Klass 9 - Hoppning 1.10 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A |
36 anmälda, 33 startande, 9 placerade |
Premier |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | CarlJohan Elofsson | Araman | 500,00 kr | | |
| Kungsbacka RK | Beach Boy - Hartung | 0 | 52,32 | 0 | 26,82 |
2 | Patricia Normark | Eldorado | 300,00 kr | | |
| Kumla Ridklubb | Eighty Eight Keys - Hertigen | 0 | 59,50 | 0 | 30,97 |
3 | Jein Falk | Titania | 200,00 kr | | |
| Vikbolandets RF | Robin Z - Hickory | 0 | 55,96 | 0 | 32,22 |
4 | Lina Johansson | High Unique | 120,00 kr | | |
| Rudskogens RF | New Balance - Sandro z | 0 | 32,60 | 0 | 32,60 |
5 | Josefin Larsson | Grandessa | 120,00 kr | | |
| Rudskogens RF | Goodman - Gepard | 0 | 56,81 | 0 | 33,19 |
6 | Emelie Scott | Captain Retto | 120,00 kr | | |
| Karlstads RK | Captain Clover - Riberetto | 0 | 59,76 | 0 | 34,81 |
7 | Jenny Kristoffersson | Filippa Phelomine | 120,00 kr | | |
| Arvika Ridklubb | Feliciano - Gaston | 0 | 37,66 | 0 | 37,66 |
8 | Martina Riesel | Viva La Diva | 120,00 kr | | |
| Djursholms RK | Cavalier - Darco | 0 | 28,47 | 4 | 28,47 |
9 | CarlJohan Elofsson | Hot Life | 120,00 kr | | |
| Kungsbacka RK | Lebus | 0 | 55,15 | 4 | 31,35 |
|
10 | Mathilda Mäntynen | Vilja | | | |
| Skogslottens RF | Acacio - Okänd | 0 | 55,79 | 4 | 37,71 |
11 | Linda Larsell | Hastings | | | |
| SRS Hammarö | Cardento - Democritos | 0 | 55,79 | 4 | 49,81 |
12 | Niclas Haking | Korda Gold | | | |
| Fågelbro RK | Landlord - Gold Löwe | 0 | 67,58 | 10 | 72,38 |
13 | Per Melin | Joyride II | | | |
| Ekenryttarna | Electro - Magini | 0 | 61,67 | Ute. | |
13 | Pär Hopman | Zaragata Xx | | | |
| Karlskoga RK | Spectacular Tide - Diaglyphard | 0 | 59,60 | Ute. | |
15 | Melinda Pedersen | First Lady 138 | | | |
| Norge | Frulingsbote - Brast | 4 | 38,72 | | |
16 | Linus Gustafsson | Riddarsporre | | | |
| Åmåls Ridklubb | Quite Easy - Utrillo | 4 | 57,41 | | |
17 | Sara Sjödin | Ros-Anne | | | |
| Hamre Ridklubb | Turban Rose SF - Feliciano | 4 | 57,92 | | |
18 | Linn Backlund | Think Twice Z | | | |
| Linköpings FK | Triomphe De Muze - Luke Loke R | 4 | 58,87 | | |
19 | Carolina Karlsson | Hotmail | | | |
| SRS Hammarö | Cardento - Herkules | 4 | 59,32 | | |
20 | Marlene Dahlbeck | Mackenzie | | | |
| Arvika Ridklubb | Mowgli 637 - Mosquito | 4 | 66,58 | | |
21 | Elin Söderqvist | Harena | | | |
| Sörmons RK | Vivaldi - Cyrano | 4 | 66,67 | | |
22 | Linda Larsell | Sang Thip | | | |
| SRS Hammarö | Landlord - Mowgli | 5 | 74,31 | | |
23 | Lotte Elders | Figaro | | | |
| Norge | fontaine - Hubertus | 8 | 44,74 | | |
24 | Maria Wallner | Quiet Riot | | | |
| RK Kumla | Quite Easy - Cortez | 8 | 59,20 | | |
24 | Emelie Mäntynen | Hilton | | | |
| Skogslottens RF | Robin Z - Corawice | 8 | 59,20 | | |
26 | Viktoria Olsson | Chamberlain | | | |
| Christinehamns RK | Goldlöwe - Lombard | 8 | 59,27 | | |
27 | Per Melin | Beli Belac | | | |
| Ekenryttarna | Cardento - Marino | 8 | 60,23 | | |
28 | Elinor Artursson | Casanova | | | |
| Skogslottens RF | Bror Bally - Radautz | 8 | 64,63 | | |
29 | Lotte Elders | Fiona | | | |
| Norge | Granit - Lansiär | 9 | 75,50 | | |
30 | Malin Henlöv | Muzze del Mar | | | |
| Södertälje RK | Cortez - Marramas | Ute. | | | |
30 | Lina Björneseth | Boxster | | | |
| Kils RF | | Ute. | | | |
30 | Johanna Larsson | Minolta | | | |
| Rudskogens RF | Harper - Mat | Ute. | | | |
30 | Therese Larsson | Alicia | | | |
| Torsby Ridklubb | Landlord - Maraton | Ute. | | | |
|
till toppen |
Klass 8 - Hoppning 1.20 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A |
98 anmälda, 88 startande, 22 till final |
Premier |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Antonia Lönberg | Marica | 800,00 kr | | |
| Djursholms RK | Pentagon - Magini | 0 | 57,05 | 0 | 27,89 |
2 | Sara Nytorp | Edelwaiz | 500,00 kr | | |
| Kumla Ridklubb | Electro - Mowgli | 0 | 59,48 | 0 | 28,12 |
3 | Alexandra Björklund | Top Gun | 300,00 kr | | |
| Djursholms RK | Son of a Gun xx - Ben Hur | 0 | 57,54 | 0 | 28,72 |
4 | Sara Westbeck | Careful | 140,00 kr | | |
| Östra Sörmlands L | Corall - Alpen Fürst | 0 | 60,52 | 0 | 32,68 |
5 | Emelie Lundholm | Amazing Grace | 140,00 kr | | |
| Kumla Ridklubb | Cortez - Labrador | 0 | 61,75 | 0 | 34,88 |
6 | Tonje Nielsen | Nickie Du Beridier | 140,00 kr | | |
| Norge | Nithard - Calando II | 0 | 61,56 | 0 | 35,78 |
7 | Andrew Settli | Sarino | 140,00 kr | | |
| Stora Lundby RK | Larino - Le mexico | 0 | 61,03 | 0 | 36,22 |
7 | Sara Winther | Polyda | 140,00 kr | | |
| Avesta Ridklubb | Polydox - Zelhem | 0 | 65,41 | 0 | 36,22 |
9 | Sandra Björneland | Rondine S | 140,00 kr | | |
| Nääs RF | Quite Easy - Turban Rose | 0 | 60,62 | 0 | 36,65 |
10 | Niklas Jonsson | Calypso | 140,00 kr | | |
| Örebro FK | Cortus - Dammen | 0 | 63,94 | 0 | 36,69 |
11 | Sara Sjödin | Ros-Anne | 140,00 kr | | |
| Hamre Ridklubb | Turban Rose SF - Feliciano | 0 | 59,25 | 0 | 38,34 |
12 | Katarina Bonde | Rebel Max | 140,00 kr | | |
| Katrinedals RF | Rebel Z - Maximus | 0 | 67,16 | 0 | 39,85 |
13 | Elin Koppfeldt | Basilika af Hagalund | 140,00 kr | | |
| RK Kumla | Quite Easy - Robin Z | 0 | 64,04 | 0 | 41,59 |
14 | Linda Kristin Hanssen | Cordial CS | 140,00 kr | | |
| Norge | Cardento - Calinero | 0 | 65,82 | 0 | 41,61 |
15 | Linda Larsell | Hastings | 140,00 kr | | |
| SRS Hammarö | Cardento - Democritos | 0 | 63,28 | 0 | 42,22 |
16 | Susanne Sontag | Carisma | 140,00 kr | | |
| Valåsens RS | Cardento - Okänd | 0 | 64,57 | 0 | 42,94 |
17 | Kaspar Hållsten | Cobarna | 140,00 kr | | |
| Wisby Ridklubb | Corrado - Barnaul | 0 | 60,98 | 4 | 28,22 |
18 | Josefine Freij | Cazador M | 140,00 kr | | |
| Göta RF | Cortez - Garibaldi | 0 | 61,02 | 4 | 32,50 |
19 | Åsa Frändberg | Kingston | 140,00 kr | | |
| Östra Sörmlands L | King Marco - Dragon | 0 | 62,79 | 4 | 33,40 |
20 | Malin Isaksson | Alicia M | 140,00 kr | | |
| Team Aspvik RK | Come Back II - Mowgli | 0 | 56,70 | 4 | 33,47 |
21 | Olivia Kjessler | Caipirinha | 140,00 kr | | |
| Jump Club RSF | Lordanos - Acobat 11 | 0 | 62,67 | 4 | 34,51 |
22 | Sara Westbeck | Koriander | 140,00 kr | | |
| Östra Sörmlands L | Cardento - Utrillo | 0 | 62,89 | 4 | 36,56 |
|
23 | Åsa Frändberg | Ventoux Van De Hooghoeve | | | |
| Östra Sörmlands L | Darco - Lys de Darmen | 0 | 61,26 | 4 | 36,86 |
24 | Christina Sjöström | Mona Lisa Lyngriis | | | |
| SRS Hammarö | Carano - Coriander | 0 | 58,32 | 4 | 38,00 |
25 | Alexandra Kåberg | Uno | | | |
| Rudskogens RF | Navarone - Hattrick | 0 | 62,05 | 4 | 38,20 |
26 | Penny RobertsonPearce | Ginger | | | |
| Enköpings Näs R | Graf Grannus - Akut | 0 | 65,20 | 4 | 38,22 |
27 | Stina Lillje | Evolution H | | | |
| Strömsholms RSF | Elmshorn - Everest | 0 | 62,33 | 4 | 38,29 |
28 | Ann Liwing | Caricciola G | | | |
| Östra Sörmlands L | | 0 | 60,75 | 4 | 39,49 |
29 | Malin Petersson | R.Termie.B | | | |
| Folkungabygden | Kigali - Joost | 0 | 52,97 | 4 | 39,56 |
30 | Linn Backlund | Think Twice Z | | | |
| Linköpings FK | Triomphe De Muze - Luke Loke R | 0 | 62,88 | 4 | 40,75 |
31 | Jennie Rehnberg | Chezter | | | |
| SRS Hammarö | Cortez - Elfenspuk | 0 | 67,80 | 4 | 40,76 |
32 | Niclas Haking | Scarlett | | | |
| Fågelbro RK | Lucky Light - Roderik | 0 | 68,00 | 5 | 47,03 |
33 | Linn Karlsson | Felicia | | | |
| Linköpings FK | Feliciano - Electro | 0 | 63,44 | 8 | 36,84 |
34 | Linda Kristin Hanssen | Perseus 31 | | | |
| Norge | Pilot - Grandios | 0 | 66,30 | 8 | 42,96 |
35 | Lina Johansson | High Unique | | | |
| Rudskogens RF | New Balance - Sandro z | 0 | 61,44 | 10 | 50,41 |
36 | CarlJohan Elofsson | Rockzita | | | |
| Kungsbacka RK | Rocky - Herkules | 0 | 60,36 | 12 | 34,96 |
37 | Anette Torkilsrud | Quinzy Pilgård | | | |
| Norge | Quite Easy - Quidam de Revel | 0 | 61,93 | 17 | 47,85 |
38 | Izabelle Kursinski | Marco Luxe | | | |
| Mjölby Ridklubb | Irco Marco - Labrador | 4 | 58,94 | | |
39 | Josefine Freij | Puzzel | | | |
| Göta RF | Sherwood - Lemon xx | 4 | 59,56 | | |
40 | Emelie Larsson | Turbine | | | |
| Avesta Ridklubb | Turban Rose - Ciceron | 4 | 60,44 | | |
41 | Linus Gustafsson | Riddarsporre | | | |
| Åmåls Ridklubb | Quite Easy - Utrillo | 4 | 60,97 | | |
42 | Bobo Fuchs | Bacchuz | | | |
| Hamre Ridklubb | Cortez - Irco Marco | 4 | 61,75 | | |
43 | Kristin Andersson | Calypzo | | | |
| Skaraortens RF | Castor - Irco Marco | 4 | 62,66 | | |
44 | Per Melin | Beli Belac | | | |
| Ekenryttarna | Cardento - Marino | 4 | 63,91 | | |
45 | Hege Nilsen | Rodeo II | | | |
| Norge | Roderik - Landgraf | 4 | 64,17 | | |
46 | Johanna Ranö | Robin | | | |
| Vänersborgs RF | okänd | 4 | 64,34 | | |
47 | Terese Björklund | Cordzyla | | | |
| Avesta Ridklubb | Acacio - Romeo | 4 | 64,37 | | |
48 | Hedda Hagen | Finally | | | |
| Norge | | 4 | 64,81 | | |
49 | Viktoria Jinnestrand | Benjy van´t Lozerhof | | | |
| Örebro FK | Kashmir van Schuttershof - Lys de Darmen | 4 | 65,00 | | |
50 | Viktoria Jinnestrand | Babette | | | |
| Örebro FK | Poor Boy - Latano | 4 | 65,05 | | |
51 | Patricia Normark | Eldorado | | | |
| Kumla Ridklubb | Eighty Eight Keys - Hertigen | 4 | 65,70 | | |
52 | Elin Jansson | Calvin Klein | | | |
| Örebro FK | Little Q - Dragon | 4 | 65,88 | | |
53 | Stina Lillje | April Love 2 K | | | |
| Strömsholms RSF | Cortez - Wagner | 4 | 66,94 | | |
54 | Hedda Hagen | Laveran 6 | | | |
| Norge | Lamerto H | 5 | 68,63 | | |
55 | Charlotte Carlsson | Son of Diamonds | | | |
| Karlstads RK | King Henry - Miami Springs xx | 5 | 71,19 | | |
56 | Michelle Lerberg Elnan | Chandler | | | |
| Norge | Jeopardy - Roderik | 5 | 71,56 | | |
57 | Martina Riesel | Viva La Diva | | | |
| Djursholms RK | Cavalier - Darco | 8 | 57,03 | | |
58 | Ulrica Gellerstedt | Chamira | | | |
| SRS Hammarö | Campari M - Chagall | 8 | 60,94 | | |
59 | Hedda Hagen | Aleppo | | | |
| Norge | Ahorn - Nimmerdor | 9 | 71,09 | | |
60 | Sara Winther | Valiant | | | |
| Avesta Ridklubb | Pacific - Holland | 9 | 84,73 | | |
61 | Lotte Elders | Figaro | | | |
| Norge | fontaine - Hubertus | 12 | 58,35 | | |
62 | Per Melin | Joyride II | | | |
| Ekenryttarna | Electro - Magini | 12 | 63,24 | | |
63 | Sara Nytorp | Gladdy 5 | | | |
| Kumla Ridklubb | Fleurop - Dottore | 12 | 66,03 | | |
64 | Linn Holm | Contendra | | | |
| SRS Hammarö | Contender - Calando I | 12 | 67,48 | | |
65 | Elin Söderqvist | Harena | | | |
| Sörmons RK | Vivaldi - Cyrano | 14 | 73,53 | | |
66 | Elinor Artursson | Casanova | | | |
| Skogslottens RF | Bror Bally - Radautz | 14 | 75,50 | | |
67 | Nathali Hagström | Serenate B | | | |
| Strömsholms RSF | Navarone - Joost | 14 | 91,68 | | |
68 | Viktoria Olsson | Chamberlain | | | |
| Christinehamns RK | Goldlöwe - Lombard | 22 | 75,04 | | |
69 | Anette Torkilsrud | Edelgaards Castello | | | |
| Norge | Caretino | Ute. | | | |
69 | Linn Holm | Viola | | | |
| SRS Hammarö | Fuego Du Prelet - Burggraaf | Ute. | | | |
69 | Lotte Elders | Fiona | | | |
| Norge | Granit - Lansiär | Ute. | | | |
69 | Jenny Kristoffersson | Filippa Phelomine | | | |
| Arvika Ridklubb | Feliciano - Gaston | Ute. | | | |
69 | Evelina Olausen | Kito du Chatelier | | | |
| Örebro FK | Caloubet du Bois - Papyrus de Chivre | Ute. | | | |
69 | Marlene Dahlbeck | Mackenzie | | | |
| Arvika Ridklubb | Mowgli 637 - Mosquito | Ute. | | | |
69 | Emelie Mäntynen | Hilton | | | |
| Skogslottens RF | Robin Z - Corawice | Ute. | | | |
69 | Wenche Lihv | Marquis | | | |
| Karlstads RK | Marco Mitras - Magini | Ute. | | | |
69 | Therese Larsson | Alicia | | | |
| Torsby Ridklubb | Landlord - Maraton | Ute. | | | |
69 | Louise Engkvist | Quite Happy | | | |
| Skråmsta CR | Quite Easy - Cavalotti | Ute. | | | |
69 | Josefin Hansen | Citadelle | | | |
| Uddevalla RF | Chess - Ciceron | Ute. | | | |
69 | Julia Johansson | Beaulando | | | |
| Ekenässjöns HSK | Sire Major de la Cour - Saygon | Ute. | | | |
69 | Jennie Åkerlund | Caramba | | | |
| Avesta Ridklubb | Cardento - Magini | Ute. | | | |
69 | Matilda Norling | Becans Gold | | | |
| Aros RS | Kildalton Gold - Slyguff Hero | Ute. | | | |
69 | Mathilda Mäntynen | Vilja | | | |
| Skogslottens RF | Acacio - Okänd | Ute. | | | |
69 | Carolina Karlsson | Hotmail | | | |
| SRS Hammarö | Cardento - Herkules | Ute. | | | |
69 | Johanna Jonsson | My Whoopie Joy | | | |
| Skogslottens RF | Cortus - Freimoor | Ute. | | | |
69 | Kim ÖstergrenUjvary | Stornello | | | |
| SRS Hammarö | Okänd | Ute. | | | |
69 | Melinda Pedersen | First Lady 138 | | | |
| Norge | Frulingsbote - Brast | Ute. | | | |
69 | Linn Jonsson | J-LO | | | |
| Nääs RF | Calido I - Lux Z | Ute. | | | |
|
till toppen |
Klass 8 - Hoppning 1.20 bed. A Avd. B |
38 anmälda, 32 startande, 8 till final |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Linda Andersson | Romanze | | |
| Örebro FK | Recaro - Argentan | 0 | 75,07 |
1 | Josefin Hansen | V. Ramaika | | |
| Uddevalla RF | Corland - Voltaire | 0 | 62,69 |
1 | Emma Eriksson | Filippa K | | |
| Nuntorp HSK | Feliciano - Mowgli | 0 | 79,07 |
1 | Stina Lillje | Zahara S | | |
| Strömsholms RSF | Cardento - Zinsky xx | 0 | 78,95 |
1 | Sara Nytorp | Whiskey | | |
| Kumla Ridklubb | Royal Bravour - Ahorn | 0 | 78,97 |
1 | Linda Kristin Hanssen | Action Delight Z | | |
| Norge | Action Hero - Contender | 0 | 67,88 |
1 | Erik Berggren | Gandalf | | |
| Stora Ekeby RK | Robin Z - Voltaire | 0 | 78,03 |
1 | Marcus Olsson | Camona Ö | | |
| Sollentuna RK | Camaro M - Walör | 0 | 76,61 |
1 | Malin Åkerberg | Violet Valley | | |
| Örebro FK | Sir Caletto - Irco Marco | 0 | 84,28 |
1 | Andrew Settli | Chilavert | | |
| Stora Lundby RK | Cardento - Robin Z | 0 | 77,48 |
1 | Sandra Hermansson | Norma | | |
| Avesta Ridklubb | Non Stop R - Maraton | 0 | 70,97 |
1 | Malin Brostorp | Salt´n Pepper | | |
| Märsta Ridklubb | Cortez - Diamonds Are Trumphs | 0 | 73,93 |
1 | Jein Falk | Variant | | |
| Vikbolandets RF | Heartbreaker - Burggraaf | 0 | 75,58 |
1 | Stina Lillje | Maxi Clay | | |
| Strömsholms RSF | Magini - Dragon | 0 | 78,34 |
1 | Alexandra Björklund | Lara | | |
| Djursholms RK | Quick Star - Cardento | 0 | 81,25 |
1 | Erik Berggren | Aragorn | | |
| Stora Ekeby RK | Cardento - Irco Marco | 0 | 81,78 |
1 | Stina Lillje | Cozmoz | | |
| Strömsholms RSF | Cardento - Strauss | 0 | 78,69 |
|
18 | Stina Lillje | Wicky KW | | |
| Strömsholms RSF | Indoctro - Emilion | 4 | 80,87 |
18 | Ann Liwing | Obi Wan Kenobi W | | |
| Östra Sörmlands L | Sir Caletto - Lucky light | 4 | 81,97 |
18 | Anna Möllberg | My Way | | |
| SRS Hammarö | Emmerton - Partisan | 4 | 67,25 |
18 | Maria Norlin | Gakenda | | |
| Hamre Ridklubb | Szkopul - Ralmé Z | 4 | 75,46 |
18 | Pär Hopman | Zaragata Xx | | |
| Karlskoga RK | Spectacular Tide - Diaglyphard | 4 | 78,40 |
18 | Linda Andersson | Contendra Van De Zuuthoeve | | |
| Örebro FK | Contendro - Landor S | 4 | 81,01 |
18 | Emma Eriksson | Java Kvarnås | | |
| Nuntorp HSK | Cardento - Chapman | 4 | 79,95 |
18 | Malin Åkerberg | Charmör | | |
| Örebro FK | Cortez - Diaghlyhard xx | 4 | 82,58 |
26 | Anna Elfsten | Ciska De Toxandria | | |
| Kumla Ridklubb | Up To Date - Elcaro | 7 | 95,68 |
26 | Sara Nytorp | Divino Ek | | |
| Kumla Ridklubb | Orlando - Gratianus | 7 | 95,19 |
28 | Alexandra Björklund | Grey Sun | | |
| Djursholms RK | Roderik - Tasano | 8 | 77,81 |
28 | Helena Gustavsson | Quite a Nice Guy | | |
| Trossnäs FK | Quite Easy - Ciceron | 8 | 72,82 |
28 | Josefin Hansen | Nobell | | |
| Uddevalla RF | Nupilot - Stanford | 8 | 76,68 |
31 | Stina Lillje | Lucidor | | |
| Strömsholms RSF | Landor S - Lucky Light | 9 | 88,72 |
32 | Niklas Jonsson | Caral | | |
| Örebro FK | casir ask - rebel z | 27 | 127,25 |
|
till toppen |
Klass 7 - Hoppning 1.30 bed. A:0 Avd. A |
99 anmälda, 88 startande, 22 placerade |
Premier |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Maria Norlin | O-Fel-I-Anne | 1 200,00 kr | |
| Hamre Ridklubb | Feliciano - Bordeaux | 0 | 57,28 |
2 | Viktor Melin | Sydney E.T | 700,00 kr | |
| Ekenryttarna | So What - Cortez | 0 | 58,10 |
3 | Elin Jansson | Rousseau | 500,00 kr | |
| Örebro FK | Romano - Modesto | 0 | 59,43 |
4 | Josefin Hansen | Garthon | 300,00 kr | |
| Uddevalla RF | Garibaldi - Gont | 0 | 59,68 |
5 | Malin Brostorp | Chantelle | 150,00 kr | |
| Märsta Ridklubb | Cortez - Diamonds Are Trumps | 0 | 60,38 |
6 | Josefin Emteryd | Frisholts Cladius | 150,00 kr | |
| Södertälje RK | Claudio - Maximus | 0 | 61,00 |
7 | Elin Jansson | Innishmore | 150,00 kr | |
| Örebro FK | Irco Mena - King of Diamonds | 0 | 62,11 |
8 | Kaspar Hållsten | LEON | 150,00 kr | |
| Wisby Ridklubb | Landor S - Wrandenburger | 0 | 64,39 |
9 | Maria Norlin | Scoop | 150,00 kr | |
| Hamre Ridklubb | Szkopul - Umido | 0 | 66,90 |
10 | Maria Sundin | Charming Boy 29 | 150,00 kr | |
| Drevinge RS | Cor de la Bryere - Landmeister | 0 | 69,21 |
11 | Stina Lillje | Evolution H | 150,00 kr | |
| Strömsholms RSF | Elmshorn - Everest | 0 | 69,38 |
12 | Andrew Settli | Canon | 150,00 kr | |
| Stora Lundby RK | Cortus - Fröhlich | 0 | 72,50 |
13 | Viktoria Jinnestrand | Babette | 150,00 kr | |
| Örebro FK | Poor Boy - Latano | 0 | 73,37 |
14 | Tonje Nielsen | Nickie Du Beridier | 150,00 kr | |
| Norge | Nithard - Calando II | 0 | 73,76 |
15 | Andrew Settli | Sangria | 150,00 kr | |
| Stora Lundby RK | Wellington - Landwind II | 0 | 76,54 |
16 | Linn Jonsson | Acoreen | 150,00 kr | |
| Nääs RF | Acorado - Silvester | 0 | 76,85 |
17 | Stina Lillje | Thelma | 150,00 kr | |
| Strömsholms RSF | Quite Easy - Napoleon | 0 | 80,89 |
18 | Anna Erixon | Caprifol | 150,00 kr | |
| RK Kumla | Magini - Raff | 4 | 56,44 |
19 | Julia Johansson | Pablo Picasso B | 150,00 kr | |
| Ekenässjöns HSK | Pablo | 4 | 57,94 |
20 | Josefine Jonsson | Pauline | 150,00 kr | |
| Skogslottens RF | Electro - Flamingo | 4 | 58,18 |
21 | Emeli Emteryd | Starlight Tagegården | 150,00 kr | |
| Södertälje RK | Lucky Light - Schweden Gruss | 4 | 58,68 |
22 | Viktor Melin | Mac Cloud | 150,00 kr | |
| Ekenryttarna | Indoctro - Zeno | 4 | 59,12 |
|
23 | Nica Wachtmeister | Summer Quest | | |
| Troentorps RK | Feliciano - Any Questions | 4 | 59,21 |
24 | Martina Nyman | Milford | | |
| Skästa RC | Irco Marco - King Cavalier xx | 4 | 61,72 |
25 | Izabelle Kursinski | Marco Luxe | | |
| Mjölby Ridklubb | Irco Marco - Labrador | 4 | 62,24 |
26 | Ann Liwing | Jaqueline | | |
| Östra Sörmlands L | Electro - Herkules | 4 | 63,08 |
27 | Jenny Johansson | Wednesdays Suprice | | |
| Djursholms RK | Cardento - Magini | 4 | 63,49 |
28 | Antonia Lönberg | Leonardo MB | | |
| Djursholms RK | Lasandos - Domspatz | 4 | 64,41 |
29 | Josefin Hansen | Canan Z | | |
| Uddevalla RF | Canabis Z - Duc de Moyon Z | 4 | 64,94 |
30 | Denise Svensson | Nortana | | |
| Kungsbacka RK | Norton L - Rodney | 4 | 65,44 |
31 | Katarina Bonde | Rebel Max | | |
| Katrinedals RF | Rebel Z - Maximus | 4 | 65,52 |
32 | Maria Sundin | Comtesse X | | |
| Drevinge RS | Capitol - Grandeur | 4 | 65,68 |
33 | Jessica Boman | Tamarix | | |
| Varbergs RK | Indoctro - Formateur | 4 | 66,32 |
34 | Pernilla NymanMattsson | Marcos Hot Shot | | |
| SRS Hammarö | Irco Marco - Nepal | 4 | 66,55 |
35 | Denise Svensson | Maurits GS | | |
| Kungsbacka RK | Habsburg - Cadmus | 4 | 67,42 |
36 | Madeleine Westlund | Topas van de Zeept | | |
| Djursholms RK | Argus - Major de la Cour | 4 | 67,81 |
37 | Antonia Lönberg | Lasagne | | |
| Djursholms RK | lasandos - furidant | 4 | 68,96 |
38 | Emelie Larsson | Turbine | | |
| Avesta Ridklubb | Turban Rose - Ciceron | 4 | 69,08 |
39 | Josefin Hansen | Citadelle | | |
| Uddevalla RF | Chess - Ciceron | 4 | 69,37 |
40 | Anna Florin | Sisi | | |
| Team Aspvik RK | Le Vainqueur - Wolfgang | 4 | 70,00 |
40 | Olivia Kjessler | Caipirinha | | |
| Jump Club RSF | Lordanos - Acobat 11 | 4 | 70,00 |
42 | Johanna Jonsson | Azzaro van de Heffinck | | |
| Skogslottens RF | Little Rock - Vert et Rouge | 4 | 70,21 |
43 | Therese Nyman | Lagana | | |
| Salaortens RF | Lasandos - Midas | 4 | 70,76 |
44 | Emelie Lundholm | Greyline | | |
| Kumla Ridklubb | Aerline H - Mowgli | 4 | 71,36 |
45 | Åsa Frändberg | Kingston | | |
| Östra Sörmlands L | King Marco - Dragon | 4 | 72,29 |
46 | Eva Seppänen | Aurora | | |
| Södertälje RK | Campari M - Naturel | 4 | 72,92 |
47 | Andrew Settli | Sarino | | |
| Stora Lundby RK | Larino - Le mexico | 4 | 73,02 |
48 | Martina Nyman | La Enja | | |
| Skästa RC | Landlord - Alpen Fürst | 4 | 73,64 |
49 | Malin Åkerberg | Cascabel HH | | |
| Örebro FK | Cardento - Teaspoon xx | 4 | 73,94 |
50 | Johanna Ranö | Robin | | |
| Vänersborgs RF | okänd | 4 | 76,63 |
51 | Alexandra Kåberg | Uno | | |
| Rudskogens RF | Navarone - Hattrick | 4 | 78,11 |
52 | Alexandra Björklund | Top Gun | | |
| Djursholms RK | Son of a Gun xx - Ben Hur | 4 | 78,95 |
53 | Johanna Jonsson | Joey | | |
| Skogslottens RF | Testarossa - Jovial | 8 | 59,53 |
54 | Bobo Fuchs | Double Trouble W | | |
| Hamre Ridklubb | Cortez - Irco Marco | 8 | 61,46 |
55 | Therese Nyman | Lutricia Mc Neal | | |
| Salaortens RF | Looping - Landlord | 8 | 61,97 |
56 | Sara Brink | Isolex | | |
| Vikbolandets RF | Irco Mena - King of Diamonds | 8 | 62,55 |
57 | Malin Isaksson | Alicia M | | |
| Team Aspvik RK | Come Back II - Mowgli | 8 | 63,31 |
58 | Eva Danielsson | High Tech | | |
| Nora RSF | New Balance - Cortez | 8 | 64,92 |
59 | Matilda Norling | Theonlywayisup | | |
| Aros RS | So What - Almeto Z | 8 | 66,18 |
60 | Niklas Jonsson | Calypso | | |
| Örebro FK | Cortus - Dammen | 8 | 67,11 |
61 | Viktoria Jinnestrand | Benjy van´t Lozerhof | | |
| Örebro FK | Kashmir van Schuttershof - Lys de Darmen | 8 | 68,85 |
62 | Jessica Päivinen | Mantovani | | |
| Grevagårdens RF | Manfield - Nocturne | 8 | 71,42 |
63 | Emeli Emteryd | Quix | | |
| Södertälje RK | Quick Star - Simply | 8 | 72,54 |
64 | Märta ElanderWisten | Wanda de Saint Pierre | | |
| Varbergs RK | Bon Ami - Romeo | 8 | 73,90 |
65 | Kristin Andersson | Calypzo | | |
| Skaraortens RF | Castor - Irco Marco | 8 | 74,93 |
66 | Sandra Björneland | Rondine S | | |
| Nääs RF | Quite Easy - Turban Rose | 8 | 77,41 |
67 | Eva Danielsson | Condendor 2 | | |
| Nora RSF | Contendro - Landor S | 8 | 77,51 |
68 | Elin Jansson | Quite Wild | | |
| Örebro FK | Quite Easy - Modesto | 8 | 77,92 |
69 | Hedda Hagen | Aleppo | | |
| Norge | Ahorn - Nimmerdor | 9 | 87,91 |
70 | Terese Svedlund | Urban Hero T | | |
| Hamre Ridklubb | Manhattan - Silvio II | 11 | 96,31 |
71 | Alexandra Eriksson | Cosina | | |
| Onsala RF | Cosinus B - Graphit | 12 | 63,77 |
72 | Antonia Lönberg | Marica | | |
| Djursholms RK | Pentagon - Magini | 12 | 64,74 |
73 | Joacim Eriksson | Verona | | |
| Onsala RF | Nabab de Reve - Forever | 12 | 65,19 |
74 | Antonia Lönberg | Kamtaro | | |
| Djursholms RK | Tamburin - Karakoll | 12 | 65,90 |
75 | Ann Liwing | Caricciola G | | |
| Östra Sörmlands L | | 12 | 67,20 |
76 | Eva Danielsson | Kimberly | | |
| Nora RSF | Cortez - Irco Marco | 12 | 74,89 |
77 | Ulrica Gellerstedt | Chamira | | |
| SRS Hammarö | Campari M - Chagall | 12 | 75,31 |
78 | Anette Torkilsrud | Quinzy Pilgård | | |
| Norge | Quite Easy - Quidam de Revel | 12 | 76,43 |
79 | Sara Nytorp | Gladdy 5 | | |
| Kumla Ridklubb | Fleurop - Dottore | 12 | 79,60 |
80 | Sara Westbeck | Careful | | |
| Östra Sörmlands L | Corall - Alpen Fürst | 12 | 83,10 |
81 | Åsa Frändberg | Ventoux Van De Hooghoeve | | |
| Östra Sörmlands L | Darco - Lys de Darmen | 13 | 89,06 |
82 | Hedda Hagen | Finally | | |
| Norge | | 13 | 103,40 |
83 | Martina Riesel | Turbo Henry | | |
| Djursholms RK | Lacroix - Amethist | 16 | 69,52 |
84 | Johanna Jonsson | My Whoopie Joy | | |
| Skogslottens RF | Cortus - Freimoor | 16 | 72,24 |
85 | Josefine Freij | Cazador M | | |
| Göta RF | Cortez - Garibaldi | 16 | 99,76 |
86 | Linn Holm | Niagara Des Monts | | |
| SRS Hammarö | Oberon Du Moulin - Narcos II | 20 | 84,02 |
87 | Maria Seppänen | Colombo 49 | | |
| Södertälje RK | Casaretto - Der Clou | Ute. | |
87 | Michelle Lerberg Elnan | Chandler | | |
| Norge | Jeopardy - Roderik | Ute. | |
|
till toppen |
Klass 6 - Hoppning 1.15 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A |
55 anmälda, 52 startande, 13 placerade |
Premier |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Malin Carlbäck | Piledals Jojo | 900,00 kr | | |
| Kumla Ridklubb | Feliciano - Urbino | 0 | 67,30 | 0 | 33,19 |
2 | Jennie Åkerlund | Caramba | 600,00 kr | | |
| Avesta Ridklubb | Cardento - Magini | 0 | 71,27 | 0 | 33,40 |
3 | Malin Carlbäck | Step for Fun | 400,00 kr | | |
| Kumla Ridklubb | Levantos II - Smooth Stepper xx | 0 | 70,99 | 0 | 34,95 |
4 | Terese Björklund | Cordzyla | 280,00 kr | | |
| Avesta Ridklubb | Acacio - Romeo | 0 | 73,69 | 0 | 36,84 |
5 | Kim ÖstergrenUjvary | Finezza | 280,00 kr | | |
| SRS Hammarö | Cortez - Urbino | 0 | 66,64 | 0 | 36,91 |
6 | Julia Johansson | Beaulando | 280,00 kr | | |
| Ekenässjöns HSK | Sire Major de la Cour - Saygon | 0 | 70,60 | 0 | 37,20 |
7 | Rebecca Jonsson | Åstratorps Mentor | 280,00 kr | | |
| Hammarö RF | Sturevallens Gentleman - Xandino | 0 | 71,81 | 0 | 39,00 |
8 | Emma Falk | Titania | 280,00 kr | | |
| Vikbolandets RF | Robin Z - Hickory | 0 | 74,17 | 0 | 39,07 |
9 | Mathilda Mäntynen | Vilja | 280,00 kr | | |
| Skogslottens RF | Acacio - Okänd | 0 | 67,44 | 0 | 41,94 |
10 | Charlotte Carlsson | Son of Diamonds | 280,00 kr | | |
| Karlstads RK | King Henry - Miami Springs xx | 0 | 70,28 | 0 | 42,94 |
11 | Jessica Backsell | Velazquez | 280,00 kr | | |
| Djursholms RK | Velusinus R - Nimmerdor | 0 | 64,50 | 0 | 43,43 |
12 | Maria Sundin | Landfee | 280,00 kr | | |
| Drevinge RS | Landgold - Grollus xx | 0 | 74,41 | 0 | 45,00 |
13 | Linn Backlund | Whasington | 280,00 kr | | |
| Linköpings FK | VDL Sheraton - Goodtimes | 0 | 72,24 | 0 | 53,64 |
|
14 | Niclas Haking | Korda Gold | | | |
| Fågelbro RK | Landlord - Gold Löwe | 0 | 80,12 | 0 | 53,74 |
15 | Amanda Kjellberg | Umay de Olympica | | | |
| Borlänge RS | Orame - Jus de Pomme | 0 | 85,48 | 0 | 53,76 |
16 | Frank Kutscher | Ilmax | | | |
| Åmåls Ridklubb | Malax - Len | 0 | 76,18 | 0 | 56,62 |
17 | Maria Carlbäck | Step by Step | | | |
| Kumla Ridklubb | Cortus - Smooth Stepper xx | 0 | 72,69 | 4 | 35,43 |
18 | CarlJohan Elofsson | Hot Life | | | |
| Kungsbacka RK | Lebus | 0 | 69,15 | 4 | 36,37 |
19 | Christina Sjöström | Mona Lisa Lyngriis | | | |
| SRS Hammarö | Carano - Coriander | 0 | 73,26 | 4 | 36,91 |
20 | Lina Johansson | High Unique | | | |
| Rudskogens RF | New Balance - Sandro z | 0 | 75,37 | 4 | 37,89 |
21 | Erica Eriksson | Magia | | | |
| Valåsens RS | Reval - Kontusz | 0 | 72,66 | 4 | 39,58 |
22 | Lena Nilsson | Rosanna | | | |
| Valåsens RS | Turban Rose - Marathon | 0 | 69,54 | 4 | 40,67 |
23 | Malin Petersson | R.Termie.B | | | |
| Folkungabygden | Kigali - Joost | 0 | 67,03 | 4 | 49,63 |
24 | Julia Leijon | Hot Angel MG | | | |
| Töreboda HK | Cortus - Cortez | 0 | 74,37 | 4 | 50,70 |
25 | Lotte Elders | Figaro | | | |
| Norge | fontaine - Hubertus | 0 | 67,69 | 4 | 52,79 |
26 | Josefine Freij | Puzzel | | | |
| Göta RF | Sherwood - Lemon xx | 0 | 71,06 | 8 | 38,85 |
27 | Marielle Clerissy | Corazon | | | |
| RK Kumla | Nadador - --- | 0 | 69,71 | 8 | 46,60 |
28 | Emma Wennerlund | Coralee | | | |
| Örebro FK | Cortus - Rinaldo | 0 | 73,04 | 8 | 50,66 |
29 | Melle Skärfstad | Carline X | | | |
| Hamre Ridklubb | Carnute - Landgraf | 0 | 75,78 | Ute. | |
29 | Josefin Larsson | Grandessa | | | |
| Rudskogens RF | Goodman - Gepard | 0 | 74,26 | Ute. | |
31 | Ruth Andersson | Pirelli | | | |
| Åmåls Ridklubb | Pinkus - Bergkristall | 4 | 63,46 | | |
32 | Matilda Norling | Becans Gold | | | |
| Aros RS | Kildalton Gold - Slyguff Hero | 4 | 65,27 | | |
33 | Patricia Normark | Eldorado | | | |
| Kumla Ridklubb | Eighty Eight Keys - Hertigen | 4 | 71,48 | | |
34 | Evelina Olausen | Kito du Chatelier | | | |
| Örebro FK | Caloubet du Bois - Papyrus de Chivre | 4 | 72,92 | | |
35 | Elinor Artursson | Casanova | | | |
| Skogslottens RF | Bror Bally - Radautz | 4 | 73,03 | | |
36 | Oskar Andersson | Ipanema | | | |
| Åmåls Ridklubb | Irco Mena - Robin Z | 4 | 73,49 | | |
37 | Melinda Pedersen | First Lady 138 | | | |
| Norge | Frulingsbote - Brast | 4 | 73,80 | | |
38 | Jennie Rehnberg | Chezter | | | |
| SRS Hammarö | Cortez - Elfenspuk | 4 | 75,30 | | |
40 | Linn Holm | Contendra | | | |
| SRS Hammarö | Contender - Calando I | 4 | 80,91 | | |
41 | Elin Söderqvist | Harena | | | |
| Sörmons RK | Vivaldi - Cyrano | 4 | 81,87 | | |
42 | Linus Gustafsson | Riddarsporre | | | |
| Åmåls Ridklubb | Quite Easy - Utrillo | 4 | 83,33 | | |
43 | Linn Jonsson | J-LO | | | |
| Nääs RF | Calido I - Lux Z | 4 | 87,04 | | |
44 | Christina Broqvist | Cerxez | | | |
| SRS Hammarö | Ceylon - Aladin Z | 5 | 88,12 | | |
45 | Alida Säflund | Wixi | | | |
| Kumla Ridklubb | Willibald - Gassendi | 6 | 93,35 | | |
46 | CarlJohan Elofsson | Araman | | | |
| Kungsbacka RK | Beach Boy - Hartung | 8 | 70,86 | | |
47 | Malin Henlöv | Muzze del Mar | | | |
| Södertälje RK | Cortez - Marramas | 8 | 79,74 | | |
48 | Lotte Elders | Fiona | | | |
| Norge | Granit - Lansiär | Ute. | | | |
48 | Jenny Kristoffersson | Filippa Phelomine | | | |
| Arvika Ridklubb | Feliciano - Gaston | Ute. | | | |
48 | Emelie Mäntynen | Hilton | | | |
| Skogslottens RF | Robin Z - Corawice | Ute. | | | |
48 | Carolina Karlsson | Hotmail | | | |
| SRS Hammarö | Cardento - Herkules | Ute. | | | |
48 | Linda Larsell | Hastings | | | |
| SRS Hammarö | Cardento - Democritos | Ute. | | | |
| Åsa Frändberg | Obi Wan Kenobi W | | | |
| Östra Sörmlands L | Sir Caletto - Lucky light | | | | |
|
till toppen |
Klass 5 - Hoppning 1.25 bed. A:0 Ackumulator Avd. A |
110 anmälda, 106 startande, 27 placerade |
Premier |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Klubb | Härstamning | Poäng | Tid |
1 | Jessica Boman | Tamarix | 1 400,00 kr | |
| Varbergs RK | Indoctro - Formateur | 54 | 48,58 |
2 | Tina Andersson | Thea | 800,00 kr | |
| SRS Hammarö | Jeopardy - Casanova | 54 | 53,99 |
3 | Malin Åkerberg | Cascabel HH | 600,00 kr | |
| Örebro FK | Cardento - Teaspoon xx | 54 | 54,12 |
4 | Viktoria Jinnestrand | Babette | 320,00 kr | |
| Örebro FK | Poor Boy - Latano | 54 | 54,15 |
5 | Emelie Hellkvist | Enjoy | 320,00 kr | |
| Rudskogens RF | Landlord - Electro | 54 | 54,79 |
6 | Malin Isaksson | Alicia M | 320,00 kr | |
| Team Aspvik RK | Come Back II - Mowgli | 54 | 55,62 |
7 | Viktoria Jinnestrand | Benjy van´t Lozerhof | 320,00 kr | |
| Örebro FK | Kashmir van Schuttershof - Lys de Darmen | 54 | 55,97 |
8 | Maria Sundin | Charming Boy 29 | 320,00 kr | |
| Drevinge RS | Cor de la Bryere - Landmeister | 54 | 56,83 |
9 | Linn Backlund | Think Twice Z | 320,00 kr | |
| Linköpings FK | Triomphe De Muze - Luke Loke R | 54 | 57,25 |
10 | Charlotte Carlsson | Son of Diamonds | 320,00 kr | |
| Karlstads RK | King Henry - Miami Springs xx | 54 | 59,31 |
11 | JanErik Johansson | Kadet | 320,00 kr | |
| Björneröd RKS | Naturel - Swap | 54 | 60,05 |
12 | Marcus Olsson | Camona Ö | 320,00 kr | |
| Sollentuna RK | Camaro M - Walör | 54 | 60,94 |
13 | Olivia Kjessler | Caipirinha | 320,00 kr | |
| Jump Club RSF | Lordanos - Acobat 11 | 54 | 61,97 |
14 | Ann Liwing | Caricciola G | 320,00 kr | |
| Östra Sörmlands L | | 54 | 63,28 |
15 | Per Melin | Beli Belac | 320,00 kr | |
| Ekenryttarna | Cardento - Marino | 54 | 64,76 |
16 | Hedda Hagen | Aleppo | 320,00 kr | |
| Norge | Ahorn - Nimmerdor | 54 | 68,49 |
17 | Linn Jonsson | Acoreen | 320,00 kr | |
| Nääs RF | Acorado - Silvester | 51 | 62,65 |
18 | Penny RobertsonPearce | Ginger | 320,00 kr | |
| Enköpings Näs R | Graf Grannus - Akut | 50 | 74,86 |
19 | Sara Nytorp | Edelwaiz | 320,00 kr | |
| Kumla Ridklubb | Electro - Mowgli | 49 | 51,30 |
20 | Emma Wennerlund | Coralee | 320,00 kr | |
| Örebro FK | Cortus - Rinaldo | 49 | 56,78 |
21 | Carina Gustafsson | Gambo | 320,00 kr | |
| Christinehamns RK | Garibaldi - Pik Trumpf | 49 | 58,90 |
22 | Sandra Björneland | Rondine S | 320,00 kr | |
| Nääs RF | Quite Easy - Turban Rose | 49 | 60,48 |
23 | CarlJohan Elofsson | Rockzita | 320,00 kr | |
| Kungsbacka RK | Rocky - Herkules | 49 | 63,82 |
24 | Martin Jarhäll | Telles Tresure | 320,00 kr | |
| Kumla Ridklubb | Kalypso - Silvio | 49 | 64,23 |
25 | Hedda Hagen | Finally | 320,00 kr | |
| Norge | | 49 | 66,07 |
26 | Anette Torkilsrud | Edelgaards Castello | 320,00 kr | |
| Norge | Caretino | 49 | 69,85 |
27 | Maria Carlbäck | Step by Step | 320,00 kr | |
| Kumla Ridklubb | Cortus - Smooth Stepper xx | 47 | 53,97 |
|
28 | Elin Jansson | Calvin Klein | | |
| Örebro FK | Little Q - Dragon | 47 | 55,09 |
29 | Åsa Frändberg | Ventoux Van De Hooghoeve | | |
| Östra Sörmlands L | Darco - Lys de Darmen | 47 | 56,30 |
30 | Terese Björklund | Cordzyla | | |
| Avesta Ridklubb | Acacio - Romeo | 47 | 59,39 |
31 | Emelie Johansson | Bally Thyme | | |
| Filipstads RK | Lasandos - Raldo Polo | 47 | 62,09 |
32 | Sara Sjödin | Ros-Anne | | |
| Hamre Ridklubb | Turban Rose SF - Feliciano | 46 | 57,35 |
33 | Antonia Lönberg | Marica | | |
| Djursholms RK | Pentagon - Magini | 45 | 58,06 |
34 | Ika LundhSnis | Quatre Mains | | |
| Uddevalla RF | Quidam de Revel - Cortez | 45 | 64,75 |
35 | Linn Karlsson | Felicia | | |
| Linköpings FK | Feliciano - Electro | 44 | 75,05 |
36 | Martina Riesel | Turbo Henry | | |
| Djursholms RK | Lacroix - Amethist | 43 | 55,60 |
37 | Martina Nyman | La Enja | | |
| Skästa RC | Landlord - Alpen Fürst | 43 | 57,06 |
38 | Ulrica Gellerstedt | Chamira | | |
| SRS Hammarö | Campari M - Chagall | 43 | 60,03 |
39 | Stina Lillje | April Love 2 K | | |
| Strömsholms RSF | Cortez - Wagner | 40 | 69,72 |
40 | Josefine Freij | Puzzel | | |
| Göta RF | Sherwood - Lemon xx | 40 | 78,24 |
41 | Johanna Jonsson | My Whoopie Joy | | |
| Skogslottens RF | Cortus - Freimoor | 39 | 58,61 |
42 | Hege Nilsen | Rodeo II | | |
| Norge | Roderik - Landgraf | 39 | 64,89 |
43 | Linn Holm | Niagara Des Monts | | |
| SRS Hammarö | Oberon Du Moulin - Narcos II | 39 | 71,87 |
44 | Linda Kristin Hanssen | Perseus 31 | | |
| Norge | Pilot - Grandios | 32 | 71,77 |
45 | Linn Holm | Contendra | | |
| SRS Hammarö | Contender - Calando I | 31 | 70,93 |
46 | Sara Nytorp | Gladdy 5 | | |
| Kumla Ridklubb | Fleurop - Dottore | 22 | 84,46 |
47 | Hedda Hagen | Laveran 6 | | |
| Norge | Lamerto H | 19 | 96,16 |
48 | Malin Carlbäck | Piledals Jojo | | |
| Kumla Ridklubb | Feliciano - Urbino | 18 | 46,35 |
49 | Malin Carlbäck | Step for Fun | | |
| Kumla Ridklubb | Levantos II - Smooth Stepper xx | 18 | 48,78 |
50 | Josefin Hansen | Citadelle | | |
| Uddevalla RF | Chess - Ciceron | 18 | 50,54 |
51 | Sara Winther | Polyda | | |
| Avesta Ridklubb | Polydox - Zelhem | 18 | 53,58 |
52 | Erica Eriksson | Magia | | |
| Valåsens RS | Reval - Kontusz | 18 | 54,77 |
53 | Denise Svensson | Maurits GS | | |
| Kungsbacka RK | Habsburg - Cadmus | 18 | 54,84 |
54 | Helena Tunon | Glitzy | | |
| Tierps RK | Cortus - Lombard | 18 | 55,14 |
55 | Lotte Elders | Figaro | | |
| Norge | fontaine - Hubertus | 18 | 56,01 |
56 | Maria Norlin | Grace | | |
| Hamre
Ridklubb | Cardento - Lombard | 18 | 57,00 |
57 | Antonia Lönberg | Kamtaro | | |
| Djursholms RK | Tamburin - Karakoll | 18 | 57,03 |
58 | Karin Fromell | Exakt | | |
| Enköpings RK | Exkurs - Cor de la Bryere | 18 | 57,80 |
59 | Terese Svedlund | Urban Hero T | | |
| Hamre Ridklubb | Manhattan - Silvio II | 18 | 58,07 |
60 | Emelie Öberg | Nettland | | |
| Nyköpings RS | Landlord - Robin Z | 18 | 58,43 |
61 | Zazza Skärfstad | Chivas Imperial | | |
| Hamre Ridklubb | Laurin - Rastell | 18 | 59,18 |
62 | Rebecca Jonsson | Åstratorps Mentor | | |
| Hammarö RF | Sturevallens Gentleman - Xandino | 18 | 61,55 |
63 | Elisabeth Palmersson | Cape Fear | | |
| Björneröd RKS | Cardento - Landlord | 18 | 61,88 |
64 | Jessica Backsell | Wright Or Wrong | | |
| Djursholms RK | Joker - okänd | 18 | 63,56 |
65 | Nathali Hagström | Serenate B | | |
| Strömsholms RSF | Navarone - Joost | 18 | 63,73 |
66 | Ida Fredriksson | Quintus Fabio | | |
| Djursholms RK | Quasi Roi - Ritual | 18 | 64,59 |
67 | AnnLouise Gustavsson | Comtess | | |
| Åmåls Ridklubb | Pomme Royal - Cortez | 18 | 65,80 |
68 | Pernilla Lundqvist | Libertys Vigilante | | |
| Christinehamns RK | Last Liberty - Maximus | 18 | 65,98 |
69 | Linn Jonsson | J-LO | | |
| Nääs RF | Calido I - Lux Z | 18 | 67,73 |
70 | Linda Kristin Hanssen | Cordial CS | | |
| Norge | Cardento - Calinero | 18 | 69,92 |
71 | Ann Liwing | Obi Wan Kenobi W | | |
| Östra Sörmlands L | Sir Caletto - Lucky light | 18 | 70,65 |
72 | Per Melin | Joyride II | | |
| Ekenryttarna | Electro - Magini | 17 | 64,34 |
73 | Maria Sundin | Comtesse X | | |
| Drevinge RS | Capitol - Grandeur | 15 | 54,96 |
74 | Melle Skärfstad | Carline X | | |
| Hamre Ridklubb | Carnute - Landgraf | 15 | 55,13 |
75 | Katarina Bonde | Rebel Max | | |
| Katrinedals RF | Rebel Z - Maximus | 15 | 57,96 |
76 | Izabelle Kursinski | Marco Luxe | | |
| Mjölby Ridklubb | Irco Marco - Labrador | 13 | 48,89 |
77 | Wenche Lihv | Marquis | | |
| Karlstads RK | Marco Mitras - Magini | 13 | 54,28 |
78 | Sara Brink | Isolex | | |
| Vikbolandets RF | Irco Mena - King of Diamonds | 13 | 56,12 |
79 | Therese Nyman | Lutricia Mc Neal | | |
| Salaortens RF | Looping - Landlord | 13 | 56,21 |
80 | Jennie Åkerlund | Caramba | | |
| Avesta Ridklubb | Cardento - Magini | 13 | 58,68 |
81 | Bobo Fuchs | Bacchuz | | |
| Hamre Ridklubb | Cortez - Irco Marco | 13 | 60,62 |
82 | Julia Leijon | Hot Angel MG | | |
| Töreboda HK | Cortus - Cortez | 13 | 70,76 |
83 | Ida Fredriksson | Spirit of Ectasy M | | |
| Djursholms RK | Concetto - Capitol II | 11 | 65,75 |
84 | JanErik Johansson | cookie | | |
| Björneröd RKS | | 10 | 61,00 |
85 | Christina Sjöström | Mona Lisa Lyngriis | | |
| SRS Hammarö | Carano - Coriander | 10 | 68,10 |
86 | Anette Torkilsrud | Quinzy Pilgård | | |
| Norge | Quite Easy - Quidam de Revel | 10 | 71,27 |
87 | Joacim Eriksson | Verona | | |
| Onsala RF | Nabab de Reve - Forever | 9 | 55,20 |
88 | Christina Broqvist | Cerxez | | |
| SRS Hammarö | Ceylon - Aladin Z | 9 | 61,64 |
89 | Cecilia Kindström | Carruby B Z | | |
| Örebro FK | Caretano Z - Cordano Z | 9 | 62,14 |
90 | Kaspar Hållsten | Quite Wild | | |
| Wisby Ridklubb | Quite Easy - Modesto | 9 | 66,20 |
91 | Josefine Jonsson | Pauline | | |
| Skogslottens RF | Electro - Flamingo | 8 | 65,68 |
92 | Kim ÖstergrenUjvary | Finezza | | |
| SRS Hammarö | Cortez - Urbino | 7 | 55,51 |
93 | Linus Lundkvist | Capiet | | |
| Vallentuna RK | Carano - Waldstern | 6 | 63,40 |
94 | Patricia Normark | Eldorado | | |
| Kumla Ridklubb | Eighty Eight Keys - Hertigen | 0 | 63,25 |
95 | Kaspar Hållsten | Cobarna | | |
| Wisby Ridklubb | Corrado - Barnaul | Ute. | |
95 | Jessica Backsell | Velazquez | | |
| Djursholms RK | Velusinus R - Nimmerdor | Ute. | |
95 | Emelie Lundholm | Amazing Grace | | |
| Kumla Ridklubb | Cortez - Labrador | Ute. | |
95 | Frank Kutscher | Iza | | |
| Åmåls Ridklubb | Levantos II - Ceylon | Ute. | |
95 | Sara Westbeck | Careful | | |
| Östra Sörmlands L | Corall - Alpen Fürst | Ute. | |
95 | Alida Säflund | Wixi | | |
| Kumla Ridklubb | Willibald - Gassendi | Ute. | |
95 | Melinda Pedersen | First Lady 138 | | |
| Norge | Frulingsbote - Brast | Ute. | |
95 | Marielle Clerissy | Corazon | | |
| RK Kumla | Nadador - --- | Ute. | |
95 | Moa Fredriksson | Mavrick Dica | | |
| Djursholms RK | Feo - Echo de Thurin | Ute. | |
95 | Michelle Lerberg Elnan | Chandler | | |
| Norge | Jeopardy - Roderik | Ute. | |
95 | Josefine Freij | Cazador M | | |
| Göta RF | Cortez - Garibaldi | Ute. | |
95 | Jessica Backsell | Orthencya van sint anneke | | |
| Djursholms RK | Glenridge - Lucky one | Ute. | |
|
till toppen |
Klass 5 - Hoppning 1.25 bed. A Avd. B |
24 anmälda, 23 startande, 6 placerade |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Josefin Hansen | V. Ramaika | | |
| Uddevalla RF | Corland - Voltaire | 0 | 65,49 |
1 | Stina Lillje | Wicky KW | | |
| Strömsholms RSF | Indoctro - Emilion | 0 | 73,49 |
1 | Amanda Landeblad | Darmen van de Zuuthoeve | | |
| Strömsholms RSF | Thunder van de Zuuthoeve - Leader M | 0 | 73,41 |
1 | Malin Brostorp | Salt´n Pepper | | |
| Märsta Ridklubb | Cortez - Diamonds Are Trumphs | 0 | 68,44 |
1 | Janni Pettersson | Zops La´core | | |
| Uddevalla RF | Solos Landtinus - Castro | 0 | 79,34 |
1 | Sandra Hermansson | Norma | | |
| Avesta Ridklubb | Non Stop R - Maraton | 0 | 64,13 |
1 | Maria Wallner | Quiet Riot | | |
| RK Kumla | Quite Easy - Cortez | 0 | 70,18 |
1 | Maria Norlin | Gakenda | | |
| Hamre Ridklubb | Szkopul - Ralmé Z | 0 | 68,10 |
1 | Anna Andersson | Easy Choise | | |
| Örebro FK | Quite Easy - Romano | 0 | 68,17 |
1 | Linn Holm | Viola | | |
| SRS Hammarö | Fuego Du Prelet - Burggraaf | 0 | 72,73 |
1 | Jein Falk | Variant | | |
| Vikbolandets RF | Heartbreaker - Burggraaf | 0 | 74,91 |
1 | Amanda Landeblad | Donegue v/h Kastanjehof | | |
| Strömsholms RSF | Thunder van de Zuuthoeve - Quito de Baussy | 0 | 72,90 |
|
13 | Anna Erixon | Amore | | |
| RK Kumla | All in One - Escudo I | 4 | 68,74 |
13 | Sara Nytorp | Divino Ek | | |
| Kumla Ridklubb | Orlando - Gratianus | 4 | 72,06 |
15 | Karin Fromell | Chimay | | |
| Enköpings RK | Cortez - Cardento | 8 | 69,70 |
15 | Helena Gustavsson | Quite a Nice Guy | | |
| Trossnäs FK | Quite Easy - Ciceron | 8 | 75,04 |
15 | Erik Berggren | Gandalf | | |
| Stora Ekeby RK | Robin Z - Voltaire | 8 | 69,64 |
15 | Linda Kristin Hanssen | Action Delight Z | | |
| Norge | Action Hero - Contender | 8 | 70,64 |
15 | Frank Kutscher | Coldplay | | |
| Åmåls Ridklubb | Compliment - Ulft | 8 | 80,40 |
15 | Stina Lillje | Lucidor | | |
| Strömsholms RSF | Landor S - Lucky Light | 8 | 73,77 |
21 | Linda Andersson | Contendra Van De Zuuthoeve | | |
| Örebro FK | Contendro - Landor S | 12 | 81,19 |
22 | Anna Elfsten | Ciska De Toxandria | | |
| Kumla Ridklubb | Up To Date - Elcaro | 26 | 105,31 |
23 | Anna Möllberg | My Way | | |
| SRS Hammarö | Emmerton - Partisan | Utg. | |
|
till toppen |
Klass 4 - Hoppning 1.35 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A |
102 anmälda, 95 startande, 24 placerade |
Premier |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Maria Norlin | O-Fel-I-Anne | 2 500,00 kr | | |
| Hamre Ridklubb | Feliciano - Bordeaux | 0 | 54,23 | 0 | 25,52 |
2 | Fredrik Gustafsson | Serenata La Silla | 1 300,00 kr | | |
| Grevagårdens RF | Lys de Darmen - Latano | 0 | 57,76 | 0 | 27,91 |
3 | Fredrik Gustafsson | Draco | 900,00 kr | | |
| Grevagårdens RF | Cardento - Caracas | 0 | 59,76 | 0 | 28,40 |
4 | Amanda Kjellberg | Kurage | 500,00 kr | | |
| Borlänge RS | Rivage du Poncel - Robin Z | 0 | 60,59 | 0 | 29,33 |
5 | Malin Åkerberg | Cascabel HH | 360,00 kr | | |
| Örebro FK | Cardento - Teaspoon xx | 0 | 61,32 | 0 | 29,66 |
6 | Anna Erixon | Caprifol | 360,00 kr | | |
| RK Kumla | Magini - Raff | 0 | 56,52 | 0 | 29,75 |
7 | Josefin Hansen | Garthon | 360,00 kr | | |
| Uddevalla RF | Garibaldi - Gont | 0 | 56,69 | 0 | 30,94 |
8 | Maria Sundin | Charming Boy 29 | 360,00 kr | | |
| Drevinge RS | Cor de la Bryere - Landmeister | 0 | 55,29 | 0 | 31,38 |
9 | Josefin Hansen | Chanel 230 | 360,00 kr | | |
| Uddevalla RF | Plaisir d`Amour - Contender | 0 | 55,83 | 0 | 32,87 |
10 | Emelie Larsson | Turbine | 360,00 kr | | |
| Avesta Ridklubb | Turban Rose - Ciceron | 0 | 54,40 | 0 | 33,53 |
11 | Janni Pettersson | Quincy Z | 360,00 kr | | |
| Uddevalla RF | Quick star - Cartago Z | 0 | 58,17 | 0 | 33,60 |
12 | Emelie Lundholm | Greyline | 360,00 kr | | |
| Kumla Ridklubb | Aerline H - Mowgli | 0 | 57,88 | 0 | 33,89 |
13 | Moa Fredriksson | Mavrick Dica | 360,00 kr | | |
| Djursholms RK | Feo - Echo de Thurin | 0 | 57,33 | 0 | 34,52 |
14 | Andrew Settli | Canon | 360,00 kr | | |
| Stora Lundby RK | Cortus - Fröhlich | 0 | 59,20 | 0 | 34,53 |
15 | Janina Ljungqvist | Carlyon | 360,00 kr | | |
| SRS Hammarö | Cortez - Maraton | 0 | 58,72 | 0 | 34,78 |
16 | Antonia Lönberg | Leonardo MB | 360,00 kr | | |
| Djursholms RK | Lasandos - Domspatz | 0 | 56,96 | 0 | 35,43 |
17 | Stina Lillje | Evolution H | 360,00 kr | | |
| Strömsholms RSF | Elmshorn - Everest | 0 | 58,39 | 0 | 35,65 |
18 | Ann Liwing | Jaqueline | 360,00 kr | | |
| Östra Sörmlands L | Electro - Herkules | 0 | 58,64 | 0 | 36,25 |
19 | Tina Andersson | Thea | 360,00 kr | | |
| SRS Hammarö | Jeopardy - Casanova | 0 | 60,84 | 0 | 36,85 |
20 | Stina Lillje | Zahara S | 360,00 kr | | |
| Strömsholms RSF | Cardento - Zinsky xx | 0 | 60,35 | 0 | 36,94 |
21 | Carina Gustafsson | Gambo | 360,00 kr | | |
| Christinehamns RK | Garibaldi - Pik Trumpf | 0 | 61,52 | 0 | 37,54 |
22 | Hedda Hagen | Aleppo | 360,00 kr | | |
| Norge | Ahorn - Nimmerdor | 0 | 62,09 | 0 | 43,12 |
23 | Eva Danielsson | High Tech | 360,00 kr | | |
| Nora RSF | New Balance - Cortez | 0 | 56,72 | 4 | 27,44 |
24 | Kaspar Hållsten | LEON | 360,00 kr | | |
| Wisby Ridklubb | Landor S - Wrandenburger | 0 | 54,76 | 4 | 31,46 |
|
25 | Denise Svensson | Nortana | | | |
| Kungsbacka RK | Norton L - Rodney | 0 | 58,18 | 4 | 31,58 |
26 | Kaspar Hållsten | Quite Wild | | | |
| Wisby Ridklubb | Quite Easy - Modesto | 0 | 58,06 | 4 | 32,99 |
27 | Therese Nyman | Lagana | | | |
| Salaortens RF | Lasandos - Midas | 0 | 55,20 | 4 | 33,33 |
28 | Jenny Johansson | Wednesdays Suprice | | | |
| Djursholms RK | Cardento - Magini | 0 | 54,07 | 4 | 33,63 |
29 | Andrew Settli | Sarino | | | |
| Stora Lundby RK | Larino - Le mexico | 0 | 57,02 | 4 | 34,14 |
30 | Jessica Päivinen | Mantovani | | | |
| Grevagårdens RF | Manfield - Nocturne | 0 | 56,05 | 4 | 35,23 |
31 | Nica Wachtmeister | Summer Quest | | | |
| Troentorps RK | Feliciano - Any Questions | 0 | 54,12 | 4 | 35,64 |
32 | Tonje Nielsen | Nickie Du Beridier | | | |
| Norge | Nithard - Calando II | 0 | 59,25 | 4 | 37,72 |
33 | Carolin Lund | Phlamenco 000 | | | |
| Kungälvs HSK | P.B Pablo - Remo | 0 | 59,07 | 4 | 47,23 |
34 | Märta ElanderWisten | Sunsolde | | | |
| Varbergs RK | Corland - Nimmerdor | 0 | 54,97 | 8 | 32,65 |
35 | Sanne Bergström | El Rossi | | | |
| Örebro FK | E King Hill - Pion | 0 | 60,96 | 8 | 32,90 |
36 | Eva Seppänen | Aurora | | | |
| Södertälje RK | Campari M - Naturel | 0 | 54,76 | 8 | 33,14 |
37 | Amanda Kjellberg | Donna Karan | | | |
| Borlänge RS | Feliciano - Flamingo | 0 | 61,15 | 8 | 34,52 |
38 | Anna Florin | Sisi | | | |
| Team Aspvik RK | Le Vainqueur - Wolfgang | 0 | 55,31 | 8 | 34,70 |
39 | Maria Norlin | Scoop | | | |
| Hamre Ridklubb | Szkopul - Umido | 0 | 57,37 | 8 | 36,27 |
40 | Antonia Lönberg | Lasagne | | | |
| Djursholms RK | lasandos - furidant | 0 | 58,70 | 8 | 38,17 |
41 | Åsa Frändberg | Kingston | | | |
| Östra Sörmlands L | King Marco - Dragon | 0 | 54,50 | 13 | 49,98 |
42 | Emelie Hellkvist | Enjoy | | | |
| Rudskogens RF | Landlord - Electro | 0 | 59,53 | 14 | 52,57 |
43 | Emma Eriksson | Filippa K | | | |
| Nuntorp HSK | Feliciano - Mowgli | 0 | 59,05 | Utg. | |
44 | Emeli Emteryd | Starlight Tagegården | | | |
| Södertälje RK | Lucky Light - Schweden Gruss | 4 | 54,41 | | |
45 | Sara Brink | Isolex | | | |
| Vikbolandets RF | Irco Mena - King of Diamonds | 4 | 56,27 | | |
46 | Emma Eriksson | Java Kvarnås | | | |
| Nuntorp HSK | Cardento - Chapman | 4 | 56,36 | | |
47 | Josefin Hansen | Canan Z | | | |
| Uddevalla RF | Canabis Z - Duc de Moyon Z | 4 | 56,45 | | |
47 | Julia Johansson | Pablo Picasso B | | | |
| Ekenässjöns HSK | Pablo | 4 | 56,45 | | |
49 | Viktor Melin | Mac Cloud | | | |
| Ekenryttarna | Indoctro - Zeno | 4 | 56,55 | | |
50 | Martina Riesel | Turbo Henry | | | |
| Djursholms RK | Lacroix - Amethist | 4 | 56,90 | | |
51 | Eva Danielsson | Condendor 2 | | | |
| Nora RSF | Contendro - Landor S | 4 | 57,10 | | |
52 | Marcus Olsson | Camona Ö | | | |
| Sollentuna RK | Camaro M - Walör | 4 | 57,18 | | |
53 | Martin Jarhäll | Telles Tresure | | | |
| Kumla Ridklubb | Kalypso - Silvio | 4 | 57,36 | | |
54 | Zazza Skärfstad | Mi Lady | | | |
| Hamre Ridklubb | Roderik - Marino | 4 | 57,38 | | |
55 | Pernilla NymanMattsson | Marcos Hot Shot | | | |
| SRS Hammarö | Irco Marco - Nepal | 4 | 57,74 | | |
56 | Malin Brostorp | Chantelle | | | |
| Märsta Ridklubb | Cortez - Diamonds Are Trumps | 4 | 57,81 | | |
57 | Elin Jansson | Innishmore | | | |
| Örebro FK | Irco Mena - King of Diamonds | 4 | 58,03 | | |
58 | Hege Nilsen | Rodeo II | | | |
| Norge | Roderik - Landgraf | 4 | 58,32 | | |
59 | Elin Koppfeldt | Basilika af Hagalund | | | |
| RK Kumla | Quite Easy - Robin Z | 4 | 58,84 | | |
60 | Viktor Melin | Sydney E.T | | | |
| Ekenryttarna | So What - Cortez | 4 | 59,05 | | |
61 | Stina Lillje | Maxi Clay | | | |
| Strömsholms RSF | Magini - Dragon | 4 | 59,17 | | |
62 | Josefin Emteryd | Frisholts Cladius | | | |
| Södertälje RK | Claudio - Maximus | 4 | 59,18 | | |
63 | Emelie Johansson | Bally Thyme | | | |
| Filipstads RK | Lasandos - Raldo Polo | 4 | 59,45 | | |
64 | Stina Lillje | Thelma | | | |
| Strömsholms RSF | Quite Easy - Napoleon | 4 | 59,81 | | |
65 | Ida Fredriksson | Spirit of Ectasy M | | | |
| Djursholms RK | Concetto - Capitol II | 4 | 61,35 | | |
66 | Ida Fredriksson | Quintus Fabio | | | |
| Djursholms RK | Quasi Roi - Ritual | 4 | 61,91 | | |
67 | Ann Liwing | Caricciola G | | | |
| Östra Sörmlands L | | 4 | 62,48 | | |
68 | Bobo Fuchs | Double Trouble W | | | |
| Hamre Ridklubb | Cortez - Irco Marco | 5 | 71,95 | | |
69 | Emeli Emteryd | Quix | | | |
| Södertälje RK | Quick Star - Simply | 6 | 76,32 | | |
70 | Andrew Settli | Sangria | | | |
| Stora Lundby RK | Wellington - Landwind II | 6 | 77,63 | | |
71 | JanErik Johansson | Kadet | | | |
| Björneröd RKS | Naturel - Swap | 7 | 79,09 | | |
72 | Maria Seppänen | Colombo 49 | | | |
| Södertälje RK | Casaretto - Der Clou | 7 | 79,93 | | |
73 | Josefine Jonsson | Pauline | | | |
| Skogslottens RF | Electro - Flamingo | 8 | 53,86 | | |
74 | Emelie Öberg | Nettland | | | |
| Nyköpings RS | Landlord - Robin Z | 8 | 55,13 | | |
75 | Madeleine Westlund | Topas van de Zeept | | | |
| Djursholms RK | Argus - Major de la Cour | 8 | 55,19 | | |
76 | Martina Nyman | Milford | | | |
| Skästa RC | Irco Marco - King Cavalier xx | 8 | 55,68 | | |
77 | Emelie Hecktor | El Grande Corazón | | | |
| Nuntorp HSK | Gran Corrado - Ritus | 8 | 56,05 | | |
78 | Maria Norlin | Grace | | | |
| Hamre Ridklubb | Cardento - Lombard | 8 | 56,27 | | |
79 | Therese Nyman | Lutricia Mc Neal | | | |
| Salaortens RF | Looping - Landlord | 8 | 57,74 | | |
80 | Elin Jansson | Rousseau | | | |
| Örebro FK | Romano - Modesto | 8 | 59,70 | | |
81 | Karin Fromell | Exakt | | | |
| Enköpings RK | Exkurs - Cor de la Bryere | 8 | 59,83 | | |
82 | Elisabeth Palmersson | Cape Fear | | | |
| Björneröd RKS | Cardento - Landlord | 8 | 60,07 | | |
83 | Malin Åkerberg | Violet Valley | | | |
| Örebro FK | Sir Caletto - Irco Marco | 8 | 62,44 | | |
84 | Helena Tunon | Glitzy | | | |
| Tierps RK | Cortus - Lombard | 12 | 53,23 | | |
85 | Matilda Norling | Theonlywayisup | | | |
| Aros RS | So What - Almeto Z | 12 | 58,25 | | |
86 | Eva Danielsson | Kimberly | | | |
| Nora RSF | Cortez - Irco Marco | 12 | 59,52 | | |
87 | JanErik Johansson | cookie | | | |
| Björneröd RKS | | 12 | 59,77 | | |
88 | Niclas Haking | Scarlett | | | |
| Fågelbro RK | Lucky Light - Roderik | 13 | 70,82 | | |
89 | Johanna Jonsson | Azzaro van de Heffinck | | | |
| Skogslottens RF | Little Rock - Vert et Rouge | 13 | 72,29 | | |
90 | Maria Sundin | Comtesse X | | | |
| Drevinge RS | Capitol - Grandeur | 13 | 72,77 | | |
91 | Cecilia Kindström | Carruby B Z | | | |
| Örebro FK | Caretano Z - Cordano Z | 16 | 59,85 | | |
92 | Antonia Lönberg | Kamtaro | | | |
| Djursholms RK | Tamburin - Karakoll | 16 | 66,59 | | |
93 | Alexandra Eriksson | Cosina | | | |
| Onsala RF | Cosinus B - Graphit | Ute. | | | |
93 | AnnLouise Gustavsson | Comtess | | | |
| Åmåls Ridklubb | Pomme Royal - Cortez | Ute. | | | |
93 | Johanna Jonsson | Joey | | | |
| Skogslottens RF | Testarossa - Jovial | Ute. | | | |
|
till toppen |
Klass 3 - Hoppning 1.20 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A |
76 anmälda, 56 startande, 14 placerade |
Premier |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Fas I | Fas II |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Melle Skärfstad | Carline X | 1 200,00 kr | | |
| Hamre Ridklubb | Carnute - Landgraf | 0 | 59,04 | 0 | 27,72 |
2 | Emelie Öberg | Nettland | 700,00 kr | | |
| Nyköpings RS | Landlord - Robin Z | 0 | 55,72 | 0 | 28,94 |
3 | Sandra Björneland | Rondine S | 500,00 kr | | |
| Nääs RF | Quite Easy - Turban Rose | 0 | 56,89 | 0 | 29,05 |
4 | Antonia Lönberg | Marica | 400,00 kr | | |
| Djursholms RK | Pentagon - Magini | 0 | 56,18 | 0 | 30,52 |
5 | Matilda Norling | Becans Gold | 300,00 kr | | |
| Aros RS | Kildalton Gold - Slyguff Hero | 0 | 55,77 | 0 | 32,78 |
6 | CarlJohan Elofsson | Araman | 300,00 kr | | |
| Kungsbacka RK | Beach Boy - Hartung | 0 | 59,04 | 0 | 32,96 |
7 | Charlotte Carlsson | Son of Diamonds | 300,00 kr | | |
| Karlstads RK | King Henry - Miami Springs xx | 0 | 57,82 | 0 | 33,39 |
8 | Katarina Bonde | Rebel Max | 300,00 kr | | |
| Katrinedals RF | Rebel Z - Maximus | 0 | 57,84 | 0 | 34,36 |
9 | Stina Lillje | April Love 2 K | 300,00 kr | | |
| Strömsholms RSF | Cortez - Wagner | 0 | 62,28 | 0 | 34,93 |
10 | Susanne Sontag | Carisma | 300,00 kr | | |
| Valåsens RS | Cardento - Okänd | 0 | 63,02 | 0 | 35,28 |
11 | Sara Sjödin | Ros-Anne | 300,00 kr | | |
| Hamre Ridklubb | Turban Rose SF - Feliciano | 0 | 56,93 | 0 | 35,37 |
12 | Linn Holm | Contendra | 300,00 kr | | |
| SRS Hammarö | Contender - Calando I | 0 | 65,04 | 0 | 36,95 |
13 | Pernilla Lundqvist | Libertys Vigilante | 300,00 kr | | |
| Christinehamns RK | Last Liberty - Maximus | 0 | 60,50 | 0 | 36,97 |
14 | Linn Backlund | Think Twice Z | 300,00 kr | | |
| Linköpings FK | Triomphe De Muze - Luke Loke R | 0 | 58,06 | 0 | 37,69 |
|
15 | Sara Nytorp | Gladdy 5 | | | |
| Kumla Ridklubb | Fleurop - Dottore | 0 | 59,86 | 0 | 37,84 |
16 | Amanda Kjellberg | Umay de Olympica | | | |
| Borlänge RS | Orame - Jus de Pomme | 0 | 65,53 | 0 | 39,13 |
17 | Kaspar Hållsten | Cobarna | | | |
| Wisby Ridklubb | Corrado - Barnaul | 0 | 57,29 | 0 | 39,47 |
18 | Linn Holm | Niagara Des Monts | | | |
| SRS Hammarö | Oberon Du Moulin - Narcos II | 0 | 63,61 | 0 | 44,78 |
19 | Jennie Åkerlund | Caramba | | | |
| Avesta Ridklubb | Cardento - Magini | 0 | 60,24 | 4 | 27,00 |
20 | Eva Danielsson | Joy | | | |
| Nora RSF | Robin Z - Irco Marco | 0 | 59,29 | 4 | 30,46 |
21 | Malin Petersson | R.Termie.B | | | |
| Folkungabygden | Kigali - Joost | 0 | 51,91 | 4 | 33,67 |
22 | Bobo Fuchs | Bacchuz | | | |
| Hamre Ridklubb | Cortez - Irco Marco | 0 | 60,01 | 4 | 35,78 |
23 | Niclas Haking | Korda Gold | | | |
| Fågelbro RK | Landlord - Gold Löwe | 0 | 66,17 | 4 | 39,97 |
24 | Jessica Backsell | Velazquez | | | |
| Djursholms RK | Velusinus R - Nimmerdor | 0 | 57,02 | 4 | 45,34 |
25 | Pia Eriksson | Orchis | | | |
| Kumla Ridklubb | Opius - Utrillo | 0 | 58,28 | 5 | 48,62 |
26 | Nathali Hagström | Serenate B | | | |
| Strömsholms RSF | Navarone - Joost | 0 | 62,03 | 10 | 50,94 |
27 | Jessica Backsell | Orthencya van sint anneke | | | |
| Djursholms RK | Glenridge - Lucky one | 0 | 61,40 | Ute. | |
27 | Hedda Hagen | Laveran 6 | | | |
| Norge | Lamerto H | 0 | 64,37 | Ute. | |
29 | Joacim Eriksson | Verona | | | |
| Onsala RF | Nabab de Reve - Forever | 4 | 52,06 | | |
30 | Alexandra Eriksson | Cosina | | | |
| Onsala RF | Cosinus B - Graphit | 4 | 53,63 | | |
31 | Martina Riesel | Viva La Diva | | | |
| Djursholms RK | Cavalier - Darco | 4 | 54,32 | | |
32 | Sara Nytorp | Edelwaiz | | | |
| Kumla Ridklubb | Electro - Mowgli | 4 | 55,59 | | |
33 | Jessica Boman | Tamarix | | | |
| Varbergs RK | Indoctro - Formateur | 4 | 57,83 | | |
34 | Åsa Frändberg | Ventoux Van De Hooghoeve | | | |
| Östra Sörmlands L | Darco - Lys de Darmen | 4 | 58,48 | | |
35 | Evelina Olausen | Kito du Chatelier | | | |
| Örebro FK | Caloubet du Bois - Papyrus de Chivre | 4 | 59,49 | | |
36 | Rebecca Jonsson | Åstratorps Mentor | | | |
| Hammarö RF | Sturevallens Gentleman - Xandino | 4 | 59,54 | | |
37 | Maria Sundin | Landfee | | | |
| Drevinge RS | Landgold - Grollus xx | 4 | 59,85 | | |
38 | Kristin Andersson | Calypzo | | | |
| Skaraortens RF | Castor - Irco Marco | 4 | 60,13 | | |
39 | Julia Johansson | Beaulando | | | |
| Ekenässjöns HSK | Sire Major de la Cour - Saygon | 4 | 64,05 | | |
40 | Linda Moberg | Waldmann | | | |
| Töreboda HK | Glueckspilz - Gin Tonic | 8 | 60,75 | | |
41 | Linda Kristin Hanssen | Perseus 31 | | | |
| Norge | Pilot - Grandios | 8 | 62,08 | | |
42 | Wenche Lihv | Marquis | | | |
| Karlstads RK | Marco Mitras - Magini | 8 | 70,37 | | |
43 | Linn Jonsson | J-LO | | | |
| Nääs RF | Calido I - Lux Z | 8 | 87,83 | | |
44 | Christina Broqvist | Cerxez | | | |
| SRS Hammarö | Ceylon - Aladin Z | 9 | 74,96 | | |
45 | Malin Henlöv | Muzze del Mar | | | |
| Södertälje RK | Cortez - Marramas | 12 | 56,38 | | |
46 | Jein Falk | Titania | | | |
| Vikbolandets RF | Robin Z - Hickory | 13 | 92,00 | | |
47 | Anna Elfsten | Ciska De Toxandria | | | |
| Kumla Ridklubb | Up To Date - Elcaro | Ute. | | | |
47 | Emelie Lundholm | Amazing Grace | | | |
| Kumla Ridklubb | Cortez - Labrador | Ute. | | | |
47 | Izabelle Kursinski | Fiona | | | |
| Mjölby
Ridklubb | Granit - Lansiär | Ute. | | | |
47 | Alexandra Kåberg | Uno | | | |
| Rudskogens RF | Navarone - Hattrick | Ute. | | | |
47 | Elinor Artursson | Casanova | | | |
| Skogslottens RF | Bror Bally - Radautz | Ute. | | | |
47 | Marielle Clerissy | Corazon | | | |
| RK Kumla | Nadador - --- | Ute. | | | |
47 | Jennie Rehnberg | Chezter | | | |
| SRS Hammarö | Cortez - Elfenspuk | Ute. | | | |
47 | Lena Nilsson | Rosanna | | | |
| Valåsens RS | Turban Rose - Marathon | Ute. | | | |
47 | Melinda Pedersen | First Lady 138 | | | |
| Norge | Frulingsbote - Brast | Ute. | | | |
47 | Sofie Östlin | Copperfield | | | |
| Jump Club RSF | Chess - Alpen Fürst | Utg. | | | |
|
till toppen |
Klass 3 - Hoppning 1.20 bed. A Avd. B |
33 anmälda, 23 startande, 6 placerade |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid |
1 | Josefin Hansen | V. Ramaika | | |
| Uddevalla RF | Corland - Voltaire | 0 | 70,74 |
1 | Amanda Landeblad | Donegue v/h Kastanjehof | | |
| Strömsholms RSF | Thunder van de Zuuthoeve - Quito de Baussy | 0 | 76,25 |
1 | Stina Lillje | Wicky KW | | |
| Strömsholms RSF | Indoctro - Emilion | 0 | 76,03 |
1 | Andrew Settli | Chilavert | | |
| Stora Lundby RK | Cardento - Robin Z | 0 | 73,84 |
1 | Linn Backlund | Whasington | | |
| Linköpings FK | VDL Sheraton - Goodtimes | 0 | 72,16 |
1 | Linda Andersson | Contendra Van De Zuuthoeve | | |
| Örebro FK | Contendro - Landor S | 0 | 74,51 |
1 | Sandra Hermansson | Norma | | |
| Avesta Ridklubb | Non Stop R - Maraton | 0 | 69,54 |
1 | Karin Fromell | Chimay | | |
| Enköpings RK | Cortez - Cardento | 0 | 72,07 |
1 | Maria Norlin | Gakenda | | |
| Hamre Ridklubb | Szkopul - Ralmé Z | 0 | 71,49 |
1 | Amanda Landeblad | Darmen van de Zuuthoeve | | |
| Strömsholms RSF | Thunder van de Zuuthoeve - Leader M | 0 | 78,57 |
1 | Stina Lillje | Lucidor | | |
| Strömsholms RSF | Landor S - Lucky Light | 0 | 68,54 |
|
12 | Malin Brostorp | Salt´n Pepper | | |
| Märsta Ridklubb | Cortez - Diamonds Are Trumphs | 4 | 76,25 |
12 | Anna Erixon | Amore | | |
| RK Kumla | All in One - Escudo I | 4 | 70,29 |
12 | Janni Pettersson | Zops La´core | | |
| Uddevalla RF | Solos Landtinus - Castro | 4 | 78,38 |
12 | Anna Andersson | Easy Choise | | |
| Örebro FK | Quite Easy - Romano | 4 | 77,63 |
12 | Erik Berggren | Gandalf | | |
| Stora Ekeby RK | Robin Z - Voltaire | 4 | 77,43 |
12 | Josefin Hansen | Nobell | | |
| Uddevalla RF | Nupilot - Stanford | 4 | 71,94 |
18 | Hedda Hagen | Donatello | | |
| Norge | Quite Hopeful - Don Juan | 7 | 102,85 |
19 | Jein Falk | Variant | | |
| Vikbolandets RF | Heartbreaker - Burggraaf | 8 | 78,15 |
20 | Linn Holm | Viola | | |
| SRS Hammarö | Fuego Du Prelet - Burggraaf | 12 | 105,00 |
21 | Jessica Päivinen | Casablanka | | |
| Grevagårdens RF | Cappucino - Irco Mena | 16 | 107,32 |
22 | Maria Wallner | Quiet Riot | | |
| RK Kumla | Quite Easy - Cortez | Ute. | |
22 | Sara Nytorp | Divino Ek | | |
| Kumla Ridklubb | Orlando - Gratianus | Ute. | |
|
till toppen |
Klass 2 - Hoppning 1.30 bed. C Avd. A |
108 anmälda, 83 startande, 21 placerade |
Premier |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Hoppning |
| Klubb | Härstamning | Straffs. | Tid |
1 | Frank Kutscher | Apache | 2 000,00 kr | |
| Åmåls Ridklubb | Alpha - Furier | 0 | 54,95 |
2 | Emelie Hellkvist | Enjoy | 1 200,00 kr | |
| Rudskogens RF | Landlord - Electro | 0 | 58,29 |
3 | Emelie Larsson | Turbine | 800,00 kr | |
| Avesta Ridklubb | Turban Rose - Ciceron | 0 | 58,42 |
4 | Izabelle Kursinski | Marco Luxe | 500,00 kr | |
| Mjölby Ridklubb | Irco Marco - Labrador | 4 | 59,00 |
5 | Anna Florin | Sisi | 340,00 kr | |
| Team Aspvik RK | Le Vainqueur - Wolfgang | 0 | 59,83 |
6 | Denise Svensson | Maurits GS | 340,00 kr | |
| Kungsbacka RK | Habsburg - Cadmus | 0 | 60,32 |
7 | Josefin Hansen | Citadelle | 340,00 kr | |
| Uddevalla RF | Chess - Ciceron | 8 | 60,80 |
8 | Ann Liwing | Jaqueline | 340,00 kr | |
| Östra Sörmlands L | Electro - Herkules | 4 | 61,69 |
9 | Elin Jansson | Calvin Klein | 340,00 kr | |
| Örebro FK | Little Q - Dragon | 4 | 61,72 |
10 | Pernilla NymanMattsson | Marcos Hot Shot | 340,00 kr | |
| SRS Hammarö | Irco Marco - Nepal | 4 | 63,54 |
11 | Josefin Hansen | Canan Z | 340,00 kr | |
| Uddevalla RF | Canabis Z - Duc de Moyon Z | 4 | 63,97 |
12 | Tonje Nielsen | Nickie Du Beridier | 340,00 kr | |
| Norge | Nithard - Calando II | 0 | 65,00 |
13 | Antonia Lönberg | Leonardo MB | 340,00 kr | |
| Djursholms RK | Lasandos - Domspatz | 4 | 65,55 |
14 | Janni Pettersson | Quincy Z | 340,00 kr | |
| Uddevalla RF | Quick star - Cartago Z | 4 | 66,12 |
15 | Antonia Lönberg | Marica | 340,00 kr | |
| Djursholms RK | Pentagon - Magini | 0 | 66,14 |
16 | Anna Edlund | Maskros | 340,00 kr | |
| Örebro FK | Magini - Irco Marco | 4 | 66,31 |
17 | Yvonne Talamo | Camill S:t Tropez | 340,00 kr | |
| Kumla Ridklubb | Cortez - Salut | 8 | 66,39 |
18 | Lotte Elders | Figaro | 340,00 kr | |
| Norge | fontaine - Hubertus | 0 | 66,45 |
19 | Martina Nyman | La Enja | 340,00 kr | |
| Skästa RC | Landlord - Alpen Fürst | 0 | 66,81 |
19 | Ann Liwing | Caricciola G | 340,00 kr | |
| Östra Sörmlands L | | 0 | 66,81 |
21 | Emelie Hecktor | El Grande Corazón | 340,00 kr | |
| Nuntorp HSK | Gran Corrado - Ritus | 4 | 67,23 |
|
22 | Carolin Lund | Phlamenco 000 | | |
| Kungälvs HSK | P.B Pablo - Remo | 4 | 68,32 |
23 | Julia Johansson | Pablo Picasso B | | |
| Ekenässjöns HSK | Pablo | 8 | 68,43 |
24 | Therese Nyman | Lutricia Mc Neal | | |
| Salaortens RF | Looping - Landlord | 8 | 69,31 |
25 | Viktoria Jinnestrand | Babette | | |
| Örebro FK | Poor Boy - Latano | 4 | 69,44 |
26 | Antonia Lönberg | Lasagne | | |
| Djursholms RK | lasandos - furidant | 4 | 70,18 |
27 | Linn Karlsson | Felicia | | |
| Linköpings FK | Feliciano - Electro | 4 | 70,72 |
28 | Johanna Jonsson | Joey | | |
| Skogslottens RF | Testarossa - Jovial | 4 | 71,57 |
29 | Elin Koppfeldt | Basilika af Hagalund | | |
| RK Kumla | Quite Easy - Robin Z | 4 | 72,26 |
30 | Moa Fredriksson | Mavrick Dica | | |
| Djursholms RK | Feo - Echo de Thurin | 4 | 73,17 |
31 | Janina Ljungqvist | Carlyon | | |
| SRS Hammarö | Cortez - Maraton | 8 | 73,27 |
32 | Emelie Johansson | Bally Thyme | | |
| Filipstads RK | Lasandos - Raldo Polo | 8 | 73,47 |
33 | Maria Norlin | Grace | | |
| Hamre
Ridklubb | Cardento - Lombard | 4 | 73,75 |
34 | Jessica Boman | Tamarix | | |
| Varbergs RK | Indoctro - Formateur | 0 | 74,60 |
35 | Terese Svedlund | Urban Hero T | | |
| Hamre Ridklubb | Manhattan - Silvio II | 0 | 74,96 |
36 | Linus Lundkvist | Capiet | | |
| Vallentuna RK | Carano - Waldstern | 4 | 75,03 |
37 | Frank Kutscher | Quo Vados | | |
| Åmåls Ridklubb | Quidam de Revel - Caletto | 4 | 75,04 |
38 | Jessica Backsell | Wright Or Wrong | | |
| Djursholms RK | Joker - okänd | 4 | 75,81 |
39 | Malin Isaksson | Alicia M | | |
| Team Aspvik RK | Come Back II - Mowgli | 0 | 75,91 |
40 | Viktoria Jinnestrand | Benjy van´t Lozerhof | | |
| Örebro FK | Kashmir van Schuttershof - Lys de Darmen | 12 | 75,96 |
41 | Olivia Kjessler | Caipirinha | | |
| Jump Club RSF | Lordanos - Acobat 11 | 4 | 76,02 |
42 | Åsa Frändberg | Kingston | | |
| Östra Sörmlands L | King Marco - Dragon | 12 | 76,10 |
43 | Emma Kåbring | Carmen Miranda | | |
| Östra Sörmlands L | Cardento - Trento | 0 | 76,21 |
44 | Sara Westbeck | Careful | | |
| Östra Sörmlands L | Corall - Alpen Fürst | 12 | 76,28 |
45 | Emma Kåbring | Flammab Pingla | | |
| Östra Sörmlands L | Ahorn - Bonaparte | 4 | 76,29 |
46 | Karin Fromell | Exakt | | |
| Enköpings RK | Exkurs - Cor de la Bryere | 8 | 76,49 |
47 | Zazza Skärfstad | Mi Lady | | |
| Hamre Ridklubb | Roderik - Marino | 0 | 76,54 |
48 | Linn Jonsson | Acoreen | | |
| Nääs RF | Acorado - Silvester | 4 | 76,67 |
49 | Stina Lillje | Lucy Show | | |
| Strömsholms RSF | Lucky Light - Warrigall | 0 | 77,58 |
50 | Maria Norlin | Scoop | | |
| Hamre Ridklubb | Szkopul - Umido | 8 | 77,59 |
51 | Antonia Lönberg | Kamtaro | | |
| Djursholms RK | Tamburin - Karakoll | 12 | 78,27 |
51 | Anette Torkilsrud | Edelgaards Castello | | |
| Norge | Caretino | 4 | 78,27 |
53 | Niclas Haking | Scarlett | | |
| Fågelbro RK | Lucky Light - Roderik | 0 | 78,30 |
54 | Zazza Skärfstad | Chivas Imperial | | |
| Hamre Ridklubb | Laurin - Rastell | 8 | 78,49 |
55 | Alexandra Björklund | Wansford | | |
| Djursholms RK | Indoctro - Redfort | 0 | 78,86 |
56 | Pernilla Lundqvist | Libertys Vigilante | | |
| Christinehamns RK | Last Liberty - Maximus | 4 | 79,58 |
57 | Emelie Öberg | Nettland | | |
| Nyköpings RS | Landlord - Robin Z | 12 | 80,30 |
58 | Penny RobertsonPearce | Ginger | | |
| Enköpings Näs R | Graf Grannus - Akut | 4 | 80,47 |
59 | Linda Kristin Hanssen | Cordial CS | | |
| Norge | Cardento - Calinero | 4 | 81,43 |
60 | Linda Moberg | Waldmann | | |
| Töreboda HK | Glueckspilz - Gin Tonic | 16 | 82,53 |
61 | Ida Fredriksson | Quintus Fabio | | |
| Djursholms RK | Quasi Roi - Ritual | 12 | 83,81 |
62 | Hege Nilsen | Rodeo II | | |
| Norge | Roderik - Landgraf | 4 | 85,20 |
63 | Emeli Emteryd | Quix | | |
| Södertälje RK | Quick Star - Simply | 12 | 85,21 |
64 | Maria Sundin | Comtesse X | | |
| Drevinge RS | Capitol - Grandeur | 8 | 85,27 |
65 | Johanna Jonsson | My Whoopie Joy | | |
| Skogslottens RF | Cortus - Freimoor | 16 | 85,36 |
66 | Katarina Bonde | Rebel Max | | |
| Katrinedals RF | Rebel Z - Maximus | 8 | 85,51 |
67 | Hedda Hagen | Finally | | |
| Norge | | 8 | 85,87 |
68 | Ulrica Gellerstedt | Chamira | | |
| SRS Hammarö | Campari M - Chagall | 16 | 86,25 |
69 | CarlJohan Elofsson | Rockzita | | |
| Kungsbacka RK | Rocky - Herkules | 12 | 86,59 |
70 | Pia Eriksson | Orchis | | |
| Kumla Ridklubb | Opius - Utrillo | 12 | 87,30 |
71 | Sara Winther | Polyda | | |
| Avesta Ridklubb | Polydox - Zelhem | 12 | 89,40 |
72 | Ida Fredriksson | Spirit of Ectasy M | | |
| Djursholms RK | Concetto - Capitol II | 16 | 89,41 |
73 | Ika LundhSnis | Quatre Mains | | |
| Uddevalla RF | Quidam de Revel - Cortez | 8 | 93,03 |
74 | JanErik Johansson | cookie | | |
| Björneröd RKS | | 12 | 93,58 |
75 | Hedda Hagen | Laveran 6 | | |
| Norge | Lamerto H | 8 | 96,23 |
76 | Anette Torkilsrud | Quinzy Pilgård | | |
| Norge | Quite Easy - Quidam de Revel | 8 | 101,72 |
77 | Linn Holm | Niagara Des Monts | | |
| SRS Hammarö | Oberon Du Moulin - Narcos II | 12 | 126,85 |
78 | Pia Eriksson | Rölleka | | |
| Kumla Ridklubb | Rebel Z - Utrillo | Ute. | |
78 | Tina Andersson | Thea | | |
| SRS Hammarö | Jeopardy - Casanova | Utg. | |
78 | Stina Lillje | Wild Caress H | | |
| Strömsholms RSF | Elmshorn - Hartung | Ute. | |
78 | Kristin Andersson | Calypzo | | |
| Skaraortens RF | Castor - Irco Marco | Ute. | |
78 | Sofie Östlin | Copperfield | | |
| Jump Club RSF | Chess - Alpen Fürst | Ute. | |
78 | Erica Eriksson | Magia | | |
| Valåsens RS | Reval - Kontusz | Ute. | |
|
till toppen |
Klass 1 - Hoppning 1.40 bed. A1:a Winning Round Art 276.3 |
89 anmälda, 69 startande, 18 placerade |
Premier |
Överdomare: Magnus Nyman |
Tävlingsledare: Lina Sandberg |
Hoppdomare: Bengt Nilsson |
Banbyggare: PerOlow Håård |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Grundomgång | Omhoppning |
| Klubb | Härstamning | Fel | Tid | Fel | Tid |
1 | Nica Wachtmeister | Summer Quest | 4 000,00 kr | | |
| Troentorps RK | Feliciano - Any Questions | 0 | 74,80 | 0 | 42,61 |
2 | Alexandra Björklund | Wansford | 2 500,00 kr | | |
| Djursholms RK | Indoctro - Redfort | 0 | 78,10 | 0 | 47,94 |
3 | Stina Lillje | Lucy Show | 1 500,00 kr | | |
| Strömsholms RSF | Lucky Light - Warrigall | 0 | 73,04 | 4 | 38,28 |
4 | Amanda Kjellberg | Kurage | 900,00 kr | | |
| Borlänge RS | Rivage du Poncel - Robin Z | 4 | 69,39 | 4 | 38,30 |
5 | Emeli Emteryd | Starlight Tagegården | 500,00 kr | | |
| Södertälje RK | Lucky Light - Schweden Gruss | 4 | 67,26 | 4 | 42,17 |
6 | Jenny Johansson | Wednesdays Suprice | 500,00 kr | | |
| Djursholms RK | Cardento - Magini | 4 | 69,09 | 4 | 42,36 |
7 | Elin Jansson | Rousseau | 500,00 kr | | |
| Örebro FK | Romano - Modesto | 0 | 72,09 | 4 | 42,54 |
7 | Kaspar Hållsten | LEON | 500,00 kr | | |
| Wisby Ridklubb | Landor S - Wrandenburger | 0 | 76,16 | 4 | 42,54 |
9 | Therese Nyman | Lagana | 500,00 kr | | |
| Salaortens RF | Lasandos - Midas | 4 | 72,11 | 8 | 40,70 |
10 | Josefin Hansen | Garthon | 500,00 kr | | |
| Uddevalla RF | Garibaldi - Gont | 4 | 71,15 | 8 | 42,78 |
11 | Josefin Hansen | Chanel 230 | 500,00 kr | | |
| Uddevalla RF | Plaisir d`Amour - Contender | 0 | 72,47 | 8 | 43,15 |
12 | Maria Norlin | O-Fel-I-Anne | 500,00 kr | | |
| Hamre Ridklubb | Feliciano - Bordeaux | 4 | 70,31 | 8 | 49,32 |
13 | Emma Kåbring | Flammab Pingla | 500,00 kr | | |
| Östra Sörmlands L | Ahorn - Bonaparte | 0 | 78,57 | 8 | 49,38 |
14 | Viktor Melin | Sydney E.T | 500,00 kr | | |
| Ekenryttarna | So What - Cortez | 0 | 72,53 | 12 | 40,95 |
15 | Julia Johansson | Pablo Picasso B | 500,00 kr | | |
| Ekenässjöns HSK | Pablo | 4 | 71,73 | 12 | 41,53 |
16 | Andrew Settli | Sangria | 500,00 kr | | |
| Stora Lundby RK | Wellington - Landwind II | 0 | 75,68 | 16 | 66,12 |
17 | Martina Nyman | Milford | 500,00 kr | | |
| Skästa RC | Irco Marco - King Cavalier xx | 4 | 72,13 | 20 | 45,62 |
18 | Pia Eriksson | Rölleka | 500,00 kr | | |
| Kumla Ridklubb | Rebel Z - Utrillo | 4 | 70,05 | Ute. | |
|
19 | Eva Seppänen | Aurora | | | |
| Södertälje RK | Campari M - Naturel | 4 | 72,18 | | |
20 | Jessica Päivinen | Mantovani | | | |
| Grevagårdens RF | Manfield - Nocturne | 4 | 72,83 | | |
21 | Janni Pettersson | Quincy Z | | | |
| Uddevalla RF | Quick star - Cartago Z | 4 | 72,92 | | |
22 | Janina Ljungqvist | Carlyon | | | |
| SRS Hammarö | Cortez - Maraton | 4 | 74,25 | | |
23 | Amanda Kjellberg | Donna Karan | | | |
| Borlänge RS | Feliciano - Flamingo | 4 | 75,21 | | |
24 | Stina Lillje | Evolution H | | | |
| Strömsholms RSF | Elmshorn - Everest | 4 | 75,26 | | |
25 | Fredrik Gustafsson | Serenata La Silla | | | |
| Grevagårdens RF | Lys de Darmen - Latano | 4 | 75,39 | | |
26 | Elin Jansson | Innishmore | | | |
| Örebro FK | Irco Mena - King of Diamonds | 4 | 75,94 | | |
27 | Malin Åkerberg | Cascabel HH | | | |
| Örebro FK | Cardento - Teaspoon xx | 4 | 77,38 | | |
28 | Elisabeth Palmersson | Cape Fear | | | |
| Björneröd RKS | Cardento - Landlord | 4 | 80,97 | | |
29 | Madeleine Westlund | Topas van de Zeept | | | |
| Djursholms RK | Argus - Major de la Cour | 5 | 90,77 | | |
30 | Eva Danielsson | High Tech | | | |
| Nora RSF | New Balance - Cortez | 8 | 69,40 | | |
31 | Andrew Settli | Sarino | | | |
| Stora Lundby RK | Larino - Le mexico | 8 | 69,53 | | |
32 | Märta ElanderWisten | Sunsolde | | | |
| Varbergs RK | Corland - Nimmerdor | 8 | 70,67 | | |
33 | Zazza Skärfstad | Chivas Imperial | | | |
| Hamre Ridklubb | Laurin - Rastell | 8 | 73,11 | | |
34 | Emelie Lundholm | Greyline | | | |
| Kumla Ridklubb | Aerline H - Mowgli | 8 | 73,14 | | |
35 | Viktor Melin | Mac Cloud | | | |
| Ekenryttarna | Indoctro - Zeno | 8 | 73,95 | | |
36 | Helena Tunon | Glitzy | | | |
| Tierps RK | Cortus - Lombard | 8 | 74,09 | | |
37 | Stina Lillje | Thelma | | | |
| Strömsholms RSF | Quite Easy - Napoleon | 8 | 74,28 | | |
38 | Fredrik Gustafsson | Draco | | | |
| Grevagårdens RF | Cardento - Caracas | 8 | 74,88 | | |
39 | Andrew Settli | Canon | | | |
| Stora Lundby RK | Cortus - Fröhlich | 8 | 75,62 | | |
40 | Antonia Lönberg | Leonardo MB | | | |
| Djursholms RK | Lasandos - Domspatz | 8 | 75,82 | | |
41 | Yvonne Talamo | Camill S:t Tropez | | | |
| Kumla Ridklubb | Cortez - Salut | 8 | 76,23 | | |
42 | Kaspar Hållsten | Quite Wild | | | |
| Wisby Ridklubb | Quite Easy - Modesto | 8 | 78,29 | | |
43 | Antonia Lönberg | Lasagne | | | |
| Djursholms RK | lasandos - furidant | 8 | 78,81 | | |
44 | Hedda Hagen | Aleppo | | | |
| Norge | Ahorn - Nimmerdor | 8 | 82,92 | | |
45 | Anna Erixon | Caprifol | | | |
| RK Kumla | Magini - Raff | 9 | 87,88 | | |
46 | Josefin Emteryd | Frisholts Cladius | | | |
| Södertälje RK | Claudio - Maximus | 12 | 73,22 | | |
47 | Denise Svensson | Nortana | | | |
| Kungsbacka RK | Norton L - Rodney | 12 | 76,00 | | |
48 | JanErik Johansson | Kadet | | | |
| Björneröd RKS | Naturel - Swap | 12 | 77,30 | | |
49 | Bobo Fuchs | Double Trouble W | | | |
| Hamre Ridklubb | Cortez - Irco Marco | 12 | 77,58 | | |
50 | Anna Edlund | Maskros | | | |
| Örebro FK | Magini - Irco Marco | 12 | 78,70 | | |
51 | Frank Kutscher | Quo Vados | | | |
| Åmåls Ridklubb | Quidam de Revel - Caletto | 12 | 79,90 | | |
52 | Josefine Jonsson | Pauline | | | |
| Skogslottens RF | Electro - Flamingo | 16 | 71,77 | | |
53 | Antonia Lönberg | Kamtaro | | | |
| Djursholms RK | Tamburin - Karakoll | 16 | 77,94 | | |
54 | Johanna Jonsson | Joey | | | |
| Skogslottens RF | Testarossa - Jovial | 20 | 71,36 | | |
55 | Martina Riesel | Turbo Henry | | | |
| Djursholms RK | Lacroix - Amethist | 20 | 75,48 | | |
56 | Kaspar Hållsten | Cobarna | | | |
| Wisby Ridklubb | Corrado - Barnaul | Utg. | | | |
56 | Frank Kutscher | Apache | | | |
| Åmåls Ridklubb | Alpha - Furier | Ute. | | | |
56 | Johanna Jonsson | Azzaro van de Heffinck | | | |
| Skogslottens RF | Little Rock - Vert et Rouge | Ute. | | | |
56 | Malin Brostorp | Chantelle | | | |
| Märsta Ridklubb | Cortez - Diamonds Are Trumps | Utg. | | | |
56 | Maria Seppänen | Colombo 49 | | | |
| Södertälje RK | Casaretto - Der Clou | Utg. | | | |
56 | Carolin Lund | Phlamenco 000 | | | |
| Kungälvs HSK | P.B Pablo - Remo | Ute. | | | |
56 | Emelie Hecktor | El Grande Corazón | | | |
| Nuntorp HSK | Gran Corrado - Ritus | Ute. | | | |
56 | Carina Gustafsson | Gambo | | | |
| Christinehamns RK | Garibaldi - Pik Trumpf | Ute. | | | |
56 | Matilda Norling | Theonlywayisup | | | |
| Aros RS | So What - Almeto Z | Utg. | | | |
56 | Sara Brink | Isolex | | | |
| Vikbolandets RF | Irco Mena - King of Diamonds | Ute. | | | |
56 | Sanne Bergström | El Rossi | | | |
| Örebro FK | E King Hill - Pion | Ute. | | | |
56 | Zazza Skärfstad | Mi Lady | | | |
| Hamre Ridklubb | Roderik - Marino | Ute. | | | |
56 | Märta ElanderWisten | Wanda de Saint Pierre | | | |
| Varbergs RK | Bon Ami - Romeo | Ute. | | | |
56 | Emma Kåbring | Carmen Miranda | | | |
| Östra Sörmlands L | Cardento - Trento | Ute. | | | |
|
till toppen |