudskogens RF | Caritano Z - Golden Wind | 4 | 69,18 |
10 | Ebba Niklasson | Jack Irish | | |
| Eds RS | Doranstowns hallo - Dimond chin | 4 | 73,90 |
11 | Maria Persson | Rioja | | |
| Karlstads RK | Tornesch - Triumf | 4 | 77,60 |
12 | Carola Holböll | Wild Tension | | |
| Loviseholm SHK | Cortus - Winnipeg F | 4 | 82,59 |
13 | Fredrik Hasselberg | Cinderella | | |
| Hammarö RF | Chicago Z - Codexco | 4 | 90,47 |
14 | Malin Wikström | Crossroads Monaco | | |
| Arvika Ridklubb | Curioso LVIII - Tanaos | 8 | 65,58 |
15 | Fredrik Hasselberg | Metallica | | |
| Hammarö RF | Marwin - Belmont | 8 | 68,90 |
16 | Cassandra Häll | Smily 005 | | |
| Karlstads RK | Singular Joter - Foxhunter | 8 | 69,78 |
17 | Maria Persson | Enjoy | | |
| Karlstads RK | Jeopardy - Triumf | 8 | 78,23 |
18 | Angelica Törnberg | Escobar | | |
| Rudskogens RF | Zalut Zaid xx - Okänd | 8 | 88,53 |
19 | Ylva Bjerknes Lind | Gaudal De Calissanne | | |
| SRS Hammarö | Casario II - Qredo De Paulstra | 10 | 95,19 |
20 | Louise Järner | Playmate CT | | |
| Equality Riders | Playtime (ex.Penthagon) (SWB) - Grand Veneur (SF) | Utg. | |
20 | Cassandra Häll | Celine | | |
| Karlstads RK | Candillo - Calato | Ute. | |
20 | Beatrice Huuva | Ringwood Space | | |
| Kumla Ridklubb | Polanski - Clover Hill | Ute. | |
| Maria Andersson | Zusiena | | |
| Equality Riders | Mermus R - Naturel | | |
| Karin Andrén | Lismore Coasting | | |
| Grevagårdens RF | Crusing - Cavalier | | |
| Hanna Helgerud | Hajtrak | | |
| Fryksdalens RS | Ratrak - Pikap | | |
| Josefine Törebrand | Rich Richie | | |
| Loviseholm SHK | Coevers Diamond Boy - Smooth Stepper xx | | |
| Felicia Höglund | Riva | | |
| SRS Hammarö | Radiant Skovgaard - Vanders | | |
| Cayenne Cranning | Carissa | | |
| Ilbäckens RF | Cortez - Silbersee | | |
| Roberd Sorsa | Charmör | | |
| Strömsholms RSF | Cortez - Diaghlyhard xx | | |
| Linda Andersson | Willowcratic | | |
| Kumla Ridklubb | Jeopardy - Nimmerdor | | |
| Elin Åkesson-Janson | Corondo | | |
| Eda RF | Coronado II - Contender | | |
|
till toppen |
Klass 13 - Hoppning Dalaströ 0.80-1.10 (Lätt A) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. A |
Klassen sponsras av Dalaströ |
13 anmälda, 6 startande, 2 placerade |
Överdomare: Maria Dahl |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Cerrie Hedin |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Wilma Samuelsson | Chance Max | | | |
| Karlstads RK | Okänd - Okänd | 0 | 49,58 | 0 | 29,37 |
2 | Elinor Bergqvist | In The Wings | | | |
| Fryksdalens RS | Sweetwall Captain Courageous - Moores Clover | 0 | 52,62 | 0 | 32,25 |
|
3 | Sara Lundkvist | Puzzled | | | |
| Fryksdalens RS | Okänd | 4 | 46,32 | | |
4 | Elin Svenlert | Gun´s N Roses | | | |
| Grevagårdens RF | Minotauros RP 114 - Okänd | 4 | 50,91 | | |
5 | Alexandra Rystedt | Mr Frozzy | | | |
| Karlstads RK | Okänd | 4 | 58,93 | | |
6 | Alexandra Blomqvist | Ängaskogs Embla | | | |
| Karlstads RK | Poetic Justice - Hagens Zephyr RC 93 | 12 | 58,78 | | |
| Daisy Pearson | Quite Magic | | | |
| Loviseholm SHK | Quite Easy - Tammerfors | | | | |
| Julia Sörman | Sweet Bacardi | | | |
| Svarttorps RS | Sweet Demand XX RP - Kunta Kinte RNF | | | | |
| Lotta Paulson Ramel | Copain | | | |
| Sandö SRF | Okänd - Okänd | | | | |
| Emelie Nordgren | Blizzie | | | |
| Alkvetterns RS | Okänd - Okänd | | | | |
| Klara Förnberg | Carlos | | | |
| Sandö SRF | Okänd - Okänd | | | | |
| Michelle Cranning Hillgren | Ronja Rocker | | | |
| Ilbäckens RF | Deister - Colza | | | | |
| Jennie Bengtsson | Amigo VI | | | |
| Karlstads RK | Skattegårds Miramis - Mustang | | | | |
|
till toppen |
Klass 14 - Hoppning Solstapokalen Msv B Winning Round 383B.3 Kategori D Avd. A |
10 anmälda, 5 startande, 2 placerade |
Överdomare: Maria Dahl |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Cerrie Hedin |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Omgång 1 | Final |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Julia Sörman | Sweet Bacardi | | | |
| Svarttorps RS | Sweet Demand XX RP - Kunta Kinte RNF | 0 | 73,89 | 8 | 52,79 |
2 | Wilma Samuelsson | Chance Max | | | |
| Karlstads RK | Okänd - Okänd | 4 | 92,71 | Ute. | |
|
3 | Elin Svenlert | Gun´s N Roses | | | |
| Grevagårdens RF | Minotauros RP 114 - Okänd | 8 | 71,47 | | |
4 | Sara Lundkvist | Puzzled | | | |
| Fryksdalens RS | Okänd | 8 | 78,75 | | |
5 | Lotta Paulson Ramel | Copain | | | |
| Sandö SRF | Okänd - Okänd | Ute. | | | |
| Smilla Larsson | Carraig Donn | | | |
| Karlstads RK | Moy Johnny´s Pride - Rynn Richard | | | | |
| Sonja Bergqvist | Mustafo | | | |
| Fryksdalens RS | Okänd | | | | |
| Klara Förnberg | Carlos | | | |
| Sandö SRF | Okänd - Okänd | | | | |
| Emelie Nordgren | Blizzie | | | |
| Alkvetterns RS | Okänd - Okänd | | | | |
| Michelle Cranning Hillgren | Ronja Rocker | | | |
| Ilbäckens RF | Deister - Colza | | | | |
|
till toppen |
Klass 15 - Hoppning 1.10 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A |
15 anmälda, 13 startande, 4 placerade |
Premier |
Överdomare: Cerrie Hedin |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Maria Dahl |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Emelie Stenström | Compagne | 500,00 kr | | |
| Örebro FK | Magini - Favorit | 0 | 50,77 | 0 | 34,45 |
2 | Elin Jonsson | Cassiopeia | 350,00 kr | | |
| Vikbolandets RF | Santa Cruz VDL - Democritos | 0 | 50,67 | 0 | 38,54 |
3 | Alexandra Henriksson | Luidor Cox | 200,00 kr | | |
| Torsby Ridklubb | Laptop - Wendekreis | 0 | 48,92 | 0 | 44,20 |
4 | Duarte Ludovice | Charlie | 160,00 kr | | |
| Södertälje RK | Silverstone - Jeopardy | 0 | 49,30 | 0 | 48,04 |
|
5 | Rebecka Nilsson | Amillon | | | |
| Fryksdalens RS | Patrice - Columbus xx | 0 | 51,78 | 4 | 54,85 |
6 | Klara-Stina Hägg | Camomille (25) | | | |
| Skästa RC | Campbell - Cortus | 4 | 45,97 | | |
7 | Michelle Cranning Hillgren | Carissa | | | |
| Ilbäckens RF | Cortez - Silbersee | 4 | 48,75 | | |
8 | Hanna Helgerud | Hajtrak | | | |
| Fryksdalens RS | Ratrak - Pikap | 4 | 50,78 | | |
9 | Ellen Sörman | Ester Williams | | | |
| Svarttorps RS | Feliciano - Chow Chin Chou | 4 | 54,60 | | |
10 | Filip Nordgren | Aktros | | | |
| Karlstads RK | Ariadus - Crosby | 5 | 66,25 | | |
11 | Alva Ljosdal | Matcho | | | |
| Arvika Ridklubb | Haydn - Carte d ´Or | 7 | 76,69 | | |
12 | Duarte Ludovice | Benjamin (SWB) | | | |
| Södertälje RK | Emilion - Animo | 8 | 48,45 | | |
13 | Elisabeth Mattsson | Aschim | | | |
| Forshaga RF | Pascal - Ditton Wood xx | Ute. | | | |
| Ebba Jeppsson | Cornelia | | | |
| Karlstads RK | 90.10488 Indoctro - 81.6786 Zuidhorn | | | | |
| Klara-Stina Hägg | Sha-Boom | | | |
| Skästa RC | Cortus - Ceylon | | | | |
|
till toppen |
Klass 15 - Hoppning 1.10 bed. A Avd. B |
11 anmälda, 8 startande, 2 placerade |
Överdomare: Cerrie Hedin |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Maria Dahl |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Jenny Johansson | Azzaro A (SWB) | | |
| Hammarö RF | Lord Z - Cor de la Bryère | 0 | 72,84 |
1 | Anna Krussgård | Contessa | | |
| Skövde RF | A-Dur - Feinschnitt | 0 | 70,35 |
1 | Emma Tingsby | Red Savina HH | | |
| Valåsens RS | Tornesch - Ralmé Z | 0 | 70,15 |
1 | Åsa Carlsson | Livius | | |
| Christinehamns RK | Stokdals Livanos - Nicklas | 0 | 72,01 |
|
5 | Melinda Blomqvist | Concetti | | |
| Hammarö RF | Concetto - Feuerwerk | 4 | 72,39 |
5 | Karin Hahne | Turning Point | | |
| Kils RF | Lucky Point HE (SWB) - Hip Hop | 4 | 71,25 |
7 | Karin Möller | Dandolo | | |
| Skövde RF | Nabab de Reve - Indoctro | 8 | 73,09 |
7 | Wenche Lihv | You Got Mail | | |
| Karlstads RK | Jaguar Mail - Robin Z | 8 | 70,83 |
| Sofia Stenwreth | Precious Makeba | | |
| Hammarö RF | Akribori - Flamingo | | |
| Pernilla Lundqvist | Corinne NG | | |
| Christinehamns RK | Caressini L - Turban Rose | | |
| Alexandra Johansson | Innocentia O-L | | |
| RS Grums | Camaro M - Acagion | | |
|
till toppen |
Klass 16 - Hoppning Solstapokalen 1.20 Winning Round 383B.3 Avd. A |
28 anmälda, 19 startande, 5 placerade |
Premier |
Överdomare: Cerrie Hedin |
Tävlingsledare: Paula Åhs |
Hoppdomare: Maria Dahl |
Banbyggare: Per-Olow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Omgång 1 | Final |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Alva Ljosdal | Matcho | 800,00 kr | | |
| Arvika Ridklubb | Haydn - Carte d ´Or | 0 | 79,21 | 0 | 44,78 |
2 | Alva Ljosdal | Melbourne Z | 600,00 kr | | |
| Arvika Ridklubb | Eurocommerce Memphis - Leubus | 0 | 71,69 | 0 | 45,95 |
3 | Annie Bäccman | High Quality | 400,00 kr | | |
| Färjestads RK | Casir Ask - Acapulco Gold | 0 | 73,87 | 0 | 48,24 |
4 | Jenny Hanås | Ezencia | 250,00 kr | | |
| Loviseholm SHK | Gigolo (SWB) - Rubignon | 0 | 74,58 | 0 | 50,26 |
5 | Rebecka Nilsson | Amillon | 180,00 kr | | |
| Fryksdalens RS | Patrice - Columbus xx | 0 | 74,35 | 8 | 51,22 |
|
6 | Cassandra Häll | Celine | | | |
| Karlstads RK | Candillo - Calato | 4 | 70,73 | | |
7 | Linda Andersson | Alicia | | | |
| Kumla Ridklubb | Jeopardy - Abdullah | 4 | 71,85 | | |
8 | Maja Samuelsson | Celine Alfarvad Z | | | |
| Rudskogens RF | Caritano Z - Golden Wind | 4 | 72,26 | | |
9 | Anna Möllberg | My Way | | | |
| Lilleruds HSK | Emmerton - Partisan | 4 | 76,93 | | |
10 | Anna Valegren | Cosima | | | |
| Bärsta SRF | Capilano - Marcodeur | 4 | 78,51 | | |
11 | Cayenne Cranning | Account | | | |
| Ilbäckens RF | Arpeggio - Donnersberg | 4 | 79,82 | | |
12 | Klara-Stina Hägg | Sha-Boom | | | |
| Skästa RC | Cortus - Ceylon | 8 | 71,72 | | |
13 | Cassandra Häll | Smily 005 | | | |
| Karlstads RK | Singular Joter - Foxhunter | 8 | 78,48 | | |
14 | Maria Persson | Enjoy | | | |
| Karlstads RK | Jeopardy - Triumf | 12 | 81,33 | | |
15 | Maria Persson | Rioja | | | |
| Karlstads RK | Tornesch - Triumf | 18 | 91,20 | | |
16 | Ellinor Eriksson | Olivia | | | |
| Rudskogens RF | Camaro M - Marduk | Ute. | | | |
16 | Emelie Stenström | Compagne | | | |
| Örebro FK | Magini - Favorit | Ute. | | | |
16 | Anna Valegren | Simson | | | |
| Bärsta SRF | Quite Easy - Favorit | Ute. | | | |
16 | Ylva Bjerknes Lind | Gaudal De Calissanne | | | |
| SRS Hammarö | Casario II - Qredo De Paulstra | Ute. | | | |
| Ebba Jeppsson | Cornelia | | | |
| Karlstads RK | 90.10488 Indoctro - 81.6786 Zuidhorn | | | | |
| Hanna Helgerud | Hajtrak | | | |
| Fryksdalens RS | Ratrak - Pikap | | | | |
| Roberd Sorsa | Charmör | | | |
| Strömsholms RSF | Cortez - Diaghlyhard xx | | | | |
| Alexandra Rystedt | Rio Ferdinand | | | |
| Karlstads RK | Cardento - Ralmé Z | | | | |
| Smilla Larsson | Babs van´t Maailand | | | |
| Karlstads RK | Codex - Wendekreis | | | | |
| Cayenne Cranning | Carissa | | | |
| Ilbäckens RF | Cortez - Silbersee | | | | |
| Alexandra Henriksson | Luidor Cox | | | |
| Torsby Ridklubb | Laptop - Wendekreis | | | | |
| Linda Andersson | Willowcratic | | | |
| Kumla Ridklubb | Jeopardy - Nimmerdor | | | | |
| Duarte Ludovice | Charlie | | | |
| Södertälje RK | Silverstone - Jeopardy | | | | |
|
till toppen |