Klass 9C - Dressyr FEI:s Lagtävlan Ponny kat C Kategori C |
14 anmälda, 14 startande, 4 placerade |
Domare H: Monica Pehrsson |
Domare C: Christina Strand |
Domare M: Leena Lundin |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Isabella Tovek | Backens Lotus | | 241 | 248 | 248 | 737 | 68,241 |
| Himledalens RK | Rolls Royce RC - Blue Chief RC | 2 | 1 | 1 | |
2 | Beatrice Axelsson | Maddoc | | 249 | 241 | 235 | 725 | 67,130 |
| Vetlandaortens RF | Okänd - Okänd | 1 | 2 | 2 | |
3 | Jenny Frodhe | Olbiz Tellus | | 217 | 227 | 230 | 674 | 62,407 |
| Kinda Ridklubb | Värnbergs Orion - Pommac | 3 | 3 | 4 | |
4 | Maria Andersson | Börsgårds Lipton | | 211 | 217 | 233 | 661 | 61,204 |
| Ale-Jennylunds RK | Källstorps Curry - Prinsen | 6 | 6 | 3 | |
|
5 | Maria Rosenbak Jensen | Odbjergs Imitz | | 212 | 215 | 227 | 654 | 60,556 |
| Danmark | Højlunds Motley - Løndals Benjamin | 4 | 8 | 5 | |
6 | Linnea Gustafsson | Ofelia | | 204 | 222 | 227 | 653 | 60,463 |
| Ängelholms RF | Amaazy - Wärnanäs Peng | 7 | 5 | 5 | |
6 | Natalie Ekroth | B Melizza | | 212 | 223 | 218 | 653 | 60,463 |
| Årsta Runsten | Cippyn Red Crusader - Kirby Cane | 4 | 4 | 7 | |
8 | Elin Röjdal | Indiana Joe | | 200 | 217 | 217 | 634 | 58,704 |
| Lilleruds HSK | Okänd | 10 | 6 | 9 | |
9 | Jessie Johansson | Moonlight Shadow | | 201 | 210 | 218 | 629 | 58,241 |
| Gripens RF | Liksta Höjdens Komet - Minstrel Boy | 9 | 9 | 7 | |
10 | Johanna Holm | Sunnys Teddy Boy | | 202 | 208 | 215 | 625 | 57,870 |
| Grevagårdens RF | Carsimirsborgs Avocado - Xandino | 8 | 11 | 10 | |
11 | Amanda Bohl | Fairy Tale | | 197 | 210 | 209 | 616 | 57,037 |
| Wäse RF | Ba-Ba FA 163/84 - Korinth | 11 | 9 | 11 | |
12 | Emma Stenfors | Caramelle III | | 184 | 201 | 203 | 588 | 54,444 |
| Gripens RF | Paddock Camarague - Coed Coch Targed | 12 | 13 | 12 | |
13 | Linn Ingvarsson | Scopo Philiac | | 183 | 204 | 199 | 586 | 54,259 |
| Karlskoga RT | Vernons Peeping Tom - Rolökke Swallow | 13 | 12 | 13 | |
14 | Amanda Elofsson | Nemo Cacharel | | 179 | 195 | 180 | 554 | 51,296 |
| Sotenäs FK | Nicolai NPA - Ismaël ox A 206 | 14 | 14 | 14 | |
|
till toppen |
Klass 9D - Dressyr FEI:s Lagtävlan Ponny Kategori D |
24 anmälda, 24 startande, 6 placerade |
Domare H: Jenny Engström |
Domare C: Barbro Lindström |
Domare M: Ulrika Jacobs |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Josefine Frithiofsson | Mr Brown | | 246 | 236 | 240 | 722 | 66,852 |
| Kungsbacka RK | Urbino - Mr Snowdon | 1 | 2 | 1 | |
2 | Ida Lindman | ET Bonfire Breeze | | 237 | 231 | 235 | 703 | 65,093 |
| Nordhallands RK | Kamik Breeze - Kings Bonus xx | 3 | 4 | 2 | |
3 | Celine Boddum Clausen | Hynde-Hoeve Ramses | | 239 | 239 | 212 | 690 | 63,889 |
| Hjallerup Rideklub | | 2 | 1 | 12 | |
4 | Annie Schön | Little Big Man | | 229 | 228 | 222 | 679 | 62,870 |
| Falu Ridklubb | Robin Hood - Galliano | 5 | 7 | 4 | |
5 | Alexandra Kjörsvik | Golden Garlic RC 97 | | 230 | 232 | 216 | 678 | 62,778 |
| Hageby Ridklubb | Juno Rory - Hagens o Chief | 4 | 3 | 8 | |
5 | Jenny Karlsson | Brantops Validos Son | | 224 | 229 | 225 | 678 | 62,778 |
| Djursholms RK | Valido - Valentino | 8 | 5 | 3 | |
|
7 | Fanny Callerud | Esse Goldprince | | 225 | 226 | 222 | 673 | 62,315 |
| Torslanda RK | Willoway Golddigger - Prinsen | 7 | 8 | 4 | |
8 | Emelie Hedström | Lotus II | | 226 | 229 | 214 | 669 | 61,944 |
| Mantorpsryttarna | Rolls Royce RC - Tanam on Diaghall CSB | 6 | 5 | 11 | |
9 | Nikolina Engström | Leroy | | 214 | 226 | 220 | 660 | 61,111 |
| Vetlandaortens RF | Okänd | 15 | 8 | 7 | |
10 | Liv Nyström | Virdarnas Sider | | 222 | 220 | 207 | 649 | 60,093 |
| Mantorpsryttarna | Valentin Bell RNF - Hoekshors Denny RNF | 10 | 11 | 15 | |
11 | Carolina Grünerwald | Derano Classic | | 219 | 222 | 203 | 644 | 59,630 |
| Vikbolandets RF | Derano B - Small-Land Martino | 11 | 10 | 18 | |
12 | Jenny Lernbring | Sweet Pidelipom | | 214 | 220 | 207 | 641 | 59,352 |
| Alingsås RS | Sweet Demand xx AA 9291 RP - Roman Fidel RW | 15 | 11 | 15 | |
13 | Patricia Kjerrman | Drummond Lad | | 211 | 207 | 221 | 639 | 59,167 |
| Björklinge RF | Okänd | 18 | 18 | 6 | |
14 | Sofia Kanestad | Doller Maker | | 217 | 209 | 212 | 638 | 59,074 |
| Djursholms RK | Dressman I - Rosedale Tiberius | 12 | 17 | 12 | |
14 | Ylva Larson | Excalibur | | 209 | 213 | 216 | 638 | 59,074 |
| Säffle Ridklubb | Grytåsa Kalemero - Crut | 21 | 13 | 8 | |
16 | Lydia Laudon | Hagaby Primrose | | 214 | 206 | 216 | 636 | 58,889 |
| Boxholms RK | Fourwinds Flash Jack - Derwen Tenessee Express RWD 3 | 15 | 19 | 8 | |
17 | Ellinor Manhed | Lidens Mr Li | | 224 | 210 | 201 | 635 | 58,796 |
| Särö RF | Janus - Clifden Wind | 8 | 15 | 20 | |
18 | Anna Gerdt | Åstratorps Moa | | 210 | 210 | 211 | 631 | 58,426 |
| Håbo Ridklubb | Åstratorps Mowitz - Willoway Golddigger | 20 | 15 | 14 | |
19 | Andrea Kjellberg | Elmholts Xerox | | 217 | 206 | 201 | 624 | 57,778 |
| Alingsås RS | Parks Tambour - Bavian | 12 | 19 | 20 | |
19 | Frida Hindemo | Pepsi | | 216 | 206 | 202 | 624 | 57,778 |
| Gripens RF | Okänd | 14 | 19 | 19 | |
21 | Matilda Holmström | Fredriksbergs Nadir | | 194 | 213 | 207 | 614 | 56,852 |
| Håbo Ridklubb | Dennie RNF S- - Silverlea Buckskin RNF | 22 | 13 | 15 | |
22 | Hanna Van Ooijen | Mowglie | | 211 | 199 | 195 | 605 | 56,019 |
| Björklinge RF | Okänd | 18 | 22 | 22 | |
23 | Maria Blom | Dragons Music | | 194 | 197 | 178 | 569 | 52,685 |
| Björklidens RS | Bery welsh Dragon - Wärnanäs Peng | 22 | 23 | 24 | |
24 | Elina Pettersson | Noble Star | | 186 | 176 | 182 | 544 | 50,370 |
| Karlskoga RT | Juno Rory - Bofors ox | 24 | 24 | 23 | |
|
till toppen |
Klass 7C - Dressyr FEI:s Lagtävlan Ponny Kategori C |
18 anmälda, 17 startande, 5 placerade |
Domare H: Anette Nilsson |
Domare C: Christina Strand |
Domare M: Anna Wennerlund Cruickshank |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Isabella Tovek | Backens Lotus | | 241 | 255 | 238 | 734 | 67,963 |
| Himledalens RK | Rolls Royce RC - Blue Chief RC | 4 | 2 | 2 | |
2 | Isabelle Hällberg | Ronaldo | | 247 | 241 | 240 | 728 | 67,407 |
| Hudiksvalls R&PK | Mr Bentley - Coed Coch Bawn | 1 | 4 | 1 | |
3 | Beatrice Axelsson | Maddoc | | 244 | 256 | 223 | 723 | 66,944 |
| Vetlandaortens RF | Okänd - Okänd | 2 | 1 | 6 | |
4 | Sanna Nilsson | Johnny Walker | | 242 | 242 | 230 | 714 | 66,111 |
| Mantorpsryttarna | Cognac - Morning Star | 3 | 3 | 3 | |
5 | Frida Berg | Power Prince | | 237 | 241 | 228 | 706 | 65,370 |
| Rappestad RK | Power Boy - Candide | 5 | 4 | 4 | |
|
6 | Jessie Johansson | Moonlight Shadow | | 232 | 229 | 226 | 687 | 63,611 |
| Gripens RF | Liksta Höjdens Komet - Minstrel Boy | 7 | 8 | 5 | |
7 | Jenny Frodhe | Olbiz Tellus | | 225 | 234 | 222 | 681 | 63,056 |
| Kinda Ridklubb | Värnbergs Orion - Pommac | 11 | 6 | 7 | |
8 | Maria Andersson | Börsgårds Lipton | | 230 | 223 | 219 | 672 | 62,222 |
| Ale-Jennylunds RK | Källstorps Curry - Prinsen | 8 | 9 | 8 | |
9 | Elin Hassellund | Cindy C | | 233 | 218 | 216 | 667 | 61,759 |
| Tolita Ridklubb | Rookery Full Flight RWC - Surprice RWR | 6 | 12 | 9 | |
10 | Natalie Ekroth | B Melizza | | 229 | 223 | 213 | 665 | 61,574 |
| Årsta Runsten | Cippyn Red Crusader - Kirby Cane | 9 | 9 | 11 | |
11 | Amanda AhvenlampiSvensson | Adrenalin | | 206 | 231 | 215 | 652 | 60,370 |
| Nyby-Torshälla RK | Vermont - Coed Coch Targed | 14 | 7 | 10 | |
12 | Elin Röjdal | Indiana Joe | | 226 | 219 | 200 | 645 | 59,722 |
| Lilleruds HSK | Okänd | 10 | 11 | 13 | |
13 | Johanna Holm | Sunnys Teddy Boy | | 218 | 211 | 199 | 628 | 58,148 |
| Grevagårdens RF | Carsimirsborgs Avocado - Xandino | 12 | 13 | 15 | |
13 | Linnea Gustafsson | Ofelia | | 217 | 211 | 200 | 628 | 58,148 |
| Ängelholms RF | Amaazy - Wärnanäs Peng | 13 | 13 | 13 | |
15 | Emma Stenfors | Caramelle III | | 204 | 211 | 211 | 626 | 57,963 |
| Gripens RF | Paddock Camarague - Coed Coch Targed | 16 | 13 | 12 | |
16 | Amanda Elofsson | Nemo Cacharel | | 203 | 205 | 197 | 605 | 56,019 |
| Sotenäs FK | Nicolai NPA - Ismaël ox A 206 | 17 | 16 | 16 | |
16 | Nicole Jacobs | Jacobs Wiggleytuff | | 205 | 205 | 195 | 605 | 56,019 |
| RS Grums | Vermont - Sadiqui Viscount | 15 | 16 | 17 | |
| Sabina Olsson | Lotus | | | | | | |
| Säffle Ridklubb | Okänd | | | | |
|
till toppen |
Klass 7D - Dressyr FEI:s Lagtävlan Ponny Kategori D |
33 anmälda, 33 startande, 9 placerade |
Domare H: Ulrika Jacobs |
Domare C: Jenny Engström |
Domare M: Barbro Lindström |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Annie Schön | Little Big Man | | 230 | 246 | 258 | 734 | 67,963 |
| Falu Ridklubb | Robin Hood - Galliano | 4 | 1 | 1 | |
2 | Elin Johansson | Alladdin | | 228 | 242 | 251 | 721 | 66,759 |
| Mantorpsryttarna | Okänd | 5 | 2 | 2 | |
3 | Jennifer Vakkuri | Tintin | | 234 | 238 | 245 | 717 | 66,389 |
| Högbo Ridklubb | Valentino II - Marambee | 3 | 5 | 3 | |
4 | Emelie Johansson | Gimmic | | 237 | 241 | 236 | 714 | 66,111 |
| Björklidens RS | - - - | 2 | 4 | 5 | |
5 | Ida Lindman | ET Bonfire Breeze | | 226 | 242 | 237 | 705 | 65,278 |
| Nordhallands RK | Kamik Breeze - Kings Bonus xx | 6 | 2 | 4 | |
6 | Emelie Hedström | Lotus II | | 241 | 228 | 234 | 703 | 65,093 |
| Mantorpsryttarna | Rolls Royce RC - Tanam on Diaghall CSB | 1 | 10 | 6 | |
7 | Julia Gustafsson | Pride Melody | | 218 | 230 | 233 | 681 | 63,056 |
| Värnamobygdens RF | Verona´s Bo-Gi - Stoatley Pride II | 14 | 8 | 7 | |
8 | Lydia Laudon | Hagaby Primrose | | 224 | 232 | 224 | 680 | 62,963 |
| Boxholms RK | Fourwinds Flash Jack - Derwen Tenessee Express RWD 3 | 8 | 7 | 13 | |
9 | Jenny Lernbring | Sweet Pidelipom | | 218 | 234 | 227 | 679 | 62,870 |
| Alingsås RS | Sweet Demand xx AA 9291 RP - Roman Fidel RW | 14 | 6 | 10 | |
|
10 | Ylva Larson | Excalibur | | 224 | 224 | 228 | 676 | 62,593 |
| Säffle Ridklubb | Grytåsa Kalemero - Crut | 8 | 14 | 9 | |
11 | Frida Ydregård | Coral Tilda | | 225 | 222 | 227 | 674 | 62,407 |
| Siggesta R | okänd | 7 | 16 | 10 | |
12 | Karl Svalling | Vicky | | 221 | 230 | 219 | 670 | 62,037 |
| Söderköpings RS | Holens Ingolf - Favory Nicodemus | 11 | 8 | 20 | |
13 | Frida Andersson | Cherrys Child Cherokee | | 219 | 225 | 224 | 668 | 61,852 |
| Högbo Ridklubb | Merrie Master - Vera Slipon Fury | 13 | 13 | 13 | |
14 | Lovisa Olén | Sun Roy RNF 159 | | 223 | 227 | 217 | 667 | 61,759 |
| Skaraortens RF | Jolly Roger - Maranon | 10 | 11 | 21 | |
15 | Alexandra Kjörsvik | Golden Garlic RC 97 | | 215 | 227 | 224 | 666 | 61,667 |
| Hageby Ridklubb | Juno Rory - Hagens o Chief | 18 | 11 | 13 | |
16 | Liv Nyström | Virdarnas Sider | | 214 | 214 | 233 | 661 | 61,204 |
| Mantorpsryttarna | Valentin Bell RNF - Hoekshors Denny RNF | 20 | 24 | 7 | |
17 | Matilda Holmström | Fredriksbergs Nadir | | 211 | 223 | 224 | 658 | 60,926 |
| Håbo Ridklubb | Dennie RNF S- - Silverlea Buckskin RNF | 24 | 15 | 13 | |
18 | Sofie Wettberg | Minigårdens Anisette | | 210 | 221 | 226 | 657 | 60,833 |
| Säffle Ridklubb | JE Amadeuz ox - Expo ox | 25 | 17 | 12 | |
18 | Nikolina Engström | Leroy | | 217 | 219 | 221 | 657 | 60,833 |
| Vetlandaortens RF | Okänd | 16 | 19 | 18 | |
20 | Patricia Kjerrman | Drummond Lad | | 220 | 219 | 216 | 655 | 60,648 |
| Björklinge RF | Okänd | 12 | 19 | 22 | |
21 | Malin Axelsson | The Grey Mouse | | 215 | 217 | 221 | 653 | 60,463 |
| Hagfors-Uddeholm | Okänd | 18 | 21 | 18 | |
22 | Frida Hindemo | Pepsi | | 214 | 220 | 216 | 650 | 60,185 |
| Gripens RF | Okänd | 20 | 18 | 22 | |
23 | Jennifer Andersson | Merano | | 217 | 207 | 223 | 647 | 59,907 |
| Arboga RS | Derwen MR T RWD - Derwen Rallway Express WSB | 16 | 27 | 17 | |
24 | Gabriella Sohlberg | Milous Pandora Tootsie | | 214 | 214 | 212 | 640 | 59,259 |
| Djursholms RK | Power Boy RP - Isaksbo Jeronimo 10 | 20 | 24 | 26 | |
25 | Sofia Kanestad | Doller Maker | | 206 | 216 | 216 | 638 | 59,074 |
| Djursholms RK | Dressman I - Rosedale Tiberius | 27 | 22 | 22 | |
26 | Emma Öjstrand | Ciba Sandstone | | 213 | 210 | 209 | 632 | 58,519 |
| Arvika Ridklubb | Campari - Brillant | 23 | 26 | 27 | |
27 | Andrea Kjellberg | Elmholts Xerox | | 209 | 206 | 213 | 628 | 58,148 |
| Alingsås RS | Parks Tambour - Bavian | 26 | 28 | 25 | |
28 | Ellinor Manhed | Lidens Mr Li | | 204 | 216 | 207 | 627 | 58,056 |
| Särö RF | Janus - Clifden Wind | 28 | 22 | 28 | |
29 | Anna Gerdt | Åstratorps Moa | | 194 | 197 | 206 | 597 | 55,278 |
| Håbo Ridklubb | Åstratorps Mowitz - Willoway Golddigger | 31 | 32 | 29 | |
30 | Elina Pettersson | Noble Star | | 197 | 200 | 197 | 594 | 55,000 |
| Karlskoga RT | Juno Rory - Bofors ox | 30 | 31 | 30 | |
31 | Maria Blom | Dragons Music | | 202 | 193 | 196 | 591 | 54,722 |
| Björklidens RS | Bery welsh Dragon - Wärnanäs Peng | 29 | 33 | 31 | |
32 | Ida Nilsson | Ice Road´s Naina Joan | | 190 | 206 | 193 | 589 | 54,537 |
| Mariestads RK | Ceres Lord Thomas - Bucklesham Brenin Bach | 32 | 28 | 32 | |
33 | Hanna Van Ooijen | Mowglie | | 189 | 204 | 190 | 583 | 53,981 |
| Björklinge RF | Okänd | 33 | 30 | 33 | |
|
till toppen |
Klass 5C - Dressyr FEI Ind Mästerskap Ponny Kategori C |
17 anmälda, 15 startande, 4 placerade |
Domare H: Anette Nilsson |
Domare C: Monica Pehrsson |
Domare M: Anna Wennerlund Cruickshank |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Isabella Tovek | Backens Lotus | | 264 | 254 | 252 | 770 | 67,544 |
| Himledalens RK | Rolls Royce RC - Blue Chief RC | 2 | 1 | 3 | |
2 | Beatrice Axelsson | Maddoc | | 266 | 243 | 255 | 764 | 67,018 |
| Vetlandaortens RF | Okänd - Okänd | 1 | 4 | 1 | |
3 | Frida Berg | Power Prince | | 255 | 246 | 253 | 754 | 66,140 |
| Rappestad RK | Power Boy - Candide | 4 | 2 | 2 | |
4 | Isabelle Hällberg | Ronaldo | | 260 | 237 | 246 | 743 | 65,175 |
| Hudiksvalls R&PK | Mr Bentley - Coed Coch Bawn | 3 | 7 | 4 | |
|
5 | Jessie Johansson | Moonlight Shadow | | 247 | 239 | 230 | 716 | 62,807 |
| Gripens RF | Liksta Höjdens Komet - Minstrel Boy | 5 | 6 | 8 | |
6 | Natalie Ekroth | B Melizza | | 245 | 227 | 238 | 710 | 62,281 |
| Årsta Runsten | Cippyn Red Crusader - Kirby Cane | 7 | 10 | 5 | |
7 | Maria Rosenbak Jensen | Odbjergs Imitz | | 237 | 246 | 223 | 706 | 61,930 |
| Danmark | Højlunds Motley - Løndals Benjamin | 9 | 2 | 10 | |
8 | Sanna Nilsson | Johnny Walker | | 235 | 236 | 234 | 705 | 61,842 |
| Mantorpsryttarna | Cognac - Morning Star | 11 | 8 | 6 | |
9 | Elin Röjdal | Indiana Joe | | 237 | 243 | 220 | 700 | 61,404 |
| Lilleruds HSK | Okänd | 9 | 4 | 11 | |
10 | Amanda AhvenlampiSvensson | Adrenalin | | 235 | 235 | 228 | 698 | 61,228 |
| Nyby-Torshälla RK | Vermont - Coed Coch Targed | 11 | 9 | 9 | |
11 | Jenny Frodhe | Olbiz Tellus | | 246 | 218 | 233 | 697 | 61,140 |
| Kinda Ridklubb | Värnbergs Orion - Pommac | 6 | 12 | 7 | |
12 | Elin Hassellund | Cindy C | | 235 | 227 | 212 | 674 | 59,123 |
| Tolita Ridklubb | Rookery Full Flight RWC - Surprice RWR | 11 | 10 | 14 | |
13 | Maria Andersson | Börsgårds Lipton | | 242 | 212 | 218 | 672 | 58,947 |
| Ale-Jennylunds RK | Källstorps Curry - Prinsen | 8 | 13 | 12 | |
14 | Nicole Jacobs | Jacobs Wiggleytuff | | 209 | 200 | 214 | 623 | 54,649 |
| RS Grums | Vermont - Sadiqui Viscount | 14 | 14 | 13 | |
15 | Emma Stenfors | Caramelle III | | 199 | 199 | 204 | 602 | 52,807 |
| Gripens RF | Paddock Camarague - Coed Coch Targed | 15 | 15 | 15 | |
| Linnea Gustafsson | Ofelia | | | | | | |
| Ängelholms RF | Amaazy - Wärnanäs Peng | | | | |
| Sabina Olsson | Lotus | | | | | | |
| Säffle Ridklubb | Okänd | | | | |
|
till toppen |
Klass 5D - Dressyr FEI Ind Mästerskap Ponny Kategori D |
36 anmälda, 35 startande, 9 placerade |
Domare H: Nina Persson |
Domare C: Leena Lundin |
Domare M: Anders Karlsson |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Nina Rademaekers | José | | 260 | 264 | 258 | 782 | 68,596 |
| Djursholms RK | Okänd | 1 | 3 | 1 | |
2 | Mathilde Hannell | Chardonnay 23 | | 247 | 270 | 255 | 772 | 67,719 |
| Lindelunda SRK | Vikt. Chirac - Dandy | 8 | 1 | 3 | |
3 | Annie Schön | Little Big Man | | 259 | 251 | 258 | 768 | 67,368 |
| Falu Ridklubb | Robin Hood - Galliano | 2 | 7 | 1 | |
4 | Elin Johansson | Alladdin | | 249 | 266 | 252 | 767 | 67,281 |
| Mantorpsryttarna | Okänd | 6 | 2 | 5 | |
5 | Malena Edwards | Galant III RNF 168 | | 250 | 255 | 255 | 760 | 66,667 |
| Borås FK | Rodlease Dancing Gold - Fredriksbergs Chopin | 5 | 5 | 3 | |
6 | Josefine Frithiofsson | Mr Brown | | 249 | 258 | 246 | 753 | 66,053 |
| Kungsbacka RK | Urbino - Mr Snowdon | 6 | 4 | 6 | |
7 | Emelie Johansson | Gimmic | | 255 | 249 | 243 | 747 | 65,526 |
| Björklidens RS | - - - | 3 | 9 | 7 | |
8 | Malin Axelsson | The Grey Mouse | | 246 | 244 | 241 | 731 | 64,123 |
| Hagfors-Uddeholm | Okänd | 10 | 10 | 8 | |
9 | Celine Boddum Clausen | Hynde-Hoeve Ramses | | 240 | 254 | 236 | 730 | 64,035 |
| Hjallerup Rideklub | | 12 | 6 | 9 | |
|
10 | Jenny Karlsson | Brantops Validos Son | | 253 | 235 | 233 | 721 | 63,246 |
| Djursholms RK | Valido - Valentino | 4 | 15 | 14 | |
11 | Frida Andersson | Cherrys Child Cherokee | | 240 | 250 | 226 | 716 | 62,807 |
| Högbo Ridklubb | Merrie Master - Vera Slipon Fury | 12 | 8 | 20 | |
12 | Sofie Wettberg | Minigårdens Anisette | | 243 | 235 | 236 | 714 | 62,632 |
| Säffle Ridklubb | JE Amadeuz ox - Expo ox | 11 | 15 | 9 | |
13 | Fanny Callerud | Esse Goldprince | | 236 | 243 | 234 | 713 | 62,544 |
| Torslanda RK | Willoway Golddigger - Prinsen | 15 | 11 | 12 | |
14 | Emelie Hedström | Lotus II | | 230 | 238 | 235 | 703 | 61,667 |
| Mantorpsryttarna | Rolls Royce RC - Tanam on Diaghall CSB | 23 | 12 | 11 | |
15 | Alexandra Kjörsvik | Golden Garlic RC 97 | | 233 | 238 | 228 | 699 | 61,316 |
| Hageby Ridklubb | Juno Rory - Hagens o Chief | 18 | 12 | 15 | |
16 | Liv Nyström | Virdarnas Sider | | 247 | 238 | 213 | 698 | 61,228 |
| Mantorpsryttarna | Valentin Bell RNF - Hoekshors Denny RNF | 8 | 12 | 30 | |
17 | Mikaela Persson | River Dance | | 231 | 231 | 228 | 690 | 60,526 |
| Arboga RS | Green River xx - Idzard | 20 | 18 | 15 | |
17 | Lydia Laudon | Hagaby Primrose | | 233 | 229 | 228 | 690 | 60,526 |
| Boxholms RK | Fourwinds Flash Jack - Derwen Tenessee Express RWD 3 | 18 | 21 | 15 | |
19 | Nikolina Engström | Leroy | | 237 | 230 | 221 | 688 | 60,351 |
| Vetlandaortens RF | Okänd | 14 | 20 | 26 | |
20 | Julia Gustafsson | Pride Melody | | 234 | 229 | 222 | 685 | 60,088 |
| Värnamobygdens RF | Verona´s Bo-Gi - Stoatley Pride II | 17 | 21 | 25 | |
20 | Ellinor Manhed | Lidens Mr Li | | 220 | 231 | 234 | 685 | 60,088 |
| Särö RF | Janus - Clifden Wind | 28 | 18 | 12 | |
22 | Ylva Larson | Excalibur | | 230 | 227 | 227 | 684 | 60,000 |
| Säffle Ridklubb | Grytåsa Kalemero - Crut | 23 | 23 | 19 | |
23 | Matilda Holmström | Fredriksbergs Nadir | | 228 | 232 | 223 | 683 | 59,912 |
| Håbo Ridklubb | Dennie RNF S- - Silverlea Buckskin RNF | 25 | 17 | 24 | |
24 | Jennifer Andersson | Merano | | 231 | 223 | 224 | 678 | 59,474 |
| Arboga RS | Derwen MR T RWD - Derwen Rallway Express WSB | 20 | 27 | 23 | |
25 | Frida Ydregård | Coral Tilda | | 235 | 209 | 228 | 672 | 58,947 |
| Siggesta R | okänd | 16 | 33 | 15 | |
26 | Karl Svalling | Vicky | | 218 | 224 | 226 | 668 | 58,596 |
| Söderköpings RS | Holens Ingolf - Favory Nicodemus | 30 | 26 | 20 | |
27 | Emma Öjstrand | Ciba Sandstone | | 231 | 216 | 218 | 665 | 58,333 |
| Arvika Ridklubb | Campari - Brillant | 20 | 30 | 28 | |
27 | Sofia Kanestad | Doller Maker | | 219 | 226 | 220 | 665 | 58,333 |
| Djursholms RK | Dressman I - Rosedale Tiberius | 29 | 24 | 27 | |
29 | Frida Hindemo | Pepsi | | 214 | 216 | 225 | 655 | 57,456 |
| Gripens RF | Okänd | 33 | 30 | 22 | |
30 | Lovisa Olén | Sun Roy RNF 159 | | 224 | 223 | 206 | 653 | 57,281 |
| Skaraortens RF | Jolly Roger - Maranon | 26 | 27 | 32 | |
31 | Gabriella Sohlberg | Milous Pandora Tootsie | | 221 | 225 | 201 | 647 | 56,754 |
| Djursholms RK | Power Boy RP - Isaksbo Jeronimo 10 | 27 | 25 | 33 | |
32 | Hanna Van Ooijen | Mowglie | | 217 | 210 | 217 | 644 | 56,491 |
| Björklinge RF | Okänd | 31 | 32 | 29 | |
33 | Carolina Grünerwald | Derano Classic | | 217 | 223 | 200 | 640 | 56,140 |
| Vikbolandets RF | Derano B - Small-Land Martino | 31 | 27 | 35 | |
34 | Maria Blom | Dragons Music | | 212 | 202 | 208 | 622 | 54,561 |
| Björklidens RS | Bery welsh Dragon - Wärnanäs Peng | 34 | 34 | 31 | |
35 | Ida Nilsson | Ice Road´s Naina Joan | | 206 | 202 | 201 | 609 | 53,421 |
| Mariestads RK | Ceres Lord Thomas - Bucklesham Brenin Bach | 35 | 34 | 33 | |
| Ida Lindman | ET Bonfire Breeze | | | | | | |
| Nordhallands RK | Kamik Breeze - Kings Bonus xx | | | | |
|
till toppen |
Klass 3C - Dressyr FEI:s Lagtävlan Ponny Kategori C |
15 anmälda, 14 startande, 4 placerade |
Domare H: Anette Nilsson |
Domare C: Barbro Lindström |
Domare M: Christina Strand |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Isabella Tovek | Backens Lotus | | 246 | 248 | 237 | 731 | 67,685 |
| Himledalens RK | Rolls Royce RC - Blue Chief RC | 3 | 1 | 4 | |
2 | Frida Berg | Power Prince | | 249 | 237 | 245 | 731 | 67,685 |
| Rappestad RK | Power Boy - Candide | 2 | 3 | 1 | |
3 | Beatrice Axelsson | Maddoc | | 253 | 234 | 239 | 726 | 67,222 |
| Vetlandaortens RF | Okänd - Okänd | 1 | 4 | 3 | |
4 | Isabelle Hällberg | Ronaldo | | 238 | 246 | 226 | 710 | 65,741 |
| Hudiksvalls R&PK | Mr Bentley - Coed Coch Bawn | 4 | 2 | 6 | |
|
5 | Jenny Frodhe | Olbiz Tellus | | 231 | 225 | 240 | 696 | 64,444 |
| Kinda Ridklubb | Värnbergs Orion - Pommac | 5 | 6 | 2 | |
6 | Sanna Nilsson | Johnny Walker | | 224 | 221 | 231 | 676 | 62,593 |
| Mantorpsryttarna | Cognac - Morning Star | 8 | 8 | 5 | |
7 | Maria Andersson | Börsgårds Lipton | | 228 | 227 | 216 | 671 | 62,130 |
| Ale-Jennylunds RK | Källstorps Curry - Prinsen | 6 | 5 | 8 | |
8 | Natalie Ekroth | B Melizza | | 225 | 225 | 220 | 670 | 62,037 |
| Årsta Runsten | Cippyn Red Crusader - Kirby Cane | 7 | 6 | 7 | |
9 | Amanda AhvenlampiSvensson | Adrenalin | | 217 | 212 | 207 | 636 | 58,889 |
| Nyby-Torshälla RK | Vermont - Coed Coch Targed | 9 | 9 | 10 | |
10 | Amanda Elofsson | Nemo Cacharel | | 211 | 202 | 212 | 625 | 57,870 |
| Sotenäs FK | Nicolai NPA - Ismaël ox A 206 | 11 | 11 | 9 | |
11 | Johanna Holm | Sunnys Teddy Boy | | 208 | 208 | 207 | 623 | 57,685 |
| Grevagårdens RF | Carsimirsborgs Avocado - Xandino | 12 | 10 | 10 | |
12 | Linn Ingvarsson | Scopo Philiac | | 217 | 187 | 201 | 605 | 56,019 |
| Karlskoga RT | Vernons Peeping Tom - Rolökke Swallow | 9 | 14 | 13 | |
13 | Nicole Jacobs | Jacobs Wiggleytuff | | 201 | 197 | 206 | 604 | 55,926 |
| RS Grums | Vermont - Sadiqui Viscount | 14 | 13 | 12 | |
14 | Izabella Lied | Plexi | | 203 | 199 | 198 | 600 | 55,556 |
| Mariestads RK | Okänd | 13 | 12 | 14 | |
| Sabina Olsson | Lotus | | | | | | |
| Säffle Ridklubb | Okänd | | | | |
|
till toppen |
Klass 3D - Dressyr FEI:s Lagtävlan Ponny Kategori D |
27 anmälda, 22 startande, 6 placerade |
Domare H: Nina Persson |
Domare C: Monica Pehrsson |
Domare M: Anders Karlsson |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Nina Rademaekers | José | | 233 | 244 | 241 | 718 | 66,481 |
| Djursholms RK | Okänd | 4 | 2 | 1 | |
2 | Emelie Johansson | Gimmic | | 235 | 245 | 232 | 712 | 65,926 |
| Björklidens RS | - - - | 2 | 1 | 4 | |
3 | Julia Gustafsson | Pride Melody | | 223 | 235 | 236 | 694 | 64,259 |
| Värnamobygdens RF | Verona´s Bo-Gi - Stoatley Pride II | 9 | 4 | 3 | |
4 | Alexandra Kjörsvik | Golden Garlic RC 97 | | 227 | 235 | 228 | 690 | 63,889 |
| Hageby Ridklubb | Juno Rory - Hagens o Chief | 7 | 4 | 5 | |
5 | Emelie Hedström | Lotus II | | 234 | 225 | 228 | 687 | 63,611 |
| Mantorpsryttarna | Rolls Royce RC - Tanam on Diaghall CSB | 3 | 7 | 5 | |
6 | Jennifer Vakkuri | Tintin | | 225 | 223 | 238 | 686 | 63,519 |
| Högbo Ridklubb | Valentino II - Marambee | 8 | 9 | 2 | |
|
7 | Karl Svalling | Vicky | | 223 | 241 | 221 | 685 | 63,426 |
| Söderköpings RS | Holens Ingolf - Favory Nicodemus | 9 | 3 | 10 | |
8 | Liv Nyström | Virdarnas Sider | | 241 | 224 | 219 | 684 | 63,333 |
| Mantorpsryttarna | Valentin Bell RNF - Hoekshors Denny RNF | 1 | 8 | 12 | |
9 | Mikaela Persson | River Dance | | 232 | 221 | 213 | 666 | 61,667 |
| Arboga RS | Green River xx - Idzard | 5 | 10 | 16 | |
10 | Patricia Kjerrman | Drummond Lad | | 218 | 217 | 222 | 657 | 60,833 |
| Björklinge RF | Okänd | 16 | 13 | 8 | |
11 | Malena Edwards | Galant III RNF 168 | | 220 | 212 | 224 | 656 | 60,741 |
| Borås FK | Rodlease Dancing Gold - Fredriksbergs Chopin | 13 | 15 | 7 | |
12 | Andrea Kjellberg | Elmholts Xerox | | 220 | 220 | 215 | 655 | 60,648 |
| Alingsås RS | Parks Tambour - Bavian | 13 | 11 | 14 | |
13 | Celine Boddum Clausen | Hynde-Hoeve Ramses | | 221 | 211 | 222 | 654 | 60,556 |
| Hjallerup Rideklub | | 11 | 16 | 8 | |
13 | Jennifer Andersson | Merano | | 221 | 216 | 217 | 654 | 60,556 |
| Arboga RS | Derwen MR T RWD - Derwen Rallway Express WSB | 11 | 14 | 13 | |
15 | Frida Ydregård | Coral Tilda | | 231 | 202 | 220 | 653 | 60,463 |
| Siggesta R | okänd | 6 | 19 | 11 | |
16 | Anna Gerdt | Åstratorps Moa | | 219 | 219 | 209 | 647 | 59,907 |
| Håbo Ridklubb | Åstratorps Mowitz - Willoway Golddigger | 15 | 12 | 17 | |
17 | Nikolina Engström | Leroy | | 214 | 210 | 215 | 639 | 59,167 |
| Vetlandaortens RF | Okänd | 18 | 17 | 14 | |
18 | Jenny Lernbring | Sweet Pidelipom | | 210 | 227 | 198 | 635 | 58,796 |
| Alingsås RS | Sweet Demand xx AA 9291 RP - Roman Fidel RW | 19 | 6 | 20 | |
19 | Sofia Kanestad | Doller Maker | | 216 | 199 | 206 | 621 | 57,500 |
| Djursholms RK | Dressman I - Rosedale Tiberius | 17 | 21 | 18 | |
20 | Ida Nilsson | Ice Road´s Naina Joan | | 209 | 202 | 193 | 604 | 55,926 |
| Mariestads RK | Ceres Lord Thomas - Bucklesham Brenin Bach | 20 | 19 | 21 | |
21 | Hanna Van Ooijen | Mowglie | | 195 | 197 | 202 | 594 | 55,000 |
| Björklinge RF | Okänd | 21 | 22 | 19 | |
22 | Carolina Grünerwald | Derano Classic | | 195 | 205 | 189 | 589 | 54,537 |
| Vikbolandets RF | Derano B - Small-Land Martino | 21 | 18 | 22 | |
| Ylva Larson | Excalibur | | | | | | |
| Säffle Ridklubb | Grytåsa Kalemero - Crut | | | | |
| Jenny Karlsson | Brantops Validos Son | | | | | | |
| Djursholms RK | Valido - Valentino | | | | |
| Emma Öjstrand | Ciba Sandstone | | | | | | |
| Arvika Ridklubb | Campari - Brillant | | | | |
| Matilda Holmström | Fredriksbergs Nadir | | | | | | |
| Håbo Ridklubb | Dennie RNF S- - Silverlea Buckskin RNF | | | | |
| Elin Johansson | Alladdin | | | | | | |
| Mantorpsryttarna | Okänd | | | | |
|
till toppen |
Klass 2B - Dressyr Lätt A:P0 kat B Kategori B |
7 anmälda, 6 startande, 2 placerade |
Domare H: Christina Strand |
Domare C: Anette Nilsson |
Domare M: Barbro Lindström |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Lina Karlsson | Brodals Mistral | | 336 | 326 | 326 | 988 | 73,185 |
| Trossnäs FK | Wildzangs Gloriant - Mirth Master | 1 | 1 | 1 | |
2 | Ida Hassellund | Jessika | | 284 | 273 | 276 | 833 | 61,704 |
| Tolita Ridklubb | Glansevin Gadabout RW - Surprise RWR | 2 | 2 | 2 | |
|
3 | Malin Lönn | American Dollar | | 270 | 269 | 276 | 815 | 60,370 |
| Högbo Ridklubb | Okänd | 3 | 3 | 2 | |
4 | Maja Häger | Zeppelin Zack | | 254 | 256 | 258 | 768 | 56,889 |
| Rappestad RK | Candide RW - Vallrum Objekt RW | 4 | 4 | 4 | |
5 | Amanada Frestadius | Davidoff 108 | | 231 | 229 | 212 | 672 | 49,778 |
| Hudiksvalls R&PK | Dores - Sento | 5 | 5 | 5 | |
6 | Miranda Frestadius | Drambuie II | | 203 | 215 | 208 | 626 | 46,370 |
| Hudiksvalls R&PK | Ekbäckens Savoy - Pevire Coch | 6 | 6 | 6 | |
| Ludwig Wilken | James Bond | | | | | | |
| Kågeröds Lantl. | Brokad - Jan Dacke | | | | |
|
till toppen |
Klass 1C - Dressyr FEI Ind Mästerskap Ponny Kategori C |
12 anmälda, 10 startande, 3 placerade |
Domare H: Anders Karlsson |
Domare C: Nina Persson |
Domare M: Monica Pehrsson |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Isabella Tovek | Backens Lotus | | 257 | 246 | 255 | 758 | 66,491 |
| Himledalens RK | Rolls Royce RC - Blue Chief RC | 1 | 1 | 1 | |
2 | Frida Berg | Power Prince | | 236 | 238 | 244 | 718 | 62,982 |
| Rappestad RK | Power Boy - Candide | 3 | 3 | 2 | |
3 | Sanna Nilsson | Johnny Walker | | 233 | 245 | 236 | 714 | 62,632 |
| Mantorpsryttarna | Cognac - Morning Star | 4 | 2 | 4 | |
|
4 | Jessie Johansson | Moonlight Shadow | | 243 | 234 | 236 | 713 | 62,544 |
| Gripens RF | Liksta Höjdens Komet - Minstrel Boy | 2 | 4 | 4 | |
5 | Elin Röjdal | Indiana Joe | | 231 | 231 | 239 | 701 | 61,491 |
| Lilleruds HSK | Okänd | 5 | 5 | 3 | |
6 | Linnea Gustafsson | Ofelia | | 215 | 211 | 227 | 653 | 57,281 |
| Ängelholms RF | Amaazy - Wärnanäs Peng | 7 | 8 | 6 | |
7 | Izabella Lied | Plexi | | 213 | 214 | 223 | 650 | 57,018 |
| Mariestads RK | Okänd | 9 | 6 | 7 | |
8 | Elin Hassellund | Cindy C | | 214 | 214 | 219 | 647 | 56,754 |
| Tolita Ridklubb | Rookery Full Flight RWC - Surprice RWR | 8 | 6 | 8 | |
9 | Nicole Jacobs | Jacobs Wiggleytuff | | 222 | 211 | 206 | 639 | 56,053 |
| RS Grums | Vermont - Sadiqui Viscount | 6 | 8 | 9 | |
10 | Emma Stenfors | Caramelle III | | 193 | 188 | 199 | 580 | 50,877 |
| Gripens RF | Paddock Camarague - Coed Coch Targed | 10 | 10 | 10 | |
| Linn Ingvarsson | Scopo Philiac | | | | | | |
| Karlskoga RT | Vernons Peeping Tom - Rolökke Swallow | | | | |
| Sabina Olsson | Lotus | | | | | | |
| Säffle Ridklubb | Okänd | | | | |
|
till toppen |
Klass 1D - Dressyr FEI Ind Mästerskap Ponny Kategori D |
24 anmälda, 19 startande, 5 placerade |
Domare H: Jenny Engström |
Domare C: Ulrika Jacobs |
Domare M: Anna Wennerlund Cruickshank |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Nina Rademaekers | José | | 260 | 241 | 256 | 757 | 66,404 |
| Djursholms RK | Okänd | 1 | 6 | 1 | |
2 | Emelie Johansson | Gimmic | | 260 | 248 | 249 | 757 | 66,404 |
| Björklidens RS | - - - | 1 | 2 | 2 | |
3 | Malena Edwards | Galant III RNF 168 | | 254 | 250 | 245 | 749 | 65,702 |
| Borås FK | Rodlease Dancing Gold - Fredriksbergs Chopin | 5 | 1 | 3 | |
4 | Elin Johansson | Alladdin | | 260 | 245 | 242 | 747 | 65,526 |
| Mantorpsryttarna | Okänd | 1 | 4 | 5 | |
5 | Mathilde Hannell | Chardonnay 23 | | 259 | 241 | 241 | 741 | 65,000 |
| Lindelunda SRK | Vikt. Chirac - Dandy | 4 | 6 | 7 | |
|
6 | Jennifer Vakkuri | Tintin | | 251 | 246 | 241 | 738 | 64,737 |
| Högbo Ridklubb | Valentino II - Marambee | 6 | 3 | 7 | |
7 | Fanny Callerud | Esse Goldprince | | 242 | 245 | 238 | 725 | 63,596 |
| Torslanda RK | Willoway Golddigger - Prinsen | 8 | 4 | 10 | |
8 | Jenny Karlsson | Brantops Validos Son | | 244 | 235 | 239 | 718 | 62,982 |
| Djursholms RK | Valido - Valentino | 7 | 10 | 9 | |
9 | Ida Lindman | ET Bonfire Breeze | | 240 | 234 | 237 | 711 | 62,368 |
| Nordhallands RK | Kamik Breeze - Kings Bonus xx | 10 | 12 | 12 | |
9 | Annie Schön | Little Big Man | | 231 | 235 | 245 | 711 | 62,368 |
| Falu Ridklubb | Robin Hood - Galliano | 15 | 10 | 3 | |
11 | Malin Axelsson | The Grey Mouse | | 236 | 236 | 238 | 710 | 62,281 |
| Hagfors-Uddeholm | Okänd | 14 | 8 | 10 | |
12 | Frida Andersson | Cherrys Child Cherokee | | 241 | 231 | 230 | 702 | 61,579 |
| Högbo Ridklubb | Merrie Master - Vera Slipon Fury | 9 | 14 | 13 | |
13 | Josefine Frithiofsson | Mr Brown | | 237 | 216 | 242 | 695 | 60,965 |
| Kungsbacka RK | Urbino - Mr Snowdon | 11 | 17 | 5 | |
14 | Lovisa Olén | Sun Roy RNF 159 | | 237 | 223 | 229 | 689 | 60,439 |
| Skaraortens RF | Jolly Roger - Maranon | 11 | 16 | 14 | |
15 | Matilda Holmström | Fredriksbergs Nadir | | 227 | 232 | 226 | 685 | 60,088 |
| Håbo Ridklubb | Dennie RNF S- - Silverlea Buckskin RNF | 17 | 13 | 15 | |
16 | Frida Hindemo | Pepsi | | 237 | 227 | 219 | 683 | 59,912 |
| Gripens RF | Okänd | 11 | 15 | 16 | |
17 | Lydia Laudon | Hagaby Primrose | | 229 | 236 | 217 | 682 | 59,825 |
| Boxholms RK | Fourwinds Flash Jack - Derwen Tenessee Express RWD 3 | 16 | 8 | 17 | |
18 | Gabriella Sohlberg | Milous Pandora Tootsie | | 211 | 206 | 210 | 627 | 55,000 |
| Djursholms RK | Power Boy RP - Isaksbo Jeronimo 10 | 18 | 18 | 18 | |
19 | Ida Nilsson | Ice Road´s Naina Joan | | 194 | 203 | 206 | 603 | 52,895 |
| Mariestads RK | Ceres Lord Thomas - Bucklesham Brenin Bach | 19 | 19 | 19 | |
| Emma Öjstrand | Ciba Sandstone | | | | | | |
| Arvika Ridklubb | Campari - Brillant | | | | |
| Emelie Hedström | Lotus II | | | | | | |
| Mantorpsryttarna | Rolls Royce RC - Tanam on Diaghall CSB | | | | |
| Jennifer Andersson | Merano | | | | | | |
| Arboga RS | Derwen MR T RWD - Derwen Rallway Express WSB | | | | |
| Frida Ydregård | Coral Tilda | | | | | | |
| Siggesta R | okänd | | | | |
| Carolina Grünerwald | Derano Classic | | | | | | |
| Vikbolandets RF | Derano B - Small-Land Martino | | | | |
|
till toppen |