Klass 1 - Dressyr Lätt A:2 Kategori B Avd. A |
TietoEnator Sun Summercup |
12 anmälda, 10 startande, 3 placerade |
Premier 1200 kr |
Överdomare: Barbro Lindström |
Domare H: Margareta Tellander |
Domare C: Christina Eriksson |
Domare M: Anki Carlsson |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Elisabeth Hjelm | Edenhof Hurricane | 500 kr | 310 | 315 | 317 | 942 | 73,02 |
| Hermanstorps K&RK | Horsemosens Charlie Brown RNF - Burton Starlight RNF | 1 | 1 | 1 | |
2 | Stephanie Wretmo | Zeppelin Zack | 400 kr | 276 | 283 | 296 | 855 | 66,28 |
| Bankeryds RK | Candide RW - Vallrum Objekt RW | 2 | 3 | 2 | |
3 | Sofia Ågardh | Playboy | 300 kr | 264 | 300 | 276 | 840 | 65,12 |
| Hammarö RF | Okänd - Okänd | 6 | 2 | 4 | |
|
4 | Therese Tällberg | Senza Nome |   | 266 | 267 | 277 | 810 | 62,79 |
| Bollnäs RS | Okänd - Okänd | 4 | 5 | 3 | |
5 | Jennifer Petersson | Picant |   | 271 | 261 | 273 | 805 | 62,40 |
| Tidaholmsbygden | Molnet - Tyford Spring | 3 | 6 | 5 | |
6 | Moa MorellTrolin | Sindiman |   | 265 | 259 | 264 | 788 | 61,09 |
| Hofors RS | Molstabergs Action Man RWM - Ekbäckens Sigurd RWM | 5 | 7 | 7 | |
7 | Martina HolztKarlsson | Hembys Jupiter |   | 245 | 257 | 267 | 769 | 59,61 |
| Torslanda RK | Rolökke Swallow RNF - Skogs Max RNF | 7 | 8 | 6 | |
8 | Anna Skeppstrand | Cicero |   | 239 | 268 | 249 | 756 | 58,60 |
| Stockholms FK | Skogs Max RNF - Pirak RNF | 8 | 4 | 8 | |
9 | Martina HolztKarlsson | Dawn Dandy |   | 229 | 247 | 249 | 725 | 56,20 |
| Torslanda RK | Okänd | 10 | 9 | 8 | |
10 | Emma Andersson | NFB King C.O |   | 232 | 223 | 237 | 692 | 53,64 |
| Gnesta Ridklubb | Okänd - okänd | 9 | 10 | 10 | |
  | Matilda Åslund | Winston II |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Roslagens R&KK | Mr Charm RW - Fagerås Eros RW | 0 | 0 | 0 | |
  | Emilia Törnqvist | Pralin |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Blå Bergens RF | Trojka Viking - Petrol | 0 | 0 | 0 | |
|
till toppen |
Klass 2 - Dressyr FEI:s Lagtävlan Ponny Kategori C + D |
TietoEnator Sun Summercup |
34 anmälda, 31 startande, 8 placerade |
Överdomare: Barbro Lindström |
Domare H: Leena Lundin |
Domare C: Ulrika Jacobs |
Domare M: Jenny Engström |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | SaraHenrietta BergströmKällström | Lotus II |   | 202 | 196 | 213 | 611 | 67,89 |
| Hofors RS | Rolls Royce RC - Tanam on Diaghall CSB | 2 | 2 | 2 | |
2 | Anna Jarnald | Mögelholts Obsession |   | 205 | 191 | 209 | 605 | 67,22 |
| Trollhättans FK | Okänd - Okänd | 1 | 4 | 3 | |
3 | Sofie Lönn | Cherrys Child Cherokee |   | 197 | 187 | 214 | 598 | 66,44 |
| Högbo Ridklubb | Merrie Master - Vera Slipon Fury | 3 | 9 | 1 | |
4 | Malin Andersson | Köhls Cidden |   | 196 | 190 | 200 | 586 | 65,11 |
| Karlstads RK | Balans RWR - Coed Coch Barwn RW | 4 | 5 | 4 | |
5 | Sofia Ridderstad | Azelia |   | 190 | 197 | 191 | 578 | 64,22 |
| Vetlandaortens RF | Cangas - Okänd | 6 | 1 | 8 | |
6 | Daina Knops | Stella |   | 186 | 190 | 185 | 561 | 62,33 |
| Södertälje RK | Okänd - Okänd | 7 | 5 | 10 | |
7 | Kristin Magnusson | Lady Madonna |   | 191 | 176 | 193 | 560 | 62,22 |
| Tjörns Ridklubb | Brozzan - Bjärbys niclas | 5 | 16 | 5 | |
8 | Stephanie Wretmo | Emil |   | 182 | 194 | 180 | 556 | 61,78 |
| Bankeryds RK | Okänd - Brantshammar Korak RC | 9 | 3 | 13 | |
|
9 | Rebecca Ragnarsson | Hollandia Caranza |   | 177 | 190 | 188 | 555 | 61,67 |
| Lidköpings RK | okänd - okänd | 10 | 5 | 9 | |
10 | Sara Skeppstrand | Flying Dutchman |   | 186 | 179 | 185 | 550 | 61,11 |
| Stockholms FK | Okänd | 7 | 11 | 10 | |
11 | Jenny Olsson | Lenny |   | 174 | 188 | 181 | 543 | 60,33 |
| Lidköpings RK | Okänd - Okänd | 17 | 8 | 12 | |
12 | Matilda Åslund | Spinning Duchess |   | 175 | 170 | 193 | 538 | 59,78 |
| Roslagens R&KK | Rolls Royce - Murrisk | 15 | 23 | 5 | |
13 | Manda Olsson | Eriksbyns Buck |   | 169 | 174 | 192 | 535 | 59,44 |
| Trollhättans FK | Öxenholms Marbile Jr - Rolls Royce | 22 | 20 | 7 | |
14 | Sonja Rodhe | Lothar |   | 174 | 178 | 180 | 532 | 59,11 |
| Björklinge RF | Okänd - Okänd | 17 | 14 | 13 | |
15 | Ida Zäll | Felicia |   | 177 | 179 | 171 | 527 | 58,56 |
| Östersund-Frösö | Cederlunds Casanova - Okänd | 10 | 11 | 21 | |
16 | Katarina Roberg | Sunday Bell |   | 177 | 176 | 172 | 525 | 58,33 |
| Mantorpsryttarna | Countach Campbell - Cannon | 10 | 16 | 20 | |
17 | Erica Stråhle | Mac Gyver |   | 170 | 177 | 173 | 520 | 57,78 |
| Karlstads RK | Sabys Dixi - Gondoljär | 21 | 15 | 18 | |
18 | Rebecka Skarstam | Roxy |   | 176 | 176 | 166 | 518 | 57,56 |
| Malmö Ridklubb | Romeo Boy ox - Haran ox | 13 | 16 | 26 | |
19 | Evelina ONils | Micado |   | 173 | 175 | 169 | 517 | 57,44 |
| Ljusdals RK | Okänd - Okänd | 20 | 19 | 23 | |
19 | Sanna Olsson | Praestegårdens Rioja |   | 169 | 180 | 168 | 517 | 57,44 |
| Valsängs RF | Okänd - Okänd | 22 | 10 | 24 | |
19 | Malin Backlund | Ollies Solo Flight |   | 166 | 173 | 178 | 517 | 57,44 |
| Umeå RF | Rookery Full Flight RWC - Llanarth Solo WSB 22739 | 25 | 21 | 15 | |
22 | Emelie Josefsson | Ilion |   | 174 | 168 | 170 | 512 | 56,89 |
| Vetlandaortens RF | Värnbergs Orion - Pommac | 17 | 24 | 22 | |
23 | Malin Wikström | Minigårdens Toulouse |   | 175 | 158 | 175 | 508 | 56,44 |
| Säffle Ridklubb | Hellekis Timjan - Alcazar ox | 15 | 29 | 17 | |
24 | Maria Gideryd | Prinsen |   | 168 | 171 | 167 | 506 | 56,22 |
| Åsbygdens RF | Okänd - Okänd | 24 | 22 | 25 | |
25 | Sanna Olsson | Stenbroåsens Gretzsky |   | 161 | 168 | 176 | 505 | 56,11 |
| Valsängs RF | Örnäs Attila - Surprise | 28 | 24 | 16 | |
26 | Elin Löwenberg | Gun Girl |   | 163 | 179 | 160 | 502 | 55,78 |
| Gotlands Lantliga | Sun of a Gun xx - Golden Rover | 26 | 11 | 28 | |
27 | Anna Tifelt | Mr Brown |   | 176 | 159 | 164 | 499 | 55,44 |
| Trollhättans FK | Urbino - Mr Snowdon | 13 | 28 | 27 | |
28 | Elinor WallaEnander | Domino |   | 154 | 167 | 173 | 494 | 54,89 |
| Wisby Ridklubb | Hig horest Promise - Okänd | 30 | 26 | 18 | |
29 | Erika Olofsson | Donneur |   | 163 | 155 | 159 | 477 | 53,00 |
| Åsbygdens RF | Hannibal - Galax | 26 | 30 | 29 | |
29 | Erik Krook | Sörelgens Chicko II |   | 161 | 167 | 149 | 477 | 53,00 |
| Dyltabruks RF | Pendock Pioneer - Master Bronze | 28 | 26 | 30 | |
31 | Felicia Harström | Lipton |   | 0 | 0 | 0 | 0 | 0,00 |
| Falkenbergsorten | Rolls Royce - Värnbergs Castor | 0 | 0 | 0 | |
  | Therese Wahlberg | Musslan |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Hogsta DR | Chock - Mimik | 0 | 0 | 0 | |
  | Maja Renee Jensen | Lys de Monsieur |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Danmark | | 0 | 0 | 0 | |
  | Maja Renee Jensen | Manito |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Danmark | | 0 | 0 | 0 | |
|
till toppen |
Klass 3 - Dressyr FEI:s Ponnykür Kategori B + C + D |
TietoEnator Sun Summercup |
22 anmälda, 16 startande, 4 placerade |
Överdomare: Barbro Lindström |
Domare H: Anki Carlsson |
Domare C: Margareta Tellander |
Domare M: Christina Eriksson |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt |
| Klubb | Härstamning | Tekniskt i % |
| | | Konstnärligt i % |
1 | Rebecca Ragnarsson | Hollandia Caranza |   | 68,5 | 66,0 | 69,0 | 68,25 |
| Lidköpings RK | okänd - okänd | 67,0 | 66,5 | 75,0 | 69,50 |
| | | 3 | 3 | 1 | 68,67 |
2 | Felicia Harström | Lipton |   | 65,0 | 63,5 | 66,5 | 66,25 |
| Falkenbergsorten | Rolls Royce - Värnbergs Castor | 69,0 | 66,5 | 74,5 | 70,00 |
| | | 4 | 5 | 2 | 67,50 |
3 | Sofia Carlsson | Fredriksbergs Mozart |   | 64,5 | 65,5 | 66,0 | 66,04 |
| Alingsås RS | Dennie RNF S- - Leedes Boy RNF | 67,5 | 67,5 | 69,5 | 68,17 |
| | | 5 | 2 | 4 | 66,75 |
4 | Anna Jarnald | Mögelholts Obsession |   | 67,5 | 62,0 | 68,0 | 66,29 |
| Trollhättans FK | Okänd - Okänd | 72,5 | 63,5 | 67,0 | 67,67 |
| | | 1 | 8 | 5 | 66,75 |
|
5 | Elisabeth Hjelm | Edenhof Hurricane |   | 64,0 | 65,5 | 66,5 | 65,79 |
| Hermanstorps K&RK | Horsemosens Charlie Brown RNF - Burton Starlight RNF | 67,0 | 68,5 | 66,0 | 67,17 |
| | | 6 | 1 | 6 | 66,25 |
6 | Mikael Wärn | Anemone |   | 62,0 | 63,5 | 66,0 | 64,88 |
| Vansbro RS | Irco Menco - Rosseau ox | 66,5 | 65,5 | 72,0 | 68,00 |
| | | 7 | 6 | 3 | 65,92 |
7 | Matilda Åslund | Spinning Duchess |   | 65,0 | 61,5 | 64,0 | 64,46 |
| Roslagens R&KK | Rolls Royce - Murrisk | 71,5 | 65,5 | 65,0 | 67,33 |
| | | 2 | 7 | 8 | 65,42 |
8 | Jenny Olsson | Lenny |   | 58,0 | 63,0 | 63,5 | 62,08 |
| Lidköpings RK | Okänd - Okänd | 64,5 | 62,0 | 65,0 | 63,83 |
| | | 14 | 9 | 9 | 62,67 |
9 | Erika Olofsson | Donneur |   | 59,0 | 57,5 | 62,5 | 60,83 |
| Åsbygdens RF | Hannibal - Galax | 67,0 | 63,0 | 63,0 | 64,33 |
| | | 11 | 12 | 11 | 62,00 |
10 | Evelina ONils | Micado |   | 61,5 | 63,0 | 61,5 | 61,96 |
| Ljusdals RK | Okänd - Okänd | 64,0 | 60,0 | 61,5 | 61,83 |
| | | 12 | 11 | 12 | 61,92 |
11 | Anna Tifelt | Mr Brown |   | 59,5 | 67,0 | 55,0 | 61,17 |
| Trollhättans FK | Urbino - Mr Snowdon | 65,5 | 63,5 | 60,5 | 63,17 |
| | | 13 | 4 | 14 | 61,83 |
12 | Ida Zäll | Felicia |   | 61,0 | 56,5 | 62,5 | 60,87 |
| Östersund-Frösö | Cederlunds Casanova - Okänd | 66,5 | 57,5 | 66,5 | 63,50 |
| | | 8 | 14 | 7 | 61,75 |
13 | Magdalena Söderlund | Södergårds Bellini |   | 62,0 | 56,5 | 64,0 | 61,25 |
| Vansbro RS | Valentin Bell - Ballestero | 65,0 | 59,0 | 63,5 | 62,50 |
| | | 10 | 13 | 10 | 61,67 |
14 | Malin Liljeros | Chabo |   | 60,0 | 60,0 | 59,0 | 60,42 |
| Åsbygdens RF | Okänd - Okänd | 67,0 | 64,0 | 57,0 | 62,67 |
| | | 9 | 10 | 13 | 61,17 |
15 | Elinor WallaEnander | Domino |   |   |   |   |   |
| Wisby Ridklubb | Hig horest Promise - Okänd |   |   |   |   |
| | | 15 | 15 | 15 | 0,00 |
15 | Emelie Josefsson | Ilion |   |   |   |   |   |
| Vetlandaortens RF | Värnbergs Orion - Pommac |   |   |   |   |
| | | 15 | 15 | 15 | 0,00 |
  | Manda Olsson | Eriksbyns Buck |   |   |   |   |   |
| Trollhättans FK | Öxenholms Marbile Jr - Rolls Royce |   |   |   |   |
| | | 0 | 0 | 0 | 0,00 |
  | Therese Wahlberg | Musslan |   |   |   |   |   |
| Hogsta DR | Chock - Mimik |   |   |   |   |
| | | 0 | 0 | 0 | 0,00 |
  | Caroline Åkerlund | Shannado |   |   |   |   |   |
| Hudiksvalls R&PK | Fendth RC - Rolls Royce RC |   |   |   |   |
| | | 0 | 0 | 0 | 0,00 |
  | Sofie Winding | Mascot |   |   |   |   |   |
| Enköpings RK | Urbino - Örnäs Sun Boy |   |   |   |   |
| | | 0 | 0 | 0 | 0,00 |
  | Maja Renee Jensen | Lys de Monsieur |   |   |   |   |   |
| Danmark | |   |   |   |   |
| | | 0 | 0 | 0 | 0,00 |
  | Maja Renee Jensen | Manito |   |   |   |   |   |
| Danmark | |   |   |   |   |
| | | 0 | 0 | 0 | 0,00 |
|
till toppen |
Klass 4 - Dressyr Lätt A:4 Kategori B Avd. A |
TietoEnator Sun Summercup |
13 anmälda, 13 startande, 4 placerade |
Överdomare: Barbro Lindström |
Domare H: Jenny Engström |
Domare C: Leena Lundin |
Domare M: Anki Tifelt |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Elisabeth Hjelm | Edenhof Hurricane |   | 272 | 280 | 280 | 832 | 71,11 |
| Hermanstorps K&RK | Horsemosens Charlie Brown RNF - Burton Starlight RNF | 1 | 1 | 1 | |
2 | Stephanie Wretmo | Zeppelin Zack |   | 252 | 240 | 241 | 733 | 62,65 |
| Bankeryds RK | Candide RW - Vallrum Objekt RW | 2 | 3 | 2 | |
3 | Sofia Ågardh | Playboy |   | 246 | 232 | 231 | 709 | 60,60 |
| Hammarö RF | Okänd - Okänd | 3 | 4 | 6 | |
4 | Malin Kerttu | Bombi Bitt III |   | 229 | 243 | 234 | 706 | 60,34 |
| Valsängs RF | CC Targed - Chester | 7 | 2 | 3 | |
|
5 | Therese Tällberg | Senza Nome |   | 232 | 232 | 234 | 698 | 59,66 |
| Bollnäs RS | Okänd - Okänd | 6 | 4 | 3 | |
6 | Martina HolztKarlsson | Hembys Jupiter |   | 238 | 223 | 234 | 695 | 59,40 |
| Torslanda RK | Rolökke Swallow RNF - Skogs Max RNF | 4 | 8 | 3 | |
7 | Anna Skeppstrand | Cicero |   | 234 | 227 | 228 | 689 | 58,89 |
| Stockholms FK | Skogs Max RNF - Pirak RNF | 5 | 6 | 9 | |
8 | Jennifer Petersson | Picant |   | 223 | 223 | 227 | 673 | 57,52 |
| Tidaholmsbygden | Molnet - Tyford Spring | 9 | 8 | 10 | |
8 | Marina Mattsson | Next Linda |   | 223 | 221 | 229 | 673 | 57,52 |
| Säfva Ridklubb | Coed Coch Targed RW - Örnäs Sun Boy RW | 9 | 10 | 8 | |
10 | Jouline Gustavsson | Betts Frans Isak |   | 222 | 226 | 224 | 672 | 57,44 |
| Dyltabruks RF | Okänd - Okänd | 11 | 7 | 11 | |
11 | Emma Andersson | NFB King C.O |   | 225 | 205 | 230 | 660 | 56,41 |
| Gnesta Ridklubb | Okänd - okänd | 8 | 11 | 7 | |
12 | Moa MorellTrolin | Sindiman |   | 214 | 191 | 217 | 622 | 53,16 |
| Hofors RS | Molstabergs Action Man RWM - Ekbäckens Sigurd RWM | 12 | 13 | 12 | |
13 | Martina HolztKarlsson | Dawn Dandy |   | 198 | 196 | 212 | 606 | 51,79 |
| Torslanda RK | Okänd | 13 | 12 | 13 | |
|
till toppen |
Klass 5 - Dressyr FEI:s Lagtävlan Ponny Kategori C |
TietoEnator Sun Summercup |
7 anmälda, 7 startande, 2 placerade |
Överdomare: Barbro Lindström |
Domare H: Jenny Engström |
Domare C: Leena Lundin |
Domare M: Anki Tifelt |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Malin Andersson | Köhls Cidden |   | 203 | 192 | 189 | 584 | 64,89 |
| Karlstads RK | Balans RWR - Coed Coch Barwn RW | 1 | 1 | 1 | |
2 | Amalia Carlsson | Foggy Love |   | 183 | 170 | 182 | 535 | 59,44 |
| Mantorpsryttarna | Wärnanäs Ulrik - Urbino 430 | 3 | 3 | 2 | |
2 | Malin Liljeros | Chabo |   | 179 | 180 | 176 | 535 | 59,44 |
| Åsbygdens RF | Okänd - Okänd | 4 | 2 | 3 | |
|
4 | Kristin Magnusson | Lady Madonna |   | 187 | 170 | 175 | 532 | 59,11 |
| Tjörns Ridklubb | Brozzan - Bjärbys niclas | 2 | 3 | 4 | |
5 | Johanna Johansson | Moonlight Shadow |   | 179 | 170 | 175 | 524 | 58,22 |
| Valåsens RS | Liksta Höjdens Komet - Minstrel Boy | 4 | 3 | 4 | |
6 | Malin Wikström | Minigårdens Toulouse |   | 168 | 160 | 164 | 492 | 54,67 |
| Säffle Ridklubb | Hellekis Timjan - Alcazar ox | 6 | 6 | 6 | |
7 | Erik Krook | Sörelgens Chicko II |   | 158 | 152 | 161 | 471 | 52,33 |
| Dyltabruks RF | Pendock Pioneer - Master Bronze | 7 | 7 | 7 | |
|
till toppen |
Klass 5 - Dressyr FEI:s Lagtävlan Ponny Kategori D |
TietoEnator Sun Summercup |
42 anmälda, 34 startande, 9 placerade |
Överdomare: Barbro Lindström |
Domare H: Susanne Gustavsson |
Domare C: Christina Eriksson |
Domare M: Ulrika Jacobs |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Anna Jarnald | Mögelholts Obsession |   | 216 | 203 | 197 | 616 | 68,44 |
| Trollhättans FK | Okänd - Okänd | 1 | 7 | 2 | |
2 | Sofia Olbacke | Bristol Cream |   | 205 | 210 | 198 | 613 | 68,11 |
| Karlstads RK | Ekelunds Nalle RWR - Meesa Heesa 1479277 | 4 | 4 | 1 | |
3 | Mikael Wärn | Anemone |   | 200 | 214 | 197 | 611 | 67,89 |
| Vansbro RS | Irco Menco - Rosseau ox | 7 | 1 | 2 | |
4 | Sofie Lönn | Cherrys Child Cherokee |   | 204 | 211 | 194 | 609 | 67,67 |
| Högbo Ridklubb | Merrie Master - Vera Slipon Fury | 5 | 2 | 5 | |
5 | Sofia Carlsson | Fredriksbergs Mozart |   | 209 | 205 | 193 | 607 | 67,44 |
| Alingsås RS | Dennie RNF S- - Leedes Boy RNF | 2 | 5 | 6 | |
6 | Sofie Winding | Mascot |   | 197 | 211 | 189 | 597 | 66,33 |
| Enköpings RK | Urbino - Örnäs Sun Boy | 10 | 2 | 11 | |
7 | Jenny Olsson | Lenny |   | 208 | 189 | 195 | 592 | 65,78 |
| Lidköpings RK | Okänd - Okänd | 3 | 19 | 4 | |
7 | Sofia Ridderstad | Azelia |   | 199 | 200 | 193 | 592 | 65,78 |
| Vetlandaortens RF | Cangas - Okänd | 8 | 8 | 6 | |
9 | Rebecca Ragnarsson | Hollandia Caranza |   | 192 | 204 | 193 | 589 | 65,44 |
| Lidköpings RK | okänd - okänd | 15 | 6 | 6 | |
9 | Mathilda Börjesson | Dancing Shadow |   | 203 | 198 | 188 | 589 | 65,44 |
| Lerumsortens RF | Juno Rory RC - Tiger Boy RC | 6 | 11 | 13 | |
9 | Felicia Harström | Lipton |   | 198 | 199 | 192 | 589 | 65,44 |
| Falkenbergsorten | Rolls Royce - Värnbergs Castor | 9 | 9 | 9 | |
|
12 | Stephanie Wretmo | Emil |   | 194 | 199 | 192 | 585 | 65,00 |
| Bankeryds RK | Okänd - Brantshammar Korak RC | 11 | 9 | 9 | |
13 | Isabella Larsson | Dancer and Tina |   | 193 | 198 | 184 | 575 | 63,89 |
| Nyby-Torshälla RK | Dancer - Valentino | 13 | 11 | 16 | |
14 | Ida Zäll | Felicia |   | 189 | 194 | 189 | 572 | 63,56 |
| Östersund-Frösö | Cederlunds Casanova - Okänd | 16 | 16 | 11 | |
15 | Rebecka Skarstam | Roxy |   | 188 | 191 | 185 | 564 | 62,67 |
| Malmö Ridklubb | Romeo Boy ox - Haran ox | 19 | 17 | 15 | |
16 | Manda Olsson | Eriksbyns Buck |   | 194 | 185 | 179 | 558 | 62,00 |
| Trollhättans FK | Öxenholms Marbile Jr - Rolls Royce | 11 | 21 | 24 | |
16 | Emelie Josefsson | Ilion |   | 193 | 184 | 181 | 558 | 62,00 |
| Vetlandaortens RF | Värnbergs Orion - Pommac | 13 | 22 | 22 | |
18 | Matilda Åslund | Spinning Duchess |   | 178 | 196 | 183 | 557 | 61,89 |
| Roslagens R&KK | Rolls Royce - Murrisk | 26 | 13 | 18 | |
19 | Sanna Olsson | Stenbroåsens Gretzsky |   | 189 | 183 | 183 | 555 | 61,67 |
| Valsängs RF | Örnäs Attila - Surprise | 16 | 25 | 18 | |
20 | Daina Knops | Stella |   | 187 | 182 | 184 | 553 | 61,44 |
| Södertälje RK | Okänd - Okänd | 20 | 26 | 16 | |
21 | Elinor WallaEnander | Domino |   | 181 | 195 | 176 | 552 | 61,33 |
| Wisby Ridklubb | Hig horest Promise - Okänd | 24 | 14 | 27 | |
21 | Sonja Rodhe | Lothar |   | 182 | 189 | 181 | 552 | 61,33 |
| Björklinge RF | Okänd - Okänd | 23 | 19 | 22 | |
23 | Katarina Roberg | Sunday Bell |   | 185 | 178 | 187 | 550 | 61,11 |
| Mantorpsryttarna | Countach Campbell - Cannon | 22 | 32 | 14 | |
23 | Charlotta Österberg | San Miquel |   | 186 | 190 | 174 | 550 | 61,11 |
| Wittvångs HS | Värnbergs Neptunus - Finney Master | 21 | 18 | 31 | |
25 | Magdalena Söderlund | Södergårds Bellini |   | 180 | 184 | 182 | 546 | 60,67 |
| Vansbro RS | Valentin Bell - Ballestero | 25 | 22 | 20 | |
26 | Sanna Olsson | Praestegårdens Rioja |   | 189 | 180 | 175 | 544 | 60,44 |
| Valsängs RF | Okänd - Okänd | 16 | 31 | 29 | |
27 | Åsa Sjökvist | Sörängens Jeriko |   | 175 | 184 | 182 | 541 | 60,11 |
| Grankärrs GR | Valentin Bell RNF - Wootton Bracken RNF | 30 | 22 | 20 | |
28 | Evelina ONils | Micado |   | 178 | 182 | 177 | 537 | 59,67 |
| Ljusdals RK | Okänd - Okänd | 26 | 26 | 25 | |
29 | Erica Stråhle | Mac Gyver |   | 178 | 181 | 176 | 535 | 59,44 |
| Karlstads RK | Sabys Dixi - Gondoljär | 26 | 29 | 27 | |
30 | Malin Backlund | Ollies Solo Flight |   | 176 | 181 | 175 | 532 | 59,11 |
| Umeå RF | Rookery Full Flight RWC - Llanarth Solo WSB 22739 | 29 | 29 | 29 | |
31 | Anna Tifelt | Mr Brown |   | 169 | 195 | 167 | 531 | 59,00 |
| Trollhättans FK | Urbino - Mr Snowdon | 32 | 14 | 33 | |
32 | Maria Gideryd | Prinsen |   | 172 | 173 | 177 | 522 | 58,00 |
| Åsbygdens RF | Okänd - Okänd | 31 | 33 | 25 | |
33 | Evelina Melin | Stevie |   | 166 | 182 | 172 | 520 | 57,78 |
| Mariestads RK | Okänd - Okänd | 33 | 26 | 32 | |
34 | Elin Löwenberg | Gun Girl |   | 165 | 172 | 163 | 500 | 55,56 |
| Gotlands Lantliga | Sun of a Gun xx - Golden Rover | 34 | 34 | 34 | |
  | Magdalena Danielsson | Mygel |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Sundsvalls RK | Koliber - Mikon | 0 | 0 | 0 | |
  | Erika Olofsson | Donneur |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Åsbygdens RF | Hannibal - Galax | 0 | 0 | 0 | |
  | Sara Skeppstrand | Flying Dutchman |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Stockholms FK | Okänd | 0 | 0 | 0 | |
  | Tina Josefsson | Kaiser |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Nordhallands RK | Astara ox - Cansas | 0 | 0 | 0 | |
  | Therese Wahlberg | Musslan |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Hogsta DR | Chock - Mimik | 0 | 0 | 0 | |
  | Caroline Åkerlund | Shannado |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Hudiksvalls R&PK | Fendth RC - Rolls Royce RC | 0 | 0 | 0 | |
  | Matilda Larsson | Rovalds Zimbus |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Vansbro RS | Kimble - Son of a Gun xx | 0 | 0 | 0 | |
  | Maja Renee Jensen | Lys de Monsieur |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Danmark | | 0 | 0 | 0 | |
|
till toppen |
Klass 6 - Dressyr FEI:s Inl. Program Ponny Kategori B |
TietoEnator Sun Summercup |
11 anmälda, 10 startande, 3 placerade |
Överdomare: Barbro Lindström |
Domare H: Leena Lundin |
Domare C: Jenny Engström |
Domare M: Ingert Böhling |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Elisabeth Hjelm | Edenhof Hurricane |   | 184 | 192 | 194 | 570 | 70,37 |
| Hermanstorps K&RK | Horsemosens Charlie Brown RNF - Burton Starlight RNF | 1 | 1 | 1 | |
2 | Stephanie Wretmo | Zeppelin Zack |   | 158 | 171 | 171 | 500 | 61,73 |
| Bankeryds RK | Candide RW - Vallrum Objekt RW | 3 | 2 | 2 | |
3 | Sofia Ågardh | Playboy |   | 159 | 171 | 162 | 492 | 60,74 |
| Hammarö RF | Okänd - Okänd | 2 | 2 | 3 | |
|
4 | Jennifer Petersson | Picant |   | 149 | 167 | 155 | 471 | 58,15 |
| Tidaholmsbygden | Molnet - Tyford Spring | 6 | 4 | 6 | |
5 | Therese Tällberg | Senza Nome |   | 155 | 162 | 152 | 469 | 57,90 |
| Bollnäs RS | Okänd - Okänd | 5 | 5 | 7 | |
6 | Jouline Gustavsson | Betts Frans Isak |   | 157 | 155 | 156 | 468 | 57,78 |
| Dyltabruks RF | Okänd - Okänd | 4 | 7 | 5 | |
7 | Malin Kerttu | Bombi Bitt III |   | 145 | 152 | 158 | 455 | 56,17 |
| Valsängs RF | CC Targed - Chester | 7 | 9 | 4 | |
8 | Marina Mattsson | Next Linda |   | 141 | 159 | 149 | 449 | 55,43 |
| Säfva Ridklubb | Coed Coch Targed RW - Örnäs Sun Boy RW | 8 | 6 | 8 | |
9 | Moa MorellTrolin | Sindiman |   | 141 | 152 | 146 | 439 | 54,20 |
| Hofors RS | Molstabergs Action Man RWM - Ekbäckens Sigurd RWM | 8 | 9 | 10 | |
9 | Martina HolztKarlsson | Hembys Jupiter |   | 138 | 153 | 148 | 439 | 54,20 |
| Torslanda RK | Rolökke Swallow RNF - Skogs Max RNF | 10 | 8 | 9 | |
  | Martina HolztKarlsson | Dawn Dandy |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Torslanda RK | Okänd | 0 | 0 | 0 | |
|
till toppen |
Klass 7 - Dressyr FEI Ind Mästerskap Ponny Kategori C |
TietoEnator Sun Summercup |
7 anmälda, 7 startande, 2 placerade |
Överdomare: Barbro Lindström |
Domare H: Leena Lundin |
Domare C: Jenny Engström |
Domare M: Ingert Böhling |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Malin Andersson | Köhls Cidden |   | 188 | 195 | 190 | 573 | 61,61 |
| Karlstads RK | Balans RWR - Coed Coch Barwn RW | 1 | 1 | 1 | |
2 | Amalia Carlsson | Foggy Love |   | 183 | 189 | 183 | 555 | 59,68 |
| Mantorpsryttarna | Wärnanäs Ulrik - Urbino 430 | 2 | 2 | 2 | |
|
3 | Kristin Magnusson | Lady Madonna |   | 181 | 189 | 178 | 548 | 58,92 |
| Tjörns Ridklubb | Brozzan - Bjärbys niclas | 3 | 2 | 3 | |
4 | Johanna Johansson | Moonlight Shadow |   | 171 | 175 | 172 | 518 | 55,70 |
| Valåsens RS | Liksta Höjdens Komet - Minstrel Boy | 5 | 4 | 4 | |
5 | Malin Liljeros | Chabo |   | 176 | 170 | 166 | 512 | 55,05 |
| Åsbygdens RF | Okänd - Okänd | 4 | 6 | 5 | |
6 | Malin Wikström | Minigårdens Toulouse |   | 163 | 175 | 152 | 490 | 52,69 |
| Säffle Ridklubb | Hellekis Timjan - Alcazar ox | 6 | 4 | 6 | |
7 | Erik Krook | Sörelgens Chicko II |   | 150 | 149 | 150 | 449 | 48,28 |
| Dyltabruks RF | Pendock Pioneer - Master Bronze | 7 | 7 | 7 | |
|
till toppen |
Klass 7 - Dressyr FEI Ind Mästerskap Ponny Kategori D |
TietoEnator Sun Summercup |
41 anmälda, 34 startande, 9 placerade |
Överdomare: Barbro Lindström |
Domare H: Anki Carlsson |
Domare C: Anders Fredzell |
Domare M: Gertrud Carlgren |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | SaraHenrietta BergströmKällström | Lotus II |   | 210 | 214 | 212 | 636 | 68,39 |
| Hofors RS | Rolls Royce RC - Tanam on Diaghall CSB | 2 | 2 | 1 | |
2 | Sofie Lönn | Cherrys Child Cherokee |   | 216 | 210 | 208 | 634 | 68,17 |
| Högbo Ridklubb | Merrie Master - Vera Slipon Fury | 1 | 3 | 2 | |
3 | Anna Jarnald | Mögelholts Obsession |   | 210 | 215 | 192 | 617 | 66,34 |
| Trollhättans FK | Okänd - Okänd | 2 | 1 | 7 | |
4 | Sofia Ridderstad | Azelia |   | 197 | 207 | 206 | 610 | 65,59 |
| Vetlandaortens RF | Cangas - Okänd | 8 | 5 | 3 | |
5 | Mikael Wärn | Anemone |   | 201 | 207 | 198 | 606 | 65,16 |
| Vansbro RS | Irco Menco - Rosseau ox | 6 | 5 | 6 | |
6 | Rebecka Skarstam | Roxy |   | 198 | 198 | 203 | 599 | 64,41 |
| Malmö Ridklubb | Romeo Boy ox - Haran ox | 7 | 11 | 4 | |
7 | Sofia Olbacke | Bristol Cream |   | 194 | 209 | 192 | 595 | 63,98 |
| Karlstads RK | Ekelunds Nalle RWR - Meesa Heesa 1479277 | 15 | 4 | 7 | |
7 | Felicia Harström | Lipton |   | 202 | 201 | 192 | 595 | 63,98 |
| Falkenbergsorten | Rolls Royce - Värnbergs Castor | 5 | 8 | 7 | |
9 | Matilda Åslund | Spinning Duchess |   | 205 | 187 | 200 | 592 | 63,66 |
| Roslagens R&KK | Rolls Royce - Murrisk | 4 | 19 | 5 | |
|
10 | Ida Zäll | Felicia |   | 195 | 207 | 184 | 586 | 63,01 |
| Östersund-Frösö | Cederlunds Casanova - Okänd | 13 | 5 | 20 | |
11 | Rebecca Ragnarsson | Hollandia Caranza |   | 190 | 200 | 192 | 582 | 62,58 |
| Lidköpings RK | okänd - okänd | 16 | 10 | 7 | |
11 | Sofie Winding | Mascot |   | 197 | 201 | 184 | 582 | 62,58 |
| Enköpings RK | Urbino - Örnäs Sun Boy | 8 | 8 | 20 | |
13 | Sofia Carlsson | Fredriksbergs Mozart |   | 197 | 193 | 190 | 580 | 62,37 |
| Alingsås RS | Dennie RNF S- - Leedes Boy RNF | 8 | 15 | 12 | |
14 | Isabella Larsson | Dancer and Tina |   | 195 | 198 | 186 | 579 | 62,26 |
| Nyby-Torshälla RK | Dancer - Valentino | 13 | 11 | 17 | |
15 | Elin Löwenberg | Gun Girl |   | 196 | 198 | 180 | 574 | 61,72 |
| Gotlands Lantliga | Sun of a Gun xx - Golden Rover | 11 | 11 | 24 | |
16 | Sara Skeppstrand | Flying Dutchman |   | 196 | 187 | 189 | 572 | 61,51 |
| Stockholms FK | Okänd | 11 | 19 | 15 | |
17 | Jenny Olsson | Lenny |   | 187 | 194 | 188 | 569 | 61,18 |
| Lidköpings RK | Okänd - Okänd | 18 | 14 | 16 | |
18 | Stephanie Wretmo | Emil |   | 185 | 184 | 190 | 559 | 60,11 |
| Bankeryds RK | Okänd - Brantshammar Korak RC | 21 | 23 | 12 | |
18 | Mathilda Börjesson | Dancing Shadow |   | 183 | 192 | 184 | 559 | 60,11 |
| Lerumsortens RF | Juno Rory RC - Tiger Boy RC | 24 | 16 | 20 | |
20 | Elinor WallaEnander | Domino |   | 183 | 182 | 191 | 556 | 59,78 |
| Wisby Ridklubb | Hig horest Promise - Okänd | 24 | 25 | 11 | |
21 | Magdalena Söderlund | Södergårds Bellini |   | 190 | 181 | 182 | 553 | 59,46 |
| Vansbro RS | Valentin Bell - Ballestero | 16 | 27 | 23 | |
22 | Emelie Josefsson | Ilion |   | 176 | 191 | 185 | 552 | 59,35 |
| Vetlandaortens RF | Värnbergs Orion - Pommac | 29 | 17 | 19 | |
23 | Erica Stråhle | Mac Gyver |   | 186 | 191 | 174 | 551 | 59,25 |
| Karlstads RK | Sabys Dixi - Gondoljär | 20 | 17 | 29 | |
24 | Anna Tifelt | Mr Brown |   | 173 | 187 | 190 | 550 | 59,14 |
| Trollhättans FK | Urbino - Mr Snowdon | 31 | 19 | 12 | |
25 | Manda Olsson | Eriksbyns Buck |   | 175 | 184 | 186 | 545 | 58,60 |
| Trollhättans FK | Öxenholms Marbile Jr - Rolls Royce | 30 | 23 | 17 | |
25 | Malin Backlund | Ollies Solo Flight |   | 184 | 185 | 176 | 545 | 58,60 |
| Umeå RF | Rookery Full Flight RWC - Llanarth Solo WSB 22739 | 22 | 22 | 26 | |
27 | Åsa Sjökvist | Sörängens Jeriko |   | 182 | 181 | 176 | 539 | 57,96 |
| Grankärrs GR | Valentin Bell RNF - Wootton Bracken RNF | 26 | 27 | 26 | |
28 | Evelina ONils | Micado |   | 187 | 180 | 171 | 538 | 57,85 |
| Ljusdals RK | Okänd - Okänd | 18 | 29 | 30 | |
29 | Erika Olofsson | Donneur |   | 177 | 177 | 178 | 532 | 57,20 |
| Åsbygdens RF | Hannibal - Galax | 28 | 32 | 25 | |
30 | Daina Knops | Stella |   | 184 | 169 | 176 | 529 | 56,88 |
| Södertälje RK | Okänd - Okänd | 22 | 34 | 26 | |
31 | Evelina Melin | Stevie |   | 179 | 179 | 170 | 528 | 56,77 |
| Mariestads RK | Okänd - Okänd | 27 | 30 | 32 | |
32 | Katarina Roberg | Sunday Bell |   | 172 | 182 | 171 | 525 | 56,45 |
| Mantorpsryttarna | Countach Campbell - Cannon | 32 | 25 | 30 | |
33 | Maria Gideryd | Prinsen |   | 171 | 178 | 162 | 511 | 54,95 |
| Åsbygdens RF | Okänd - Okänd | 33 | 31 | 34 | |
34 | Sonja Rodhe | Lothar |   | 159 | 174 | 167 | 500 | 53,76 |
| Björklinge RF | Okänd - Okänd | 34 | 33 | 33 | |
  | Magdalena Danielsson | Mygel |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Sundsvalls RK | Koliber - Mikon | 0 | 0 | 0 | |
  | Tina Josefsson | Kaiser |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Nordhallands RK | Astara ox - Cansas | 0 | 0 | 0 | |
  | Therese Wahlberg | Musslan |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Hogsta DR | Chock - Mimik | 0 | 0 | 0 | |
  | Charlotta Österberg | San Miquel |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Wittvångs HS | Värnbergs Neptunus - Finney Master | 0 | 0 | 0 | |
  | Matilda Larsson | Rovalds Zimbus |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Vansbro RS | Kimble - Son of a Gun xx | 0 | 0 | 0 | |
  | Maja Renee Jensen | Lys de Monsieur |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Danmark | | 0 | 0 | 0 | |
  | Maja Renee Jensen | Manito |   |   |   |   |   | 0,00 |
| Danmark | | 0 | 0 | 0 | |
|
till toppen |